Jordy Lemoine

θανος

RetroJunkie™
Joined
18 Αύγ 2009
Μηνύματα
2.242
Αντιδράσεις
612
δεν ξερω αν θυμαστε αυτο το παιδακι που ειχε εμφαvιστει στις αρχες της δεκαετιας του 90 και τραγουδουσε το γνωστο στους περισοτερους τοτε τραγουδι "Dur dur d'κtre bιbι!" τωρα πλεον λοιπον εχει μεγαλωσει και ειναι μελος πανκ συγκρoτιματος οριστε μια προσφατη φωτο του ειχε εμφανιστει και στο μπραβο με την ρουλα κορομηλα

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ενταξει..πανκης εγινε,οχι τζανκι σαν τον Μακωλευ Καλκιν... :D
 
Aφού δεν απέκτησε τίποτα ψυχολογικά, με την δημοσιότητα που είχε από τόσο μικρό, πάλι καλά. Όταν είχε έρθει στην Ελλάδα για "συναυλία", με το που βγήκε στην σκηνή άρχισαν όλα τα μικρά να φωνάζουν το όνομα του. Αυτό το καημένο, τρόμαξε με το θόρυβο και έβαλε τα κλάμματα. Μετά από ώρα ξαναβγήκε, είπε κανα δυο-τρια τραγούδια playback και τέλειωσε η ιστορία. Τι τραβάνε και οι μικροί σταρ...
 
χαχα..ναι το θυμαμαι! :D

ενταξει για να καταληξεις πανκης σημερα,θελει κανα κουσουρι.. :D :D
 
Λίγο πριν αυτό το χαριτωμένο videoclip του μικρούλη του Jordy προβαλλόταν ένα παρόμοιο κλιπάκι της Άννας Βίσση την οποία πλαισίωνε μια μπάντα από λιλιπούτειους μουσικούς. Δεν θυμάμαι τον τίτλο του συγκεκριμένου τραγουδιού. Το μόνο σίγουρο είναι ότι τους στίχους έγραψε ο Νίκος Καρβέλας.

Μιας και πλησιάζουν σιγά-σιγά οι γιορτές, σας προτείνω να ακούσετε ένα χριστουγεννιάτικο τραγουδάκι από τον πάλαι πότε διάσημο Γάλλο μπομπιρούλη. Ο τίτλος αυτού: "It's Christmas - C'est Noλl".

 


Πρόκειται για ένα τραγούδι που γράφτηκε για την ταινία "Look Who's Talking Now" του Tom Ropolewsky η οποία γυρίστηκε το 1993.



Ο Jordy Lemoine μαζί με το συγκρότημά του "Jordy & the Dixies" κυκλοφόρησε τον Μάρτιο του 2008 ένα καινούργιο rock album με τίτλο "Vingt'Age". Σήμερα ζει κοντά στην Καέν, πρωτεύουσα του διαμερίσματος του Καλβαντός της Κάτω Νορμανδίας, στο γαλλικό Βορρά. Εκτός από το τραγούδι, παίζει επίσης drums, κιθάρα και μπάσο. http://kidsmusic.info/artists/jordy

Τον Μάρτιο του 2009 ο Γάλλος star της punk-rock κερδίζει μια πολύχρονη δικαστική διαμάχη με την Sony-BMG (πρώην CBS Records) υποχρεώνοντας την εταιρεία να του καταβάλει το ποσό των 820.000 ? ως ελάχιστη αποζημίωση. Δικαστήριο του Παρισιού αποφάνθηκε πως η Sony εκμεταλλευόταν παράνομα οπτικοακουστικό υλικό χωρίς την έγγραφη άδεια του τραγουδιστή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αγαπημένα μου τραγούδια το Dur dur d etre bebe (είχα λιώσει την κασέτα) και το Alison!
 
ήταν γλύκα ο μικρός όντως ... έπαιζε πολύ και στην ιταλία τότε :cool:
 
ειλικρινά, μου προκαλούσε πάντα θλίψη αυτό το σκηνικό... δεν μπορώ να διαννοηθώ τι γονιός είσαι κ πόσα κόμπλεξ έχεις για να βάλεις το παιδί σου στον κύκλο αυτό της διασημότητας.... συγγνώμη, ειλικρινά αν σας φαίνομαι υπερβολική, αλλά τα παιδιά είναι παιδιά κ είναι πολύτιμη η ΑΘΩΟΤΗΤΑ και η ΠΑΙΔΙΚΟΤΗΤΑ τους....

