Grand Turismo Concept Demo

keeper7k

Human RetroDatabase
Joined
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.599
Αντιδράσεις
22
Καθώς πέρναγα για μια βόλτα απο το IGN, έπεσα πάνω σε ένα demo που δίνει η Sony (1 πίστα) ενόψει του επερχόμενου GT5 (αργά το 2007 λογικά βγαίνει η retail έκδοση).

Αν δεν βαριέστε, κατεβάστε το βίντεο που λέει Lotus Replay HD απο εδώ (πάνω αριστερά). Προσωπικά, έπαθα shock :p . Όταν βγεί το GT5 μας βλέπω να pSoniζόμαστε (ουoυoυoυυυυ προδότη) .....

Here are some screenshots (το βίντεο έχει την ίδια ποιότητα με τα παρακάτω shots):

gt2.jpg


gt1.jpg


Κρίμα που δεν θα το δούμε ποτέ σε PC .... :(
 
Όταν οι προγραμματιστές μάθουν να προγραμματίζουν σωστά το PS3, είναι αναμφίβολο ότι θα δούμε διαμάντια.

Σκέφτομαι σοβαρά την αγορά του PS3 με το Oblivion. Τα γραφικά, λένε, ότι θα είναι το κάτι άλλο στην εν λόγω κονσόλα. Είδομεν.

Και Keeper, ποιός προδότης; Αν μου αρέσουν κάποιοι τίτλοι στο PS3 θα το χτυπήσω χωρίς δεύτερη σκέψη. Δεν τίθεται θέμα προδοσίας παρά μόνο gaming και τίποτε άλλο.......
 
Άσε τα βίντεο replay και τα λοιπά. Τα ingame βίντεο να βλέπεις.

Από γραφικά σκίζει σίγουρα, όμως πάσχει ακόμα σε πολλά άλλα.

Τί είδα εγώ;

+++ :thumbup:

Οι σκιές που γυρίζουν (και επάνω στο αυτοκίνητο) οι λάμψεις και

οι γυαλάδες ανάλογα το που είναι γυρισμένο και οι αντικατοπτρισμοί

των διαφόρων αντικειμένων επάνω στο αυτοκίνητο ήταν το κάτι άλλο.

Σημαίες να κυματίζουν, λεπτομέρεια στο σκηνικό και τους ανθρώπους.

Βουνά - δέντρα - ουρανός - περιβάλλον γενικά ήταν σε υψηλά επίπεδα.

Η κίνηση του αυτοκινήτου γενικά καλή (λίγο drift αλλά σε λογικά πλαίσια).

--- :nono:

Σκόνη να σηκώνεται και τα λάστιχα να γράφουν την άσφαλτο δεν είδα,

ούτε όταν πατούσε το αυτοκίνητο επάνω στο γρασίδι άφηνε ροδιές.

Επίσης, όταν το αυτοκίνητο πήγε να πέσει επάνω στον κοσμάκη (τελικά

έστριψε) αυτοί απλά καθόντουσαν ακίνητοι σαν αγάλματα (περιέργως στο

replay κάποιοι φαίνονται ιδιαίτερα κινητικοί).

Και το άλλο ρε γαμώτο... να μην έχει ανάδραση το χειριστήριο. Βλέπω όλος

ο κόσμος να παίζει με τα χειριστήρια του PS2. Θέλω συγκρίσεις γραφικών από

αντίστοιχο παιχνίδι στην αντίπαλη κονσόλα, αλλά και να μου πει κάποιος που


είναι ο οδηγός που οδηγάει την Lotus
στο replay. :diablotin:

Υ.Γ.1: Άκυρο με τον οδηγό. Το πάλεψα το έκανα zoom, κοίταξα και τις πιο πολλές


φάσεις σε slow motion τελικά τον βρήκα... μόνο που είναι λίγο αδύνατος και πολύ



κολλημένος επάνω στο κάθισμα βρε αδελφέ.


Υ.Γ.2: Με τόσο χιόνι ρε παιδιά, δεν θα έπρεπε να "καπνίζει" λιγάκι η εξάμτιση;


Τί σας λέω τώρα, ας φτιάξουν μέχρι τον Σεπτέμβριο τα υπόλοιπα και βλέπουμε...
 
