Game of the Year (2008)

Game of the Year (2008)

  • Call of Duty: World at War

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Fable II

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Fallout 3

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Far Cry 2

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Gears of War 2

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Grand Theft Auto IV

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Left 4 Dead

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • LittleBigPlanet

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Metal Gear Solid 4

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Super Smash Bros. Brawl

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    0

keeper7k

Human RetroDatabase
Joined
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.599
Αντιδράσεις
22
14m5dfl.png


It's that time of year again!

Με τα μεγαλύτερα releases να έχουν ήδη βγεί (μένει μόνο το Prince of Persia) ήρθε η ώρα να καταθέσουμε την ψήφο μας για το καλύτερο παιχνίδι του 2008.

Call of Duty: World at War

Η πολυαναμενόμενη συνέχεια του COD 4, που έθεσε νέα standards στο gameplay των FPS. Η επιστροφή στον 2ο παγκόσμιο ξένισε μια μερίδα κόσμου ενώ ενθουσίασε μια άλλη. Το τελικό αποτέλεσμα είναι σαφώς καλό, αλλα IMO πουθενά κοντά στον προκάτόχο του.

Fable II

Πολυαναμενόμενο, πολυσυζητημένο και με επίσης υψηλές προσδοκίες. Κατάφερε να τινάξει την μπάνκα στον αέρα πουλώντας 1.5 εκατομύριο κόπιες σε λιγότερο απο ένα μήνα και απ'ότι φαίνεται η "προεκλογικη" υπόσχεση για "ξεχωριστή εμπειρία gaming" εκπληρώθηκε. Μοναδικό μελανό σημείο η μικρή του διάρκεια.

Fallout 3

Κι αν ήταν πολυαναμενόμενα τα παραπάνω, τι να πούμε για το Fallout. Μια σειρά με άπειρους οπαδούς που περίμεναν καρτερικά 9 χρόνια να δουν νέο τίτλο και που τελικά όμως βγήκαν δικαιωμένοι. Fallout Rocks!

Far Cry 2

Όλοι ξέρουμε τι εστί Far Cry, όλοι περιμέναμε το Far Cry 2. Καλό effort, αλλα και τίποτα ιδιαίτερο ταυτόχρονα. Τα στοιχεία που έκαναν το πρώτο Far Cry διάσημο φαίνεται να παραμελήθηκαν στο sequel κατ'εμέ πράγμα που κάνει τον εν λόγω τίτλο ακόμα ένα FPS στο σωρό...

Gears of War 2

Ταραμ ταραμ ταμ! Όλα τα λεφτά είναι εδώ. Με 9αρι απο το edge, τρελές βαθμολογίες και διθυράμβους απο τα απανταχού sites το Gears ήταν μακράν ο πιο hyped τίτλος της χρονιάς. Και τοσο hype συνήθως συνοδεύεται απο παιχνιδάρες (βλέπε Halo), οπότε κι εδώ δεν πέσαμε έξω. Game of the year hands down IMO.

Grand Theft Auto IV

Τελικά αυτή η χρονιά θα μας μείνει χαραγμένη για χρόνια. Νέο GTA, αναβαθμισμένα γραφικά, τρελός κόσμος, και μια πόλη ολοζώντανη . Τα 95+ κι εδώ έπεσαν βροχή και καθόλου άδικα. Αν και δεν είμαι οπαδός των sandbox, θεωρώ το GTA μια σοβαρή υποψηφιότητα για τον τίτλο του πρωταθλητή.

Left 4 Dead

Το γεγονός οτι ο Shock αγόρασε παιχνίδι με ζόμπι νομίζω τα λέει όλα :D

Προσωπικά δεν το έχω δεί, αλλα άν κρίνω απο τον ενθουσιασμό που βλέπω απο τον γύρω κόσμο και το review του Edge που διάβασα πρόσφατα (9/10) νομίζω οτι η Valve μας έδωσε για πολλοστή φορά ένα διαμάντι.

LittleBigPlanet

Και πάνω που είχα αρχίσει να λέω για vaporware, τσούπ ήρθε και το πολλά υποσχόμενο LBP. Το hype κι εδώ ήταν μεγάλο, αν και τελικά πήγε ολίγον άπατο απο πωλήσεις. Παρόλα αυτά, παραμένει ένα απο τα ηχηρότερα ονόματα του 2008.

Metal Gear Solid 4

Οι φανατικοί του MGS είδαν επιτέλους τον Snake σε next-gen, αν και οι περισσότεροι σίγουρα βαρέθηκαν να βλέπουν ... βίντεο, καθώς το παιχνίδι είναι κατα τα 2/3 sequences. Ο Snake μόνος του όμως, κατάφερε να σπάσει ρεκόρ πωλήσεων σε bundles και έδωσε νέα πνοή στις πωλήσεις του PS3 προσωρινά.

