Megadrive ή SNES; [και ολίγον από AMIGA πλέον]

mike είπε:
Street fighter aplha 2 στο SNES : οι χαρακτηρες σε υψος εχουν το μισο απο τους χαρακτηρες του fighting spirit. Kαι ομως το SSF2 (οχι το SFA2) ειναι καλυτερο παιχνιδι απο το fighting spirit, δεν ειπε κανεις το αντιθετο.

Προβολή συνημμένου 96998

αυτο πρεπει να ειναι καποιο remake, δεν ξερω ακριβως :
Οπου το Street Fighter Alpha 2 παιζει τουλαχιστον σε διπλη ταχυτητα, αξιοποιει κατα πολυ περισσοτερο τις ηχητικες δυνατοτητες του Snes, και εχει επισης και animated backgrounds με πολυ περισσοτερα χρωματα και λεπτομερια απο το Fighting Spirit. Οπου το Fighting Spirit ειναι και πεντε δισκετες. Παλι.

Δεν υπαρχει συνεχεια του, ειναι υποθετικος ανασχεδιασμος σε θεωρητικη αναβιωση του τιτλου απο καποιον γραφιστα.
 
Getta Robo είπε:
Να κανω τον δικηγορο του διαβολου, μαλλον δεν καταλαβες και πολυ καλα τι προσπαθουσε να πει ο φιλτατος Imgema. Σου λεει οπως δεν νοειται να υπαρχουν πολλες κατηγοριες παιχνιδιων με ενα η και δυο πληκτρα σε εκεινη την εποχη, αντιστοιχος υπο τους ορους σου σατυρικα κατηγοροποιησε τα παιχνιδια στρατηγικης με αντιστοιχο τροπο οπως εσυ εκανες παραπανω σε μια ντουζινα αλλα. Ο λογος που δεν αναφεροντε λοιπον αυτα, ειναι γιατι οντως τα αντιμετοπιζαμε σαν φθηνα και προσιτα υποκαταστατα αυτων που ειδαμε σε αλλους υπολογιστες, και φυσικα μονο κατι γραφικοι κανανε συγκρισεις με τα αντιστοιχα των pc, atari st & amiga. Σε αντιθεση με αλλους βεβαιως βεβαιως.
Για την παρουσιαση τωρα του Mortal Kombat 2 απο που να το πιασω. Εξαιρουμενου την αποψαρα του Κροντηρα περι "το καλυτερο beat em up σε οποιοδηποτε υπολογιστη μεχρι στιγμης", απο την στιγμη που η SNK ειχε βγαλει ποσες παιχνιδαρες, μαλλον ο κυριος συντακτας ειχε περιορισμενες γνωσεις η και απλοικο επιπεδο να εκτιμησει τα καλυτερα παιχνιδια τοτε φαινεται.

Αν και οντως το Mortal Kombat 2 ηταν συμπαθητικη μεταφορα, και σιγουρα καλυτερη απο την υπολοιπη αντιστοιχη σαβουρα και οχετο της Amiga 500, υπερβολαρει αγριως στα περι διαφορων, καθως οι διαφορες ειναι παραπανω απο εμφανεις, και της Amiga συγκεκριμενα ειναι υποδιεστερη εκδοση σε σχεση με μερος του ανταγωνισμου, και πιο συγκεκριμενα με τα Snes / Mega Drive. Δες ποσα frames χανει καταρχας. Κουραζει χωρις λογο. Και αντι να κερδισει στη ταχυτητα, ειναι και πιο αργο! Περι χειρισμου τα ειπαμε, Mortal Kombat 2 με δυο κουμπια (σε λιγο θα πιστεψουμε οτι επειδη ειναι το δευτερο της σειρας δεν ειναι προβλημα να εχει και δυο κουμπια!) δεν ειναι τιποτα αλλο παρα μειωμενη εμπειρια. Το οτι δεν ειναι για τα σκουπιδια δεν το κανει και καλο, οντως καποιος μπορει να την βρισκει με τον γνωμονα τυχη / τα παταω ολα και οτι κατσει, αλλα δεν παιζετε ετσι σοβαρα το παιχνιδι ουτε στη πραγματικοτητα ειναι διασκεδαστικο. Ακομα, τα υποβαθρα δεν εχουν animations σε αντιθεση με τις αλλες εκδοσεις. Επειτα, οι αστειες αναφορες για "αν εχετε τρια floppies το παιζετε τελεια διχως να αλλαζετε δισκετα" ειναι αστειες και δειχνει ερασιτεχνισμο στη καλυτερη. Αν ειναι δυνατον να προτρεπει η να δικαιολογει την αγορα hardware 100.000δρχ ποσο κοστιζαν ολα αυτα προκειμενου να παιξεις και με τις τρεις δισκετες διχως να αλλαζεις καθε λεπτο για να φορτωση.

και ναι, κοιμομαστε αγκαλιτσα με τον Mario, με τον Yoshi, με τον Ristar και τον Sonic και ολες τις πριγκιπισσες απο ολα τα βασιλεια.

Φανταζεσαι ομως να κοιμομασταν με τον Superfrog και τον Cool Coyote; μπρρ!

Αυτη ειναι η αποψη του περιοδικου, ενος περιοδικου που ειναι αντι-αμιγκαδικο και ειχε παρει αρχικα θεση υπερ των πισι, και μετα λογω γνωστων "θεματων" αρχισε να υποστηριζει φανατικα την νιντεντο. Αυτος που το εγραψε προφανως δουλευε σε ενα περιοδικο που ειχαν πολυ καλα pc, οπως και MD/SNES οπου εκαναν τα review, αρα δεν νομιζω να μην μπορουσε να εχει γνωμη για τα υπολοιπα. Οχι οτι συμφωνω με αυτα που γραφει, τωρα αυτο με τα 3 φλοπυ ειναι κατι ακυρο, απλα αυτη ειναι η γνωμη του.

Και η δικη μου γνωμη διαφερει, αλλα δεν μπορει να τα ισοπεδωνουμε ολα, το ΜΚ2 ειναι πολυ καλο στην Α500, γιατι εσυ διαφωνεις σε αυτο? ασε στην ακρη την συγκριση, δεν θελω και δεν μπορω να σου αλλαξω την γνωμη σου, αλλα σαν κυκλοφορια και σαν παιχνιδι της Α500, δεν ειναι καλο?
 
1) Μίλησα για κάποια φεγγάρια που οι amiga users σύγκριναν το Gloom με το Doom του PC. Οχι σαν παιχνίδι τόσο αλλά στον τεχνικό τομέα ακόμα. Φυσικά είναι αστεία η σύγκριση και μόνο οι amiga users την έπαιρναν στα σοβαρά. Δεν ξέρω τι κάνεις στο σπίτι σου, όχι. Οτι λέω το λέω σύμφωνα με αυτά που γράφεις.

2) Αναφέρθηκε και το fighting spirit.

3) Δεν είπα ότι το MK2 είναι κακό στην Amiga. Πριν λίγο κι όλας είπα πως είναι πολύ κοντά με τις κονσόλες τεχνικά τουλάχιστον. Ομως εσύ πας να την βγάλεις και την καλύτερη έκδοση από τις κονσόλες γιατί είναι high resolution (το ότι λείπουν frames δεν το βλέπεις) και γιατί είναι πιο εύκολο με το 1 κουμπί! Εντάξει, αυτό το τελευταίο δεν στέκει όμως. Οπως είπα, δεν μιλάμε μόνοι μας εδώ, μας διαβάζουν κι άλλοι.

4) Ρε συ mike εδώ τώρα παρεξήγησες. Αλλά μάλλον φταίω εγώ που δεν έβαλα smiley ή κάποιο προσωπάκι. Tα Strategy τα λατρεύω, μάλιστα έγινα PCας το 98 για να μπορώ να παίζω Dungeon Keeper και Starcraft. Ξαναδιάβασε την πρόταση που έγραψα λιγότερο βιαστικά και είμαι σίγουρος ότι θα καταλάβεις ότι απλά είναι σαρκαστικό, στιλ και καλά τα ισοπεδώνω όλα, όπως νιώθω ότι κάνεις και ο ίδιος. Edit: Ο φίλος Getta Robo το έπιασε, άρα δεν φταίει το γράψιμο μου :p

