Pandora Handheld

krem13 είπε:
όντως,πολύ καλό αλλά τέτοια εποχή που βγήκε μάλλον θα ξεπεραστεί γρήγορα τεχνολογικά (αν έβγαινε την εποχή που είχαν πει στην αρχή θα ήταν όντως ένα ΤΕΡΑΣ για πολύ καιρό),γιατί τα 3ds και ίσως το psp2 έρχονται...
ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ!

Άσε που κοστίζει 330 δολλάρια. Κρίμα, αν και το keyboard και οι δύο αναλογικοί μοχλοί τα σπάνε.

Ε καλά τώρα SNES fullspeed δεν είναι δα και τίποτα τόσο φοβερό, ακόμα και το DS μπορεί να το καταφέρει.

Έχουν υποσχεθεί και N64 και Dreamcast. N64 λογικά θα παίζει fullspeed, τώρα dreamcast ζήτημα εαν θα παίζει με 20% της ταχύτητας :p
 
Οτι είναι ερωτεύσιμο είναι, πόσο μάλλον με τους κολλημένους με τα handhelds και τους gadgetάκηδες. Αλλά είναι πολλά τα λεφτά (ίσως και να τα αξίζει) και προτιμώ με αυτά να πάρω ας πούμε 1-2 καινούριες, σφραγισμένες retro κονσόλες. Ίσως, κάποια στιγμή στο μέλλον, αν πέσει λίγο η τιμή του..
 
f2bnp, το Ds δεν εχει καλο Snes emulator. Εχω της τελευταια εκδοση του SnesemulDS στο Dsi μου και δεν μπορω να παιξω Mario Kart αν δεν κανω καθε στροφη και ρυθμιση....

Εδω το psp αγκωμαχαει με το Super Mario Kart και με καποια αλλα εξεζητημένα παιχνιδια του SNES που θελουν αρκετο "horsepower" για να γινουν emulate επιτυχως. (βλεπε Star Ocean) Γενικα το Ds δεν την παλευει μια στο θεμα "emulators". Ενω αποτι φαινεται το Pandora του δινει και καταλαβαίνει. Το PSP απο την αλλη ειναι και αυτο ψιλοντουκι και υποστηριζει πολυ πραμα.

Για emulators εχω εναποθέσει τις ελπιδες μου πλέον ομως στο 3DS, μιας και η φημες λενε οτι θα ειναι ανταξιο του ninteno gamecube σε δυναμη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
MoBoRoS είπε:
f2bnp, το Ds δεν εχει καλο Snes emulator. Εχω της τελευταια εκδοση του SnesemulDS στο Dsi μου και δεν μπορω να παιξω Mario Kart αν δεν κανω καθε στροφη και ρυθμιση....Εδω το psp αγκωμαχαει με το Super Mario Kart και με καποια αλλα εξεζητημένα παιχνιδια του SNES που θελουν αρκετο "horsepower" για να γινουν emulate επιτυχως. (βλεπε Star Ocean) Γενικα το Ds δεν την παλευει μια στο θεμα "emulators". Ενω αποτι φαινεται το Pandora του δινει και καταλαβαίνει. Το PSP απο την αλλη ειναι και αυτο ψιλοντουκι και υποστηριζει πολυ πραμα.

Για emulators εχω εναποθέσει τις ελπιδες μου πλέον ομως στο 3DS, μιας και η φημες λενε οτι θα ειναι ανταξιο του ninteno gamecube σε δυναμη.
8)http://www.youtube.com/watch?v=lmdRJgv6rps8 )

Εντάξει δεν μίλησα για εξεζητημένα παιχνίδια στο DS. Ο SnemulDS έπαιζε full speed πάντως και το Dracula X και το TMNT4. Mode 7 παιχνίδια και παιχνίδια που χρησιμοποιούσαν έξτρα τσιπάκια όπως το Super FX μην περιμένεις ποτέ να τα δεις fullspeed στο DS(είναι υπερβολικά αδύναμο για κάτι τέτοιο).

Το Pandora άλλωστε είναι πολύ πιο δυνατό από το PSP, περιμένω περισσότερα.
 
Tο λινκ που ποσταρες δεν ειναι fullspeed :p

δυστυχως παει με περιπου 45 fps αντι με 60 που θαπρεπε (οπως παει στο pandora δηλαδη). Κανει μπαμ απο το delay στον ήχο και το lag. Αν δεις το βιντεο που εστειλες λιγο προσεκτικα θα καταλαβεις τι εννοω. Το psp επιμενω οτι αγκωμαχαει στα περισοτερα RPG (terranigma στο world map, ολο το star ocean και αλλα) και Mario Kart.

Μεχρι και στα comment το λενε οτι laggarei το ΜΚ στο PSP. Απλα ο τυπας εχει βαλει frameskip 1 για να πιανει το καλυτερο που μπορει να κανει το PSP (45 απο τα 60 fps περιπου) ενω κανονικα πιάνει 30. Καλο εmulation SNES, N64 και ισως και λιγο DC, ή pandora ή next gen portables.
 
