Panx Romana

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.904
Αντιδράσεις
3.927
Eνα απο τα παλαιοτερα ελληνικα punk συγκροτηματα με ετος ιδρυσης το 1982,μια απο τις πρωτες συναυλιες που πηγα αρχες 90ς.


Απο τοτε και για καμμια δεκαετια τους ακουγα μετα μανιας.


 


Προβολή συνημμένου 110348

 


Μερικα κομματια που αγαπησα.


 


Panx Romana - Rock 'n' Roll Στο Κρεβάτι

Panx Romana - Διακοπές Στο Χακί

Panx Romana - Καταστολή Στο Περιθώριο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακουγα και εγω μια περιοδο στο Λυκειο...

μερικα που μου αρεσαν :

Panx Romana - Σκουπιδότοποι Ονείρων (HQ)

Panx Romana - Στο Λυκαυγές Ενός Νέου Συστήματος (HQ)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μετα μανιας τους ακουγα μετα μανιας τους ακουω ακομα και σημερα μαζι και με αλλες μπαντες της εποχης οπως "αδιεξοδο,γενια του χαους κ.α".Το 1993 κατεβηκα με ξαδερφο μου στην αθηνα και πηγαμε στο ροδον για να τους δουμε που ηταν support στους Ramones που επισης ακουω μετα μανιας.Απο της καλητερες συναυλιες που εχω παει στην ζωη μου.Φτιαχτηκα τωρα παω να βγαλω απο την ντουλαπα τα κολητα τζιν,τα γκετα και ολο τον εξοπλισμο γενικοτερα :cool:
 
υπαρχουν ακομα σαν συγκροτημα και μαλιστα ετοιμαζουν και νεο δισκο ειχα συναντησει πριν κατι μηνες τον τραγουδιστη τους τον φρανκ και μου το πε ωραιος τυπος http://www.panx.gr/

 
νοιώθω πολύ περιφανος που παρολο που ειμαι ισως απ τα μικροτερα μελη του φορουμ (ετος γεννισης 1988), τους προλαβα και με το παραπανω: πανξ ρομανα, στρεςς γενια του χαους, αδιεξοδο, αντιδραση, αντι, βανδαλουπ, χασμα και αλλα πολλα ιστορικα συγκροτηματα συνέβαλαν στην διαμόρφωση του χαρακτήρα μου.

παρολο που ξεκινησα να ακουω ελληνική πανκ μόλις το 2006-7, ειχα την τυχη να δω λαιβ ολες σχεδον τις μπαντες που προανεφερα, και πολλες ακομα. ο λογος ειναι οτι εντελως συμπτωματικα, τους πετυχενα παντα πανω σε reunion που εκαναν μετα απο δεκαετιες :D

για μενα ηταν κατι παραπανω απο σκισμένα jeans και γενικοτερη ποζερια.. κανονικο σχολειο ηταν!

ειμαι πολυ χαρουμενος που μαθενω οτι οι πανξ ρομανα μετα απο 15++ χρονια θα βγαλουν νεο αλμπουμ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το καινουργιο videoclip απο panx romana απ τον καινουργιο τους δισκο που θα κυκλοφορησει συντομα

 
Κι εγώ τους άκουγα φανατικά. Είχα ξετρελαθεί όταν άκουσα για πρώτη φορά το Birdy που πόσταρε παραπάνω ο Θάνος:

Κώδικας:
Ξαναμίλησέ μου Birdy
και θα φύγουμε μακριά
ανάσανε όπως πρώτα
με τη δική μου την καρδιά

Θα `σαι η δική μου η ανάσα
θα `μαι η δική σου καρδιά
θα `χεις το δικό μου τραγούδι
θα `χω τα δικά σου φτερά

Ζήσε στο δικό μου σώμα
γίνε η δική μου ψυχή
στα χείλη μου οι σκέψεις σου
θα `ναι τα πουλιά της αυγής

Θα `σαι η δική μου η ανάσα
θα `μαι η δική σου καρδιά
θα `χεις το δικό μου τραγούδι
θα `χω τα δικά σου φτερά

Έλα μαζί να πετάξουμε
σαν ελεύθερα πουλιά
που ακολουθούν το ένστικτο
κανείς δε νοιάζεται γιʼ αυτά

Έλα μαζί να πετάξουμε
σαν ελεύθερα πουλιά
που ακολουθούν το ένστικτο
κανείς δε νοιάζεται γιʼ αυτά

Πήραν ό,τι καλύτερο είχες
κλέψανε κι αυτή τη ζωή
το γεράκι ακολουθεί το θύμα
μέχρι να σωριαστεί στη γη

Θα `σαι η δική μου η ανάσα
θα `μαι η δική σου καρδιά
θα `χεις το δικό μου τραγούδι
θα `χω τα δικά σου φτερά

Έλα μαζί να πετάξουμε
σαν ελεύθερα πουλιά
που ακολουθούν το ένστικτο
κανείς δε νοιάζεται γιʼ αυτά

Έλα μαζί να πετάξουμε
σαν ελεύθερα πουλιά
που ακολουθούν το ένστικτο
κανείς δε νοιάζεται γιʼ αυτά

Ξαναμίλησέ μου Birdy
Ξαναμίλησέ μου Birdy
Ξαναμίλησέ μου Birdy
Ξαναμίλησέ μου Birdy
Οι στίχοι λογικά ακούγονται ακατανόητοι σε όποιον δεν έχει τύχει να διαβάσει το ομώνυμο βιβλίο του William Wharton. Πρόκειται για την ιστορία ενός παιδιού που γύρισε από τον πόλεμο του Βιετνάμ σε κατατονική κατάσταση, έχοντας πάθει ψύχωση με τα πουλιά, που ήταν το κύριο χόμπι του πριν επιστρατευτεί. Είχε γυριστεί και ταινία με τον Nicolas Cage το 1984.
 
Πίσω
Μπλουζα