Super Street Fighter 2 εκδόσεις

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.983
Καταρχάς καλή χρονιά και χρόνια πολλά. Ευτυχισμένο το 2014. Ανοίγω αυτό το θέμα για να λύσω μια απορία μου που κρατάει καιρό. Μπορεί κάποιος να μου πει τις διαφορές στις παρακάτω 2 εκδόσεις του Super Street Fighter 2 πέραν του artwork φυσικά. Είναι και οι δύο PAL.

Η πρώτη είναι η πρώιμη (ας το πούμε) έκδοση? Φαντάζομαι ότι δεν είναι το μόνο παιχνίδι που είναι έτσι. Όποιος ξέρει ας με διαφωτίσει παρακαλώ!

Προβολή συνημμένου 93846Προβολή συνημμένου 93845
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το γαλαζιο κουτι δεξια ειναι μετεπειτα κυκλοφορια. Στην αρχη τα παιχνιδια κυκλοφορουσανε με πληρη εικονογραφιση, σχεδον σε ολο το μερος της συσκευασιας τους. επειτα αλλαξε και ειχε στα αριστερα και κατω, ενα μικροτερο γαλαζιο πλαισιο. Αν δεν χανω κατι, ειναι ακριβως το ιδιο παιχνιδι, απλα το πρωτο οντως ειναι η πρωτη εκδοση, και το δευτερο μετεπειτα κυκλοφορια. Δεν εχω δει καποια ενισχυμενη/διορθωμενη εκδοση του SSF2 για το mega drive. Οπου γενικοτερα, τα γνωστα/καταγεγραμμενα παιχνιδια με διορθωμενο κωδικα και προβληματα ειναι συγκριτικα ελαχιστα. Και το SSF2 δεν ειναι ενα απο αυτα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι κι εγώ θυμάμαι ότι παλιότερα τα κουτιά του Mega Drive δεν είχαν την μπλε ρίγα. Αλλά από το 1994 (αν δεν κάνω λάθος) και μετά όλο και περισσότερα κουτιά βγαίνανε έτσι.
 
Μάλιστα. Όπως το υποψιαζόμουν δηλαδή. Προσωπικά προτιμώ την πρώτη έκδοση. Είναι πιο ρετρό. Ακόμη και το cartridge με το "καρώ" art work έχει άλλη χάρη...
 
Πίσω
Μπλουζα