Schwarzenegger vs Stallone

Shadowdancer2501

RetroAdept
Joined
5 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.002
Αντιδράσεις
31
Οτι και να πω ειναι λιγο για τον απιστευτο Αρνολντ.Μπορει τωρα πια να γερασε και να κοιταει την κονομα(βλ.κυβερνητης Καλιφορνια)αλλα τοτε το ατομακι γυρναγε ταινιες σταθμους!Δεν θελω να τις αναφερω γιατι θα ξεχασω καποια.Υπαρχει απο εδω καποιος που να μην ειχε πωρωθει με τη φαση "μυες και οπλα/σπαθια"????.Ο Αρνολντ ειναι icon(κατι σαν τον Hulk Hogan για το wrestling).Ασε που ηταν και θα ειναι ο πιο αρμονικος body builder ever.Ναι σιγουρα εχουν βγει πιο τεραστιοι.Για να σκεφτουμε ομως την προοδο των φαρμακων και τα δεδομενα της εποχης.Τι να λεμε τωρα ...το ατομο ειχε γονιδιο!I'll be back

O σιλβεστρος ηταν αλλη φαση.Ηταν πιο ανθρωπινος.Το παιδι του λαου στο Ροκυ 1 και ο κατατρεγμενος του Βιετναμ στο ραμπο 1.Ποιος δεν θυμαται τις επικες μαχες με τον Μr.T kαι τον Ιβαν Ντραγκο στα Ροκυ??Ποιος δε θυμαται το δεσιμο της αρβυλας το μαχαιρι και το τοξο του Ραμπο???

ΔΕΝ ΞΑΝΑΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑΙΝΙΕΣ ΣΑΝ ΑΥΤΕΣ!
 
Παλιό δίλημμα αυτό. Από τότε αντιδικούσαμε για το ποιος είναι ο καλύτερος, το καλύτερο σώμα κλπ. Νικητής πρέπει να έβγαινε ο Arnie με διαφορά… στήθους. :cool: :D
 
Shadowdancer2501 είπε:
Οτι και να πω ειναι λιγο για τον απιστευτο Αρνολντ.Μπορει τωρα πια να γερασε και να κοιταει την κονομα(βλ.κυβερνητης Καλιφορνια)αλλα τοτε το ατομακι γυρναγε ταινιες σταθμους!Δεν θελω να τις αναφερω γιατι θα ξεχασω καποια.Υπαρχει απο εδω καποιος που να μην ειχε πωρωθει με τη φαση "μυες και οπλα/σπαθια"????.Ο Αρνολντ ειναι icon(κατι σαν τον Hulk Hogan για το wrestling).Ασε που ηταν και θα ειναι ο πιο αρμονικος body builder ever.Ναι σιγουρα εχουν βγει πιο τεραστιοι.Για να σκεφτουμε ομως την προοδο των φαρμακων και τα δεδομενα της εποχης.Τι να λεμε τωρα ...το ατομο ειχε γονιδιο!I'll be backO σιλβεστρος ηταν αλλη φαση.Ηταν πιο ανθρωπινος.Το παιδι του λαου στο Ροκυ 1 και ο κατατρεγμενος του Βιετναμ στο ραμπο 1.Ποιος δεν θυμαται τις επικες μαχες με τον Μr.T kαι τον Ιβαν Ντραγκο στα Ροκυ??Ποιος δε θυμαται το δεσιμο της αρβυλας το μαχαιρι και το τοξο του Ραμπο???

ΔΕΝ ΞΑΝΑΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑΙΝΙΕΣ ΣΑΝ ΑΥΤΕΣ!
Δεν το διατυπωσες καλα, φιλε Shadow...Oχι οτι δε ξαναγινονται ταινιες σα κι αυτες...εμεις ειμαστε που δε ξαναγινομαστε τα παιδια που ειμασταν τοτε και τα θεωρουσαμε αυτα...αριστουργηματα!

