Space Fighter

ChrisTOS

RetroJunkie™
Joined
5 Ιουλ 2007
Μηνύματα
2.213
Αντιδράσεις
68
1996, Frontier Software, Demo group, Illusion....

Ένα από τα τελευταία εμπορικά παιχνίδια για τον Atari ST. Star Wars on Acid.

Το παιχνίδι πρόκειται για μια νέα ματιά στην κλασσική ιδέα της Atari για το πως ένα παιχνίδι με θέμα το Star Wars θα πρέπει να είναι. Αφού λοιπόν απολαύσουμε την υπέροχη εισαγωγή με τα εκπληκτικά γραφικά έρχεται η ώρα να ξεκινήσουμε το παιχνίδι.

introqd9.png


Το παιχνίδι παίζεται με το ποντίκι και στα πρώτα δευτερόλεπτα καταλαβαίνουμε γιατί. Δεν υπάρχει ιδιαίτερη κίνηση του fighter μας αλλά κίνηση των όπλων μας. Εισερχόμαστε λοιπόν σε ένα 3d starfield, γνωστό σε κάθε demo fan, και γύρω μας τριγυρίζουν κάποια μαχητικά που θυμίζουν πολύ τα tie fighters. Αυτά δεν πυροβολούν όπως κανείς θα περίμενε, γιατί τι να καταλάβει το fighter από μερικά χαζά laser, αλλά μας φέρνουν ωραιότατους αστεροειδείς με σκοπό να φθείρουν σιγά την ασπίδα μας... Το αντιμετωπίζουμε και κατεβαίνουμε στον πλανήτη. Εκεί αντιμετωπίζουμε εμπόδια κατ αντιστοιχία με την αποστολή του φίλου μας Luke να καταστρέψει το death star. Το δεύτερο επίπεδο συνεχίζει στο ίδιο μοτίβο και δυσκολεύει.. Στο τρίτο δεν έφτασα. Πάντως κατάφερα να πάω στο bonus level ;)

spacesj3.png


Τα γραφικά αποτελούνται από ταχύτατα filled polygons, ενώ ο ήχος είναι εκπληκτικός επίσης. Στον δε falcon μπορείτε να ακούσετε υπέροχη mod music. Ενώ σε STE και ST η μουσική είναι επίσης εξαιρετική.

planetyl7.png


Κομμάτια από την εισαγωγή του παιχνιδιού εμφανίστηκαν στο demo Illusion.

*Screenshots from Atari Legend.
 
...το arcade "Star Wars" σε solid-3D έκδοση; ...ψήνομαι άσχημα !! :thumbup:

(μέχρι τώρα είχα παίξει μόνο ένα σύγχρονο 3d remake, σε PC. Καιρός και για κάτι πιό retro. :D ).
 
billy είπε:
...το arcade "Star Wars" σε solid-3D έκδοση; ...ψήνομαι άσχημα !! :thumbup:
(μέχρι τώρα είχα παίξει μόνο ένα σύγχρονο 3d remake, σε PC. Καιρός και για κάτι πιό retro. :D ).
Νομιζω το τελευταιο remake που επαιξα ηταν το The Empire Strikes Back remake

αλλα για οσους <<ψηνονται ασχημα >> καλο ειναι να γινει αναφορα (*) στα

στα ιδιαιτερως εθιστικα ψηφιακα πονηματα του Bruno R. Marcos

Star Wars: The Battle of Yavin - v.1.1. & Star Wars: The Battle of Endor - v.2.1.

STARWARS - The Battle Of Yavin v11 FULL MOD

http://w13.easy-share.com/1805681.html

STARWARS - The Battle Of Endor v21 FULL MOD

http://w13.easy-share.com/1805671.html

(*)μια και δεν εχει γινει ποτε σχετικη αναφορα στο φορουμ

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=D9_OfPSe-rQ]YouTube - Star Wars - The battle of yavin game
 
Που μπορούμε να το βρούμε?
 
Αγαπητέ ChrisTOS, ευχαριστούμε για την παρουσίαση!!!

Ομολογώ οτι αγνοούσα, μέχρι σήμερα, αυτό το παιχνίδι...

Εννοείται οτι θα το παίξω σήμερα κιόλας!

Thanks again!
 
