Online Gaming - Thoughts & Opinions

TallMan

RetroNuts!
Joined
28 Φεβ 2007
Μηνύματα
1.616
Αντιδράσεις
37
shock είπε:
Στην M$ πάνε τα φράγκα για να έχεις δικαίωμα να παίξεις δικτυακά οποιοδήποτε παιχνίδι.π.χ Αγοράζεις το COD4 στο PC πας σπίτι σου το εγκαθιστάς και αρχίζεις και παίζεις με τους φίλους σου.

Ε αυτό ΔΕΝ γίνεται στο 360. Προσθέτεις και ένα στάδιο που λέγεται πληρωμή 55€ στην M$ για να αποκτήσεις το δικαίωμα να παίξεις με τους φίλους σου το παιχνίδι που μόλις αγόρασες.

Cool ha?
Δεν μπορώ να συμφωνήσω απόλυτα σε αυτό το επιχείρημα υπέρ των PC.

Με τα 55 € αν δεν κάνω λάθος θα παίζεις για ένα χρόνο όλα τα παιχνίδια του X360, έτσι δεν είναι;

Μόνο το WOW στο PC για ένα χρόνο κοστίζει τα τριπλάσια!
 
Μόνο το WOW στο PC για ένα χρόνο κοστίζει τα τριπλάσια!
Αν θές να παίξεις και LOTRO και Lineage τα 9πλάσια ;)

Στο XBOX παιζεις και ΜΜΟ και FPS και επιτραπέζια και ότι θές online. Τα έχει όλα και συμφέρει :thumbup:
 
Μα τι συγκρίνετε τώρα?

Στα WOW, το Lineage και σε όλα τα σχετικά παιχνίδια MMO πληρώνεις συνδρομή γιατί σου ανανεώνουν το content καθημερινά. Αυτό είναι υπηρεσία. Δεν έχει καμία σχέση π.χ με τα

Doom, Quake, Battlefield, COD, Command & Conquer, Age of Empires και μερικές άλλες χιλιάδες παιχνίδια τα οποία τα αγοράζεις και απλά παίζεις με τους φίλους σου.

Αν υπήρχε WOW στο Live προφανώς και θα πλήρωνες extra για το content. Εδώ μη τρελαθούμε παίζω Uno στο Live και αν θέλω να αλλάξω deck (τράπουλα) πληρώνω 100 credits. Αν θέλω να αλλάξω την email μου πληρώνω 800 credits, αν θέλω να αλλάξω ένα τραπέζι στο φλιπεράκι άλλα 400 credits και πάει λέγοντας το καθημερινά ανανεωμένο content του WOW δε θα χρεώσουν?

Και για να μην πάτε μακριά κύριοι το μέλλον και στα Windows όπως το βλέπει η Μ$ είναι το live. Ναι θέλουν να πληρώνεις για να παίζεις και στο PC. Το τσαμπέ τους χτυπάει άσημα. Η νέα υπηρεσία λοπόν λέγεται Games for Windows και είναι ακριβώς ότι και το live στο XBOX. Το καλό είναι ότι θα μπορείς να παίζεις με φίλους ανεξάρτητα αν έχουν PC ή 360. Επίσης καλό είναι ότι προς το παρόν το pc με <-> gaming είναι δωρεάν. Το κακό είναι ότι δεν θα είναι για πολύ καιρό ακόμη δωρεάν, τα παιχνίδια θα είναι πανάκριβα όπως και στο 360 και ότι όλο και περισσότερες εταιρείες πηδάνε πάνω στο βαγόνι της. Κοινώς το τσαμπέ στα PC σε λίγα χρόνια θα είναι μια ανάμνηση :(
 
keeper7k είπε:
Στο XBOX παιζεις και ΜΜΟ και FPS και επιτραπέζια και ότι θές online. Τα έχει όλα και συμφέρει :thumbup:
Ξέρεις, συμφέρει περισσότερο, όταν διαθέτεις και το 360:D

Δυστυχώς μέχρι 15 Ιανουαρίου, δε μπορώ να κάνω τίποτα. :icon_cry: :icon_cry:

Και δε φημίζομαι για τη φτήνια μου. Παίρνω πάντοτε το πιο καλό, πανάθεμά με.
 