Δε ξερω ποσο εισαι τωρα, μαλλον ακομα αριστουργηματα τις θεωρεις. Με μια πιο ωριμη ματια ομως θα καταλαβεις οτι δεν αξιζουν.

Ο τυπος που μονος του καθαριζει ολο το κοσμο και εξοντωνει ολοκληρες στρατιες, πλεον δε συγκινει ουτε τα 10χρονα, εχει περασει αυτη η εποχη τετοιων ινδαλματων τα οποια, σου θυμιζω, ηταν προιοντα της ψυχροπολεμικης περιοδου.

Θυμασαι την ακατασχετη αντι-σοβιετικη προπαγανδα του Rocky4, με τον καλο και τιμιο αμερικανο που νικουσε τον αλαζονα πανισχυρο Ρωσο που επαιρνε αναβολικα?

Εν ολιγοις, τα πρωτα Ροκυ(1976) και Ραμπο(1982) ηταν καλα...απο κει και περα αρχισε η εμπορικη εκμεταλευση τους σε συνεχειες.

Θυμαμαι οταν πρωτοειδα το Κομμαντο το 1986...ξετρελλαθηκα. Σημερα μου ειναι εντελως αδιαφορο και μονο σα κωμωδια το αντιμετωπιζεις.

Σταθερη αξια: Ο εξολοθρευτης(1984)

Ο Αρνι μετα το 84 εκανε τοσες πατατες που εχασα το λογαριασμο.Παρολαυτα σημερα ολοι τον εχουν ταυτισει με τον Εξολοθρευτη.

Μου αρεσε και το TRUE LIES(1994)
 
Γιώργη μου αρέσεις γιατί δεν χαρίζεσαι σε κανέναν! :D Αμείλικτος θα έλεγα..

Με αυστηρά καλλιτεχνικά κριτήρια θα συμφωνήσω μαζί σου. Για χαβαλέ θα έβλεπα πάντως και τα επόμενα (...της εμπορικής εκμετάλλευσης), πάντα με την επίγνωση της αφέλειας της εποχής που γυρίστηκαν και του γεγονότος ότι εν μέρει κουβαλούσαν μαζί τους το μικρόβιο της προπαγάνδας.

Μερικές φορές ξέρεις δεν είναι μόνο η ταινία αυτή καθεαυτή, αλλά και το κλίμα της εποχής που μεταφέρει, οι αναμνήσεις που σου ξυπνά για πράγματα που συνέβησαν γύρω ή παράλληλα με αυτήν. Θέλω να πω μη το βλέπεις μόνο με την οπτικής της καλλιτεχνικής / κινηματογραφικής κριτικής. Πολλές φορές τα "συμπαραμαρτούντα" μεταφέρουν εξίσου μεγάλο (ή και μεγαλύτερο) ενδιαφέρον.

Προσωπικά θεωρώ αξιολογότατα και τα Conan για το είδος τους, ίσως αντιπροσωπευτικότερα του IQ που κουβαλά ο Σβάρτς (κακιούλα!). Αν θέλετε κάτι πιο κουτσομπολίστικο και κάπως απομυθοποητικό: Όταν είχε πρωτοέρθει μετανάστης στην Αμερική, μια από τις πρώτες του δουλειές ήταν να ποζάρει σε εξώφυλλα gay περιοδικών, κάτι που αποκρύφτηκε επιμελώς αργότερα για να μη χαλάσει το περίφημο mascho image που προσπαθούσε αυτός (και οι ατζέντηδές του) να χτίσουν.

Πάντως τρέμω στην ιδέα / πιθανότητα να γίνει κάποτε πρόεδρος τον Η.Π.Α. Ο Bush Junior θα δείχνει μπροστά του μάλλον σαν άκακος πυρηνικός επιστήμονας. :D
 
Ο Arnie στον ΕΞΟΛΟΘΕΥΤΗ άντε και στον ΚΥΝΗΓΟ ήταν άπιαστος.

