Ghost and Goblins.

plintiriopiaton

RetroActive
Joined
24 Φεβ 2007
Μηνύματα
249
Αντιδράσεις
7
Ίσως το μόνο παιχνίδι που σου που ήταν τόσο δύσκολο να το τερματίσεις ίσως και ΠΟΤΕ. Το δεύτερο ήταν λιγάκι πιο βατό πιο εύκολο αλλά επέστρεφε στην αρχή. Ακόμα και με άπειρες ζωές το παιχνίδι ΔΕΝ παίζεται...είναι ίσως το καλύτερο arcade κατά την δική μου γνώμη....Θυμάμαι όταν το είδα για πρώτη φορά στα ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΆ...τι πλάκα έπαθα με τα γραφικά και πόσα δεκάρικα έφαγα και ατέλειωτες ώρες. ΜΟΥΣΙΚΉ, ΑΤΜΌΣΦΑΙΡΆ, PLAYABILITY, όλα τα είχε....YES
 
Ναι φίλε μου πράγματι....ένα από τα ποιο δύσκολα arcades που είχα παίξει ποτέ..Όσες φορές και αν το έπαιξα δυστυχώς μέχρι την μέση το πήγα.Δεν ξέρω αν είχε κιόλας κάποια συστήματα για να βγάλεις κάποιους εχθρούς.Όσο μαγευτικό ήταν τόσο δύσκολα παιζόταν!

ngoblinsfy4.png
 
plintiriopiaton

μην ξεχνας το τριτο μερος super ghost and ghouls το οποιο δεν εχουν βαλει στο mame......το ειχα στο playstation, ιδιο με το πρωτο μερος σε δραση
 
@ plintiriopiaton :

Τρελή αντίθεση, το nickname σου (πολύ αστείο) με το άβατάρ σου (πολύ σοφιστικέ).

Είσαι αρχηγός ! :thumbup:
 
pepinos είπε:
plintiriopiaton
μην ξεχνας το τριτο μερος super ghost and ghouls το οποιο δεν εχουν βαλει στο mame......το ειχα στο playstation, ιδιο με το πρωτο μερος σε δραση
Ποιο λες 3 μερος μηπως το super ghost and ghouls που ειχε βγει στο SNES γιατι ghost exclusive στο Playstation δεν νομιζω να εχει βγει (εκτος απο ενα 3D για το PS2).
 
AARDVARK είπε:
Ποιο λες 3 μερος μηπως το super ghost and ghouls που ειχε βγει στο SNES γιατι ghost exclusive στο Playstation δεν νομιζω να εχει βγει (εκτος απο ενα 3D για το PS2).
Capcom Generation 2 Chronicles of Arthur-Capcom Generation Vol. 2: Makai to Kishi(Sony PlayStation ) & (Saturn Japan μόνο)

Capcom classic compilation that includes the Ghost 'N Goblins series. In this CD we can play Ghost 'N Goblins, Ghouls 'N Ghosts and Super Ghouls 'N Ghosts.

.......................................

http://www.mobygames.com/game/playstation/capcom-generation-2

edit (@Maddog) -επανακυκλοφορησε με αλλο ονομα - Άλλαξε ο Μανωλιός ...._

Capcom Retro Game Collection Vol. 2

Προελευση:

capcom02lo5.jpg


http://www.watch.impress.co.jp/game/docs/20050314/capcom02.htm
 
Super Ghouls 'N Ghosts. λεγοταν

ηταν στην συλλογη the chronicles of arthur capcom generation για το ps1
 
Ενα απο τα αγαπημένα μου παιχνίδια. Το πρωτοείχαδει σε coin op όταν ήμουν πιτσιρικάς και είχα πάθει πλάκα. Ποτέ δεν κατάφερα να επιζήσω πέρα απο δέκα λεπτά σε αυτό το παιχνίδι. Προσωπικά το βρίσκω όχι απλά δύσκολο αλλά απάνθρωπο.
 
pepinos, απαντώ και σε αυτό το forum ότι σου είχα πει και στο mame.gr μπας και το πάρεις απόφαση:

Το Super Ghouls 'N Ghosts ΔΕΝ ήταν arcade και επομένως δεν θα το δεις ποτέ στο MAME!

Κυκλοφόρησε αρχικά στο SNES όπως ακριβώς λέει ο Aardvark και μετά στα collections που ανέφερε ο Nemo για PSX και Saturn.

Πάντως αν θέλεις να το παίξεις ρίξε μου ένα pm και θα βρούμε μια λύση, το Capcom Generation 2 του Saturn το έχω αυθεντικό και λειτουργεί στον SSF. ;)

Φυσικά και η rom του SNES είναι μάλλον πανεύκολο να βρεθεί... :)
 
Από τις πρώτες αξιόλογες περιπτώσεις Sword & Sorcery Arcade. Συμφωνώ και επαυξάνω για την δυσκολία. Όμως ταυτόχρονα και εξαιρετικά εθιστικό, με έξυπνο διαχωρισμό σε εχθρούς και πίστες που πάντα σε παρακινούσε να θέλεις να προχωρήσεις λιιιίγο παραπάνω.Ούτε που θυμάμαι πόσα 20άρικα είχα ξοδέψει για να το τελειώσω. Φοβερές και οι εκδόσεις για C64 / Amiga!
 