Στα WOW, το Lineage και σε όλα τα σχετικά παιχνίδια MMO πληρώνεις συνδρομή γιατί σου ανανεώνουν το content καθημερινά.
Δεν ανανεώνεται κανένα content. Νέο content δίνεται μαζί με κάθε νέο expansion οπότε και τα σκάς κανονικά για να το πάρεις. ;)

Εδώ μη τρελαθούμε παίζω Uno στο Live και αν θέλω να αλλάξω deck (τράπουλα) πληρώνω 100 credits.
Με ένα deck δηλαδή δεν μπορείς να παίξεις; Είσαι υποχρεωμένος να αγοράσεις άλλο deck; Όποιος θέλει φρου-φρου κι αρώματα πλερώνει :D

Το καλό είναι ότι θα μπορείς να παίζεις με φίλους ανεξάρτητα αν έχουν PC ή 360.
Επιτέλους είπες και τα καλά :p

Gears of War με του φίλους σου online (PC και 360 combined). Αξία : Ανεκτίμητη :tease:
 
Πάμε πάλι

Η Blizzard βγάζει ένα παιχνίδι και θέλει για να το παίξεις να της δίνεις 15? το μήνα. Με τα λεγόμενα σας όταν το βγάλει στο Games for Windows δεν θα ζητάει πια λεφτά. Θα της φτάνουν τα 0.20? που θα της δίνει η M$ που θα είναι το μερίδιο της από την συνδρομή σου.

Η Blizzard και η κάθε Blizzard που βγάζει παιχνίδια ανανεώσιμα καθημερινά με καινούρια tasks (έστω) ή δε ξέρω τι άλλο, και ζητάει η ίδια λεφτά, όταν πάει στο live δεν θα ζητάει? Ποιος θα της τα δώσει?

Όσο αφορά τα decks είναι ένα παράδειγμα για να δείξω ότι στο live όλα πληρώνονται. Ακόμα και το όνομα σου να αλλάξεις (από τον Wally το έμαθα), πρέπει να πληρώσεις (800 credits).

Το μόνο που μπορώ να δεχτώ πάντως είναι ότι από την στιγμή που δεν υπάρχει WOW και LineAge στο 360 ή στο games for Windows κάνουμε εικασίες.

Μπορεί ας πούμε η Blizzard να μη θέλει πια να πάρει άλλες 15άρες, μπορεί να αλλάξει το σκηνικό άρδην.

Αυτό που δεν μπορώ να δεχτώ όμως είναι για 2 παιχνίδια που φέρνετε σαν δικαιολογία, θεωρείτε φυσιολογικό από το τίποτα που πληρώνουμε τώρα να πάμε σε μια συνδρομή 55? το χρόνο μόνο και μόνο για να παίξουμε ας πούμε COD4. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όσοι δεν παίζουν ΜΜΟ να πρέπει να πληρώνουν (αν έχω καταλάβει τη λογική σας). Δηλαδή να ξυπνήσει o manos που παίζει FPS ένα πρωί και να πρέπει να πληρώσει για να δει το COD σε multiplayer.

Εγώ βλέπω αυτό που γίνεται τώρα πιο τίμιο και βαδίζουμε σε μια εποχή που τα πάντα θα τα πληρώνουμε άσχετα αν δε τα χρειαζόμαστε. Το αστείο είναι ότι δεν βρίσκετε τίποτα κακό σε αυτή τη λογική!!
 
keeper7k είπε:
Δεν ανανεώνεται κανένα content. Νέο content δίνεται μαζί με κάθε νέο expansion οπότε και τα σκάς κανονικά για να το πάρεις. ;)
Από τον αρχιερέα του lineage :

ΑΕΟΝ says (10:59 AM):

synexeia ka8e 6 mhno exei mass patch pou ananewnei to miso game me pistes, exoplismo, klaseis..ths mourlhs ginetai

ΑΕΟΝ says (10:59 AM):

twra ton Noemvrh vgainei to Kamael pou einai foverh veltiwsh

Shock says (10:59 AM):

αυτά τα πληρώνεις ή είναι μέσα στη συνρομή?

ΑΕΟΝ says (10:59 AM):

einai tzampa ta updates

keeper7k είπε:
Gears of War με του φίλους σου online (PC και 360 combined). Αξία : Ανεκτίμητη :tease:
Δεν διαφωνώ στο τελευταίο !
 
To Live οπως ηδη ξερεις δεν ειναι μονο "μπαινουμε-σκοτωνομαστε"

Σου προσφερει και αλλα πραγματα που αλλου ειτε δεν υπαρχουν ειτε υπαρχουν διασκορπισμενα.

Και αν θελουμε να το κατινιασουμε λιγο,δεν κανει 55...αλλα 25 ευρωπουλα στο Ebay

Eεεε...δεν νομιζω οτι αποτελει rip-off

Oσο για νεο content...εισαι selective

Πολλα παιχνιδια στο Live δινουν free content (π.χ σημερα το PGR4)
 
Wally είπε:
Συνεχιζω να μην καταλαβαινω...
To Live οπως ηδη ξερεις δεν ειναι μονο "μπαινουμε-σκοτωνομαστε"

Σου προσφερει και αλλα πραγματα που αλλου ειτε δεν υπαρχουν ειτε υπαρχουν διασκορπισμενα.
Ναι μόνο που τα υπόλοιπα είναι δωρεάν (silver). To multiplayer είναι αυτό που μας πονάει και φυσικά το χρεώνουν.

Wally είπε:
Και αν θελουμε να το κατινιασουμε λιγο,δεν κανει 55...αλλα 25 ευρωπουλα στο Ebay
Οκ. Μόνο που αυτό λέγεται κλοπή. Αν θες να το πάω παραπέρα στην Ελλάδα δεν υπάρχει καν υποδομή Live !

Wally είπε:
Oσο για νεο content...εισαι selective

Πολλα παιχνιδια στο Live δινουν free content (π.χ σημερα το PGR4)
Ε εντάξει σου δίνουν μερικά δώρα, αυτό τι σχέση έχει με το MMO?

Γενικά είμαι αντίθετος με τον ιδέα live. Π.χ Εδώ και 4 μέρες δεν μπορούσα να κάνω recover το gamertag μου στο 360. Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορούσα να παίξω κανένα παιχνίδι. Το single point of failure κανείς δεν το λάτρεψε. :)
 
Αν θες να το πάω παραπέρα στην Ελλάδα δεν υπάρχει καν υποδομή Live !
Εδώ οι επόμενης γενιάς ταινίες δεν έχουν κάν ελληνικούς υπότιτλους, θέλουμε και υποδομή για live; Ο δυτικός πολιτισμός μας έχει για τριτοκοσμικούς και γι'αυτό δεν ευθύνεται η Microsoft. Το κακό είναι γενικότερο ;)

Κατα τα άλλα, απλά έχουμε διαφορά φιλοσοφίας. :tease:
 
Ναι μόνο που τα υπόλοιπα είναι δωρεάν (silver). To multiplayer είναι αυτό που μας πονάει και φυσικά το χρεώνουν.
Films on demand,Games on Demand,Music on Demand...

Αν θες να το πάω παραπέρα στην Ελλάδα δεν υπάρχει καν υποδομή Live !
Also δεν υφισταται ο ορος υποδομη-υπαρχει ADSL πλεον :D ...δεν υπαρχουν Live servers στην Ελλαδα (οπως και κανενας αλλος server PC-console παιχνιδιου)

Aπο Γεναρη που λενε οτι θα ειμαστε επισημως μεσα,δεν βλεπω τι διαφορα θα δω...

Ε εντάξει σου δίνουν μερικά δώρα, αυτό τι σχέση έχει με το MMO?
Σχεδον ολα τα 360 games σου δινουν σε καποια φαση free content

Γενικά είμαι αντίθετος με τον ιδέα live.
:animeek: Πως λεγεται το Σταδιο Ειρηνης και φιλιας στα Ζωνιανα? :D

Παντως ολοι θα θελαμε,ολα να ειναι τζαμπα... :D
 
Wally είπε:
Films on demand,Games on Demand,Music on Demand...
Όλα αυτά είναι επί πληρωμή. Δε σε ενδιαφέρουν δεν τα πληρώνεις. Μιλάμε για Multiplayer gaming εδώ.

Wally είπε:
Also δεν υφισταται ο ορος υποδομη-υπαρχει ADSL πλεον :D ...δεν υπαρχουν Live servers στην Ελλαδα (οπως και κανενας αλλος server PC-console παιχνιδιου)

Aπο Γεναρη που λενε οτι θα ειμαστε επισημως μεσα,δεν βλεπω τι διαφορα θα δω...
Υποδομή δεν είναι μόνο τα μηχανήματα. Είναι και η υποστήριξη αν συμβεί κάτι. Είναι το να μπορείς να κάνεις σωστό refund π.χ Μαζί μιλάγαμε για τα points και που θα μου στέλνανε το pad. (στη διεύθυνση που έχω τη γκαρσονιέρα στη NY) :)

Wally είπε:
Εσυ αλλωστε απο Ebay δεν ψωνιζεις τα παιχνιδια?
Και ναι μόλις με κάρφωσες ότι κλέβω. Το προϊόν που πάει Ασία το έχουν ξεχωρίσει από αυτό που έρχεται Ευρώπη και φυσικά έχει άλλη τιμή, δεν έχει δασμούς, ΦΠΑ και πάει λέγοντας. Thnx !

