PC master...σύμπτωση?

Μια χαρα ιδεα εχουν τα παιδια της συντακτικης ομαδας....μονο που το σκεφτηκαν 12 χρονια μετα ... και επισης εχουν ενα πολυ μεγαλο μερος της υλης που θα μετατρεψουν σε pdf, ετοιμη και ελευθερη για εκμεταλλευση ... και ενα αναγνωστικο κοινο που πλεον ξερει οτι ειναι δυνατον να συμβει αυτο που αποκαλουν τωρα "αξιοποίηση των παλιών τευχών του PIXEL!"

Εντυπωση προκαλει παντως οτι μετα απο τοσα χρονια αρνησης τωρα επικαλουνται τις ιστορικες καταβολες τους.
 
Αλλος τραβάει το ζόρι στην ανηφόρα, άλλος δέχεται τις ευχαριστίες. Δεν το λέω για το Pc master, αλλά έχουμε δεί τι αντιγραφή έχει πέσει στο παρελθόν απο άλλα site και χωρίς κανένα credit. Άντε να δούμε.
 
Ίσως να έχουν άγνοια για το τι γίνεται εδώ, οπότε αν το αναφέρει κάποιος ίσως να βοηθήσουμε κιόλας ;)
 
Λοιπον θεωρω οτι ακολουθει ΟΞΥΜΩΡΗ σκεψη μου αλλα θα τη πω... :D

Μηπως το υδατογραφημα στα ηδη σκαναρισμενα jpegs να ειναι καλη ιδεα?

Τα παιδια που εχουν κοπιασει να βγαλουν ολοι αυτη τη δουλεια,ισως δε θα αισθανθουν σουπερατα οταν βλεπουν τα τευχη να χοσταρονται απο ασχετους (εχουμε ηδη δει κανα δυο τετοια παραδειγματα) ή καποιοι να τα βγαλουν για εμπορικους λογους (κονομα γαρ)...

Το οξυμωρο φυσικα εγκειται στο γεγονος οτι μιλαμε για πνευματικη ιδιοκτησια της Compupress... :D
 
Με το υδατογράφημα δηλαδή δεν υπάρχει καμία περίπτωση αντιγραφής; Γιατί κάτι μου λέει ότι αν στο Linux για παράδειγμα δεν θα έχουν υλοποιηθεί αυτοί οι αλγόριθμοι σημαίνει ότι και στα Windows θα υπάρχουν προγράμματα παράκαμψης τους.

Στο κάτω κάτω μήπως απλά να επικονωνήσουμε μαζί τους και να τους πούμε ότι υπάρχει μεγάλο μέρος της δουλειάς έτοιμο και να βάλουν τα κατάλληλα credits?

Από την άλλη είμαι σίγουρος ότι με ένα απλό search στο google θα τα έχουν βρει σε χρόνο dt και θα γλυτώσουν και τα credits.
 
To watermark δεν το αναφερω για την αποφυγη αντιγραφης αλλα για να υπαρχει EMBEDDED στο jpg η προελευση του αρχειου ;)

Οσο για την Compupress πιστευω οτι το θεμα αξιωνει μια κουβεντα των Admin,Mods και του Scanner Team...
 
Προσωπικά εμένα δεν με απασχολεί τα λίγα τεύχη που παρέδωσα στο φόρουμ να διασπαρούν στις 4 γωνίες της υφηλίου και ας μη λάβω κανένα credit για την όποια δουλειά έκανα, άλλωστε τα ευχαριστώ που έλαβα από τους φίλους του παρόντος φόρουμ ήταν υπέρ-αρκετά για μένα.

Παρόλα αυτά θα συμπλεύσω με την γενική γραμμή που θα δοθεί στο φόρουμ για τα όποια μελλοντικά scans, και θα αφορά την τυχόν προσθήκη ηλεκτρονικών σχολίων σε κάθε αρχείο ξεχωριστά (δεν φαίνονται αλλά υπάρχουν σε όποιον ξέρει που να ψάξει) ή ακόμα και υδατογράφημα (ποιο εμφανές όμως ίσως θεωρηθεί καταστροφή του project). Γενικά πάντως δεν θεωρώ ότι είναι απαραίτητα και αργά ή γρήγορα αποκαλύπτονται οι αντιγραφείς και ποιοι ήταν η αρχική πηγή σε όσους ενδιαφέρονται πραγματικά. Τέλος πάντων, υπάρχουν άτομα με πολύ περισσότερη δουλειά από εμένα που η δική τους άποψη έχει και μεγαλύτερη βαρύτητα.