Το Εξολοθευτής 2 ήταν καλούτσικο. Εγώ μένω οπαδός του 1. Το τρίτο? ποιο τρίτο (μπλούαχ).

Τα ΚΟΝΑΝ αλλά και το Κόκκινη Σόνια επίσης ήταν πολύ καλά. Κόκκινη γωνία, Οι δίδυμοι, The running man και το Ολική επαναφορά, βλεπόντουσαν ανάλαφρα. Τα Last Action Hero, End of Days & 6th Day απλά συμπλήρωσαν το κασέ του. Από το True Lies εγώ κρατάω την κυρία Jamie Lee Curtis - thank you.

Ο Σταλόνε από την άλλη έχει ως καλύτερες του για μένα ταινίες τα Ρόκυ 1 & 2 άντε και το 3 με το ζόρι και Ραμπο 1. Αλλά μου άρεσε πολύ στο Cop Land (απίστευτος - δεν το περίμενα πραγματικά από αυτόν). Κάπως στο Judge Dredd (αν και δεν ξετρελάθηκα). Αssassins. Oscar - Φανταστικός (Τρεις γυναίκες , δυο βαλίτσες κι εγώ). Υπό συζήτηση μένουν τα Over the Top και Cobra (που στην εποχή τους βλεπόντουσαν τώρα όμως αμφιβάλω).

@ AEON

Βάση του Συντάγματος των Αμερικανών, μόνο όσοιείναι γεννημένοι αμερικάνοι έχουν το δικαίωμα να γίνουν προέδροι των ΗΠΑ. Ο Arnold είναι Αυστριακός. Πρίν γίνει κυβερνήτης μπορούσα να πιστεύω ότι οι αμερικανοί είναι ικανοί να το αλλάξουν (εάν αυτό γίνεται) για να τον κάνουν πρόεδρο αλλά μετά δεν νομίζω ότι πλέον πολύ το θέλουν αυτό. (Θα μου πεις εδώ κάνανε τον Ρήγκαν και τον Μπους, στον Arnie θα κολλήσουν; Kill 'em all Arnie).
 
ΑEON, o Arni αποκλειεται να γινει προεδρος λογω καταγωγης, συμφωνα με την αμερικανικη νομοθεσια. Αλλα εγω λεω ας γινοταν! Ειδαμε το αποτελεσμα των επαγγελματιων πολιτικων...ας δουμε και των ηθοποιων λοιπον!

Αmbu, ο Κοναν θεωρειται κλασικο πλεον. Ο Κυνηγος στο συνολο δε μου αρεσε ιδιαιτερα αλλα εχεις δικιο για τον Αρνι, ηταν πολυ καλος.

Εχεις δει το RAW DEAL(ελλ.τιτλος:Το ξεκαθαρισμα)? Εκει ειναι που ...τραβας τα μαλια σου με απογνωση! Ο Αρνι εξοντωνει μονος του εναν λοχο μαφιοζων. Να βλεπεις κατι σκηνες τυπου...30 μαφιοζοι τον περιμενουν με τα οπλα προτεταμενα να εμφανιστει στο ασανσερ και να τον καθαρισουν. Αυτος ομως εμφανιζεται απ τη πισω πορτα και τους...θεριζει.

Το TRUE LIES θα ελεγα οτι ηταν υπερπαραγωγη. Σε κανει να λες..."καλα,πως γυριστηκε αυτο το πραμα??!!" Και πολυ εξυπνο σεναριο.

Το CopLand δε το χω δει αλλα ακουσα οτι ειναι ανιαρο.

Το Judge Dredd ηταν πραγματικα ...ξερασμα.Μεγαλη απογοητευση για μας που ειχαμε αγαπησει τον ηρωα μεσα απ τις σελιδες του "Αγορι". Ο Σλάι πηρε αυτο το διασημο χαραχτηρα και τον ξεφτιλησε...Βεβαια και ο σκηνοθετης εχει μεριδιο. Λογικο ηταν που η ταινια πηγε άπατη.