Wally είπε:
Σχεδον ολα τα 360 games σου δινουν σε καποια φαση free content
Άλλο το τυράκι και άλλη φάση τα ΜΜΟ. Ειλικρινά δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί βάζετε τα συγκεκριμένα 2 ΜΜΟ στην κουβέντα.

ΑΕΟΝ που είσαι να μας πεις 2 πράγματα για το lineage και γιατί πληρώνεις ότι πληρώνεις κάθε μήνα.

Και στο κάτω κάτω πάλι αν θες να μιλήσουμε για ΜΜΟ μπορείς να πάρεις το WOW άλλα να μην παίξεις στους official servers και να μην πληρώσεις μία. Για να είναι όλος ο κόσμος όμως εκεί σημαίνει ότι αξίζει. Θα σου δίνει κάτι που οι υπόλοιποι δεν έχουν. Και ακριβώς αυτό θα ήθελα και εγώ.

Να μπορώ να επιλέξω πότε και που να δώσω τα χρήματα μου.
 
Και ναι μόλις με κάρφωσες ότι κλέβω. Το προϊόν που πάει Ασία το έχουν ξεχωρίσει από αυτό που έρχεται Ευρώπη και φυσικά έχει άλλη τιμή, δεν έχει δασμούς, ΦΠΑ και πάει λέγοντας. Thnx !
Αντώνη μόνος σου καρφώθηκες. Ο Πανος είπε οτι ψωνίζεις απο ebay , όχι απο Ασία :rofl:

Ιδού :

Εσυ αλλωστε απο Ebay δεν ψωνιζεις τα παιχνιδια?

Άλλωστε το να ψωνίζεις απο ebay δεν είναι παράνομο, αλλιώς δεν θα έκανε ship στην Ελλάδα. Και κάτι άλλο που είναι παρεξηγημένο. Δεν υπάρχει παρανομία να αγοράζεις NTSC παιχνίδια για να τα παίζεις σε NTSC κονσολες. Παράνομο είναι το μοντάρισμα για να παίζεις PAL παιχνίδια σε NTSC κονσόλες και το αντίστροφο ;)

Και τα παιχνίδια που είναι Region free, είναι Region free. Το γράφει πάνω το κουτί, άρα παίζουν παντου. Ούτε εκεί είσαι λοιπόν παράνομος ;)
 
Παίζουμε με τις λέξεις όσον αφορά το ebay. Φθηνά παιχνίδια μόνο στην Ασία υπάρχουν. Το ωραίο είναι ότι τα ψάχνουμε μαζί!

Region free σημαίνει ότι παίζει παντού δεν σημαίνει όμως ότι προσπερνάει τους νόμους και τους κανόνες μιας χώρας όπως η Ελλάδα που έχει δασμούς σε όλα τα προϊόντα που έρχονται εκτός Ευρωπαϊκής ένωσης, πόσο μάλλον τον ΦΠΑ.
 
Και ξαναρωτάω:

Δηλαδή τα 55 € για ένα χρόνο Live όπου θα παίζεις όλα τα παιχνίδια είναι rip-off, ενώ η -πολύ πιο ακριβή- ετήσια συνδρομή ενός και μόνο MMORPG στο PC δεν είναι;

Τόσο λάθος δηλαδή το βλέπω στην τελική;

ΚΑΙ ΝΑΙ ΜΟΥ ΤΗ ΣΠΑΕΙ ΠΟΥ ΣΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΩΝ ΚΟΝΣΟΛΩΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΓΙΑ ΕXTRA ΠΧ ΑΜΑΞΙΑ, ΠΙΣΤΕΣ, ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ ΚΛΠ ΠΟΥ ΕΠΙΤΗΔΕΣ ΔΕΝ ΤΑ ΕΒΑΛΑΝ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ!ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟ ΚΛΕΨΙΜΟ!

Οι αγορές από το ebay γνήσιων παιχνιδιών ΔΕΝ είναι κλέψιμο σε καμμία περίπτωση!Αν ήταν ,θα είχαν απαγορευτεί καταρχήν από το ίδιο το ebay γιατί θα είχαν πέσει σύννεφο οι μηνύσεις...

Ακόμα και από την ασία οι αγορές δεν είναι παράνομες.Αυτό που λες shock για δασμούς, ΦΠΑ κτλ το κράτος έχει επιλέξει να το αντιμετωπίσει με την ύπαρξη των τελωνείων...

keeper7k είπε:
Παράνομο είναι το μοντάρισμα για να παίζεις PAL παιχνίδια σε NTSC κονσόλες και το αντίστροφο
Aπό πότε;Δεν ισχύει κάτι τέτοιο εφόσον μιλάμε για original και όχι iso.
 