Δεν διαφωνω με τα οσα σχολιασε ο ambu απλα να λαβουμε υποψη μας οτι προκειται για ενα απλο promotional video εναν και βαλε ισως χρονο πριν την επισημη κυκλοφορια. Αν υπηρχαν ετοιμες ολες αυτες οι λεπτομερειες τοτε το παιχνιδι ισως εβγαινε φετος :)
 
Αυτό ακριβώς λέω και εγώ. Αν και για promotional video, όφειλε να είναι πιο προσεγμένο. Σίγουρα όσα είδα εγώ θα τα είδε πολύς κόσμος και δεν αφήνουν τις καλύτερες των εντυπώσεων.

Βέβαια, δεν είναι και λίγα τα θέματα που έθεσα και μάλιστα είναι πράγματα που υπάρχουν στα παρελθόντα παιχνίδια (μάλλον θα έπρεπε να ήταν ήδη εκεί - τέσπα). Δεν είδα καν τον χειρισμό και τις ingame επιλογές, εκεί τα πράγματα μπορεί να είναι πολύ χειρότερα. π.χ.: ο π*****ς που οδηγάει δεν μπορεί να πάρει ούτε μία στροφή της προκοπής; ή τελικά φταίει το ίδιο το παιχνίδι και ο χειρισμός του;

Εάν τελικά όλα όσα είδα εγώ (και όλα όσα δεν είδα στο τεταρτάκι που του αφιέρωσα) διορθωθούν... Τότε, μάλιστα... Τρέμουλο που θα πιάσει πολύ κοσμάκη στο μέλλον. Πόρωση. Δεν θα ξεχωρίζει ο κόσμος που βρίσκεται, στον καναπέ του σπιτιού του ή πίσω από το τιμόνι του αυτοκινήτου του; Προβλέπω αύξηση των τροχαίων ατυχημάτων στους όποιους χρήστες του PS3 :D

Αλήθεια τί προβλέπεται να "πάθουν" τότε κάτι άλλες κονσολίτσες που βγήκαν, να σαν κάτι παραπάνω από προηγούμενης, σχεδόν επόμενης γενιάς αλλά με εξαίσιο χειρισμό και σε ότι αφορά τα γραφικά; Έλα μωρέ, στον 21 αιώνα είμαστε, ποιος ασχολείται με γραφικά πια,μόνο το gameplay έχει σημασία!!!
 
Δεν ειναι demo,ειναι ουσιαστικα οτι προλαβαν να φτιαξουν για το cancelled τιτλο GranTurismoHD.

Dηλαδη ειναι μια πιστα του GranTurismo απο το PS2 σε HD αναλυση,φρεσκα μεγαλα textures.

Το in-game video που ειδα δεν με εντυπωσιασε.

Κατ αρχην εχουμε χαζο-reflection (δεν εχουμε ανακλαση του κοσμου αλλα μονο των φωτεινων πηγων),το drawing distance μικρο,no car damage(!!!!) και μπανισα αρκετα hiccups (αδικαιολογητα μιας και θα τρεχει απο σκληρο δισκο)

Να ειστε σιγουροι οτι το GranTurismo5 θα ειναι 15 κλασεις καλυτερο απο αυτο (αλλα κανα 2 κλασεις χειροτερο απο το Forza2 :D )
 
Το gameplay θα ειναι παντα το αλφα και το ωμεγα στα παιχνιδια - αυτος ειναι και ο βασικος λογος που στο 21ο αιωνα παιζουμε ακομα Jet Set Willy και Elite.

Και αυτος ειναι ο βασικος λογος που οι "αλλες κονσολιτσες" θα πανε (πανε ηδη) μια χαρα - γιατι φερνουν οντως next gen gaming. :)
 
Πέραν του πρώιμου του πράγματος πάντως, το αποτέλεσμα στην οθόνη είναι κάτι που δύσκολα περιμέναμε να δούμε στο κοντινό μέλλον. Ατέλειες υπάρχουν σίγουρα , αλλά σαν σύνολο ώρες-ώρες νομίζεις οτι βλέπεις πραγματικό αγώνα αυτοκινήτου (ειδικά στο replay)....

