IRON MAIDEN(ενα βιβλιο/λευκωμα απο τον Γιαννη Κουτουβο)

don dokken

RetroMasteR
Joined
14 Μάρ 2009
Μηνύματα
1.532
Αντιδράσεις
220
Ενα ακρως ενδιαφερον πονημα απο τον Γιαννη Κουτουβο που κυκλοφορησε το 1986(ΕΙΔΙΚΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ)

Περιεχει την μεχρι τοτε ιστορια του γκρουπ,δινοντας βαρος στην πρωιμη τους περιοδο,με πολλα αγνωστα στοιχεια για μια εποχη που το διαδυκτιο ηταν αγνωστο,φωτογραφιες ολοσελιδες(οχι και τοσο σπανιες)αναφορα και(σπανιες...)φωτο απο την επισκεψη τους το 83 στην Αθηνα,στιχους και μεταφραση αυτων στα ελληνικα..
 
im3.jpgσορρυ,δεν χωραγαν ολες με την μια..

αν και στην εισαγωγη γραφει κατι προσωπικα,ψιλομπουρδες κλπ.στη συνεχεια εχει το γνωστο δημοσιογραφικο υφος γραφης που γνωρισαμε απο το περιοδικο Heavy Metal.

Οταν βαζει και τον εαυτο του μεσα,θυμιζει τον Γ.Κουτουβο που λατρεψαμε στο "Αγορι"

εκει που περιγραφει την επισκεψη στο σπιτι του,σπαρταριστο γελιο..

Τωρα..οι στιχοι που παραθετει μια χαρα..την ακριβη-πλην σουρεαλιστικη- αποδοση στα ελληνικα τι την ηθελε??για ιδιωματισμους και αποδοση νοηματος ..αστο.

im.jpg

im2.jpg

im11.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξέρω που θα είστε εσείς την Παρασκευή 17/06/2011...αλλά εγώ θα είμαι στο Terravibe ! :D
 
Απίστευτο βιβλίο! Ο συγγραφέας είναι ακόμα ενεργός θαυμαστής;
 
Δεν το είχα δει ποτέ, ευχαριστούμε για το post!
 
ο κουτουβος αν και γηραλεος παραμενει φαν..

την παρασκευη αν δε ριχνει judas priests θα παμε..τα υπολοιπα γκρουπ ομως πολυ σαπιλα ρε παιδι μου..

αργοτερα αποψε θα ανεβασω κι αλλο υλικο.
 
μερικά από τα μεταφρασμένα τραγούδια ( που εκτός από τους στίχους,σε ορισμένες περιπτώσεις είναι και οι τίτλοι αστείοι :D )

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
H μεταφραση απ την κολαση χαχαχαχαχαχα
 
Θα συμφωνήσω και εγω ότι οι στιχοι από μεταφραση είναι...απλά...τέλειοι...!!!

Συγχαρητήρια στο μεταφραστή!

:flower:
 
Πίσω
Μπλουζα