Shadow of the Comet.

LadyHawke

RetroActive
Το 1993 η εταιρία Infogrames σε συνεργασία με την Atari Europe, κυκλοφόρησε το adventure "Shadow of the Comet".

Το σενάριο του είναι βασισμένο στις ιστορίες του H.P. Lovecraft και στον Kthulhu Mythos, και δεν θα μπορούσε παρά να είναι τρομακτικό. Συγκεκριμένα πρόκειται για ένα από τα καλύτερα horror adventures που κυκλοφόρησαν ποτέ, και για το καλύτερο computer game βασισμένο σε H.P. Lovecraft.

Έτσι, το 1834 ο καθηγητής Lord Boleskine μελετούσε το πέρασμα του κομήτη του Halley από την μικρή πόλη του Illsmouth της Νέας Αγγλίας στις ΗΠΑ, το σημείο της Γης από όπου ο κομήτης θα φαινόταν καλύτερα, ελπίζοντας να αποδείξει τις θεωρίες του σχετικά με τις περιοχές της Γης που επηρεάζονται από το κοντινό σε αυτές πέρασμα των άστρων. Αυτό που ανακάλυψε τον οδήγησε στην τρέλα.

76 χρόνια μετά, ο κομήτης ξαναπερνά από την Γη, και ένας νεαρός βρετανός δημοσιογράφος, ο John T. Parker, αποκτά ενδιαφέρον για τα σκίτσα του Boleskine, και αποφασίζει να γράψει ένα άρθρο σχετικά με την δουλειά του επιστήμονα και να τραβήξει φωτογραφίες του κομήτη. Φτάνει στο Illsmouth 3 ημέρες πριν από το πέρασμα του κομήτη.

Σε αυτό το σημείο, ξεκινάει το παιχνίδι για τον παίκτη, ο οποίος και καλά είναι ο Parker που πρέπει να προετοιμαστεί για το άρθρο του, μαζεύοντας στοιχεία για το πέρασμα του κομήτη, αλλά σύντομα ανακαλύπτει ότι πολλά περίεργα πράγματα συμβαίνουν στο Illsmouth, και στο τέλος πρέπει να παλέψει για σώσει τον κόσμο.

Το παιχνίδι διαιρείται σε 3 μέρες, όπου στην κάθε μία μέρα που περνά ο παίκτης έρχεται πλησιέστερα στην αλήθεια, αποφεύγει τον θάνατο και κάνει φίλους και εχθρούς. Το παιχνίδι είναι γραμμικό και κτίζει πάνω στο σενάριο που είναι συναρπαστικό καθώς όσο βαθύτερα προχωρά κανείς τόσο πιο τρομακτικό γίνεται. Έτσι την πρώτη μέρα σιγά-σιγά ανακαλύπτεις τί συμβαίνει με το Illsmouth. Την δεύτερη ημέρα, που είναι η μεγαλύτερη σε διάρκεια, πρέπει να σκοτώσεις και τις 4 οικογένειες που λατρεύουν τους Μεγάλους Παλαιούς, και την τρίτη ημέρα πρέπει να σκοτώσεις όλους τους κακούς θεούς και να εμποδίσεις την ενεργοποίηση του Stone disk (η πρώτη φορά που εμφανίζεται stone disk σε παιχνίδι).

Τα ηχητικά εφέ είναι καλά, αλλά η μουσική θα μπορούσε να είναι καλύτερη, όπως στο Alone in the Dark 1. Το μόνο κακό είναι ότι χρειάζεται πολύ χρονοβόρο περπάτημα στην πόλη, που γίνεται λίγο βαρετό μέχρι να φτάσεις από τον έναν προορισμό στον άλλο. Επίσης, αν στους διαλόγους επιλέξει κανείς την λάθος απάντηση, τότε δεν παίρνει την πληροφορία που χρειάζεται και αν δεν έχει σώσει πρωτύτερα, απλά την πάτησε, και πρέπει να τα ξανακάνει από την αρχή.

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το παιχνίδι αυτό είχε κι ένα αρκετά καλό sequel, το “Prisoner of Ice”. Δεν είναι στο επίπεδο του “Shadow of the Comet”, αλλά σίγουρα αξίζει να το δει κανείς.
 