Πάντως από που είδες εσύ ότι είμαι Nintendo fanboy? Εδώ και καιρό την βρίζω για τις βλακείες που έχει κάνει με το Wii/WiiU. Και σε αυτό το topic δεν μιλάω μόνο για SNES games αλλά και για Mega Drive. Μάλιστα εκείνες τις εποχές πιο πολύ η Sega μου άρεσε. Τέλος πάντων, πίστευε εσύ ότι κοιμάμαι με τον Mario, ίσως ο λόγος που κοιμάμαι μαζί του είναι γιατί τον γουστάρω πιο πολύ από τον Zool ή τον Superfrog (lol). Με τους τελευταίους δεν θα κοιμόμουν ότι και να μου τάζανε, δεν ξέρω τι τάξανε σε σένα :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Getta Robo είπε:
Οπου το Street Fighter Alpha 2 παιζει τουλαχιστον σε διπλη ταχυτητα, αξιοποιει κατα πολυ περισσοτερο τις ηχητικες δυνατοτητες του Snes, και εχει επισης και animated backgrounds με πολυ περισσοτερα χρωματα και λεπτομερια απο το Fighting Spirit. Οπου το Fighting Spirit ειναι και πεντε δισκετες. Παλι.Δεν υπαρχει συνεχεια του, ειναι υποθετικος ανασχεδιασμος σε θεωρητικη αναβιωση του τιτλου απο καποιον γραφιστα.
Σε διπλη ταχυτητα σε σχεση με τι? με το SSF2 του ΣΝΕΣ που ειναι πολυ πιο γρηγορο ή με FS που εχει διπλα sprites? για βαλε τα μηχανηματα διπλα-διπλα να δεις πλησιαζει καν στα γραφικα? Οχι screenshot απο ιντερνετ που ειναι full screen. Το SFA2 ειναι θαυμα που καταφερε να κυκλοφορησει στο ΣΝΕΣ, ακομα και με ολα αυτα τα κουσουρια που εχει, οπως οτι η μιση οθονη ειναι μαυρη και ανυπαρκτη, τα sprites ειναι μικρα σαν lemmings και το παιχνιδι κανει ωρες να ξεκινησει, νομιζεις οτι κολησε. Παρολα αυτα ξαναλεω οτι ειναι θαυμα που κυκλοφορησε ενα τετοιο παιχνιδι, ειναι υπερβαση του hardware, οταν το coin-op εχει τουλαχιστον τριπλασια δυναμη και χωρο αποθηκευσης, και τελικα ειναι παιχνιδι που αξιζει να εχει καποιος και μπραβο για την κυκλοφορια.

Αλλα αυτο ειναι λογικη, σου λεω οτι το Α παιχνιδι εχει καλυτερα γραφικα, και απαντας "να αλλα το β ειναι πιο γρηγορο". Το ξερω οτι ειναι, εχω παιξει παρα πολυ το fighting spirit και το γνωριζω σαν παιχνιδι, δεν ειναι και τοσο playable οσο το SF2, αλλα εγω μιλησα για γραφικα, δηλαδη φοβασε να παραδεκτεις οτι στα γραφικα ειναι καλυτερο, και μετα να γραψεις οτι θες, οτι δεν ειναι playable κτλ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε παιδιά, το Fighting Spirit AGA δεν είναι?

Γιατί συγκρίνουμε AGA με SNES?
 
Οχι δεν ειναι AGA, το ειχα παρει στην Α500 μου και το ειχα λιωσει. Απο τα τελευταια παιχνιδια που ειχα παρει, πριν αγορασω το ps1.

Υπαρχει σε AGA και πρεπει να ειναι 5 δισκετες, εγω θυμαμαι οτι τοτε το 1997 ηταν 4 δισκετες για Α500, μπορει να θυμαμαι λαθος.

μιλαμε οτι δεν υπαρχουν μεγαλυτερα sprites, τι neo-geo και αηδιες ΛΟΛ

ΠΑΤΗΣΤΕ ΣΤΗΝ ΦΩΤΟ ΤΩΡΑ !!!!!

530_screen99.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Νομίζω ότι μπορούμε να καταλήξουμε όλοι σε κάτι σαν αυτό:
SNES - Platforms, JRPGs, Action Adventures, Fighting, Racing, Brawlers, Super Metroid (το SM δεν μπαίνει σε κανένα genre :p )

MD - Platforms, Sports, Shootemups, Fighting, Brawlers, Run & Gun.

Amiga - Shootemups, Adventures, WRPGs, Racing, Run & Gun, simulators.

Για τα racing δεν είμαι σίγουρος, δεν έχω ασχοληθεί και πολύ στα 16bit.
To να καταλήξουμε το είπες μάλλον για πλάκα :p Δεν υπάρχει περίπτωση να καταλήξουμε κάπου όλοι μαζί, αυτό φαίνεται εδώ και 15 σελίδες lol.