Super Smash Bros. Brawl

Το μοναδικό entry απο την κονσόλα που πουλάει τα διπλάσια απο τον δεύτερο. Τo smash bros παραμένει πολύ ψηλά σε επίπεδα ποιότητας και άφησε ευχαριστημένους όλους τους φανατικούς.

Happy Voting :thumbup:

P.S. Οι τίτλοι είναι επιλεγμένοι βάσει βαθμολογιών αποτο GameRankings που συνοψίζει όλα τα reviews απο τα καλύτερα sites.
 
Μα καλά.... το Crysis δεν είναι μέσα?
 
Φυσικά και το Fallout III.

Βέβαια μέσα δεν είναι το Crysis Warhead, Stalker clear sky, Κακώς! :D
 
gtsamour είπε:
Μα καλά.... το Crysis δεν είναι μέσα?
Με μέσο όρο 84% απο 45 Reviews , το Warhead ήταν στο νούμερο 65 της λίστας του Gamerankings απο το οποίο πήρα και την 10άδα, χοντρικά.

Μια τραγική παράλειψη επίσης (που θα έπρεπε να έχετε δεί πρώτη :p ) είναι το Ninja Gaiden ΙΙ το οποίο είναι παιχνιδάρα κατ'εμέ. Αν όμως έβαζα τα παιχνίδια βάσει δικού μου γούστου θα γινόταν ... του 360 στο Poll, οπότε κινήθηκα με ασφάλεια βάσει του τί έχουν ψηφίσει το ίντερνετ και τα περιοδικά ;)

Ελπίζω να σας κάλυψα :p

Pooky είπε:
Βέβαια μέσα δεν είναι το Crysis Warhead, Stalker clear sky, Κακώς! :D
Το Stalker έπρεπε να είναι μόνο λόγω της λατρείας που του έχει το GRM :D
 
To Far Cry 2 είναι μεγάλη πατάτα, και είναι αυτό πάνω από 84%?

Anyway, μια που το καλύτερο κατα τη γνώμη παιχνίδι δεν το βλέπω στη λίστα, και δεν έχω παίξει ακόμα το World at war, λέω να μην ψηφίσω.

Εκτός αυτού θα έλεγα πως δεν θα έπρεπε στo poll να υπάρχουν exclusive τίτλοι γιατί έτσι, πως να κρίνει κανείς αφού δεν θα μπορεί να τα έχει παίξει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για μενα το καλυτερο ειναι το Fallout 3,οσο για το call of duty world at war επειδη το επαιξα σε δυο μηχανηματα (PC,PS2) και ειχαν εντελως διαφορετικο σεναριο οι δυο εκδοσεις μεταξυ τους σαν bonus βαζω Best Graphics στο PC και Best scenario στο PS2.
 
εγω σαν μη κατοχος next gen consoles λεω left for dead
 
Μια από τα ίδια. Τα γούστα μου είναι σχεδόν αντιδιαμετρικά.
 
Παρα είναι καινούργια για μενά....... !!! :eek:

Θα επιλέξω το : ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ/ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ. :D :D:D
 
Εγώ πάλι θα ήθελα να δω στην λίστα το ninja gaiden 2, αλλά όπως λέει και ο keeper θα γινόταν the best game for x360!

Οπότε επιλέγω gears of war 2.
 
cd_garbi.jpg


"Πεσ'τo με ενα φιλι λαλαλαλαλαλα"..μπααααα καλυτερα με photos :p

@gtsamour

picture.php


@shock

picture.php


@thread

picture.php


@poll

picture.php
 
Gears of War 2 για το XBOX360

αλλα...

LEFT 4 DEAD για PC!!!!
 
Fallout 3!!!!Παιχνιδάρα με πάρα πολύ καλή δουλειά...και σταματήστε την γκρίνια συνέχεια κάθε φορά σε κάθε poll! :tease:
 
Δεν έπρεπε να περιμένουμε και το Prince of Persia; Και το Dead Space είναι πάνω από το Left 4 Dead και από το Fable II στο Gamerankings.

Τέσπα, όχι γκρίνια. Ψηφίζω Fallout 3. E, τόσα χρόνια το περιμέναμε!
 
Δεν εχω παιξει κανενα απο αυτα, αλλα με βαση αυτα που εχω διαβασει και τα βιντεακια που εχω δει θα ψήφιζα "GTA IV". (Είμαι και φαν της σειράς)
 
Πίσω
Μπλουζα