Το Cobra που εκανε με τη γκομενα του Μπρ.Νιλσεν ηταν δυο φορες ξερασμα..Ειχε ερθει αμεσως μετα την τρελη εμπορικη επιτυχια του Rambo II και ηλπισε να την εκμεταλευτει. Και αυτο άπατο πηγε.

Αλλη μια πατατα που ειχε κανει ηταν οι..."Σπεσιαλιστες" με την Σ.Στοουν...

Αλλα αρκετα με τις πατατες του Σλαι.

Παντως ο ανθρωπος(60ρης πλεον) εγινε κροισος με ολα αυτα, ιδιαιτερα με το Rambo II(1985) που χαραχτηρισε μια ολοκληρη εποχη.
 
Μακράν η πιο σουρεαλιστική ατάκα των 80's :

Στο Ράμπο 2. Η βιετναμέζα αντάρτισσα, ρωτάει τον Ράμπο :

"Τι σημαίνει -αναλώσιμος-" ;

Και εκείνος απαντάει :

"Να σε καλούν σε ένα πάρτυ και να μην πηγαίνεις" !
 
"So, Sylvester Stallone is back as Rambo, First Blood Part 2"

(Με προφορά...)

Το trailer του Rambo 2 (Η Αποστολή, οπως ηταν ο ελλ.τιτλος) ηταν το αγαπημενο μου.
 
giorgos είπε:
"So, Sylvester Stallone is back as Rambo, First Blood Part 2"(Με προφορά...)

Το trailer του Rambo 2 (Η Αποστολή, οπως ηταν ο ελλ.τιτλος) ηταν το αγαπημενο μου.
Τρελή πόρωση (τότε) με το βέλος-δυναμίτη !
 
Κι εγώ ως τότε fan του Αρνι, έχω σε VHS τις περισσότερες ταινίες του. Είχα δει απο το γυμναστήριο και τον Ηρακλη! (http://www.imdb.com/title/tt0065832/) μέχρι και τις ποιο πρόσφατες.

Ταινίες που θεωρώ ότι αξίζουν ακόμα και σήμερα:

Terminator 1,2

Predator (Πολύ χάλια επιλογή το Dannie Glover στο 2)

Total Recall

Τώρα για τον Stallone ότι είχε σε 1 και όχι sequels καλά ήταν... για τότε...
 
Αμπού, θυμάσε μια σκηνή με τον Αρνυ να σταματά μπροστά από μια αφίσα του Stallone και να συγκρίνει τα ποντίκια;;;; :) Νομίζω ήταν στο Twins... Το είχαν πάρει και οι ίδιοι χαμπάρι ότι υπάρχει κόντρα των FAN's
 
Mηπως ειναι στο

Last Brave Hero, οπου ειχανε αλλαξει ρολους?...
 
Η πρώτη ταινία του Αρνολντ :

Ο ΗΡΑΚΛΗΣ ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ !

Απίστευτη φόλα !!!
 
Μια που το έφερε η κουβέντα, το άλλο το μάθατε ;;; Βγαίνει Rocky 6 παρακαλώ (μαντέψτε τον πρωταγωνιστή) και θα παιχτεί στις αίθουσες 22 Δεκεμβρίου (Αμερική) και του χρόνου σε όλους τους υπόλοιπους. Δυστυχώς είδα το trailer χθες βράδυ.....
 
Θυμάμαι στο Last Action Hero που ήταν ο Άρνι μέσα στο βίντεο κλάμπ και έψαχνε ο μικρός να του αποδείξει ότι είναι ηθοποιός, οπότε τον πάει στο ράφι με τις ταινίες επιστημονικής φαντασίας και εκεί είχε ένα ολόσωμο διαφημιστικό του Εξολοθρευτή. To "πόστερ" ήταν το κανονικό μόνο που σαν Εξολοθρευτής ήταν ο Σταλόνε (μόνο το κεφάλι του ουσιαστικά είχε αλλάξει) και ο μικρός έπαθε ενώ ο Άρνι εάν θυμάμαι καλά χαμογελούσε, δεν θυμάμαι εάν είχε πεί ότι είναι και ο αγαπημένος ηθοποιός όλων...