Aπο αυτά που έχω δεί και παίξει εγώ μέχρι σήμερα, καταλήγω περίπου έτσι :

Snes: Super Mario World, Super Metroid, NBA Jam T.E, Street Fighter II, NBA Give'n'go, Super Mario Kart, Pilotwings, Super Mario All stars, F-Zero, Donkey Kong Country

Mega Drive : Sonic, Mega Turrican, Ecco the dolphin, Streets Of Rage 2, Shinobi III, Castlevania Bloodlines

Amiga: Adventures, Arcade Adventures, Simulators, Racing, Shoot'em'ups, Sports, Puzzle, WRPG, Platform, Strategy, Arcade (Ball and Paddle, early arcade conversions, asteroid/pacman/galaga/tetris/defender/missile command/space invader clones), Maze, Card, Board, Trivia, Pinball, και μπορεί να ξέχασα και κανένα
 
Pinball !!!! εχει συγκρινει κανεις το pinball dreams και το pinball fantasies σε Α500 και SNES ? καλα το περιμενα οτι θα ειναι χειροτερο, αλλα παραειναι τεραστεια η διαφορα. *για περισσοτερα ανατρεξετε στο αντικειμενικο συγκριτικο "16μπιτ εκδοσεις του ιδιου παιχνιδι, 2010 ρετρομανιαξ, τοσο αντικειμενικο που βγαζει ισοπαλια το MK1 σε MD και SNES αν και δεν εχει αιματα* Ακομα και η εκδοση του "πολυ" jaguar ειναι χειροτερη απο της Α500. Στο MD υπαρχει ενα εξαιρετικο φλιπερακι, το psycho pinball, και αρκετα μετρια οπως το crue ball. Επισης καλουτσικα ηταν και τα φλιπερ της tandem, dragon fury, dragon revenge.

Δεν μπορω να καταλαβω πως μπαινουν στα ατου της Α500 τα adventures, αφου η Α500 ειχε το πλεονεκτημα σε γρηγορα κινουμενα γραφικα και scrolling με την βοηθεια του agnus, blitter, copper. Εκτος και εαν ο other_reality εννοει "συγκριτικα με τις κονσολες" αλλα οχι και να δεκτω οτι η αμιγκα ηταν μηχανημα για να παιζεις adventures, οταν υπηρχαν παιχνιδια οπως το deliverance.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εννοώ σε σύγκριση με τις κονσόλες, αλλα ηταν φθηνό alternative για τα adventures γενικώς, θυμάσαι ποσο έκανε ένα καλό PC για να παίξεις adventures όπως έπρεπε (Adlib, VGA, CPU, μνήμη, σκληρός κλπ) ;

Τουλάχιστον στην αρχή, μετά με το cdrom και τα windows τα PC οδήγησαν τις gaming εξελίξεις έτσι και αλλιώς.
 
Α, τωρα αλλαζει. Αλλο να λεμε σε τι ειναι καλο το καθε μηχαμηνα (και τα pc επισης) αλλο να λεμε σε τι ειναι καλυτερο απο αλλα μηχανηματα.

Και οπως θα καταλαβες η Α500 δεν εχει τομεα που να υστερει, ακομα και στα sports που δεν εχει πολλους καλους τιτλους, εχει τα kick off 2 και sensible soccer, που ΠΟΤΕ δεν θα βγουν παιχνιδια με καλυτερο gameplay. Τι FIFA 2014 και τετοιες αηδιες, αυτα ειναι για τους νεο-gamers, εαν παρω xbox one θα παιζω κανα halo5, σιγα μην παιξω και ποδοσφαιρακι που θελει 17 συνδιασμους κουμπιων για να φτασεις στην αντιπαλη περιοχη.
 
mike είπε:
Και οπως θα καταλαβες η Α500 δεν εχει τομεα που να υστερει
E, από το topic αυτό μόνο βλέπουμε ότι υστερεί λίγο στα jRPG (δεν έχει) και στα Fighting (λόγω χειρισμού).
 
Nαι ΟΚ, λαθος, στα jRPG υστερει γιατι ειναι ευρωπαικο μηχανημα, με ευρωπαικους κατασκευαστες sortware, μονο. Εχει ομως κανονικα ευρωπαικου τυπου RPG.

Αυτο ισχυει και στις κονσολες, μονο καποιοι λιγοι ευρωπαιοι κατασκευαστες εβγαλαν ευρωπαικα RPG's νομιζω υπηρχε το eye of the beholder.
 
Προτείνω να αφήσουμε λίγο την Amiga και να επιστρέψουμε στο original topic SNES VS Mega Drive.

Βρήκα ένα αρκετά καλό συγκριτικό του Earthworm Jim στις 2 κονσόλες:



Συμφωνώ σχεδόν σε όλα αλλά ίσως όχι τόσο πολύ στον τομέα των γραφικών. Στο SNES έχει καλύτερα backgrounds και περισσότερα χρώματα αλλά είναι ελαφρώς παραμορφωμένα ενώ στο Mega Drive παρόλο που έχει λιγότερα χρώματα, η επιλογή χρωμάτων είναι καλύτερη. Επίσης στην underwater πίστα, στο Megadrive έχει ένα ωραίο εφέ (water distortion) το οποίο λείπει από την έκδοση του SNES. Γενικά θεωρώ την έκδοση του Mega Drive καλύτερη σε όλους τους τομείς, αλλά στα γραφικά και οι 2 εκδόσεις έχουν κάποια διαφορετικά υπέρ και κατά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mike είπε:
Αυτη ειναι η αποψη του περιοδικου, ενος περιοδικου που ειναι αντι-αμιγκαδικο και ειχε παρει αρχικα θεση υπερ των πισι, και μετα λογω γνωστων "θεματων" αρχισε να υποστηριζει φανατικα την νιντεντο. Αυτος που το εγραψε προφανως δουλευε σε ενα περιοδικο που ειχαν πολυ καλα pc, οπως και MD/SNES οπου εκαναν τα review, αρα δεν νομιζω να μην μπορουσε να εχει γνωμη για τα υπολοιπα. Οχι οτι συμφωνω με αυτα που γραφει, τωρα αυτο με τα 3 φλοπυ ειναι κατι ακυρο, απλα αυτη ειναι η γνωμη του.Και η δικη μου γνωμη διαφερει, αλλα δεν μπορει να τα ισοπεδωνουμε ολα, το ΜΚ2 ειναι πολυ καλο στην Α500, γιατι εσυ διαφωνεις σε αυτο? ασε στην ακρη την συγκριση, δεν θελω και δεν μπορω να σου αλλαξω την γνωμη σου, αλλα σαν κυκλοφορια και σαν παιχνιδι της Α500, δεν ειναι καλο?
Δεν εχω γνωση για το τι συνεβει με το περιοδικο, το ειχα παρει λιγες φορες και τα "εσωτερικα" του μου ειναι αγνωστα.

Ο Κροντηρας μπορει να ειχε και μετοχες στην Apple, εγω εχω δικιες μου εμπειριες με προσωπικη μου ενασχοληση και συγκριση, ο Κροντηρας και ο καθε Κροντηρας μπορει να πιστευει οτι θελει. Ακομα και πως το οτι το Mortal Kombat 2 ειναι σχεδον τελεια μεταφορα απο τα ηλεκτρονικα, πραγμα ανυποστατο. Αυτο με τα τρια floppy ειναι απλα ακυρο, εχεις ακουσει τι λενε για την γνωμη καποιου πιστευω.

Το Mortal Kombat 2 οντως θεωρειται πολυ καλο στους κυκλους των Amigaδων, μιας και τα καλα παιχνιδια ξυλου ειναι κατι που τα βλεπατε με τα κυαλια. Συγκεκριμενα το μηχανημα (Amiga 500 / OCS) εχει μονο το αξιολογο Body Blows Galactic για τα δεδομενα του.

Γιατι;

Γιατι μπορει να εχει ολους αυτους τους περιορισμους, αλλα σε αυτη την περιπτωση προσπαθησαν να δημιουργησουνε ενα παιχνιδι βασισμενο σε αρκετες απο τις δυνατοτητες του μηχανηματος, αντι του να παρουνε ενα παιχνιδι απο καπου αλλου και να βγει κουτσουρεμενο εκει. Κατι που εγινε με το Mortal Kombat 2, πηρανε την εκδοση του Mega Drive που ειναι η μεταφορα της μεταφορας, και το ριξανε τεχνικα και οπτικα ακομα περισσοτερο. Το να βγαινεις τωρα εσυ σαν Amigaς με το μηχανημα των 200.000+δρχ και να μου λες "μα και ετσι καλο ειναι" με τοσα σοβαρα και εμφανη προβληματα, μαλλον ειναι καπως λυπηρο να το βλεπει καποιος τριτος.

Γιαυτο ισως και μεταξυ αλλων να "απετυχε" το συστημα, πρεπει να παραυπηρξε το χαιδεμα στην Commodore, του να επικριθει (δικαια παντα) ενας κακος τιτλος αντιμετοπιζοτανε σαν αιρετικη πραξη απο το κοινο της Amiga, το ειδαμε και απο τις παρουσιασεις των παιχνιδιων, εβλεπες κατι 90%+ σε οτι και να εβγαινε...

