Helloween

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.320
Αντιδράσεις
5.898
Oταν μιλαμε για τους helloween μιλαμε για τους νονους του ευρωπαικου power metal και ενα απο απο τα ελαχιστα συγκροτηματα που επηρεασε τοσο την εξελιξη του heavy-power metal στην ευρωπη και ειναι υπευθηνο για την δημιουργια εννος μουσικου ρευματος που οι μισοι οπαδοι λατρευουν και οι αλλοι μισοι γουσταρουν να μισουν.

Οι Helloween στο ξεκινημα της πορειας του δεν ηταν ιδιαιτερα διαφορετικοι απο αλλα συγκροτηματα που στης αρχες της δεκαετιας του 80 ξεκινησαν την καριερα τους σε συνεργασια με την εταιρια σημαια της εποχης Noise records(Running wild,Rage,Kreator κ.α.)και γενικα ειχαν αρκετα κοινα στοιχεια.Oλοι τοτε ακουγαν βρετανικο heavy metal και ηθελαν να παιξουν πιο γρηγορα και πιο δυνατα απο τα ειδωλα τους η μονη διαφορα ηταν οτι οι helloween βασιζοταν παραπανω στην μελωδια και στης υψηλες συχνοτητες που μπορουσε να τραγουδησει ο kai hansen.Το αποτελεσμα ηταν οι helloween να διαφοροποιηθουν απο τους υπολοιπους της σειρας τους και εννω οι υπολοιποι αποτελεσαν το πρωτο κυμα του ευρωπαικου Trash και απευθηνοταν σε ακροατηριο που ηθελε κατι πιο επιθετικο στ'αυτια του.Οι helloween εκτος απο οπαδους που ηθελαν κατι φρεσκο απεκτησαν και οπαδους που γουσταραν τον παραδοσιακο ηχο(iron maiden π.χ).Ιron maiden on speed εγραφε ο τοτε μουσικος τυπος και το σχολιο αυτο εμπνευστηκε απο τα διπλα κιθαριστικα solos των Weikath/hansen που παρεπεμπαν στους smith/murray και της αλα dickinson τσιριδες που εβγαζε ο hansen.Ενα ακομα στοιχειο που τους εκανες διαφορετικους ηταν οτι τολμησαν να περασουν στοιχεια απο κλασικη μουσικη στα solos τους κατι που στο παρελθον ειχαν κανει πολλες μπαντες αλλα κανεις δεν το περιμενε αυτο απο μια παρεα πιτσιρικαδων speed metallers απο το αμβουργο.

Ηταν θεμα εννος EP και εννος αλμπουμ μεχρι ο κοσμος και οι ιδιοι να συνειδητοποιησουν την δυναμη και την δημιουργικοτητα αυτου του σχηματος.Με την βοηθεια του τοτε manager limp scnoor εκαναν πολυ καλες marketing καινοτομιες που τοτε εντυπωσιασαν πολυ κοσμο.Η ιδεα του sequel album(keeper of the seven keyes I&II) που κατευθειαν απο την πρωτη μερα κυκλοφοριας του δημιουργησε αναμονη και ενδιαφερον για το επομενο αλμπουμ.το απιστευτα καλο artwork η κολοκυθα-trademark και δεκαδες αλλα προκαλουσαν συνεχως συζητησεις γυρω απο την μπαντα.Σε μουσικο επιπεδο η απιστευτη φωνη του 18αχρονου νεου τους τραγουδιστη Michael kiske(η ιδανικη μιξη dickinson και geoff tate)οι κλασικες εισαγωγες που ανοιγαν τα αλμπουμς τα 15λεπτα επικα τραγουδια το ταχυτατο drumming τα ρεφρεν υμνους και οι πολλυ καλες μπαλαντες εκαναν τους helloween superstars και μετα την κυκλοφορια του δευτερου keeper of the seven keyes κερδισαν μια θεση στο donington το 1988 και την support θεση στην περιοδια seventh son of a seventh son τον iron maiden.Η helloween βρισκοταν στο απογηο τους ολοκληρη η γερμανικη σκηνη αρχισε να παιζει σαν αυτους και δεκαδες κλωνοι τους εμφανιστηκα σε ολη την ευρωπη.Δυστηχω δεν ηταν ολα καλα.Ο hansen εγκατεληψε την μπαντα και αφου αποπροσανατολιστηκαν για δυο-τρια albums ειχαν χασει πλεον το τρενο για την κορυφη και τον χαρακτηρισμο οι νεοι Maiden που τους ειχαν δωσει.Στα μεσα του 90 επανεκαμψαν και μας χαρισαν πολυ καλα albums.Η ιστορια ομως γραφτηκε και οι Helloween ειναι γραμενοι με χρυσα γραμματα στο βιβλιο της ιστοριας του heavy metal.

