Pixel Quiz για Android

elefas

Retro Member
Joined
14 Αύγ 2007
Μηνύματα
213
Αντιδράσεις
45
Αγαπητοί συν-ρετρομανιακοί καλημέρα,

Εδώ και λίγο καιρό μια ιδέα που είχα στο μυαλό μου για ένα ρετρο-κουίζ γνώσεων άρχισε να παίρνει σάρκα και οστά. Η συνταγή περιλαμβάνει 3 κύρια συστατικά. Το πολυαγαπημένο μας Pixel, το δημοφιλες Android και MOD μουσικούλα. Η υλοποίηση έχει προχωρήσει αρκετά, θα χρειαστώ όμως τη βοήθειά και τις γνώσεις σας για την κατάρτηση των ερωτήσεων καθώς μόνος μου είναι δύσκολο και χρονοβόρο να περάσω πάρα πολλές ερωτήσεις. Όσοι εθελοντικά επιθυμούν να συμμετάσχουν ας απαντήσουν στο θέμα εδώ ώστε να οργανωθούμε.

Παρακάτω σας παραθέτω μερικές φωτό από το πως φαίνεται το παιχνίδι μέχρι τώρα (βάλτε στο μυαλό σας ή στην amiga/atari σας να παίζει στο background popcorn.mod) και περιμένω τα σχόλιά σας

Intro

attachment.php


Main Menu

attachment.php


Gameplay 1

attachment.php


Gameplay 2

attachment.php


φιλικά,

Πάνος
 
Το είδα στα κλεφτά χθες, αλλά με φάγαν οι δ'λειές και δεν πρόλαβα να ....δηλωθώ! :D

Λοιπόν, από pixel δεν κατέω πολλά πράματα σαν τους ρετρο-σύντεκνους εδώθε, αλλά μπορώ να βοηθήσω σαν beta tester ή στο debugging ή στο coding αν κολλήσεις κάπου! Δουλεύω σε C# που javoφέρνει... ;)

Είμαι πάρα πολύ περίεργη να δω τι καλούδι θα ετοιμάσεις!

P.S. Έχω 2 συσκευές διαθέσιμες για testing:

1 HTC Desire Wildfire S με έκδοση android 2.3.5 &

1 Samsung Galaxy S4 με έκδοση android 4.2.2

At your disposal! ;)
 
Μαριάνα καλησπέρα,

Ευχαριστώ πολύ για την προθυμία σου να βοηθήσεις, έχεις ήδη κερδίσει μια beta έκδοση για testing :D ! Περίμενα να δω κάποια ανταπόκριση στο θέμα προτού περάσω σε "τεχνικές" λεπτομέρειες οπότε τώρα μου δίνεις το έναυσμα.

Βασικά αυτό που θα χρειαστώ για αρχή είναι βοήθεια να περαστούν οι ερωτήσεις/απαντήσεις. Όποιος κατέχει λίγο από υπολογιστές θα του φανεί πολύ εύκολο καθώς κάθε level αναπαρίσταται από ένα xml αρχείο. Το level μπορεί να περιέχει από μία ή περισσότερες ερωτήσεις όπου κάθε ερώτηση μπορεί να έχει 4 πιθανές απαντήσεις. Το παιχνίδι φορτώνει σειραϊκά τα levels και τις ερωτήσεις, και με τυχαία σειρά τις απαντήσεις κάθε ερώτησης.

Για παράδειγμα το πρώτο level του quiz είναι:

Κώδικας:
<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
Γίνεται εύκολα αντιληπτό ότι το level L1 έχει 2 ερωτήσεις με 4 απαντήσεις η κάθε μια. Μια από τις 4 απαντήσεις είναι η σωστή (correct = "true") και δίνει score > 0. Φυσικά θα μπορούσαμε να γράψουμε και άλλες ερωτήσεις π.χ. 10 τον αριθμό απλά προσθέτοντας επιπλέον .... Μόνος μου είναι κομματάκι κουραστικό να περάσω πολλές ερωτήσεις, ούτε είναι εύκολο να τις σκεφτώ. Αν κάποιοι το βρίσκουν ενδιαφέρον και θέλουν να συνεισφέρουν μπορούμε να συνεννοηθούμε ώστε να βγει ένα μεγάλο σύνολο ερωτήσεων ποικίλης ύλης και δυσκολίας. Φυσικά όποιος βοηθήσει κερδίζει το nickname του στα credits όπως βέβαια και το site του retromaniax.

Αυτά από εμένα, σας ευχαριστώ.