LadyHawke άψογο το review σου.. Μάλλον εμείς θα έπρεπε να πλαισιώσουμε τους συντάκτες του Pc Master! :D

Το Prisoner of ice ήταν το πρώτο μου παιχνίδι που έπαιξα στο πρώτο μου Pc!Aν θυμάμαι καλά κάπου στον Δεκέμβριο του 1995!
 
LadyHawke εγραψες!!

το παιχνιδι αυτο δεν το ειχα δυστυχως παιξει οταν βγηκε αλλα πριν απο λιγο καιρο μετα τη παροτρυνση ενος φιλου το ξεκινησα..μιλαμε για ΦΟΒΕΡΗ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ!!
 
!!

Εξαιρετικά παιχνίδια και τα δύο..τα έχω παίξει και τα έχω τελειώσει...Το shadow η αλήθεια είναι οτι με ταλαιπώρησε αρκετά και χρησιμοποίησα λίγα hints..ειδικά εκει που έπρεπε να πάρεις τα διάφορα υγρά να κάνεις χημικές ενώσεις....

Οποιος δεν τα έχει δει τα κοιτάξει οπωσδήποτε, ειδικά όποιος είναι fun του H.P. Lovecraft. Όσοι θέλουν να τα ξεκινήσουν ας κανουν πρωτα ένα search sto INternet να μάθουν για αυτόν τον εκπληκτικό συγγραφέα για να συνειδητοποιήσουν πόσο συνέβαλλε το έργο αυτού του άνθρωπου στη λογοτεχνία του τρόμου, στα Pnp RPG's αλλά και στα video games.

Επίσης εχει βγει και ένα παιχνιδάκι πριν από κάποιους μήνες το Call of Cthulhu: Dark Corners of Earth, που πραγματεύτεται πάλι σενάριο από τις νουβέλες του Lovecraft..Θα μπορούσε να πει πως είναι το τριτο παιχνίδι της σειράς...Η δράση του παιχνιδιού λαμβανει χώρα στο Inssmouth, εκεί που διαδραματίστικε το Shadow of a Comet..Το παιχνιδάκι είναι αρκετά καλό αλλά δεν είναι καθαραίομο adventure, αλλά πιο πολύ action
 
Νεκρανασταση!

Ανεβηκε πριν κανα μηνα στο GOG (και η CD εκδοση) οπως και το Prisoner of Ice. Δεν το ειχα παρει χαμπαρι αφου λογω capital controls δεν πολυκοιταω.

Μου ηρθε ως δωρο απο φιλο. Αυτη τη φορα δεν εχω δικαιολογια να μην ασχοληθω!
 
Το μόνο που θυμάμαι απο αυτό το παιχνίδι ήταν που το έπαιζε ένας καλός φίλος εκείνη την εποχή στο νέο του pc. Θυμάμαι ότι είχε καλή ατμόσφαιρα και πολύ καλά για την εποχή γραφικά. Εϊχα πάθει πλάκα ο φίλος αυτός με το παιχνίδι. Δεν ασχολήθηκα ποτέ εγώ μαζί του. Ίσως να λήξουν ποτέ τα capital controls να το αγοράσω!
 
Πολύ καλή "νεκρανάσταση" θέματος - το οποίο μάλιστα μου είχε αρχικά ξεφύγει !!

Μιλάμε για φοβερό lovecraftικό adventure, με πραγματικά καθηλωτική ατμόσφαιρα τρόμου. Ομοίως με τον thamona, το παιχνίδι το τελείωσα όταν είχε κυκλοφορήσει, αλλά θυμάμαι ζορίστηκα *πάρα* πολύ.

Το Prisoner of Ice το είχα ολοκληρώσει αρκετά πιό άνετα. (όμως εδώ να πω ότι αρχικά μου είχε δημιουργήσει αρνητική εντύπωση λόγω του ερασιτεχνικού speech - ειδικά στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, πράγμα που αφαιρούσε απο το χτίσιμο της κατάλληλης ατμόσφαιρας. Σύντομα όμως το "ξεπέρασα", και προχώρησα το παιχνίδι κανονικά).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα