NBA JAM Mega CD

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.983
Το NBA JAM είναι ένα παιχνίδι που δε θέλει και πολλές συστάσεις. Όταν πρωτοβγήκε στα arcades το 1993 πέσαμε όλοι με τα μούτρα να παίζουμε. Όχι, δεν ήταν ο τέλειος εξομοιωτής παιχνιδιού μπάσκετ καθώς είναι ένα 2 on 2 παιχνίδι. Η τρέλα που κουβαλάει έγκειται στο γεγονός ότι ο παίκτης μπορούσε να κάνει ότι θέλει μέσα στο παρκέ κάθώς δεν υπάρχουν περιορισμοί. Μπορείτε να σπρώξετε τον αντίπαλο σας χωρίς να πάρετε φάουλ καθώς και να καρφώσετε στα μούτρα του και δεν τρέχει τίποτα. Η άλλη αίγλη του παιχνιδιού είναι στα απίστευτα, εξωπραγματικά θα έλεγα καρφώματα που μπορείτε να κάνετε. Τέλος οι παίκτες αντιπροσωπεύουν τους αληθινούς παίκτες της χρυσής εκείνης εποχής που προσωπικά αποτελεί και ένα είδος νοσταλγίας για μένα να βλέπω τα αστέρια της εποχής. Το παιχνίδι βγήκε σε πολλά φορμάτ, από φορητές κονσόλες μέχρι και στα 32bit. Έτσι βγήκε και αυτή η έκδοση για το Mega CD. Το παιχνίδι παρουσιάζει κάποιες διαφορές σε σχέση με τις εκδόσεις για το Mega Drive και το SNES. Οι χρόνοι φορτώματος του παιχνιδιού είναι ένα μεγάλο μειονέκτημα. Tο παρακάτω βίντεο είναι η εμπειρία μου από λίγα λεπτά παιχνιδιού.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίος Βασίλη. Δεν το ήξερα ότι είχες κάνει review σε ένα από τα λατρεμένα μου παιχνίδια.

:thanx2:
 
johnny19818 είπε:
Ωραίος Βασίλη. Δεν το ήξερα ότι είχες κάνει review σε ένα από τα λατρεμένα μου παιχνίδια.:thanx2:
Με την παραγωγικότητα του Βασίλη, ποτέ δεν ξέρεις πότε θα ξετρυπώσεις κάποιο review του, που δεν έτυχε να διαβάσεις!!
 
Ωραία παρουσίαση. Το NBA Jam ήταν (και είναι) από τα αγαπημένα μου μπασκετάκια. Η MegaCD έκδοση είναι πολύ καλή αν και η μουσική δεν μου αρέσει (όχι παιδιά μην μου πετάτε κέρματα) γιατί απλά προτιμώ τον scratchy ήχο του mega drive.

Ο Saq έπαιζε στους Orlando Magic και νομίζω πως τα Ports για SNES και Mega Drive δεν τον είχαν. Στο arcade όμως υπήρχε. O Sir Charles δεν υπήρχε στο NBA JAM λόγο οικονομικών απαιτήσεων ή κάτι τέτοιο.

Το ταμπλό έσπαγε στη 4 περίοδο αφού είχαν προηγηθεί κάμποσα καλά καρφώματα...(νομίζω το feature αυτό ήταν εμπνευσμένο από τον Saq και το ξεκατίνιασμα που έκανε στις μπασκέτες...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To Nba Jam ειναι το αγαπημενο μου παιχνιδι μπασκετ (γενικα δεν μου αρεσουν τα μπασκετακια...)! Πολυ καλη η παρουσιαση Johhny!!
 
darkheart είπε:
Ο Saq έπαιζε στους Orlando Magic και νομίζω πως τα Ports για SNES και Mega Drive δεν τον είχαν. Στο arcade όμως υπήρχε. O Sir Charles δεν υπήρχε στο NBA JAM λόγο οικονομικών απαιτήσεων ή κάτι τέτοιο.
Ωχ έχεις απόλυτο δίκιο. Μέγιστη πατάτα καθώς στα arcades πάντα τους Magic έπαιρνα. Αυτό σημαίνει ότι είδες με προσοχή το βίντεο και βρήκες το λάθος :) . Πάντως σύμφωνα με την wiki ο Charles υπάρχει κανονικά στο SNES. Και στο Game Gear όμως (τυγχάνει να το παίζω αυτό τον καιρό) υπάρχει αν κι στο wiki λέει ότι είναι ο Kevin Johnson. Τελικά είναι ο Charles με τον Kevin Johnson.

nba jam gg.JPG

Ajax87 είπε:
To Nba Jam ειναι το αγαπημενο μου παιχνιδι μπασκετ (γενικα δεν μου αρεσουν τα μπασκετακια...)! Πολυ καλη η παρουσιαση Johhny!!
Σε ευχαριστώ πολύ συνονόματε!

nba jam gg.bmp
 

Συνημμένα

  • nba jam gg.bmp
    450,1 KB · Προβολές: 2
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σύμφωνα με το wikipedia "Some home console versions of NBA Jam were coded later than others, and as a result of real-life roster changes or in the cases of Charles Barkley and Shaquille O'Neal, legal reasons, some rosters differ from version to version."

 

 


Αλλά το ενδιαφέρον είναι στη γραμμή παραπάνω που λέει: "A limited edition version of the game with an additional team composed of Gary Payton and Michael Jordan was developed primarily for Jordan and Payton's personal use."

Δηλαδή η Midway έφτιαξε μηχανήματα μόνο για τον Payton και τον Jordan. Έτσι και μπορέσει κάποιον να τα πάρει στη κατοχή του θα γίνει πάμπλουτος. Αυτό θα πει σπανιότης.
 
darkheart είπε:
Αλλά το ενδιαφέρον είναι στη γραμμή παραπάνω που λέει: "A limited edition version of the game with an additional team composed of Gary Payton and Michael Jordan was developed primarily for Jordan and Payton's personal use."
Δηλαδή η Midway έφτιαξε μηχανήματα μόνο για τον Payton και τον Jordan. Έτσι και μπορέσει κάποιον να τα πάρει στη κατοχή του θα γίνει πάμπλουτος. Αυτό θα πει σπανιότης.
Μιλάς πάντα για μηχανήματα καμπίνες,σωστά; Τι εννοεί με το additional team; Ξεχωριστή ομάδα με τους παίκτες αυτούς;
 
Ξέχασα να πω, και μάλιστα θα έπρεπε να το είχα πει από την αρχή ότι το παιχνίδι στην κονσόλα αυτή το έπαιζα πρώτη φορά καθώς τραβούσα το βίντεο.
 
Πίσω
Μπλουζα