Maddog

καλα μιλαμε στον haze του τα εχω ολιγον ζαλισει τα νευρα, για να βαλει το παιχνιδακι αυτο στο mame

και μαλιστα(και στον belmond) τους ειχα τονισει οτι εδω εχετε βαλει nintedo games απο κονσολες στο mame........δεν μπορειτε να βαλετε το ghouls για να ολοκληρωθει η τριλογια? :diablotin: :diablotin: :diablotin: :diablotin: :rip:
 
το συγκεκριμένο παιχνίδι το απέκτησα σε γνήσιο για amstrad 6128 ...φυσικά είμαι πολύ χαρούμενος για αυτό ...
 
Η έκδοση του 6128 ήταν τραγική, αλλα και μόνο για συλλεκτικούς λόγους (ή νοσταλγικούς) αξίζει η αγορά σαν τίτλος. Αmigos :thumbup:
 
Ίσως να είμαι ο μόνος σε αυτό το forum που έχω δει άνθρωπο να φτάνει στην προτελευταία πίστα με λίγα credits...
 
GHOSTS AND GOBLINS ΦΡΆΓΚΟ ΦΟΝΙΆΣ

theoritikos είπε:
Ίσως να είμαι ο μόνος σε αυτό το forum που έχω δει άνθρωπο να φτάνει στην προτελευταία πίστα με λίγα credits...

θα σε απογοητεύσω αλλά έφτασα μέχρι τον τελευταίο διαβολάκο εκεί όπου προσπαθείς να τον σκοτώσεις με όπλο αν δεν κάνω λάθος η πυρσό η τσεκούρι και στο τέλος αφού τον νικάς επιστρέφεις στην αρχή γιατί όλα ήταν ένα Illusion έτσι λέει στο τέλος. Και ξανά μανά από την αρχή...εκεί απογοητεύτηκα. Είχε μερικά συστήματα να το βγάλεις και έπρεπε οπωσδήποτε να αλλάξεις όπλα σε μερικούς αρχηγούς αλλά δεν έπιαναν πάντα γιατί οι ρουτίνες των εχθρών άλλαζαν...αυτό ήταν που έκανε το παιχνίδι διαφορετικό. Τα μαχαιράκια ήταν πολύ καλα αλλά οχι για τους αρχ-διαόλους στο 4 και 5 και 6 το τελευταίο αν δεν κάνω λάθος.
 
exetlaios είπε:
Νάσαι καλά !
Σκέφτομαι να προτείνω να σιτίζεσαι δωρεάν στο Πρυτανείο ! :rolleyes:
αν μου μαγειρεύουν παστίτσιο κάθε εβδομάδα δυο φορές και μια μακαρόνια με κόκκινη σάλτσα και μανιτάρια δέχομαι....χαχαχαχ!!!
 
telonio είπε:
Η έκδοση του 6128 ήταν τραγική (...)
...είπες μία μεγάλη αλήθεια τώρα...

Πραγματικά, και εμένα με είχε απογοητεύσει. Η μουσική ήταν εντάξει, και το animation του ήρωα καλό (με το κράνος της πανοπλίας να "σείεται" έχοντας έξτρα frames - πράγμα που δεν νομίζω ότι το είχαν οι άλλες οκτάμπιτες εκδόσεις), αλλά το gameplay, ήταν καταστροφή (τα ζόμπι έβγαιναν ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ απο προκαθορισμένα σημεία, υπήρχε μόνο ένα όπλο, και ο καημένος o Arthur έχανε απο το πρώτο χτύπημα - η πανοπλία ήταν απλά "διακοσμητική"...).

plintiriopiaton είπε:
(...) έφτασα μέχρι τον τελευταίο διαβολάκο εκεί όπου προσπαθείς να τον σκοτώσεις με όπλο αν δεν κάνω λάθος η πυρσό η τσεκούρι και στο τέλος αφού τον νικάς επιστρέφεις στην αρχή γιατί όλα ήταν ένα Illusion έτσι λέει στο τέλος. (...)
...μένω άναυδος !! :eek: ...σου αξίζουν συγχαρητήρια !!
 
...μένω άναυδος !! :eek: ...σου αξίζουν συγχαρητήρια !!

Υπερβολικά δύσκολο, δεν θυμάμαι ακριβώς τι έχω ξοδέψει και πόσες ώρες έφαγα να κοιτάω άλλους να παίζουν να πάρω καμιά ιδέα....Αλλά δικαιώθηκα. Στο ΜΑΜΕ που το έπαιξα ξανά μετά από χρόνια έπρεπε να έχω Cheat για να το τελειώσω με άπειρες ζωές η κάτι τέτοιο.
 
Πίσω
Μπλουζα