Retro προκλητικά τραγούδια

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.052
Την "αγνή" δεκαετία του 80', κάθε σεξουαλικό (υπονοούμενο ή μη) στοιχείο, προκαλούσε πληθώρα σχολίων και εγγυάτο μεγάλη διαφήμηση και πολλές πωλήσεις.

Αναφέρω ενδεικτικά δύο περιπτώσεις :

SAMANTHA FOX - Touch Me

 


OVERKILL - Fuck You


Y.Γ. Είχανε βγάλει και οι FLAMES ένα κομμάτι, αλλά ακόμα και αν ανέφερα ΜΟΝΟ τον τίτλο, μάλον θα έπεφτε λογοκρισία ! Φυσικά για τους πλήρεις στίχους, δεν γίνεται ούτε κουβέντα. Για τους "ψαγμένους" υπενθυμίζω ότι ο τίτλος αποτελείτο από δύο λέξεις, η δεύτερη εκ των οποίων ήταν SLAVE.
 
exetlaios είπε:
Y.Γ. Είχανε βγάλει και οι FLAMES ένα κομμάτι, αλλά ακόμα και αν ανέφερα ΜΟΝΟ τον τίτλο, μάλον θα έπεφτε λογοκρισία ! Φυσικά για τους πλήρεις στίχους, δεν γίνεται ούτε κουβέντα. Για τους "ψαγμένους" υπενθυμίζω ότι ο τίτλος αποτεέιτο από δύο λέξεις, η δεύτερη εκ των οποίων ήταν SLAVE.
Άλμπουμ : Merciless Slaughter

Χρονιά : 1986 ;)

Αλλα αυτοί είναι σκληροπυρινικοί, δεν μετράνε ... ας σκεφτούμε κανα ποπ καλύτερα :p
 
keeper7k είπε:
Άλμπουμ : Merciless Slaughter Χρονιά : 1986 ;)

Αλλα αυτοί είναι σκληροπυρινικοί, δεν μετράνε ... ας σκεφτούμε κανα ποπ καλύτερα :p
Το'πιασες το υπονοούμενο ... :thumbup:
 
το knocking at your back door ποιοι το έλεγαν χμχμχμ
 
Αν και μιλάς για την δεκαετία του 80, εγώ θα πάω ακόμα πιό πίσω...σε ακόμα πιό δύσκολα χρόνια για άγρια νιάτα, με συλλήψεις και ξύλο από αστυνομία και κοινό που δεν γούσταρε (παρόλ' αυτά τα παλικάρια δεν κωλώνανε πουθενά) :thumbup:

1965-Rolling Stones: (I can't get no) Satisfaction

Ελπίζω να τα καταφέρανε μετά από 40+ χρόνια οργίων! :biglaugh:

I can't get no satisfactionI can't get no girl reaction

'cause i try and i try and i try and i try

I can't get no, i can't get no
1967-The Doors: Backdoor Man

Επισήμως αναφέρεται σε κάποιον που έχει σχέση με παντρεμένη και μπαίνει από την πίσω πόρτα. Στο σπίτι της ρε!!! :diablotin:

I'm a back door manThe men don't know

But the little girl understand
1969-Iggy & the Stooges: I wanna be your dog

Απίστευτα σκληρός προ-πανκ ήχος και ο Iggy φυσικά έκανε κυριολεκτικά τα ΠΑΝΤΑ σε βαθμό που είναι θαύμα πως επέζησε ως σήμερα.

So messed up I want you hereIn my room I want you here

Now were gonna be face-to-face

And I'll lay right down in my favorite place

And now I wanna be your dog
1976-Ramones: Now I wanna sniff some glue

Εντάξει, ωραία μυρίζουν κάποιες κόλλες, αλλά δεν το κάνουμε και για να περνάμε την ώρα μας... ;)

Now I wanna sniff some glue now I wanna have somethin to doAll the kids wanna sniff some glue all the kids want somethin to do
1980-AC/DC: You shook me all night long

Άντε, να βάλω και ένα από τα 80s για να μην πει κανείς ότι είμαι τελείως εκτός δεκαετίας! :tease:

She was a fast machineShe kept her motor clean

She was the best damn woman i had ever seen

She had the sightless eyes

Telling me no lies

Knockin' me out with those american thighs
 
Δεν γίνεται να μην αναφερθεί το Relax των Frankie Goes to Hollywood

Χμ, τώρα στα πιο σκληροπυρηνικά υπάρχουν άφθονα τραγούδια των W.A.S.P στα οποία θα μας κόψει το συμβούλιο ραδιοτηλεόρασης, χεχε…

:D
 
Θεά η Σαμπρίνα..