Επίσης, ο φίλος ΑΑ+ έχει απόλυτο δίκιο, γιατί και στους Δίδυμους, μπροστά σε μία αφίσα του Rambo 2, ο Arnie κάνει την σύγκριση με τα μπράτσα του και μετά την χαρακτηριστική που κουνάει το χέρι γελώντας (ουσιαστικα υποννοώντας "άντε γεια").

Ακόμα και στις δύο ταινίες κάνει παιχνιδάκια με γνωστές του ατάκες και κυρίως με "Ι' ll back", χαρακτηριστικά στο Last Action Hero, το λέει στον μικρό και προσθέτει - σε ελεύθερη απόδοση:

"πάω στοίχημα, δεν ήξερες ότι θα έλεγα αυτή την φράση"

και ο μικρός να του απαντάει:

"μα πάντα αυτό λες σε όλες σου τις ταινίες"... :)
 
Να αναφερω και τη βαρεια γερμανικη προφορα του...

Στο True Lies ο τρομοκρατης του δειχνει ενα εξελιγμενο οπλο, καλωντας τον να το αναγνωρισει.Ο Αρνι κανει τον ανιδεο.

-Ιζ ιτ ε γουότε χίτε ;;...

(θερμοσιφωνας-water heater)

Οσο για τον Σλαϊ, αυτος πολλες φορες οταν μιλαει νομιζεις οτι ακους ενα γρυλλισμα γγγγγρργγγχ....

Ενα παλιοτερο του Σλαι που θυμαμαι ειναι το PARADISE ALLEY, oπου ειναι ανευ μυων και μανατζαρει τον γοριλλα αλλα καλοκαγαθο αδελφο του σε αγωνες παλης(που μοιραζε παγοκολωνες στα σπιτια).

Ακομα πιο παλια, σε ρολο ημικομπαρσου οπου κανει εναν σωματοφυλακα του Αλ Καπονε(Μπεν Γκαζαρα) Ετσι ειναι, απ τα χαμηλα στα ψηλα...
 
Μη γελάσετε, αλλά πιστεύω ότι κατά βάθος ο Σταλλόνε είναι πολύ καλός ηθοποιός !

Άρχισα να το πιστεύω όταν είδα το COPLAND !

Συγκλονιστική ερμηνεία !
 
Παιδες ενα ειναι σιγουρο,οκ δεν πανε για Καννες τα παλικαρια ΑΛΛΑ δεν υπαρχουν αλλοι ηθοποιοι που μπορουν να παιξουν τους ρολους τους!Ποιος αλλος μπορει να ενσαρκωσει τον εξολοθρευτη(1) και τον Κοναν καλυτερα απο τον Αρνολντ??Ποιος θα μπορουσε να παιξει τον βετερανο με post traumatic stress disorder Rambo(1) και τον αλητακο απο την Φιλαδελφεια Ροkυ(1) οπως το εκανε ο Σιλβεστρος.Οι τυποι ειναι κορυφη στο ειδος τους.Και να πω και κατι αλλο...η αποψη του exetlaios εκφραζει και εμενα.Πραγματι πιστευω οτι και οι δυο ειναι καλοι ηθοποιοι.Οι ταινιες τους ειναι πλεον cult και εκφραζουν μια ολοκληρη εποχη.Τι να κανουμε τωρα!Παντως θεωρω τον εαυτο μου τυχερο που εβλεπα τα φιλμ αυτα και οχι τις σημερινες metro-sexual μ......... αντε τωρα μη παρεκτραπω.
 
Συμπληρώνοντας τα παραπάνω που αναφέρουν οι φίλοι έχω να πώ ένα.

ΟΛΟΙ μα όλοι οι ηθοποιοί, ακόμα και οι μεγαλύτεροι, έχουν κάνει και πατάτες...
 
Πίσω
Μπλουζα