TallMan είπε:
Και ξαναρωτάω:
Δηλαδή τα 55 ? για ένα χρόνο Live όπου θα παίζεις όλα τα παιχνίδια είναι rip-off, ενώ η ετήσια συνδρομή ενός και μόνο MMORPG στο PC δεν είναι;
Ναι είναι ripoff από τη στιγμή που ως τώρα όλα τα παιχνίδια τα έπαιζες δωρεάν. Με το games for windows αυτό αλλάζει. Εκεί που δεν πλήρωνες τίποτα σε κανέναν ξαφνικά είσαι υποχρεωμένος να πληρώνεις σε έναν συγκεκριμένα και να εξαρτιέσαι απόλυτο από αυτόν.

Τα MMORPG πως να το πω αλλιώς είναι άλλο πράγμα. Είναι συγκεκριμένα παιχνίδια που αν θες να παίξεις στους server τους θα πληρώσεις σε αυτούς και μόνο σ' αυτούς.

Το θέμα είναι ότι για κάποιον που δεν παίζει αυτά τα 2 παιχνίδια ή που αν θες τα παίζει άλλα όχι στους official servers είναι ripoff να ζητάς φόρο multiplayer.

TallMan είπε:
Τόσο λάθος δηλαδή το βλέπω στην τελική;
Νομίζω δεν υπάρχει λάθος και σωστό σ' αυτό. Απόψεις διατυπώνουμε.

TallMan είπε:
Οι αγορές από το ebay γνήσιων παιχνιδιών ΔΕΝ είναι κλέψιμο σε καμμία περίπτωση!Αν ήταν ,θα είχαν απαγορευτεί καταρχήν από το ίδιο το ebay γιατί θα είχαν πέσει σύννεφο οι μηνύσεις...
Από ποιον να πέσει μήνυση? Τι δουλεύει σε αυτήν την χώρα? Και ναι είναι παράνομο γιατί πάρα πολλοί στο γράφουν ότι δεν πουλάνε στην Ευρωπαική ένωση για αυτούς τους λόγους. Και ναι και πάλι είναι γιατί μου έχει τύχει και έχω αγοράσει software απέξω (p.x DXOptics) που παρόλο που δεν ήταν στην Ευρώπη η εταιρεία άρχιζε και μου πρόσθετε νουμεράκια στην τελική τιμή του προϊόντος για να είναι εναρμονισμένη με τους νόμους της ΕΕ. Ο τυπάς τώρα που πουλάει μερικά παιχνιδάκια στο ebay τα έχει γραμμένα λίγο πολύ όλα αυτά.

TallMan είπε:
Ακόμα και από την ασία οι αγορές δεν είναι παράνομες.Αυτό που λες schock για δασμούς, ΦΠΑ κτλ το κράτος έχει επιλέξει να το αντιμετωπίσει με την ύπαρξη των τελωνείων...
Και εμείς έχουμε βρει τα παραθυράκια να το προσπερνάμε. Ε τώρα μη μου πεις ότι δεν ξέρεις πως δουλεύει το τελωνείο και πως να το "κοροϊδεύεις" :)

Σε αυτό το σημείο νομίζω ότι ξεφεύγουμε στην κουβέντα μας.
 
ΚΑΙ ΝΑΙ ΜΟΥ ΤΗ ΣΠΑΕΙ ΠΟΥ ΣΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΩΝ ΚΟΝΣΟΛΩΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΓΙΑ ΕXTRA ΠΧ ΑΜΑΞΙΑ, ΠΙΣΤΕΣ, ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ ΚΛΠ ΠΟΥ ΕΠΙΤΗΔΕΣ ΔΕΝ ΤΑ ΕΒΑΛΑΝ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ!
Αυτό ξαναπές το. Αν υπάρχει κάτι αηδιαστικό στην όλη υπόθεση είναι αυτο. :mad:

Aπό πότε;Δεν ισχύει κάτι τέτοιο εφόσον μιλάμε για original και όχι iso.
Είναι λίγο θολό το τοπίο με τις modded κονσόλες. Διάβασε μερικές σκέψεις εδώ
 
Παράθεση:Αρχική Δημοσίευση από keeper7k

Παράνομο είναι το μοντάρισμα για να παίζεις PAL παιχνίδια σε NTSC κονσόλες και το αντίστροφο

Aπό πότε;Δεν ισχύει κάτι τέτοιο εφόσον μιλάμε για original και όχι iso.

Και ομως ειναι παρανομο.
 
Πίσω
Μπλουζα