Nemo είπε:
Νομιζω το τελευταιο remake που επαιξα ηταν το The Empire Strikes Back remake


http://www.henricus.eu/downloads/Empire.zip
αλλα για οσους <<ψηνονται ασχημα >> καλο ειναι να γινει αναφορα (*) στα

στα ιδιαιτερως εθιστικα ψηφιακα πονηματα του Bruno R. Marcos

Star Wars: The Battle of Yavin - v.1.1. & Star Wars: The Battle of Endor - v.2.1.

STARWARS - The Battle Of Yavin v11 FULL MOD

http://w13.easy-share.com/1805681.html

STARWARS - The Battle Of Endor v21 FULL MOD

http://w13.easy-share.com/1805671.html

(*)μια και δεν εχει γινει ποτε σχετικη αναφορα στο φορουμ

YouTube - Star Wars - The battle of yavin game
...Nemo, μπράβο για τα links. Τα τελευταία δύο τα έχω παίξει, και πρέπει να βρίσκονται ακόμα στο σκληρό μου (θυμίζουν όμως περισσότερο το Star Wars της Sega).

Το "σύγχρονο pc remake" το οποίο εννοούσα πιό πάνω, είναι αυτό.

(Πρόκειται για remake του arcade "Star Wars" της Atari, όπως περίπου και το παιχνίδι που παρουσίασε ο ChrisTOS).
 
Εξαιρετική και...

...άξια ιδιαίτερης αναφοράς, είναι η SEGA 32X, έκδοση, με solid 3D γραφικά και επιπλέον, με τη δυνατότητα επιλογής arcade classic, παιχνιδιού.

Στο screenshot, το Star Wars Arcade, fully playable, στον KEGA Emulator:



Παρατηρήστε επίσης, το cockpit του διαστημοπλοίου, το οποίο είναι το ίδιο, όσον αφορά το σχέδιο και την εργονομία, με αυτό του Space Fighter.
 
billy είπε:
(μέχρι τώρα είχα παίξει μόνο ένα σύγχρονο 3d remake, σε PC. Καιρός και για κάτι πιό retro. :D ).
billy είπε:
Το "σύγχρονο pc remake" το οποίο εννοούσα πιό πάνω, είναι αυτό.

(Πρόκειται για remake του arcade "Star Wars" της Atari, όπως περίπου και το παιχνίδι που παρουσίασε ο ChrisTOS).
Αφου λες 3d remake

,και αυτο στο οποιο αναφερομαι ειναι 2D ..

Aπλως πηρα την assist ,να αναφερθω σε ενα αλλο προσφατο Star WARS remake και αλλα και τα 2 Bruno R. Marcos που προσιδιαζουν με το το παιχνίδι που παρουσίασε ο ChrisTOS .

Btw ειμαστε ελαφρως off topic ???
 
Πολύ ενδιαφέροντα τα links... Anyway, μια διευκρίνηση γιατί παρατήρησα ότι το θέμα μετακινήθηκε. Δεν ήταν σκοπός μου να γράψω review ή mini-review, απλά να πω δυο λόγια για ένα παιχνίδι που μ' άρεσε. Αλήθεια το έπαιξε κανείς;
 
...οχι, δυστυχώς δεν το παίξαμε. Είμασταν πολύ απασχολημένοι με το να postάρουμε links απο άλλα remakes που έχουν (ή που δεν έχουν) σχέση με το αυθεντικό arcade Star Wars της Atari... :D

Φίλε ChrisTOS ασφαλώς και αστειεύομαι !!

Bεβαίως και το παίξαμε (ως οφείλαμε άλλωστε, σαν φανατικοί διστημόπληκτοι :D )

Πολύ γρήγορα filled polygons, ωραία μουσικούλα, και ασταμάτητη δράση !!

Πράγματι είναι ένα πολύ ωραίο remake του Star Wars της Atari, που παρ' όλα αυτά έχει και μία δικιά του "προσωπικότητα".

Και πάλι μπράβο για την αναφορά σου στο (μέχρι τώρα άγνωστο - τουλάχιστον σε μένα) κορυφαίο αυτό παιχνίδι. :)

Παραθέτω και εγώ μερικές εικόνες:

spacefig003in4.png


...ένα διαστημικό θωρηκτό στο αχανές διάστημα...

spacefig005jp5.png


...ένα Lambda-class Shuttle πλησιάζει την φουτουριστική αυτή πόλη...

spacefig010oe9.png


...έτοιμος για το trench run !!
 