Όσον αφορά το gameplay, αναμφίβολα θα είναι (πάλι) ο βασιλιάς των racing games , όπως και είναι εδώ και τόσα χρόνια, οπότε δεν υπάρχει λόγος διαφωνιών πάνω στο gameplay-graphics factor. Το παιχνιδάκι θα τα έχει όλα απ'ότι φαίνεται και θα παίζεται για άλλα τόσα χρόνια, όπως και οι προκάτοχοι του.

Υ.Γ.1 ρε λες να είμαι sony fan boy και να μην το ξέρω?

 


Υ.Γ.2 Wally, πλάκα κάνεις με το draw distance. Στην λήψη απο το ελικόπτερο νόμιζες οτι έβλεπες τηλεοπτική κάλυψη WRC (or something)

 


Υ.Γ.3 Εγώ Elite δεν παίζω (βαράτε :p :p :p :p)
 
@keeper εγω μιλησα για το καθαρο ingame ;) (αλλα κατσε να το ξαναδς καλου-κακου :) )

@tel καλο το gameplay αλλα στους εξομοιωτες ενδιαφερει πιο πολυ ο ρεαλισμος (physics+graphics+audio)
 
Wally είπε:
@keeper εγω μιλησα για το καθαρο ingame ;) (αλλα κατσε να το ξαναδω καλου-κακου :) )
Εγώ μίλαγα για το replay (κάτσε να ξαναδώ το ingame καλού κακού) :p :p :p

Wally είπε:
καλο το gameplay αλλα στους εξομοιωτες ενδιαφερει πιο πολυ ο ρεαλισμος (physics+graphics+audio)
Good point. :thumbup: Κατα μεγάλο ποσοστό απο αυτό κρίνεται το racing sim...
 
Λες Wally ? και ομως θυμαμαι (και οχι μονο εγω) ακομα το kick off και το nba jam που καμια σχεση δεν ειχαν με τα πραγματικα αθληματα που "εξομοιωναν".

Φυσικα και τα γραφικα παιζουν κραταιο ρολο σε ενα video game αλλα αν δεν "παιζεται" δεν προκειται να παει μακρυα. Απο την αλλη αν "παιζεται" τοτε συγχωρεις παντα τα μετρια γραφικα.

Keeper ριξε καμια ματια στο Elite αλλα και στο Captain Blood btw :thumbup:
 
To sport games σχεδον παντα κουβαλανε μια arcade δοση διοτι απευθυνονται σε ΟΛΟΥΣ...ο hardcore gamer δεν νομιζω να αγορασει μια κονσολα μονο και μονο για να παιζει FIFA και TV Sports Basketball

Οι εξομοιωτες οδηγησης και πτησης ειναι καταδικασμενοι να ειναι ρεαλιστικοι αν θελουν να πετυχουν διοτι απευθυνονται σε εξειδικευμενο κοινο.

Κανεις νομιζω δεν υποστηριξε οτι το gameplay ειναι που χοντρομετραει.Απλα το εξιδεικευσαμε λιγουλακι...

Αν υποπτευθω οτι επιχειρεις να χρυσωσεις το χαπι για το Wii θα σου βραχυκυλωσω το wiimote

ΟΟΤ...Captain Blood απο τα λιγα games που τα προτιμουσα στον Amstrad απο οτι στον Spectrum!! (αν και το εχω πρωτοτυπο στη speccy version)
 
Δεν θελω να χρυσωσω κανενα χαπι :biglaugh: απλα το wii υλοποιει (επι του παροντος) το μονο next gen playability style.

(και γω στον 6128 εξερευνησα το γαλαξια του Captain Blood.. :cool: )
 
telamonas.stokos είπε:
Δεν θελω να χρυσωσω κανενα χαπι :biglaugh: απλα το wii υλοποιει (επι του παροντος) το μονο next gen playability style.
Λίγο νωρίς για προβλέψεις doc. Αντίστοιχες προσπάθειες για alternative χειρισμό στο παρελθόν έχουν πάει άπατες. Το μέλλον θα δείξει ...
 