Νομίζω πάραυτα ότι θα ήταν καλή ιδέα, να υπάρξει κάποια επικοινωνία και ενημέρωση για το έργο που επιτελείται εδώ με τους όποιους κατά καιρούς ενδιαφερόμενους εμφανίζονται για αυτό το θέμα σε άλλα φόρουμ.

just my op...
 
keeper7k είπε:
Ίσως να έχουν άγνοια για το τι γίνεται εδώ, οπότε αν το αναφέρει κάποιος ίσως να βοηθήσουμε κιόλας ;)
βασικα απο οτι ειδα στα ποστς το εχουν ηδη ανακαλυψει. ε ρε αντιγραφη που θα πέσει...

"...Για να κλείσω λοιπόν σιγά-σιγά το post,και πρίν παρασυρθώ σε περισσότερα μελό του στύλ "τί ωραία που ήταν όλα τότε,αγνά και αγγελικά πλασμένα"


θα πώ οτι ό,τι και να βάλετε από το Pixel,θα είναι ευχής έργον.



Ακόμα και τις διαφημίσεις της εποχής θα τις ξαναδιάβαζα με συγκίνηση.



Βέβαια η λύση του να ξαναγράψετε ολόκληρα τεύχη,ή έστω και κομμάτια τους απ'την αρχή είναι σίγουρα εξαιρετικά επίπονη.



Η λύση σκανάρισμα και .pdf είναι σίγουα πιο εύκολη,άλλωστε ήδη υπάρχουν αρκετά τεύχη στο Διαδίκτυο



( μερικά μπορείτε να τα βρείτε εδώ
)

..."

και κανει λινκ στο φορουμ μας:animeek:
 
Μηπως να βαζαμε τα τευχη accesible μονο στα μελη του GRM?

Οχι για αλλο λογο (αλλωστε η διαφυλαξη των τευχων ειναι ο πρωτιστος σκοπος του site),αλλα για να μην γεμισουμε direct links...
 
Συμφωνω και με τα υδατογραφηματα και με "τα τευχη accesible μονο στα μελη του GRM". :thumbup:

Τι διαααλο αλλος πηδαει αλλος πληρωνει.:mad: :animangry: :D
 
Διαφωνώ οριζοντίως, καθέτως και διαγωνίως με οποιοδήποτε watermarking.

Υπάρχει πάντα το προφανές "ηθικό" πρόβλημα ότι τα παλιά τεύχη του Pixel δεν ανήκουν στο GRM και επομένως είναι λάθος να τα "υπογράφουμε" εμείς. Το ίδιο ακριβώς λάθος όπως είναι το να χακάρεις μια rom για να βάλεις το όνομα σου στον header ή στα credits ή οποιαδήποτε άλλη "οικειοποίηση" ξένης (ψηφιακής) ιδιοκτησίας.

Επίσης, κάθε "κλείδωμα" οποιασδήποτε μορφής νομίζω ότι θα πρέπει να αποφευχθεί. Σε αυτό θα συμπεριλάμβανα πράγματα όπως password protected zips, embedded tags, watermarks κλπ. Είμαι σίγουρος ότι τα έχετε συναντήσει κατά καιρούς και τα σιχαίνεστε όσο και εγώ.

Για να δικαιωθεί στο έπακρο η δουλειά που έχει γίνει, θα πρέπει να είναι προσβάσιμη στον καθένα που ενδιαφέρεται να την γνωρίσει online. Κοινώς να είναι στο πνεύμα του public domain. Ακόμα και η τυχόν "εμπορική" εκμετάλλευση από την (ιδιοκτήτρια) Compupress δεν με ενοχλεί, εκτός αν προσπαθήσουν να μας απαγορεύσουν να τα διαθέτουμε και εμείς. Είναι το ίδιο παράλογο σαν να προσπαθεί πχ το MAME να απαγορεύσει στην Capcom ή στην Taito να διαθέσει εμπορικά συλλογές με τα arcades της επειδή τα είχε πρώτο το ΜΑΜΕ -και σίγουρα οι προγραμματιστές της έριξαν παραπάνω από μια ματιά στο source code του ΜΑΜΕ πριν κυκλοφορήσουν την δική τους προσπάθεια!