ChrisTOS είπε:
Πολύ ενδιαφέροντα τα links... Anyway, μια διευκρίνηση γιατί παρατήρησα ότι το θέμα μετακινήθηκε. Δεν ήταν σκοπός μου να γράψω review ή mini-review, απλά να πω δυο λόγια για ένα παιχνίδι που μ' άρεσε. Αλήθεια το έπαιξε κανείς;
Να σου πω τη μαύρη μου αλήθεια, χάρηκα πολύ με την κίνησή σου αυτή, να γράψεις για κάποιο παιχνίδι και το θεώρησα review... Τεσπα...

Θα ήθελα να δω παρουσιάσεις και από άλλα μέλη, εκτός των κλασικών...

Φυσικά και έπαιξα, αλλά πολύ λίγο... Δεν πέρασα καν το πρώτο επίπεδο...

Εκτός των άλλων, μου έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση τα ηχητικά εφφέ!

Θα ασχοληθώ και πάλι το απόγευμα...
 
Cool! Ας κάνω κι ένα ακόμα λοιπόν... :)
 
2 πολύ ωραία Star Wars παιχνίδια

Τα Battle of Yavin και Battle of Endor συγκεκριμένα. Θα τα κατεβάσετε απο το site του δημιουργού, εδώ: http://www.bruneras.com/fgames.htm

Κατα τη γνώμη μου, το Battle of Endor είναι το καλύτερο απο τα 2... Τα παιχνίδια έχουν απλοικά 3D γραφικά, Αλλα οι μάχες με τα TIE fighter και τα Star Destroyer, Η γρήγορη και ακατάπαυστη δράση, ο πολύ καλός χειρισμός με mouse, και η μουσική του Star Wars, καθιστούν τα παιχνίδια άκρως εθιστικά! :D

screen1.jpg


screen3.jpg


screen5.jpg


screen4.jpg
 
Ουαου! πολυυυυυυυυυυ καλο!! Μου θυμιζει ενα αντιστοιχο παλιο μηχανημα Star Wars στα ουφαδικα. Καθως και ενδοξες μερες X-wing Alliance. Φυσικα ειναι περισσοτερο Arcade και λιγοτερο εξομοιωτης!

Edit: κατεβαστε οπωσδηποτε το mod στο οποιο δινει λινκ η σελιδα. Η διαφορα ειναι τεραστια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σωστά... Λάθος μου που ξέχασα να το αναφέρω!.

Μερικά tips για το battle of endor απο τη εμπειρία μου μαζί του, καθώς το έχω τερματίσει ( ακολουθούν spoilers, οπότε αν δεν έχετε παίξει ακόμη μη τα διαβάσετε )

1. Καλό είναι να μένετε κόντα στο στόλο, οταν πολεμάτε μονο TIE, καθως τα πυροβόλα των πλοίων καταστρέφουν πολλά απο αυτά γύρω σας. Ξεκινάς με 3 ζωές και κατα τη διάρκεια του παιχνιδιού πέρνεις άλλες 1-2. Ενέργεια αναπληρώνει σιγά-σιγά το X-wing, και άκρα προσοχή στα τρακαρίσματα! Ενα τρακάρισμα με TIE μπορεί να σου φάει το 75-80% της ενέργειας. Επίσης προτείνω να ρίχνετε και τις 4 βολές μαζί, καθώς πολύ σπάνια ένα TIE αντέχει μια μαζεμένη τέτοια βολή, και τα ξεπαστρεύετε ποίο γρήγορα.

2. Κάθε πίστα ξεκινάει με μια βολή του Death Star η οποία καταστρέφει ένα μεγάλο πλοίο των Rebels. Τα καταστρέφει ένα-ενα εκτός απο αυτα: Tη κορβέττα που οδηγάει το στόλο ( είναι σχεδών σίγουρο όμως οτι θα τη καταστρέψουν τα TIE και τα Star Destroyer ), τη medical frigate, η οποία όμως και αυτή σπάνια τη βγάζει καθαρή, και το Home 1, το οποίο αν καταστραφεί, χάνετε το παιχνίδι! Οπότε απο τα capital ships αυτό πρέπει να προστατεύετε το περισσότερο.