Μισό λεπτό παιδιά... Γιατί εμένα δε μου φαίνεται καθόλου ξεπερασμένη η τεχνολογία του;

Επίσης αν το DS (δεν έχω :( ) δεν είχε την touchscreen και το τέλειο marketing θα το έπαιρνε κανείς για τις δυνατοτητές του ή το hardware του;

Όσον αφορά το psp (έχω 3!) εχεί απίστευτες δυνατότητες στο emulation (μη ξεχνάμε το full speed PS1 emulation -που ούτε στα pc δεν είναι εφικτό, για όλα τα games και χωρίς προβλήματα σε γραφικά και ήχο μάλιστα!) και δεν χρειαζόμαστε psp2 (τo hardware του υπάρχον PSP είναι υπερβολικά καλό για φορητό) αλλά τίτλους περισσότερους και ποιοτικότερους με μια Sony να το έχει παρατήσει κανονικά και να ασχολείται μόνο με το PS3 :angry:

To pandora έχει κανονικό internet browser, linux, full speed emulators για πολλά συστήματα, keyboard, gamepad buttons, dual analog κ.α ξέρει κανένας κάτι παρόμοιο; Γιατί εγώ δεν έχω δει! Και πραγματικά ΤΟ ΘΕΛΩ! :flower:
 
Πολύ καλό το Pandora, αλλά πανάκριβο. Να τονίσω ότι το PSP έχει καλό "emulation" του PSOne γιατί πιθανότατα δεν είναι full software emulation, αλλά καθαρό hardware support όπως και του DS για το GBA. Το PSP πρέπει να έχει πολλά κοινά με το PSOne, παρόλο βέβαια αρκετά προβλήματα στο PSP. Παίξτε τα Doom και θα δείτε ότι λείπει τελείως η μουσική από το αρχικό μενού. Άλλα παιχνίδια δεν δουλεύουν καν (το Strider 2 κρασάρει στο δεύτερο επίπεδο). Υπάρχουν βέβαια και καλοί emulator για CPS1&2 και NEOGEO αλλά και εκεί, μία τα file swaps λόγω έλλειψης μνήμης, μια ο χρονισμός της CPU δεν αφήνουν περιθώρια πλήρης ευχαρίστησης. Μόνο οι official συλλογές τρώγονται, αλλά και εκεί ακόμα τα NEOGEO games έχουν θέματα στον ήχο.
 
Jedah είπε:
Πολύ καλό το Pandora, αλλά πανάκριβο. Να τονίσω ότι το PSP έχει καλό "emulation" του PSOne γιατί πιθανότατα δεν είναι full software emulation, αλλά καθαρό hardware support όπως και του DS για το GBA. Το PSP πρέπει να έχει πολλά κοινά με το PSOne, παρόλο βέβαια αρκετά προβλήματα στο PSP. Παίξτε τα Doom και θα δείτε ότι λείπει τελείως η μουσική από το αρχικό μενού. Άλλα παιχνίδια δεν δουλεύουν καν (το Strider 2 κρασάρει στο δεύτερο επίπεδο). Υπάρχουν βέβαια και καλοί emulator για CPS1&2 και NEOGEO αλλά και εκεί, μία τα file swaps λόγω έλλειψης μνήμης, μια ο χρονισμός της CPU δεν αφήνουν περιθώρια πλήρης ευχαρίστησης. Μόνο οι official συλλογές τρώγονται, αλλά και εκεί ακόμα τα NEOGEO games έχουν θέματα στον ήχο.
Ολόσωστα τα λες φίλε μου αν και στο PSP όσα παιχνίδια psone έχω παίξει και είναι πολλά δεν είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα και τα τερμάτησα κιολας. Εκτός ίσως απ΄το Syphon Filter που σ' ένα σημείο εμφάνισε κάτι μικρά graphic bugs για κάτι δευτερόλεπτα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το αν θα παίξεις επιτυχώς τα παιχνίδια του psone στο psp εξαρταται όμως επίσης από το εάν έχεις εγκαταστήσει και τα σωστά pops για καθε game.
 
+αναλογο fw για το καθε παιχνιδι.
 
Δεν ειναι αναγκη να εχεις εκατο διαφορετικα fw για καθε παιχνιδι.

Απο τι στιγμη που έχεις popsloader με τα pops όλων των firmwares απλα μπορείς αναλογα να παίζεις και το game που ειναι πιο compatible με το αντιστοιχο pops.

Ontopic

Το pandora πρεπει να πέσει σε τιμη για να το χαρουν περισσοτερα ατομα... :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
Εγώ σήμερα το άκουσα πρώτη φορά. Βασικά, μόνο για emulation δεν ξέρω αν αξίζει τόσα λεφτά. Καλά κάνω τη δουλειά μου και με το netbook.

Σαν σύστημα ανάπτυξης home-brew games τι εργαλεία έχει και πόσο εύκολος είναι ο προγραμματισμός του;
 
Ετοιμαζεται ο διαδοχος (Pyra)

Μου αρεσουν οι αρχαιοελληνικες ονομασιες που ευστοχα χρησιμοποιουν

 
Φαντάσου πόσα θα έχουν πάρει φωτιά κατα το development.

Ο πραγματικός διάδοχος του 360:)
 
Πίσω
Μπλουζα