Αυτό που είναι απόλυτα θεμιτό είναι να απαγορευτεί το off-site linking απευθείας στα αρχεία μας, κάτι που είναι πολύ εύκολο να γίνει με έναν απλό έλεγχο του referrer σε κάθε απόπειρα download, που θα καταλήγει σε "deny" αν το referrer URL δεν είναι retro.ellhnismos.org

Ο λόγος που θεωρώ θεμιτό αυτό είναι επειδή το bandwidth μας ανήκει και δεν έχουμε κανέναν λόγο να το σπαταλάμε προς όφελος άλλων. Αν όμως κάποιος άλλος θέλει να τα κάνει host (και να γράψει από που προέρχονται, αντίθετα με κάποια πρόσφατα κρούσματα που άφηναν να εννοηθεί ότι είναι δική τους δουλειά!) δεν πρέπει να έχουμε κανένα πρόβλημα.

Από εκεί και πέρα, αν ο ΑΕΟΝ πιστεύει ότι είναι καλή ιδέα, ένα post στο σχετικό thread (ή και απευθείας επικοινωνία με τους συντάκτες του PCM) ίσως να είναι μια καλή ιδέα. Δυνητικά μπορούν να γλυτώσουν αρκετή δουλειά με ενδεχόμενο αντάλλαγμα credit για εμάς στο τελικό αποτέλεσμα ή και μια παρουσίαση του site στο περιοδικό.
 
καλό θα είναι να ξεκινήσει μια επικοινωνία με τους συντάκτες του pcm να δούμε τι θέλουν αυτοί και πώς μπορεί να βρεθεί συμβιβαστική λύση.
 
Maddog είπε:
Διαφωνώ οριζοντίως, καθέτως και διαγωνίως με οποιοδήποτε watermarking.Ακόμα και η τυχόν "εμπορική" εκμετάλλευση από την (ιδιοκτήτρια) Compupress δεν με ενοχλεί, εκτός αν προσπαθήσουν να μας απαγορεύσουν να τα διαθέτουμε και εμείς. Είναι το ίδιο παράλογο σαν να προσπαθεί πχ το MAME να απαγορεύσει στην Capcom ή στην Taito να διαθέσει εμπορικά συλλογές με τα arcades της επειδή τα είχε πρώτο το ΜΑΜΕ -και σίγουρα οι προγραμματιστές της έριξαν παραπάνω από μια ματιά στο source code του ΜΑΜΕ πριν κυκλοφορήσουν την δική τους προσπάθεια!
Εγω το βλεπω αλλιως και θα δωσω ενα παραδειγμα.

"Υπαρχει σε μια μαντρα παρατημενο ενα αμαξι παλιο μεν αλλα στην εποχη του το γουσταραν τρελα ,καποια στιγμη μια παρεα καλοθελητων τρελα πορωμενοι με το συγκεκριμενο αμαξι και κολλημενοι με την εποχη του αποφασιζουν να το φτιαξουν να το γυαλισουν να το κανουν οπως ηταν παλια .

Μολις τελειωνουν αποφασιζουν αφου το κανουν τρελες βολτες να μοιραστουν την δημιουργια τους με αλλους τρελους πορωμενους και μεσα απο το site τους ανακοινωνουν οτι το ταδε αμαξι ειναι φτιαγμενο οπως παλια και σας περιμενει με το κλειδι στο χερι για οποιον θελει να το κανει βολτα στην αυλη του διαχειριστου και των αλλων παιδιων.

Ε λοιπον το προβλημα ξεκιναει οταν μαθαινεται και παραεξω και πλακωνει ο καθενας να το κανει βολτα λεγοντας μαλιστα οτι αυτος εκανε ολη την δουλεια και δεν φτανει μονο αυτο αλλα μερικες φορες το παρκαρει και στην δικη του αυλη χωρις να δινει credits εκει που πρεπει (τελειωσαμε οχι ακομα).