3. Εκτός απο το Home 1 ( το οποίο αντέχει σα γαιδούρι βέβαια, μιας και είναι mon calamari θωρηκτό ), πρέπει να προσέχετε και το Millenium falcon που πιλοτάρει ο Lando και το Red 1 που πιλοτάρει ο Wedge. Κατα περιόδους σας φωνάζουν για βοήθεια οταν τους κυνηγάνε TIE. Παρατήστε ότι κάνετε ( εκτός αν είστε στη 4η πίστα, θα εξηγήσω μετά γιατί ) και τρέχτε σώστε τους. Αυτό είναι ένα σπαστικό του παιχνιδιού, είδικα με το Falcon γιατί σε πολλά παιχνίδια τήνει να αποσπάται πολύ μακρύα απο το στόλο και να κάνετε ολόκληρο ταξίδι για να τον σώσετε.

4. Στη πρώτη πίστα αντιμετωπίζετε TIE ανα κύμματα. Στη δεύτερη, ένα Star Destroyer ( πάντα μαζί με κάμποσα TIE ). Στη τρίτη ξανά TIE ανα κύμματα, αυτή τη φορά μαζί με TIE interceptor όμως. Στη 4η 2 Star Destroyer, στη 5η ξάνα πάρα πολλά ΤΙΕ, και στο τέλος της 5ης κάνει τη εμφάνιση του το Executor ( το Super Star Destroyer ). στη 4η μόλις φάτε και το 2ο Star Destroyer πέφτει η ασπίδα του Death Star και οι Lando και Wedge φεύγουν απο το παιχνίδι ( επιτέλους ;) )

5. Τα Star Destroyer εμφανίζονται πάντα σε κάποια απόσταση απο το στόλο και πλησιάζουν τα δικά σας πλοία. Παρατήστε πάλι ότι κάνετε και αμέσως επίθεση σε αυτά, καθώς αν ένα απο αυτά περιλάβει το Home 1 είναι ικανό να του κάνει τρομερή ζημία. Η τακτική είναι να το καταστρέψετε με τορπίλες τις γεννητριες ασπίδας στη γέφυρα ( οι 2 μπάλες - καθε μία θέλει 2 τορπίλες και μια-δυο φούλ βολές ) και μετά να αδειάσετε ότι έχετε πάνω του. Αν πηγένετε για hi-score μπορείτε να καταστρέψετε τα πυροβολά του ( δεν είναι ανάγκη όλα, οσα μονο είναι απο τη πλευρά που ρίχνουν στο Home 1 ) τα οποία είναι τα κίτρινα τετράγωνα, και να το αφήσετε να βγάζει TIE απο κάτω... περιμένοντας εσείς να τα κάνετε κιμά όπως θα βγένουν :p Στη 4η πίστα, οπου πολεμάτε τα 2 Star Destroyer, αν θέλετε να έχει ελπίδες να ζήσει η medical frigate φάτε γρήγορα με τορπίλες το δεξί S.Destroyer που έρχετε καθώς αυτό επιτέθετε σε αυτήν, και στο άλλο mon Calamari ( στο home one επιτέθεται το αριστερό Star Destroyer, που αρχίζει τη επίθεση του απο ποίο μακρυά ).

6. Το Super Star Destroyer είναι ο τελικός αντίπαλος, Ειναι γεμάτο πυροβόλα, τα οποία καλό είναι τα καταστρέψετε γιατί είναι πάρα πολύ δύσκολο να μη πλησιάσει στο home one το οποίο σίγουρα θα είναι και σε κακό χάλι στη τελευταία πίστα. Αλλη μια λύση για να το καταστρέψετε είναι να κάνετε οτι έκανε το A-wing στη ταινία ;) - Αφού φάτε τις ασπίδες πάλι, ρίχτε το σκάφος στη γέφυρα!. Αν και εγώ πρωτιμώ τη λύση της αργής καταστροφής του θωρηκτού, καθώς μόλις μείνει χωρίς πυροβολά είναι άχρηστο... Το ίδιο δεν βγάζει TIE απο κάτω, έρχονται μόνο σε κύματα απο πίσω του, και αυτά κάποια στιγμή σταματάνε.

Αυτά. Good Hunting :D
 
!!

Μπράβο!! πολύ ωραία παιχνιδάκια...μου θυμίζουν λίγο Rebel Assault, με καλυτερο χειρισμο!
 
Nemo συγνώμη, έχεις δίκιο, άλλα δεν το είχα δει το post για 2 παιχνίδια αυτά στο τομέα του φόρουμ για τον Atari ST... Αν θέλει κάποιος mod νομίζω δίκαιο θα ήταν να μεταφέρθει εκεί το παρών thread.
 
Πίσω
Μπλουζα