http://www.youtube.com/watch?v=328hJsSA0Jc

 
Οι Helloween ειναι απο τα αγαπημενα μου συγκροτηματα!!! Metalcandyman ευχαστιστω για το ωραιο αρθρο!!! :headbangdude: :headbangdude:
 
Από τα πλέον αγαπημένα μου συγκροτήματα, μαζί με το αδερφό συγκρότημα των Gamma Ray! :)

Είχα τη χαρά να τους δω live στη Θεσσαλονίκη, αλλά -αλίμονο- όχι ν' ακούσω και το πολύ αγαπημένο μου (και όλων των υπολοίπων παρευρισκόμενων) I want out! Παρόλο που το ζητούσαμε σαν τρελοί, δεν το είπαν οι άτιμοι! :D

The Dark Ride: είναι το αγαπημένο μου album & αγαπημένο clip:

The sun is going down (the departed):

http://www.youtube.com/watch?v=YHBLQ7Y3FQc
 
D@redevil είπε:

Αν και με τον Deris, το παραπάνω είναι ένα από τα αγαπημένα μου των Helloween.

Ακούστε εδώ όμως μια από τις καλύτερες φωνές στο metal σε ηλικία μόλις 19 παρακαλώ (στο πρώτο keeper).

Kiske και τα μυαλά στα κάγκελα.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Alucard είπε:
Αν και με τον Deris το παραπάνω είναι ένα από τα αγαπημένα μου των Helloween.



Ακούστε εδώ όμως μια από τις καλύτερες φωνές στο metal σε ηλικία μόλις 19 παρακαλώ (στο πρώτο keeper). Kiske και τα μυαλά στα κάγκελα.

Aκριβως φιλε alucard και οπως γραφω και παραπανω η φωνη του kiske ειναι η ιδανικη μιξη Dickinson και Geoff tate.
 
Καταπληκτικό συγκρότημα, ακόμα και με τον "λίγο" (σε σχέση με τον θεό Kiske) Deris.

Ο Kiske ευτυχώς μετά από τόσα χρόνια το γυρνάει στο metal! Πολλά ακούγονταν, ακόμα και για απογοήτευση από κάποια απόρριψη για αντικαταστάτη του Bruce το 94. (Αν έγινε έτσι, είτε οι Harris είναι κουφός, είτε δεν θέλανε κάποιον ανώτερο από τον Bruce)

Για τους fans της περιόδου του Ingo, προτείνω να ακούσετε X Japan.

[video=youtube;WAzuNrnC-3Y]http://www.youtube.com/watch?v=WAzuNrnC-3Y

][/url]
http://www.youtube.com/watch?v=iuTHk2teBAI
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι Helloween είναι από τα κορυφαία συγκροτήματα (αν και κάποιοι πιο "κάφροι" μεταλλάδες τους χλευάζουν) και έχουν καθιερωθεί ως κλασικό συγκρότημα στην metal σκηνή.
 
...ο Derris που ειναι λιγος,τους εσωσε απο τον κατηφορο και τους εδωσε χρονια καρριερας.

για να μην μιλησω και συνθετικα,τεραστια ωθηση..

δε θα ανοιξουμε θεμα για το ποιος ειναι καλυτερος,αλλα να βλεπουμε και λιγο μπαλα ,ε?

