O πιο παλιός υπολογιστής της Αγγλίας ξανά σε λειτουργία

tarasque

RetroActive
Joined
26 Mαϊ 2006
Μηνύματα
254
Αντιδράσεις
3
Ο πρώτος ολοκληρωμένος υπολογιστής με transistor ονόματι Harwell Computer ή αλλιώς WITCH computer θα τεθεί σε λειτουργία ξανά μετά από 60 χρόνια στο Εθνικό Μουσείο Υπολογιστών στην Αγγλία (το οποίο πολύ θα ήθελα να επισκεφτώ)

Ο Witch:

attachment.php


o οποίος εξελίχθηκε στο Harwell Dekatron Computer:

f00004b.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πόσα frames να βγάζει στο Quake II άραγε; :) :)
 
Τι θα το κανουν;;
 
Το ιδιο θα σε ρωτησει ενας πιτσιρικας οταν σε δει να γραφεις listing σε ZX81...
 
Τι έγεινε; Έπιασε retromania τους άγγλους; :)
 
μηπως ειναι ο υπολογιστης που εσπασε το ''αινιγμα'' στον πολεμο?
 
Δε ξέρω τι λέτε εσείς, MAME πάντως μια χαρά θα τρέχει ;)
 
Nα σας πω ρε,ποιος μεταφέρει τη retro-νίτιδα που επικρατεί εδώ μέσα στα εγγλεζάκια ;; :p
 
θα τεθει σε λειτουργια για την παρουσιαση της Engine του Crysis 2 :D
 
Από παλιά ήθελαν να τον φτιάξουν αλλά μέχρι να διαβάσουν ολόκληρο το service manual πέρασε αρκετός καιρός. :p
 
Τι λειτουργικό θα τρέχει;

Windows 0.01 edition;

Nobuntu?
 
Φτιάχνουν τον ορίτζιναλ, ή κλώνο;

Αυτός που έσπασε το Αίνιγμα πάντως λεγόταν "The Bomb" νομίζω...
 
Rakeesh είπε:
Θα το πουλήσουν στο ebay, used, mint condition... :p

Shadowdancer2501 είπε:
Δε ξέρω τι λέτε εσείς, MAME πάντως μια χαρά θα τρέχει ;)
Χα! Χα!

Πέρα από τον πρώτο υπολογιστή με τρανσίστορ, αξίζει να γίνει μια μνεία, ότι στην Αγγλία εκατό χρόνια νωρίτερα του WITCH, τον 19ο αιώνα, ο Charles Babbage κοιτούσε το μέλλον, με τους μηχανικούς υπολογιστές του και ειδικά με την Difference engine και την Analytical Engine.

Charles Babbage

Difference engine

Analytical Engine
 
TallMan είπε:
Πέρα από τον πρώτο υπολογιστή με τρανσίστορ, αξίζει να γίνει μια μνεία, ότι στην Αγγλία εκατό χρόνια νωρίτερα του WITCH, τον 19ο αιώνα, ο Charles Babbage κοιτούσε το μέλλον, με τους μηχανικούς υπολογιστές του και ειδικά με την Difference engine και την Analytical Engine.
Τα μηχανακια του Babbage ειναι διαμαντια Tallman.. μιλαμε για vision, οχι αστεια.

Gryzor είπε:
Φτιάχνουν τον ορίτζιναλ, ή κλώνο;
Αυτός που έσπασε το Αίνιγμα πάντως λεγόταν "The Bomb" νομίζω...
To παλιοτερο "χρησιμο" μηχανημα που εβγαλε η Αγγλια δημιουργηθηκε το 1943 στο Blechley Park και ηταν τοσο απορρητο που σχεδον κανενας δεν ηξερε την υπαρξη του εκτος απο οσους δουλευαν "εσωκλειστοι" στο μηχανημα αυτο. Ο λογος υπαρξης του, το να καταφερει να σπασει τον κωδικα Enigma, που χρησιμοποιουσαν οι γερμανοι στον δευτερο παγκοσμιο πολεμο και ιδιαιτερα με σκοπο να καταφερουν να γνωριζουν τις θεσεις των U-boats που ειχαν φερει την Αγγλια στα γονατα της μιας και ειχαν μοναδικο στοχο να καταστρεψουν καθε νηοπομπη που ειχε προορισμο απο ευρωπη προς Αγγλια. Υπαρχει και ενα καταπληκτικο ντοκυμαντερ στο History Channel, που δειχνει το μηχανημα σε λειτουργια και ολο το πεπλο μυστικοτητας που κυριαρχουσε την εποχη εκεινη.

Το ονομα του υπολογιστη ηταν Colossus, και ακολουθησαν αρκετα revisions, αλλα αυτο ειναι και το παλιοτερο computer που εβγαλε η Αγγλια. Οχι με transistor βεβαια, αλλα οταν κανουν λογο για το παλιοτερο, ας δινουν τα ευσημα εκει που πρεπει.

http://en.wikipedia.org/wiki/Colossus_computer

H μια απο τις δυο μηχανες Enigma του U-505 βρισκεται αθικτη και σε display στο Chicago στο Illinois οπου εχει δημιουργηθει μουσειο αφιερωμενο στο μοναδικο U-Boat που επεσε στα χερια των αμερικανων. Εκει υπαρχει και το αυτουσιο U-505 που ειναι απο τα πιο ιστορικα κομματια του δευτερου παγκοσμιου πολεμου.




Oποιος θελει να παιξει και με το Enigma code και την θρυλικη μηχανη, εδω σας δινεται η ευκαιρια:

http://russells.freeshell.org/enigma/

Το μονο που λειπει ειναι ενα U-Boat να αρχισουμε να κοβουμε βολτες!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω πιστευω καπιος απο αυτους επαιξε πολυ Fallout3 (εναλακτικη πραγματικοτητα γαρ)και θελανε να εχουνε και καπιο να δουλεβει για να θυμουνται τα 60ις.
 
Ρε παιδια μιας και ρωτατε αν θα μπορουσε να τρεξει καποιο συγχρονο προγραμμα, υπαρχει κανενα site που να συγκρινει τις επιδόσεις retro και νέων υπερυπολογιστών με retro και νεους home υπολογιστες? Θελω να ξερω πόσο υσχηρότερος ειναι ο υπολογιστής μου σε σχέση με υπερ-υπολογιστές εκατομμυρίων του παρελθόντος...
 
Αμφιβάλλω ... Ακόμη και να μπορεί, φαντάζομαι οτι για να υπολογίσει τη κάθε κίνηση θα θέλει 2 βδομάδες :p

Και όχι δε είναι ο υπολογιστής που "έσπασε" τη μηχανή enigma. Απο όσο ξέρω για να καταφέρουν να αποκωδικοποιήσουν τα Γερμανικά μυνήματα, οι σύμμαχοι χρησιμοποιόυσαν τεράστειους ηλεκτρομηχανικούς υπολογιστές ( στους οποίους νομίζω είχε βάλει το χεράκι του ο Alan Turing, ο πατέρας της σύνχρονης πληροφορικής ) που τους ονόμαζαν "βόμβες" και βασικά ήταν πολλές μηχανές enigma μαζί που δούλευαν ανάποδα και δοκίμαζαν εκατομμύρια συνδιασμούς όσο ποίο γρήγορα γινόταν.
 
Πίσω
Μπλουζα