Pine, απλος mail client/server

Arielis είπε:
Από KDE και GNOME σε XFCE και Fluxbox.
Οπου εφαρμογές φτιαγμένες για Gnome δεν παίζουν σε KDE, ας πούμε; :diablotin: :diablotin:

@tel, και το MacOS πριν τον Νώε :D :diablotin: :D :diablotin:
 
telamonas.stokos είπε:
Αν δεν ηταν καποιο script - τοτε πιθανον η εντολη αυτη να ηταν η who (who -u -al) ή η ps (ps -e -f)

και παλι μπραβο, καποιος/α επρεπε να τα πει αυτα τα πραγματα - δεν ακουγονται πια και τελικα οι χρηστες απο users γινονται used.
script ηταν! ενα απλο w, το θυμηθηκα :) Ενα απ'αυτα που λατρεψα στο Unix ηταν οι απειρες επιλογες για search και η ταχυτητα του. Oσο για το vi, ειναι αμετρητες οι φορες που χρησιμοποιωντας το MsWord σκεφτομουν "αν ειχα τωρα το vi θα χρειαζομουν μονο μια εντολη, που θα εκτελουνταν ακαριαια"! Εχω 2.5 χρονια να χρησιμοποιησω Unix και εχω ξεπερασει το στερητικο συνδρομο πια. Στην αρχη μου ελειπαν τα | και τα grep :diablotin: Tωρα ειναι απλα μια γλυκια αναμνηση :biglaugh:
 
Οπου εφαρμογές φτιαγμένες για Gnome δεν παίζουν σε KDE, ας πούμε; :diablotin: :diablotin:
Αλλος ενα Urban Legend - Κανοντας εγκατασταση ενος προγραμματος που το γραφικο του μερος εχει γραφτει με χρηση καποιας βιβλιοθηκης του GNOME , εγκαθισταται μαζι με το πραγραμμα και η ιδια η βιβλιοθηκη - απο κει και υστερα το προγραμμα αυτο τρεχει σε οποιοδηποτε gui του Linux. (α !! και χωρις επανεκκινηση :rolleyes:)

@tel, και το MacOS πριν τον Νώε :D :diablotin: :D :diablotin:
Φυσικα , αλλα η συγκριση μου πηγαινε στην και καλα μοναδικη δυνατοτητα γραφικης επεξεργασιας των Windows απεναντι στο UNIX - το οποιο ειναι απλα αλλος ενας μυθος. Οι χρηστες του UNIX ειχαν , σχεδον την ιδια στιγμη με τους "παραθυραδες", τις ιδιες γραφικες δυνατοτητες στο λειτουργικο. Απλα δεν ηταν ετοιμοι για αυτη την αλλαγη, δεν την υιοθετησαν και δεν προχωρησε η χρηση της στο UNIX.

Ακομα και σημερα, υπαρχουν χρηστες του Linux ή του FreeBSD που προερχονται απο το UNIX και αρνουνται επιμονα να χρησιμοποιησουν γραφικο περιβαλλον. Προσωπικα δεν μπορω να το κανω αυτο αλλα εχει ενδιαφερον να δεις ποσο γρηγορα και αποδοτικα δουλευουν με εφαρμογες οπως το tex το LAtex το vi το mc - ετσι και δοκιμασεις πχ το rtorrent (torrent client σε consolα) και δεις ποσο πιο ελαφρυ ειναι απο το να ανοιξεις ενα παραθυρο και οτι διαχειριζεται χωρις απωλειες το 110% του bandwidth σου , δεν θα ξαναχρησιμοποιησεις ουτε azureus ουτε utorrent πια.
 
telamonas.stokos είπε:
(α !! και χωρις επανεκκινηση :rolleyes:)
Αυτό ξαναπέστο. :animeek:

Ε μα είναι δυνατόν να κάνεις Windows Update σε σερβερ και για ένα και μόνο patch να πρέπει να κάνεις επανεκκίνηση; Ημαρτον! Θυμάμαι είχα βάλει ΒΕΟS κάπου το 99, για να το δω. Ειχα βάλει driver για τη VGA και το σύστημα...χλουπ...από απρόμαυρο έγινε εγχρωμο χωρίς restart. Το ίδιο και με το δίκτυο (ευτυχώς αυτό το έχουν ξεπεράσει ήδη από τα Win2000).
 
Exei 64bit FS το BEOS;;;;:animeek: :animeek:

Αυτό ομολογουμένως δεν το ήξερα. (όπως και πολλά άλλα πάσης και γενικής φύσεως)
 
Αυτό ομολογουμένως δεν το ήξερα. (όπως και πολλά άλλα πάσης και γενικής φύσεως)
Όπως και αν χρειαστεί να κανείς κάτι restart κάποια στιγμή ,αυτό θα είναι ο X Server!
 
Πίσω
Μπλουζα