*Ο Χαρρις προτιμησε τον αρκουδιαρη ,μονο και μονο επειδη ηταν...Βρεττανος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λιγα συγκροτηματα θυμαμαι να ξεκινησαν με τετοια ορμη, να φτιαξαν τετοια αριστουργηματα (μεχρι και το Keeper II) και να κατηφορησαν ποιοτικα τοσο αποτομα.

Ας αναπολησουμε τα παλαια μεγαλεια...Guardians!

http://www.youtube.com/watch?v=44KvT7dPcwQ
 
don dokken είπε:
...ο Derris που ειναι λιγος,τους εσωσε απο τον κατηφορο και τους εδωσε χρονια καρριερας.για να μην μιλησω και συνθετικα,τεραστια ωθηση..

δε θα ανοιξουμε θεμα για το ποιος ειναι καλυτερος,αλλα να βλεπουμε και λιγο μπαλα ,ε?

*Ο Χαρρις προτιμησε τον αρκουδιαρη ,μονο και μονο επειδη ηταν...Βρεττανος.
Συμφωνω με τον Don.Ο derris μπορει να μην φτανει τον kiske αλλα εχει φωναρα και βοηθησε τα μεγιστα τους helloween να βγουν απο το τελμα.Η αρχη εγεινε με το master of the rings και συνεχιστηκε με τους δεισκους the time of the oath,better than raw,the dark ride,rabbit dont come easy,Keeper of the seven keyes-the legacy,Gambling with the devil ,7 sinners που σε γενικες γραμμες εκτος λιγων εξερεσεων ειναι δισκαρες.
 
Εχω συνδεσει το ονoμα Helloween με αυτο:

Ride the sky

http://www.youtube.com/watch?v=Xd8ht5S9u1g

Μου αρεσουν και καποια απο τo "Pink bubbles go ape" αλμπουμ, που δεν ηταν και τοσο καλο...


Την τελευταια φορα που ειδα τους Helloween στο "Ροδον", ο Weikath ηταν "κομματια" και μας ειχε πεταξει καμια εκατοσταρια πενες... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
με τον Sascha εχουμε μια κοινη...χμ πολυ γνωστη. ;)

δεν κανω καθολου πλακα μαγκες..
 
Ακόμα ένα φοβερό group της Γερμανικής σκηνής - που μαλλον ειναι η αγαπημενη του MetalCandyMan! :D

Ειναι γεγονος παντως πως η φωνή του Kiske ήταν εκπληκτικη - δεδομένου και του νεαρού της ηλικίας του. Προσωπικά, δε χόρταινα ποτέ να ακούω το επικό 'Halloween' παρά τη μεγάλη του διάρκεια... Γενικώς τα Keepers ήταν μνημεία' και δεν εχουν κατα τη γνωμη μου το παραμικρο ψεγαδι.
 
Φιλε τανταλε γουσταρω τρελα τους helloween και γενικα μεγαλος φαν του power metal.Καποτε πριν χρονια που ειχα με φιλους μια μικρη μπαντα παιζαμε δεκαδες τραγουδια απο helloween και γω ελιωνα την τοτε fender μου στα solos.
 
Θεικό γκρουπ.

Πόσο εντύπωση μου είχαν κάνει τα "δίφυλλα" εξώφυλλα στους δύο "KEEPRER" δίσκους !

Είχα φάει μεγάλη πόρωση και ζωγράφιζα ασταμάτητα κολοκύθες !
 
Μετά από δεκαετίες αναμονής γνωρίζετε για το ερχόμενο Σάββατο (17/6), σωστά; :)

Έχω απωθημένο να ακούσω τον Kiske να τραγουδάει live από μικρό παιδί. Αν όλα πάνε καλά, ένα ακόμη πράγμα θα εκπληρωθεί.
 
Τελευταία επεξεργασία:
φοβερό γκρουπ. έχω μόνο τον keepers II δίσκο και τον έχω λιώσει. αγαπημένο μου κομμάτι το future world. μιλάμε για άλμπουμ-αριστουργήματα (walls of Jericho & keepers I & II).
 
Πίσω
Μπλουζα