Καποια στιγμη αφου η φαση με το αμαξι πουλαει τρελα και ολος ο κοσμος γουσταρει που ξαναθυμηθηκε πως ειναι να οδηγας ενα πραγματικο αμαξι πλακωνει και η κατασκευαστρια εταιρια "οπα λεει ευκαρια να χωθω και εγω να βγαλω κανα φραγκο ,στρωμενη αγορα εχω δικαιωματα εχω αλλος εκανε την μετασκευη καλα δεν ειναι".

Λοιποοοον αυτο που λεω τωρα ειναι η βγαζουμε πολλα αντικλειδια και τα μοιραζουμε μεταξυ μας η βαζουμε ενα διακριτικο σηματακι πανω στο αυτοκινητο.

Αυτα απο μενα και νιπτω τας χειρας μου. :D
 
Σε αυτό μόνο ο ΑΕΟΝ μπορεί να δώσει λύση...Πάντως ένα κλείδωμα θα ήταν καλό.Κανονικά Μόνο τα μέλη θα πρέπει να έχουν το δικαίωμα να τα κατεβάζουν.Το να τα κατεβάζει ο κάθε άγνωστος και αυτό δεν είναι και ότι καλύτερο!!Πρέπει να παρθεί άμεσα μια απόφαση.Συμφωνώ με τον AARDVARK.
 
Οποτε ας περιμενουμε τον αλλο μηνα(διαβολικη συμπτωσις :D ) να αγορασουμε το νεο Pixel ωστε να ξανα-δουμε αρθρα σκαναρισμενα απο Akmaka,Ambu,Telonio και την λοιπη GRM Scanning Team σε χαρτι ιλουστρατιον... :)
 
ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ οτι η οποια χρησιμοποιηση απο το PCM σκαναρισμενου υλικου απο το GRM,θα συνοδευτει απο αναφορα στους original δημιουργους του.....

Δε νοειται να γινει αλλιως,καθοτι τοτε θα προκειται για καταφορη εκμεταλλευση της δουλειας των παιδιων εδω μεσα και θα φανει τεραστια αχαριστια.....

Δεν ανησυχω προσωπικα,καθοτι νομιζω οτι αφενος η αναφορα στο GRM θα ειναι καλη για το forum,μια και θα φερει στην παρεα μας πολλους ακομη retro maniacs,και αφετερου διοτι ξαναλεω,ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ οτι δεν θα γινει κατι τετοιο.......
 
χωρίς να γνωρίζω τι συζητιόταν στο forum του PC Master,

και επειδή τυγχάνει να γνωρίζω προσωπικά πριν από πολλά χρόνια τον REX (Χάρη Κλάδη) έχω απολύτη εμπιστοσύνη στο άτομο του !! :)

[είναι άτομο που προέρχεται απο καλή οικογένεια (cpc & amiga user με καλή σχέση με τη σχετική σκηνή..!) και παλιός φίλος]

φυσικά δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να ξέρω πια θα είναι η επίσημη θέση της Compupress ούτε και εγώ να είμαι ο εκπρόσωπος του κ. Κλάδη !!

Η θέση μου είναι ότι : θέλω όλα τα Pixel σε PDF τώρα !! -φυσικά με τα απαραίτητα credits στους όποιους scanners του GRM....

Τώρα τα περί bandwidth και πλήθους download είναι λίγο υπερβολές... Ας βρεθούν οι χιλιάδες retro maniacs που θα κολλήσουν τον server μας και βλέπουμε τι θα κάνουμε... Άλλωστε αυτό δεν γουστάρουμε ή όχι !!??
 
AARDVARK είπε:
Εγω το βλεπω αλλιως και θα δωσω ενα παραδειγμα."Υπαρχει σε μια μαντρα παρατημενο ενα αμαξι παλιο μεν αλλα στην εποχη του το γουσταραν τρελα ,καποια στιγμη μια παρεα καλοθελητων τρελα πορωμενοι με το συγκεκριμενο αμαξι και κολλημενοι με την εποχη του αποφασιζουν να το φτιαξουν να το γυαλισουν να το κανουν οπως ηταν παλια .
Κάνεις το λάθος να συγκρίνεις ένα ψηφιακό αντίγραφο με ένα φυσικό αντικείμενο. Ένα φυσικό αντικείμενο δεν μπορεί να αντιγραφεί και επομένως δεν μπορεί να το μοιραστείς με άλλους χωρίς να χάσεις έστω και προσωρινά την κυριότητα του. Από ένα ψηφιακό αντίγραφο μπορείς να κάνεις όσα θέλεις χωρίς κανένα επιπλέον κόστος για εσένα και χωρίς να χάσεις την κυριότητα του δικού σου ψηφιακού αντιγράφου καθόλου.