Εδώ έχουμε εγγραφεί σε φόρουμ που νοσταλγούμε ακριβώς αυτή τη φάση των παιδικών μας χρόνων..............................

Σόρυ αν βγήκα εκτος τόπικ αλλά ειλικρινά, αυτά είναι τα συναισθήματα που μου βγαίνουν ακούγοντας τον Jordy κ όποιο άλλο μικρό παιδάκι βάζουν στο τριπάκι αυτό....
 
BETTY BOOP είπε:
Αγαπημένα μου τραγούδια το Dur dur d etre bebe (είχα λιώσει την κασέτα) και το Alison!
Ο τίτλος του τραγουδιού στα ελληνικά είναι "πολύ, μα πάρα πολύ δύσκολο να είσαι μωρό".

Προσωπικά θα χαιρόμουν πολύ αν υπήρχε επίσης μια διασκευή στα ελληνικά. Το ίδιο και για το Alison του οποίου παραθέτω το σχετικό βιντεοκλίπ.

[video=youtube;AZtmG1-PPek]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πρωτη γυμνασιου πρεπει να ημουν τοτε που βγηκε το τραγουδι: Dur dur d' etre bebè , το ακουγαμε πολυ συχνα..

θυμαμαι που ειχε αυτα τα ασπρομαυρα κινουμενα σχεδια του Jordy και της Alison :flower:
 
Jordy

Αρχές δεκαετίας 90', θυμάστε τρελή "μόδα" με τον "Jordy", το παιδί-τραγουδιστή-"θαύμα" ;

Μεγαλύτερη επιτυχία του, ήταν το "Dur Dur d'etre Bebe"

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]

Trivia:

Είναι σχεδόν βέβαιο, ότι ο ραδιοφωνικός σταθμός, που έπαιζε Jordy,

συχνοτερα από οποιονδήποτε άλλον, ήταν ... το ΡΑΔΙΟ BLACKMAN !

Υπήρχαν βραδιές, που στην εκπομπή του, ο Μάριος-Blackman, έβαζε το τραγούδι 2-3 φορές.

Ήταν επική σύγκρουση-πολιτισμών : έπαιζε στα καπάκια Αντώνη Λορέτζο, Σταύρο Φωτιάδη, Τάκη Ανθή, Γιώργο Μαρίνη και μετά Jordy !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι θυμήθηκες βραδιάτικα! .....

Ε, ναι... δε νοείται να έζησες early '90s και να μη θυμάσαι το Jordy! :)

Γλυκύτατος - είχε κατακτήσει τις καρδιές μας! :flower:

Dur dur d' etre bebe & alison και για μένα! (τι κάθομαι κι ακούω βραδυάτικα! :D :D )
 
Παρότι ήμουν σχεδόν στην ηλικία του Jordy όταν βγήκε το κομμάτι, το θυμάμαι πάρα πολύ καλά! Θυμάμαι ακόμα ο βίντεο κλιπ από τότε και τη μανία του να παίζει παντού το τραγούδι. Ήταν ένα must για τα τότε παιδικά πάρτυ, μας έπαιρναν κι εμάς τα μικρούλικα και χορεύαμε Jordy μαζί με άλλα επικά, σαν τα Παπάκια, το Funky Town, το Enola Gay, και άλλα λοιπά. Δυστυχώς, όμως, δε θυμάμαι από τότε κάποιο άλλο του τραγούδι.
 
Το παιδί θαύμα που έλεγαν όλοι τότε. Παρόλο τον ντόρο που είχε δημιουργηθεί, μόνο 2 τραγούδια του ξέρω Alisson, J'etre bebe. Έχασα επεισόδια?
 
θυμάμαι είχα γυρίσει από καλοκαιρινές διακοπές και απέκτησα μια κασέτα με πρώτο τραγούδι το τραγουδι του jordy ''Dur dur d'etre bebe'', είχα λιώσει την κασέτα, είχα ρίξει κάτι χορούς στο σπίτι!!!