Αλλά ξεχάσατε την βασική πρόκληση απο τα 80's μέχρι και σήμερα...

LIke a virgin

Και ποιός ξεχνάει τους Color me bad

Και τον υπέροχο Prince με κάτι απο τα 90's
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν και προσωπικά ψηφίζω αυτό:The Beloved - Sweet Harmony

 
Καλά, είσαι απίστευτος φίλε μου MD. Αναρωτιέμαι τί μου άρεσε πιο πολύ στο μήνυμα σου. Τα υπέροχα τραγούδια που επέλεξες ή τα πάντα καυστικά σου σχόλια.

Βεβαίως, δεν θα μπορούσε να πάει πίσω και ο "δάσκαλος" exetlaios. Ώρες ώρες αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάτι που από μουσική, τιβί ή κινηματογράφο που να μην το ξέρεις.

Μία παράκληση για εμάς που τα διαβάζουμε από την δουλειά (ναι ακόμα εδώ είμαι). Επειδή βλέπω ότι δουλεύει πολύ το yourtube τον τελευταίο καιρό, εάν θέλετε να γράφετε τον τίτλο του τραγουδιού που παραπέμπετε καθώς δεν μου είναι εύκολο να τα ανοίγω όλα.

Θέλετε πρόκληση;

Metallica - So what

για όσους δεν το θυμούνται:

Στίχοι

Η μουσική στο σύνολο της

Αφού δεν απάντησε κανείς, προλαβαίνω να ρίξω και άλλη μία γύρα (όπα) λίγο πιο ανάλαφρη από την προηγούμενη:

Accept - Son Of A Bitch

Στίχοι

To Bίντεο
 
Ιron Maiden-The number of the beast

και ενα αλλο funk-house τραγουδακι στις αρχες των 90's...me so horny

Kαι φυσικα το τραγουδι θρυλος των N.W.A -FUCK THE POLICE (1988)
 
Μην ξεχνάτε επίσης τους δίσκους απο τις Μουσικές Ταξιαρχίες, που κάθε φορά που κυκλοφορούσαν προκαλούσαν πανικό στα δισκοπωλεία(ουρές για να πάρουν τον δίσκο) και στο κράτος με το περιεχόμενο των στίχων.
 
Ξεχάσαμε τα βασικότερα: Mr. Loverman (η uncut version) και φυσικά το Nice 'n' sleazy των Stranglers (δεν μπορώ να δώσω link,θα πέσει λογοκρισία!!!).:animrolleyes:
 
WASP !!!! WASP!!!!

manimal!

fuck like a beast!
 
κρινοντας πως ταιριαζει στο τοπικ,θα αναφερω τον μυθικο δισκο των Stress,που τον ειχανε ξεσκισει οι υπευθυνοι λογοκρισιας..

Ειχε ενας φιλος μια κασσετα με κομματια απο το αλμπουμ αυτο,και το πιο αστειο ηταν το "Γενοκτονια",το οποιο οι λογοκριτες το ειχαν αφαιρεσει ολο,και ειχαν αφησει μονο 5 δεπτερολεπτα με την κραυγη του φιναλε.."ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑΑΑΑΑ!!!"
 
Πως την έλεγαν την φωνάρα που τραγουδούσε το "all i wanna do is make love to you" ; Φοβερό τραγουδάκι
 
THE PRODIGY

Their Law (F@ck them and their Law)

Aριστούργημα in my humble opinion... (νομίζω πως είναι στα όρια του ρετρό)
 
Ελληνικό ρεπερτόριο!

...Δεν το ξανακάνω σε auto bianci

..Κάτσε στο παπί μου.

...Έλα μωράκι μου στο λευκό καπιτονέ ... μην αργείς να πεις το ναι.

...Πάρε μου μι πίππα δώρο γλυκιά μου, για τα γενέθλιά μου.
 
Πίσω
Μπλουζα