Και επειδη παιζω παιχνιδια ξυλου, μια απο τις βασικες αρχες που διαμορφωθηκε πριν εικοσικατι χρονια, ειναι η ανταγωνιστικοτητα μεταξυ των παικτων. Εξου και το να ειναι αυτονοητο να παιζουνε διπλα τα περισσοτερα παιχνιδια ξυλου, ως μαλλον η μοναδικη κατηγορια που να ευνοει τον ανταγωνισμο των δυο παικτων τοσο πολυ. Το να εχεις παυση για καποια δευτερολεπτα μεταξυ του αγωνα/παιχνιδιου/μαχης ειναι τραγικο. Πως να το πουμε; Δεν ηταν τραγικο το Mortal Kombat 1 στο Sega CD που φορτωνε ακομα και για να φορτωσει;. Ηταν! Αν και εδειχνει ομορφο, βγηκε κανεις να πει "ναι ενταξει δεν μπορεις στη πραγματικοτητα να το παιξεις, αλλα δειχνει πολυ ομορφο, παρτε το για να δειχνετε ποσο ομορφο ειναι" ;

Οχι!

Γιατι αυτο γινεται τωρα με εσας τους Amigaδες ειναι περαν της γνωσης μου, να πω οτι ειναι κατι που το αποκτας μαγικα οταν εχεις το συστημα, ειχα και εγω Amiga 500 αλλα παρωπιδες δεν φοραγα.

mike είπε:
Σε διπλη ταχυτητα σε σχεση με τι? με το SSF2 του ΣΝΕΣ που ειναι πολυ πιο γρηγορο ή με FS που εχει διπλα sprites? για βαλε τα μηχανηματα διπλα-διπλα να δεις πλησιαζει καν στα γραφικα? Οχι screenshot απο ιντερνετ που ειναι full screen. Το SFA2 ειναι θαυμα που καταφερε να κυκλοφορησει στο ΣΝΕΣ, ακομα και με ολα αυτα τα κουσουρια που εχει, οπως οτι η μιση οθονη ειναι μαυρη και ανυπαρκτη, τα sprites ειναι μικρα σαν lemmings και το παιχνιδι κανει ωρες να ξεκινησει, νομιζεις οτι κολησε. Παρολα αυτα ξαναλεω οτι ειναι θαυμα που κυκλοφορησε ενα τετοιο παιχνιδι, ειναι υπερβαση του hardware, οταν το coin-op εχει τουλαχιστον τριπλασια δυναμη και χωρο αποθηκευσης, και τελικα ειναι παιχνιδι που αξιζει να εχει καποιος και μπραβο για την κυκλοφορια.Αλλα αυτο ειναι λογικη, σου λεω οτι το Α παιχνιδι εχει καλυτερα γραφικα, και απαντας "να αλλα το β ειναι πιο γρηγορο". Το ξερω οτι ειναι, εχω παιξει παρα πολυ το fighting spirit και το γνωριζω σαν παιχνιδι, δεν ειναι και τοσο playable οσο το SF2, αλλα εγω μιλησα για γραφικα, δηλαδη φοβασε να παραδεκτεις οτι στα γραφικα ειναι καλυτερο, και μετα να γραψεις οτι θες, οτι δεν ειναι playable κτλ?
Τρεχει τουλαχιστον δυο φορες πιο γρηγορα απο Fighting Spirit (OCS). Το Fighting Spirit εχει μεν μεγαλυτερα μοντελα, αλλα με λιγοτερα frames τοσο στη κινηση των χαρακτηρων, οσο και στα υποβαθρα. Και εχει περιπου τα μισα χρωματα του Street Fighter Alpha 2 του Snes. Το οτι βρηκες στο SFA2 οτι παιζει σε μιση οθονη μαυρη, οι χαρακτηρες ειναι μικροι σαν lemmings, και οτι κανει ωρες να ξεκινησει, μαλλον επαιξες αλλο παιχνιδι, και προφανως δεν εχεις παιξει Fighting Spirit για να επικρινεις και το χρονο φορτωματος. Που εχει και μπαρα για καθε φορα που φορτιζει!

Το Street Fighter Alpha 2 εχει μεν ενα τσιπακι, αλλα ειναι για την συμπιεση του υπαρχων χωρου οπου χρησιμοποιει. Θεωρητικα μπορεις να το παιξεις και διχως αυτο, εαν φυσικα καλυψεις καπως τις απαιτησεις του για το μεγεθος του, οπως εχει γινει και με το Star Ocean. Και οντως ειναι εξαιρετικη μεταφορα, δειχνει και παιζει εξαιρετικα σε σχεση με τον κατα πολυ ισχυροτερο ανταγωνισμο.