το τραγούδι κυκλοφόρησε το 1992...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
RIO είπε:
Aφού δεν απέκτησε τίποτα ψυχολογικά, με την δημοσιότητα που είχε από τόσο μικρό, πάλι καλά. Όταν είχε έρθει στην Ελλάδα για "συναυλία", με το που βγήκε στην σκηνή άρχισαν όλα τα μικρά να φωνάζουν το όνομα του. Αυτό το καημένο, τρόμαξε με το θόρυβο και έβαλε τα κλάμματα. Μετά από ώρα ξαναβγήκε, είπε κανα δυο-τρια τραγούδια playback και τέλειωσε η ιστορία. Τι τραβάνε και οι μικροί σταρ...

Butterfly είπε:
ειλικρινά, μου προκαλούσε πάντα θλίψη αυτό το σκηνικό... δεν μπορώ να διαννοηθώ τι γονιός είσαι κ πόσα κόμπλεξ έχεις για να βάλεις το παιδί σου στον κύκλο αυτό της διασημότητας.... συγγνώμη, ειλικρινά αν σας φαίνομαι υπερβολική, αλλά τα παιδιά είναι παιδιά κ είναι πολύτιμη η ΑΘΩΟΤΗΤΑ και η ΠΑΙΔΙΚΟΤΗΤΑ τους....
Εδώ έχουμε εγγραφεί σε φόρουμ που νοσταλγούμε ακριβώς αυτή τη φάση των παιδικών μας χρόνων..............................

Σόρυ αν βγήκα εκτος τόπικ αλλά ειλικρινά, αυτά είναι τα συναισθήματα που μου βγαίνουν ακούγοντας τον Jordy κ όποιο άλλο μικρό παιδάκι βάζουν στο τριπάκι αυτό....
Αυτά αντιπροσωπεύουν ακριβώς και τη δική μου άποψη. Ήταν πολύ γλυκός ο μικρούλης, και τα δύο πιο γνωστά τραγούδια του που αναφέρθηκαν άρεσαν και σε μένα, έβλεπα τα βιντεοκλίπ του στην τηλεόραση που τα έβαζε συχνά. Αλλά δεν μεγαλώνεις φυσιολογικό παιδί έτσι. Είναι απαράδεκτο να βάζεις ένα τρίχρονο να το παίζει ερωτιάρης γκόμενος.
 
sparklingeagle είπε:
Λίγο πριν αυτό το χαριτωμένο videoclip του μικρούλη του Jordy προβαλλόταν ένα παρόμοιο κλιπάκι της Άννας Βίσση την οποία πλαισίωνε μια μπάντα από λιλιπούτειους μουσικούς. Δεν θυμάμαι τον τίτλο του συγκεκριμένου τραγουδιού. Το μόνο σίγουρο είναι ότι τους στίχους έγραψε ο Νίκος Καρβέλας.
Εννοείς το "Ό,τι θες, εγώ".

Άννα Βίσση - Ό,τι θες, εγώ


Και κάτι σχετικό με την εκμετάλλευση του μικρού Jordy από τους γονείς του: το 1996 η Γαλλική Κυβέρνηση πήρε την απόφαση να απαγορεύσει τη μετάδοση από τα μέσα των κομματιών και των κλιπ του Jordy, για να τον προστατεύσει από την εκμετάλλευση των γονιών του. Κάτι η αποτυχία του άλμπουμ του, που δεν είχε καμία προώθηση, ένεκα της απαγόρευσης, κάτι η παταγώδης αποτυχία του θεματικού πάρκου για τον Jordy, οι γονείς του χώρισαν το 1996 και κάπου εκεί σταμάτησε η εκμετάλλευση. [via]
 

1@nwntas[/USER]

Α, ναι η Αννα Βίσση με το βιντεοκλιπ του τραγουδιου ''Ο,τι θες εγω''...μου αρεσαν τα παιδακια που επαιζαν μουσικη στο βιντεοκλιπ αυτο... :flower:

 
Ωραίος ο jordy! Είχε γίνει επιτυχία και τον άκουγες απο παιδικά παρτυ και σχολικά μασκέ έως και doscotheque!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα