Tρέξιμο Dreamcast ISO απο SD CARD adapter!

cast128dreams

Retro Member
Joined
15 Ιαν 2009
Μηνύματα
182
Αντιδράσεις
3
Ειναι αληθεια!!!!!!!Οσοι ελεγαν οτι αυτο δεν γινεται γιατι η υποδοχη και η ταχυτητα του Dreamcast SD card adapter δεν μπορει να φτασει την ταχυτητα του GD rom μαλον πρεπει να το ξανασκεφτουν...Eιναι εντυπωσιακο να βλεπεις κατι τετοιο αν σκεφτει κανεις ποσα Dreamcast εχουν χαλασμενο GD rom!!!

Το προγραμα που φορτωνεται ειναι το Dreamcast shell.Mε αυτο μπορεις να δεις οτι εχεις αποθηκευση μεσα στην καρτα μνημης SD...Aπο MP3 μεχρι παιχνιδια για Dreamcast;)....

Εδω εχουμε το MDK2

Πως σας φενεται?.........Σκεφτητε Και ολλα αυτα ειναι φτιαγμενα απο DC fans!!! ;) οοοο
 
Υπαρχει καπου να αγορασουμε αυτον τον adapter?
 
freaktmp είπε:
Υπαρχει καπου να αγορασουμε αυτον τον adapter?
Δυστυχώς δεν ξέρω για τον adapter. Έψαξα τελευταία και δεν δείχνουν να πουλιούνται πλέον κάπου. Ελπίζω να μπορεί να βοηθήσει και κάποιος άλλος retromaniac...

Όσο για το dreamshell φαινόταν από το προηγούμενο καλοκαίρι πως θα τα καταφέρουν με τον Sd loader.

Να προσθέσω για όσους δεν το ξέρουν πως το dreamshell είναι κανονικός linux shell που παίζει πάνω στο dreamcast! Μία μόνο από τις δυνατότητες του είναι το module του sd loader! Στην πραγματικότητα δίνει πολλές δυνατότητες σε hobby devs.

Πραγματικά και εμένα με εντυπωσιάζει τόσο οι δυνατότητες που προσφέρει η κονσόλα όσο και το κέφι των DC Fans...
 
Τι ανταπτορας χρειαζεται ?

στην μια ακρη θα εχει θεση για καρτα sd, στην αλλη πλευρα πως συνδεεται με το dreamcast?

Αλλα και παλι, τα cd, εχουν τοσο χαμηλη τιμη, γιατι να μην καιμε δισκακια?
 
mike είπε:
Τι ανταπτορας χρειαζεται ?στην μια ακρη θα εχει θεση για καρτα sd, στην αλλη πλευρα πως συνδεεται με το dreamcast?

Αλλα και παλι, τα cd, εχουν τοσο χαμηλη τιμη, γιατι να μην καιμε δισκακια?
Στο Dreamcast εχει δοκιμαστη εως και 4 giga μνημη SD Card και δουλευε κανονικα.....Εαν θες να περασεις παιχνιδια εκει(dreamcast iso)h παιχνιδια homebrew απλα σκεψου ποσα μπορεις να περασεις!Dreamcast emulators,Dreamcast applications,homebrew games μεσα σε 4 giga πχ μπορεις να περασεις ολους τους εξωμειωτες(mega drive,nes,game boy,gameboy advaned ktl... με ολλα τα Roms τους...Mπορεις να δοκιμασεις τα παντα χωρις να καις καθε τρεις και λιγο δισκακια!Ασε που οι πολλες αντιγραφες φθηρουν και το GD rom..!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
+ ότι μπορείς να κάνεις πολλά άλλα πράγματα. Να παίξεις divx ταινίες που έχεις σωσμένες στον sd πχ!

Το dreamshell με sd μπορεί να προσφέρει πολλά.
 
Η σύνδεση πρέπει να γίνεται από το modem connector. Αν είναι αληθινό το video, τα νέα είναι παραπάνω από εκπληκτικά!!!!!!!!!!!!!!!
 
O sd μπαίνει στο serial port του dc.

Το video είναι σίγουρα αλήθινο. Το όλο project είναι της SWAT http://www.dc-swat.net.ru/ (καιρός να μάθουμε ρώσικα; :p )

Και οι κατασκευαστές του SD adapter http://dreamcast.es/ (καιρός να μάθουμε και Ισπανικά :p )

Το θέμα είναι ότι (τουλάχιστον εγώ) sd adapter δεν έχω βρει πουθενά...
 
mike είπε:
Τι ανταπτορας χρειαζεται ?στην μια ακρη θα εχει θεση για καρτα sd, στην αλλη πλευρα πως συνδεεται με το dreamcast?

Αλλα και παλι, τα cd, εχουν τοσο χαμηλη τιμη, γιατι να μην καιμε δισκακια?
Διοτι το πρωτο που "ψοφαει" στα DC ειναι το οπτικο drive.

Με ενα τετοιο, το κονσολακι θα ειναι Χαιλαντερ... :)
 
Ακριβώς!!!!!!

Καταργούμε το optical και έχουμε μια αθάνατη κονσόλα!!!!!

Βασικά και τριπλάσιο χρόνο να φορτώσει από τη κάρτα να κάνει, δεν με χαλάει καθόλου!!!! Παίδες αν τελικά βγει, προτείνω ομαδική παραγγελία να μας έρθει οικονομικότερα. Για μένα βάλτε ήδη 4.
 
το ολο θεμα με τον SD adapter για Dreamcast εχει καθυστερηση παρα πολυ.Αφου καποιος απο τους Ισπανους εδωσε το σχεδιο για το πως να κανεις SD adapter για Dreamcast.

Παντως ειναι ενα πολυ ευχαριστο νεο!!!!
 
Οντως πολυ καλη ιδεα θα σωσει πολλα dreamcast που δεν λειτουργουν
 
Μιας και ο DarkSynbios το ανέφερε, το σχέδιο υπάρχει εκεί έξω και δεν είναι τίποτα άλλο (τουλάχιστον απ'οτι παρατήρησα κοιτάζοντας το) από έναν sd adapter με κομμένο καλώδιο συνδεδεμένο ανάλογα στα Pins της σειριακής του dreamcast.

Το θέμα που έχουν οι Ισπανοί από αυτά που διάβασα, είναι ότι το καλώδιο για να το συνδέουν εξωτερικά στη σειριακή θύρα του dc δεν συμφέρει, μιας και δεν είναι standar το βύσμα αλλά βύσμα που έβγαζε σε παραγωγή η Sega όταν υπήρχε και σε παραγωγή το dc. Έτσι τώρα πρέπει να βρουν ποσότητες dev καλωδίων και ουσιαστικά να τα "χαλάσουν" για να φτιάξουν τους sd adapters. Κάτι που δεν συμφέρει εκτός φυσικά και αν έχουν μαζικές ποσότητες. Ίσως γι'αυτό ακόμα περιμένουν να μαζέψουν ενδιαφερόμενο κόσμο για να ξέρουν τις επόμενες κινήσεις τους.
 
Διαβασα οτι υπαρχει lag, ειδικα σε σημεια που χρειαζεται φορτωμα.. Δεν ξερω αλλα μου ακουγεται ψυχοφθορο να φορτωνει και αλλο το dreamcast.. Ειδικα απο την στιγμη που εχει ηδη μεγαλους χρονους στο να φορτωνει..
 
Ας είναι να μείνει αθάνατο και ας φορτώνει και από κασέτα.
 
Kαι εμένα να καθυστερεί στα φορτώματα δεν με νοιάζει. Τα slowdowns κατά τη διάρκεια των παιχνιδιών φοβάμαι μόνο :p
 
Υπολογισται επισης οτι ειναι ακομα η αρχη.....Απο οτι διαβασα στην ρωσικη σελιδα του Dreamshell λεει ο προγραματιστης του,οτι βρισκομαστε σε πρωιμο σταδιο και οτι η δουλεια που εχει γινει ειναι μολις 50%....!!!

Θα υπαρξουν και αλλες εξελιξεις!!και η γνωμη μου ειναι οτι θα τρεχει ακομα και ποιο γρυγορα!!!!!Οh yes
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Haros είπε:
Να παίξεις divx ταινίες που έχεις σωσμένες στον sd πχ!
Κουλάρησε! Αμα όντως θες να το κάνεις αυτό, τότε ελα να σου χαρίσω το XBOX μου (το 1ο, οχι το 360) :D :D.

pooky(1) είπε:
Ας είναι να μείνει αθάνατο και ας φορτώνει και από κασέτα.
Κουλάρησε κι εσύ! :p

Παιδιά υπάρχει τρόπος να δω HD ταινία στο ΖΧ81 μου; Οχι ε; Κρίμα! :( :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η μαγκια ειναι να το κοτσαρουν πανω στο "ide".

Αυτο που ακουω περι σειριακης...Αν θυμαμαι καλα η ανωτατη ταχυτητα σε COM ειναι 115200 που με προχειρο υπολογισμο ειναι γυρω στα 15kb/sec.

Συμβαινουν 3 τινα

1)κανω λαθος υπολογισμο

2)το com του DC εχει ανωτερη ταχυτητα μεταδοσης δεδομενων απο 115200

3)ειμαι σωστος οποτε το streaming φανταζει αδυνατο... :(

Ευχομαι να μην ισχυει το 3
 
Ακριβώς! Η σειριακή δεν εχει ουδεμία σχέση με το data access ενός οποιουδήποτε CDROM, εκτός κι αν το GDROM είναι μονής ταχύτητας. Αρα μιλάμε για χρόνους φορτώματος αντίστοιχους με κασέτα. :D
 
Πίσω
Μπλουζα