Horror Quiz

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
21.062
Αντιδράσεις
68.497
Σε ποιες παλιές ταινίες τρόμου ακούγονται τα παρακάτω;


1. "Why don't we...just wait here for a little while...see what happens..."

2. " Darling. Light, of my life. I'm not gonna hurt ya. You didn't let me finish my sentence...."

3. " Look at me, Damien! It's all for you! "

4. " Welcome to prime time, bitch ! "

5. " We all go a little mad sometimes "

6. " Good shot! OK, he's dead; let's go get 'im. That's another one for the fire."

7. " He was.... He wasn't a very good swimmer. We can go now dear..."
 
Α το 4 το ξέρω. Είναι από το "Εφιάλτης στο δρόμο με τις λεύκες". Και αυτό που ξέρω σίγουρα σίγουρα είναι η μυθική ατάκα του Αντονυ Περκινς στο Ψυχώ "we all go a little mad sometimes." Και η απάντηση μύθος της Τζάνετ Λη: "yes. Sometimes just one time could be enough". Άρα το 5 είναι το Ψυχώ.
Χωρίς να το θυμάμαι, αλλά συμπεραίνοντας από το όνομα, το 3 πρέπει να είναι η Προφητεία.
 
To 1 είναι από το "The Thing", underrated ταινία που αρκετά αργότερα εκτιμήθηκε όσο της άξιζε
 
Σωστά Konc !
 
Το 7 λογικά είναι για το παιδάκι στο Παρασκευή και 13 που πνίγηκε αν και τελικά δεν πνίγηκε όπως φαίνεται...
 
Σωστός και ο Johnny19818 !
 
Χμμ τώρα θυμήθηκα ότι προχθές το βράδυ έβλεπα ένα αφιέρωμα στον Στάνλευ Κιούμπρικ στην Ερτ2. Έδειχνε και σκηνές από τη Λάμψη και νομίζω ότι ο Τζακ Νίκολσον έλεγε τα λόγια της ατάκας νο 2.
Παρεμπιπτόντως ο Κιούμπρικ έχει γυρίσει ταινιάρες που πολλες από αυτές άλλαξαν τον ρου της κινηματογράφισης και η ερτ2 βάζει καταπληκτικά ντοκυμαντέρ-αφιερώματα αλλά δυστυχώς πολύ αργά το βράδυ όταν αρχίζεις και κουτουλάς.
 
  • Like
Reactions: RIO
Ακριβώς, είναι από την Λάμψη και το λέει ο σαλταρισμένος Τζακ Νίκολσον στην γυναίκα του. Μπράβο Laura! Έμεινε το 6, το οποίο είναι και αυτό από μια διάσημη ταινία τρόμου.
 
Ας δοθεί λοιπόν και το 6. Είναι από τo Night of the Living Dead (1968), η τελευταία φράση της ταινίας. Νικήτρια του quiz η Laura !
 
Ουάου, ευχαριστώ πολύ Ρίο για το κουίζ, μου δωσες τη δυνατότητα να χαρώ μια νίκη! Αναμένουμε το επόμενο.

Υ.Σ. Δε το πιστεύω ότι αυτό το μήνυμά μου είναι το 666ο στο φόρουμ και έπεσε στο θρεντ των θρίλερ! Μπρρρ!
 
Μερικά ακόμα...


1. " Be afraid. Be very afraid ! "

2 " I never drink... wine."

3. " How do you know my name? I didn't tell you my name..."

4. "What have you done to his eyes?"

5. " They're coming to get you barbara..."

6. " Death has come to your little town, Sheriff. "
 
5. "Η νύχτα των ζωντανών νεκρών" ( Και όλα μου ακούγονται "γνωστά" αλλά θέλει λίγο να το σκεφτώ)
 
  • Like
Reactions: RIO
2. Μήπως το "Dracula" του Κόπολα (1992) ?
 
  • Like
Reactions: RIO
2. Μήπως το "Dracula" του Κόπολα (1992) ?
Σωστός και εδώ γιατί αν και το λέει πρώτα ο Λουγκόζι στην ταινία του '31 , η φράση ξανακούγεται και σε αυτήν του Κόπολα.
 
Το 6 πρέπει να είναι το "Halloween"? (Για τα άλλα, δεν μπορώ να θυμηθώ,θα "σπάσω" το κεφάλι μου)
 
Δεν μπορώ να τα βρω τα άλλα! Θα "λαλήσω" εδώ μέσα. Ήδη έχω "σερφάρει" 30 ώρες περίπου από την Παρασκευή στο ιντερνετ,σε διάφορες σελίδες,ψάχνοντας το ελληνικό εξώφυλλο από το "Η πόλη των ζωντανών νεκρών". Δεν θα αντέξω και άλλες σπαζοκεφαλιές!
Ουφ, θα σκάσω!..
 
Μπα.. Το 1 και το 4 μου φαίνονται πιο γνωστά, το 3 όχι τόσο. Και σε action ή αστυνομικό thread να το έβαζες, δεν θα ΄λεγα πως δεν είναι σε εκείνη την κατηγορία.. Το 1 φίλε RIO, το 1 σίγουρα το ξέρω και μόλις το βρει ο metalcandyman, θα φωνάξω: "ναι,ρε..αυτό είναι"!..
 
"I give up".. Κουλουβάχατα έγιναν στο μυαλό μου. Δεν βγάζω άκρη. Ίσως νομίζω πως τα ξέρω, γιατί υπάρχουν λέξεις που τις έχουμε ακούσει πολλές φορές. Μπορεί να μην τις ξέρω τις ταινίες. Εσείς άλλωστε φίλε RIO, από τα ποσταρίσματα σας που διαβάζω το τελευταίο τριήμερο στην κατηγορία "τρόμου",εγώ ακόμα θα πρέπει να θεωρούμαι του νηπιαγωγείου! Τι ταινίες υπήρχαν και βλέπατε! Χαμός στις πόλεις μάλλον. Εδώ στο χωριό, μετρημένες και συγκεκριμένες υπήρχαν. Μπράβο παιδιά,μπράβο στα ποσταρίσματα σας, 35 σελίδες υλικό!
 
  • Like
Reactions: RIO
Πίσω
Μπλουζα