Επισης δεν αντιπαρεθεσα "την λεπτομερια του Fighting Spirit", οπου παρεπιπτωντος τεχνικα και οπτικα το Street Fighter 2 Alpha ειναι καλυτερο/ομορφοτερο, αλλα το γεγονος πως ειναι μετριος, αν οχι κακος τιτλος. Σε αντιθεση φυσικα με το SFA2 οπου ειναι αξιοπρεπεστατη μεταφορα δεδομενου της ποιοτητας του, αλλα και της δουλειας που ριξανε πανω του. Ακομα και το Fatal Fury Special, οπου δεν ειναι καλη μεταφορα απο το Neo Geo ειναι ανωτερος τιτλος του Fighting Fury. Οπου στο τελευταιο οι χαρακτηρες κινουντε σαν μπαλονια!

Δεν φοβαμαι να παραδεχτω κατι, εφοσων εχει υποσταση. Και οτι το Fighting Spirit, μονο κατα φαντασια ειναι τεχνικοτερο.

Other_Reality είπε:
To να καταλήξουμε το είπες μάλλον για πλάκα Δεν υπάρχει περίπτωση να καταλήξουμε κάπου όλοι μαζί, αυτό φαίνεται εδώ και 15 σελίδες lol.
Aπο αυτά που έχω δεί και παίξει εγώ μέχρι σήμερα, καταλήγω περίπου έτσι :

Snes: Super Mario World, Super Metroid, NBA Jam T.E, Street Fighter II, NBA Give'n'go, Super Mario Kart, Pilotwings, Super Mario All stars, F-Zero, Donkey Kong Country

Mega Drive : Sonic, Mega Turrican, Ecco the dolphin, Streets Of Rage 2, Shinobi III, Castlevania Bloodlines

Amiga: Adventures, Arcade Adventures, Simulators, Racing, Shoot'em'ups, Sports, Puzzle, WRPG, Platform, Strategy, Arcade (Ball and Paddle, early arcade conversions, asteroid/pacman/galaga/tetris/defender/missile command/space invader clones), Maze, Card, Board, Trivia, Pinball, και μπορεί να ξέχασα και κανένα
Υπαρχουν περιπου 100+ πραγματικα αξιολογοι τιτλοι για τα δυο συστηματα που αξιζει να δεις απο τα Snes / Mega Drive οπου και θα σε ενδιαφερουν. Οπως και φυσικα η Amiga εχει πολλα αγνωστα διαμαντακια που μας ενδιαφερουν και θελουμε να μαθουμε γιαυτα, καλο θα ητανε να δημιουργηθει καποιο θεμα μιλοντας πχ για συγκεκριμενες κατηγοριες και με παιχνιδια που μαλλον δεν ειναι τοσο γνωστα πανω στο καθε συστημα. Οπου και φυσικα να γινει αυτο και για την Amiga. Οχι ομως αλλο Agony!

mike είπε:
Και οπως θα καταλαβες η Α500 δεν εχει τομεα που να υστερει, ακομα και στα sports που δεν εχει πολλους καλους τιτλους, εχει τα kick off 2 και sensible soccer, που ΠΟΤΕ δεν θα βγουν παιχνιδια με καλυτερο gameplay.
Ο τιτλος που αναφερεσε σε αυτη την κατηγορια, ειναι το Super Sidekicks 4 / Ultimate 11 οπου ειναι σαφως καλυτερο και απο τους δυο τιτλους. Και ειμαι "μπασκετικος" και το λεω. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ultimate 11, ποσοι το ξερουν αραγε, εκτος απο τους ψαγμενους? διοργανωσε ενα τουρνουα ΤΩΡΑ και να δουμε ποσοι το ξερουν και θα ερθουν.

Μιλαμε για mainstream παιχνιδια, που επαιζα χιλιαδες κοσμος στην Ελλαδα, και ΟΧΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ SENSIBLE/KICK OFF, εαν το πιστευεις αυτο, δεν συζηταμε αλλο, υπαρχει και ενα οριο.
 