Πήγα και εγώ χθες σε ένα μεγάλο Super Market για τα ψώνια της εβδομάδας. Το συγκεκριμένο έχει μέσα και παράρτημα ηλεκτρονικών στο οποίο είχε ένα ολόκληρο τμήμα με τις κονσόλες στημένες για να παίζει ο κόσμος. "Χάζεψα" λίγο για μία ακόμα φορά τα γραφικά του XBox360, μετά απλά προσπέρασα το PS2 (και ας το είχαν με κάθισμα αγωνιστικού και τιμονιέρα) και ωπ! σκάω επάνω στο Wii. Επιτέλους! λέω ας δοκιμάσω και εγώ αυτό το πρωτοποριακό χειριστήριο. Η κονσόλα ανοιχτή σε κάποιο demo, κοιτάζω δεξιά, κοιτάζω αριστερά πουθενά το wii mote. "Ρε μπας και το κάρφωσε κανείς ατζαμής σε καμιά τηλεόραση;" σκέφτομαι και αρχίζω και κοιτάω τα πάνελ το ένα μετά το άλλο. Κανένα σπασμένο - όλα ήταν μία χαρά. Το Wii mote πάραυτα πουθενά. Οι πωλητές άφαντοι όπως και το wii mote. Κάπως έτσι εξαφανίστηκα και εγώ από αυτό το τμήμα, γιατί είμαι και αδύναμος χαρακτήρας και μπορεί να έφευγα με κανένα 360 παραμάσχαλα. :)

Πολύ θαμπάδα τα γραφικά του Wii στις TFT τηλεοράσεις βρε παιδιά, γιατί έτσι; Το 360 άσε, δεν το συζητάμε, γιατί με τρώνε και οι τσέπες μου. :cool:
 
Το 360 ειναι οντως εντυπωσιακο μηχανημα (οκ βιωνω μια στιγμη αδυναμιας..) αλλα εκεινο το M$ μου χαλαει πολυ την ολη εικονα .. :diablotin:

Βρε ambu δεν ελεγες σε καποια πωλητρια εκει γυρω να καθαρισει με ενα πανακι την tft ? :biglaugh:

Αντιστοιχες προσπαθειες keeper ? για πες μου 2 ? :animrolleyes:
 
telamonas.stokos είπε:
Το 360 ειναι οντως εντυπωσιακο μηχανημα (οκ βιωνω μια στιγμη αδυναμιας..) αλλα εκεινο το M$ μου χαλαει πολυ την ολη εικονα .. :diablotin:
Βρε telamona, αν σε χαλάει μόνο αυτό, να πιάσουμε τον Wally να σου hackάρει ένα να γραφει Linux. Θα το πάρεις; :)

telamonas.stokos είπε:
Βρε ambu δεν ελεγες σε καποια πωλητρια εκει γυρω να καθαρισει με ενα πανακι την tft ? :biglaugh:
Ναι το σκέφτηκα και αυτό. Ξεκίνησα μάλιστα να βρω μία ομορφούλα να με "εξυπηρετήσει", αλλά μία αόρατη δύναμη με "συγκράτησε" (από το αυτί, ήμουν μαζί με την γυναίκα, ρε γ*****) ;)
 
telamonas.stokos είπε:
Αντιστοιχες προσπαθειες keeper ? για πες μου 2 ? :animrolleyes:
Πάρε 3 για αρχή :p

2c_top_10.jpg


Sword.png


turbo_touch_360.jpg


(Αντίστοιχες , όσον αφορά το innovation πάντα, έτσι? ;) )

Υ.Γ. Πάλι console wars έγινε το thread :D
 
4. Μας κάνανε την ζωή πατίνι

8827bo0.jpg


5. αρκετά χρόνια πριν το wiimote:

00813sh6.jpg


...και δεν σου έφευγε από το χέρι. :D
 
Το τσακισατε αρκουντως και οι 2 !! :biglaugh::biglaugh:

Καταλαβαινετε βεβαια οτι δεν μιλουσα για περιφερειακα αλλα για major κονσολες - παντως θυμηθηκατε απιστευτα πραγματα, wow !!! :)
 
Πίσω
Μπλουζα