Υ.Γ. Μαριάνα, το Wildfire μάλλον δεν θα υποστηρίζει GLES2 που θέλει το παιχνίδι.
 
Α, πανέξυπνο να το κάνεις με xml! :) Πολύ πιο εύκολη αναβάθμιση και δεν είναι hardcoded! :thumbup:

Εγώ να είμαι ειλικρινής στο μυαλό μου το είχα σαν switch!

Να ρωτήσω... Περίπου πόσες ερωτήσεις έχεις & πόσες ερωτήσεις ψάχνουμε?

Προσεγγιστικά, για να έχουμε κάποια ιδέα.
 
Ναι βασικά έτσι δίνει μεγάλη ευκολία στην αναβάθμιση. Προς το παρόν έχω φτιάξει 3 levels με 3-4 ερωτήσεις το κάθε ένα.

Αυτό που είχα στο μυαλό μου είναι αν υπάρξει φυσικά και η ανάλογη ανταπόκριση από τους φίλους μας εδώ, να χωρίσουμε την ύλη του Pixel με βάση τα τεύχη ή χρονιές και αν π.χ. μαζευτούμε 5 εθελοντές ο κάθε ένας να πάρει ένα ξεχωριστό κομμάτι π.χ. 1985-1988, 1989-1993 κ.ο.κ και να φτιάξει ένα level με ερωτήσεις βασισμένες στα τεύχη της χρονιάς. Π.χ. "στο τεύχος μαϊου 1990 ποιο ήταν το mega review", ή "ποιο μηχάνημα ήταν στο εξώφυλλο του Δεκεμβρίου 1988". Ένα άλλο level θα μπορούσε να έχει πιο διαχρονικές ερωτήσεις όπως π.χ. για ονόματα συντακτών και στηλών, για χρονολογίες σημαντικών γεγονότων κτλ. Το πόσες ερωτήσεις θα βγούν εξαρτάται από την όρεξη και την συμμετοχή του καθένα. Αν μείνω μόνος στο εγχείρημα άντε να περάσω καμιά 20αριά ερωτήσεις, δεν έχω πρόβλημα εννοείται και κανείς να μην συμμετάσχει και το παιχνίδι εφόσον ολοκληρωθεί θα το δώσω προς κυκλοφορία. Απλά θεωρώ αν κάποιον τον ενδιαφέρει κάτι τέτοιο σίγουρα αυτός θα βρίσκεται στο retromaniax οπότε και επιχείρησα να κάνω γνωστή αυτή τη προσπάθεια.

Ίσως το ενδιαφέρον αυξηθεί αν κυκλοφορήσει κάποιο demo, το έχω υπόψιν αυτό και θα προσπαθήσω να το κάνω σύντομα. Σας ευχαριστώ όλους.

Φιλικά,

Πάνος
 
Ετοίμασα ένα demo, 1 επίπεδο με 6 ερωτήσεις. Δεν το έχω ανεβάσει στο PlayStore, όποιος θέλει να το βάλει το κατεβάζει από εδώ: https://github.com/pleft/PixelQuiz/raw/master/PixelQuizDemo.apk περνάει το apk στο κινητό του και το εγκαθιστά. Σε πολύ παλιές ή low end συσκευές μάλλον δεν θα τρέχει (χρειάζεται android 2.3 μίνιμουμ & GLES2)

Ευχαριστώ,

Πάνος
 
Οκ, beta testing begins! :)

Θα το κατεβάσω αύριο και θα επανέλθω με σχόλια!
 
vlcsnap-2014-01-19-.jpg

με μια moto-μπακατελο-rola ok ( minimum requirements)
 
D@redevil είπε:
1 HTC Desire Wildfire S με έκδοση android 2.3.5

elefas είπε:
, το Wildfire μάλλον δεν θα υποστηρίζει GLES2 που θέλει το παιχνίδι.



elefas είπε:
Σε πολύ παλιές ή low end συσκευές μάλλον δεν θα τρέχει (χρειάζεται android 2.3 μίνιμουμ & GLES2)
Κι ομως ... θα τρεξει .
 
Το κουίζ βγήκε στο google play store. Το βρίσκετε απλά κάνοντας search στο Play Store για pixelquiz ή από εδώ: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pylm.pixelquiz

Έγραψα 2 levels με 10 ερωτήσεις το καθένα.

Top Score παίζει γύρω στο 2470, για να δούμε ποιος θα το πλησιάσει;;;;
 
Tέλεια. Κατεβάζω, παίζω και επανέρχομαι αύριο με εντυπώσεις :)
 
το κατέβασα και το τελείωσα με την πρώτη...