mike είπε:
Ultimate 11, ποσοι το ξερουν αραγε, εκτος απο τους ψαγμενους? διοργανωσε ενα τουρνουα ΤΩΡΑ και να δουμε ποσοι το ξερουν και θα ερθουν.Μιλαμε για mainstream παιχνιδια, που επαιζα χιλιαδες κοσμος στην Ελλαδα, και ΟΧΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ SENSIBLE/KICK OFF, εαν το πιστευεις αυτο, δεν συζηταμε αλλο, υπαρχει και ενα οριο.
Ποσοι απο τους εκατομυριους Ελληνες/Ελληνιδες παιζανε βιντεοπαιχνιδια τοτε; Μονο οι ψαγμενοι. Το γουστο μου και οι επιλογες μου δεν βασιζοντε πανω στις πωλησεις η στη δημοτικοτητα, αλλα στο αν ικανοποιει τις απαιτησεις μου και κεντριζει το ενδιαφερων μου. Προφανως και κρινουμε με διαφορετικη νοοτροπια, αν λαμβανεις υποψην τις πωλησεις για να ασχοληθεις με κατι ειναι εντελως διαφορετικο με τον τροπο που σκεφτομαι εγω. Δεν με ενδιαφερει τι κανει ο μεσος ορος βλεπεις, ουτε το τι θεωρειται αρεστο στους περισσοτερους.

Κανε εσυ την ιδια μερα ενα διαγωνισμο Pro και εναν Kick-off, και κατσε μετρα τις διαφορες στην απηχυση του κοινου, και τα ποσοστα που πηγε ο καθενας αφου σε ενδιαφερουν τα στατιστικα και οι αρθμοι. Δεν θελω να σε απογοητευσω, αλλα αφου κοιτας τα mainstream παιχνιδια το kick-off θα ειναι χαμενο κατα κρατος, δυστηχως παντα.

Και ναι, φυσικα ειναι καλυτερο και διασκεδαστικοτερο, πηρε πολλα στοιχεια απο τις δυο παιχνιδιαρες (Kick-off / Sensible Soccer) και τις πηγε ακομα παραπερα.
 
Ok, μην ασχοληθουμε αλλο, ειναι η γνωμη σου, δεν θα ασχοληθω αλλο με το playable παιχνιδι ολων των εποχων οπως ελεγαν τοτε για το kick off, εγω στο ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ mega αρθρο που θα γραψω στο περιοδικο retroplanet, δεν το εχω καν στα κορυφαια, δεν ξερω εαν θα μπει καν στη λιστα. Και για να μην μεινεις με την απορια, σου λεω απο τωρα οτι δεν περιλαμβανω κανενα αλλο παιχνιδι amiga.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με την λογική των πωλήσεων και του "πιο είναι πιο δημοφιλές" θα έπρεπε αυτόματα οι κονσόλες να νικήσουν αυτήν την διαμάχη αρκετές σελίδες πριν. Νόμιζα πως το είχαμε απορρίψει σαν επιχείρημα.
 
mike είπε:
Ok, μην ασχοληθουμε αλλο, ειναι η γνωμη σου, δεν θα ασχοληθω αλλο με το playable παιχνιδι ολων των εποχων οπως ελεγαν τοτε για το kick off, εγω στο ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ mega αρθρο που θα γραψω στο περιοδικο retroplanet, δεν το εχω καν στην κορυφη, δεν ξερω εαν θα μπει καν στη λιστα. Και για να μην μεινεις με την απορια, σου λεω απο τωρα οτι δεν περιλαμβανω κανενα αλλο παιχνιδι amiga.
Ουτε το Agony;

the_infamous_troll_face___cleaned_up_in_super_hd__by_johnluke728-d4z0kxa.png
 
Γιατι τι προσφερε στον κοσμο το AGONY ? εκτος απο τα υπεργραφικα, το ηχο, τις ενδιαμεσες hi-res οθονες, γενικα τον απιαστο για 16μπιτ, τεχνικο τομεα, δεν ειχε και τιποτα εξαιρετικο στο gameplay. Δεν καθορισε κατι, δεν ειναι αυτο που αλλαξε κατι στην ιστορια.

Θες να σου πω ενα παιχνιδι της Α500 που αλλαξε τα δεδομενα σε μια κατηγορια: το DUNE 2. Ασχετα με τον εξαιρετικο τομεα (παιχνιδι 6 δισκετες που δεν φορτωνε ΠΟΤΕ μεσα στο παιχνιδι) ηταν το πρωτο απο τα λεγομενα real time strategy. Μεχρι τοτε στα pc και στην Α500 τα strategy ηταν turn based, μετα το dune ηρθαν τα warcraft, C&C και ολα τα "αντιγραφα" real time. Αλλα και παλι δεν ειναι ικανο να μπει στην λιστα των καλυτερων παιχνιδιων ολων των εποχων.

Ισως εαν κανω τεραστεια την λιστα, ωστε να μπει και αυτο, τοτε χωραει και το donkey kong, χα-χα πλακα κανω !!!
 
Πίσω
Μπλουζα