Νομίζω ότι η διαφορά είναι οφθαλμοφανής και εξηγεί το λάθος σκεπτικό του παραδείγματος σου.

Wally είπε:
Οποτε ας περιμενουμε τον αλλο μηνα(διαβολικη συμπτωσις ) να αγορασουμε το νεο Pixel ωστε να ξανα-δουμε αρθρα σκαναρισμενα απο Akmaka,Ambu,Telonio και την λοιπη GRM Scanning Team σε χαρτι ιλουστρατιον...
Επίσης λάθος σκεπτικό, το καλύτερο που θα μπορούσε να κάνει η Compupress με τα δικά μας scans θα ήταν να τα μοιράσει σε .pdf επίσης (πχ στο DVD του περιοδικού). Τα 100 DPI που είναι σκαναρισμένα τα περισσότερα κείμενα με το ζόρι φτάνουν για να τα διαβάσεις στην οθόνη και είναι τελείως ακατάλληλα για να τυπωθούν επαγγελματικά (δοκίμασε ακόμα και μια ερασιτεχνική εκτύπωση και θα δεις τι εννοώ...) είτε σε χαρτί ιλουστρασιόν είτε σε μπακαλόχαρτο.

Εννοείται ότι είμαι επίσης οριζοντίως, καθέτως και διαγωνίως αντίθετος σε οποιαδήποτε απόπειρα να μην δοθεί credit στην προσπάθεια μας εδώ, αλλά από εκεί και πέρα το να πάμε να οικειοποιηθούμε κάτι που δεν μας ανήκει προς αποκλειστική χρήση του GRM είναι εξαιρετικά ιδιοτελές και αναιρεί τον ευγενή σκοπό της προσπάθειας.

Information wants to be free!
 
Information needs to be free guys.

Συμφωνώ με το Γιατρό. Μην ξεχνάτε πώς ο απώτερος σκοπός του GRM, το σκανάρισμα και το preservation του Pixel αν και είναι ιερότατος (αν δεν έψαχνα πέρυσι τον Ιούνιο δεν θα είχα βρει την απίστευτη παρέα και τους πραγματικούς φίλους που έχω τώρα, όσες φορές κι αν κοντραριστήκαμε μεταξύ μας), δεν αναιρεί το γεγονός ότι το Pixel αποτελεί πνευματική περιουσία της εκδότριας εταιρείας.

ΔΕΝ θα ήθελα ΠΟΤΕ να ΜΗΝ γίνει εκτενής αναφορά στο φόρουμ μας, αλλά αν οι ιθύνοντες εκδότες αποφασίσουν να μην το κάνουν, δεν μπορούμε να τους πούμε τίποτε.

Αναφορικά με το θέμα του σκαναρίσματος, μην γελιέστε. Κανένας δεν θα πάρει τα κιτρινισμένα σκαναρίσματα του Akmaka να τα τυπώσει σε χαρτί ιλουστρασιόν. Πολύ απλά θα ξεθάψουν τα τυπογραφικά του εκάστοτε τεύχους (τα οποία δεν χαλάνε με το χρόνο αν δεν τα βλέπει ήλιος) και θα επαναεκτυπώσουν πολύ εύκολα και απλά ότι θέλουν. Κανείς δεν θα κάτσει να αασχοληθεί. Ακόμα και αν τα τυπογραφικά δεν υπάρχουν δεν υπάρχει περίπτωση η εταιρεία να μην έχει αρχείο τευχών που διατηρεί σε άψογη κατάσταη. Διάολε 133 τεύχη είναι, εδώ εφημερίδες με ημερήσια κυκλοφορία έχουν αρχείο και μάλιστα άψογα φυλαγμένο σε ψηφιακή μορφή αλλά και σε πρωτότυπη (βλέπε χαρτί). Και πιστέψτε με ο χώρος για τη φύλαξη αρχείου εφημερίδας πρέπει να εκτείνεται σε αρκετές εκατοντάδες τετραγωνικά μέτρα.........

Οπότε ότι και να λέμε είναι μάλλον λόγο άτοπο.........
 
Πίσω
Μπλουζα