Μπράβο σου πολύ καλή προσπάθεια
 
spyros_s είπε:
το κατέβασα και το τελείωσα με την πρώτη...Μπράβο σου πολύ καλή προσπάθεια
Αλήθεια;;;

Συγχαρητήρια, δε πιστεύω να είχες παραδίπλα τα τεύχη του Pixel και να έκλεβες;;;;; :p

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια
 
pxlquizgr.jpg

Πολυ ωραιο το Quiz-ακι ,με ιδιαιτερα πετυχηνενες μουσικες επιλογες.

Tι ?? απλως και μονο passionate reader του Pixel .

Δεν μπορει καποιο bug εχει το λογισμικο .
 
Αδιάβαστη πιάστηκα :( Αυτές οι ερωτήσεις "σε ποιο τεύχος ήταν εξώφυλλο... " με φάγανε.

Πολύ καλή δουλειά elefas. Μπράβο
 
Ααααα είστε καλοί εσείς...έπρεπε να βάλω πιο δύσκολα. Ευχαριστώ πολύ που δοκιμάσατε το παιχνίδι.

@Kambia: τα εξώφυλλα είναι το πια εύκολα, μια ματιά στη καταπληκτική δουλειά που έχουν κάνει τα παιδιά εδώ μέσα για την ψηφιοποίηση των τευχών, εκτός αν δεν θέλεις να χρησιμοποιήσεις "cheats" :)
 
Kambia είπε:
Αδιάβαστη πιάστηκα :( Αυτές οι ερωτήσεις "σε ποιο τεύχος ήταν εξώφυλλο... " με φάγανε.
Μηπως φταει απλα οτι λογικα εσυ λογω ηλικιας, δεν πρεπει τα διαβασες σε πρωτο χρονο/συγχρονως με την κυκλοφορια του αλλα κατοπι ( αν οχι για ολα τα τευχη για ενα πολυ μεγαλο μερος των τευχων ).

Οποτε ισως να μην εχεις την ιδια αισθηση του χρονου σε σχεση με την ροη κυκλοφοριας του περιοδικου, ωστε ακομα κι αν δεν θυμασαι το ακριβες μηνα με το εξωφυλλο, να θυμασαι σιγουρα τη χρονια .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εμείς τα ξέραμε ρε παιδιά διότι είμαστε τότε μέσα στα πράγματα...προφανώς δεν θυμάμαι λόγου χάρη σε ποιο μήνα είχε το τάδε εξώφυλλο αλλά θυμάμαι το περίπου άρα πιάνω την χρονιά! Μετά οι πιθανότητες να κάνεις λάθος είναι περιορισμένες! Εκτός και αν ο προγραμματιστής ήταν...σαδιστής και έβαζε ως πιθανές επιλογές κοινή χρονιά και διαδοχικούς μήνες!
 
Nemo είπε:
Μηπως φταει απλα οτι λογικα εσυ λογω ηλικιας, δεν πρεπει τα διαβασες σε πρωτο χρονο/συγχρονως με την κυκλοφορια του αλλα κατοπι ( αν οχι για ολα τα τευχη για ενα πολυ μεγαλο μερος των τευχων ).Οποτε ισως να μην εχεις την ιδια αισθηση του χρονου σε σχεση με την ροη κυκλοφοριας του περιοδικου, ωστε ακομα κι αν δεν θυμασαι το ακριβες μηνα με το εξωφυλλο, να θυμασαι σιγουρα τη χρονια .
Σωστά Νεμο, δεν τα διάβασα σε πρώτο χρόνο. Οπότε σε τέτοιες ερωτήσεις πάω με την εις άτοπον απαγωγή.
 
Αξιώθηκα να το παίξω κι εγώ επιτέλους μόλις χθες! :)

Πολύ καλή προσπάθεια!

Οι ερωτήσεις, βέβαια, ήταν για τους μπαρουτοκαπνισμένους pixel-άδες! :D Εγώ, με τις φτωχές μου γνώσεις, απάντησα σε μερικές.... Σε κάποιες με τη βοήθεια του κοινού (λέγε με Kambia! :p ) και τέλος σε κάποιες, καθόλου! :D

Έχω μια ιδέα να εμπλουτίσουμε λιγάκι τις ερωτήσεις (μπορώ να σου βγάλω μερικές ακόμα), αλλά θα κάνεις λίγο υπομονή μέχρι τις 11/2! Μετά, είμαι στη διάθεσή σου! ;)

P.S. Ευχαριστούμε για τις ευχαριστίες στα credits! :flower:
 
Πίσω
Μπλουζα