To νέο-παλιό μου απόκτημα!!Yashica Electro 35 GSN

angel_grig

KAT Resurrector
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
3.161
Αντιδράσεις
471
Xτες ,εαν και κουρασμενος απο την δουλεια,ειπα να περασω απο το παζαρι.Χαζευοντας,λοιπον,πηρε το ματι μου μια Yashica electro 35.

Για οσους δεν ξερουν,ειναι μια φωτ.μηχανη που παρουσιαστηκε το 1966 ,με κυριο χαρακτηριστικο το οτι ηταν η πρωτη αυτοματη (ημιαυτοματη για την ακριβεια) δηλ.εβαζες το διαφραγμα και η μηχανη εβαζε την ταχυτητα,κατι πρωτοποριακο για την εποχη.

Αρχιζει λοιπον το παζαρι...

Εγω:Ποσο παει αυτο????

Πωλητης:30 ευρω.

Εγω:Απομακρυνομαι, χωρις να μιλησω...

Πωλητης:ε,φιλε,λεγε ποσα δινεις??

Εγω:10 ευρω

Πωλητης:Με 15 παρτην..

Εγω:10 (και ξανααπομακρυνομαι ...)

Πωλητης:Αντε,παρτην

Εν τω μεταξυ οι τριγυρω πωλητες να του λενε:οχι,μην την δωσεις για 10 ευρω καινουργια μηχανη.Ο πωλητης ομως δεν τους ακουει...

Δινω το δεκαρικακι και φευγω.. :D

Λιγο παρακατω και ενω την περιεργαζομαι,ενας αλλος με ρωταει:Την πουλας??Οχι :nono: ,του λεω τωρα την πηρα!!!

Παρακατω βλεπετε μερικες φωτοζ..

Προβολή συνημμένου 107823

Μπροστινη οψη

Προβολή συνημμένου 107824

Προβολή συνημμένου 107825

Τα λαμπακια slow οver που βοηθουν στην σωστη εκθεση..

Προβολή συνημμένου 107826

Πισω οψη..πατωντας το battery check αναβει ενα λαμπακι που φωτιζει τον μετρητη των φωτογραφιων που εχουμε παρει.

Προβολή συνημμένου 107827

Η μηχανη ανοικτη.Εντυπωση μου εκανε ο φακος πισω απο το κλειστρο.Δεξια στο πορτακι φαινεται το light seal που θελει αντικατασταση

Προβολή συνημμένου 107828

Το τσαντακι μεταφορας με το σημα του ατομου-πολυ της μοδας τοτε!!!




Η δικη μου μηχανη ειναι η gsn που παρουσιαστηκε το 1973 και ηταν απο τα τελευταια μοντελα της σειρας electro με κυριο χαρακτηριστικο το hotshoe για φλας.

Υποψιν οτι η μπαταρια που χρησιμοποιει εχει πλεον καταργηθει-αφου ηταν υδραργυρου.Στον μπεη υπαρχει ο ανταπτορας που θελει ομως 15,5$ για ενα πλαστικο..σωληνακι (αυτο ειναι στην ουσια).Αντι αυτου, 4 LR44 με λιγο χαρτονι και αλουμινοχαρτο εκαναν την δουλεια!

Επομενως μετα την αντικατασταση του light seal ,στις διακοπες,θα ειναι ετοιμη για δραση!!! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με γεια Γρηγόρη! Πέτυχες διαμαντάκι και σε καλή τιμή!

Γρήγορος ο φακός και φαίνεται να είναι σε σούπερ κατάσταση γενικά!

Είχα πει και εγώ να αρχίσω να μαζεύω κάποια μοντέλα παλιά, για χρήση, αλλά τελικά είναι ακριβό το σπορ (στην εμφάνιση και εκτύπωση, όχι στις ίδιες τις μηχανές! Για συναισθηματικούς λόγους θέλω να αποκτήσω μια Lubitel, είναι η πρώτη μου φωτογραφική μηχανή.)

Καλές λήψεις εύχομαι και ανέβασε καμια φωτό τραβηγμένη από τη μηχανή!
 
Πολύ καλή αγορά! :thumbup:

Εγώ έδωσα σήμερα 10 Ευρώ μόνο για "Ξυστό"! :fafoutis:

Δεν το'χω με τις φωτογραφικές αλλά φαντάζομαι οτι είναι συλλεκτική... Τουλάχιστον θα αξίζει παραπάνω από τα 30 Ευρώ που έλεγε ο πωλητής..

Απίστευτος και ο διάλογος... :D

Nice!
 
Καλοριζικο το νεο ρετροαποκτημα Γρηγορη!!!!!!! :thumbup:

Ελπιζουμε να μας δειξεις στο μελλον -σκαναρισμενες εννοειται- φωτο απο το διαμαντακι που βρηκες! :D ;)
 
stratos84 είπε:
Με γεια Γρηγόρη! Πέτυχες διαμαντάκι και σε καλή τιμή!Γρήγορος ο φακός και φαίνεται να είναι σε σούπερ κατάσταση γενικά!

Είχα πει και εγώ να αρχίσω να μαζεύω κάποια μοντέλα παλιά, για χρήση, αλλά τελικά είναι ακριβό το σπορ (στην εμφάνιση και εκτύπωση, όχι στις ίδιες τις μηχανές! Για συναισθηματικούς λόγους θέλω να αποκτήσω μια Lubitel, είναι η πρώτη μου φωτογραφική μηχανή.)

Καλές λήψεις εύχομαι και ανέβασε καμια φωτό τραβηγμένη από τη μηχανή!
Eυχαριστω Στρατο!Ναι,ο φακος ειναι γρηγορος και η μηχανη ειναι σε σχεδον αριστη κατασταση.Το μονο ψεγαδι ειναι ενα ραγισματακι στο εξωτερικο τζαμακι του σκοπευτρου ,που μολις που φαινεται,και δεν επηρεαζει την λειτουργικοτητα.Στις διακοπες θα την παρω μαζι και σκεφτομαι να παρω reversal film-δεν ξερω ομως αν εμφανιζεται στην Ελλαδα.

DINO είπε:
Πολύ καλή αγορά! :thumbup:
Εγώ έδωσα σήμερα 10 Ευρώ μόνο για "Ξυστό"! :fafoutis:

Δεν το'χω με τις φωτογραφικές αλλά φαντάζομαι οτι είναι συλλεκτική... Τουλάχιστον θα αξίζει παραπάνω από τα 30 Ευρώ που έλεγε ο πωλητής..

Απίστευτος και ο διάλογος... :D

Nice!
Τhanks dino!Η αληθεια ειναι οτι το κοστος της μηχανης στον μπεη ειναι καπου στα 30 ευρω.Στο παζαρι ομως παντα προσπαθω για την χαμηλοτερη δυνατη τιμη αφου:

α)δεν ξερεις εαν το αντικειμενο λειτουργει

β)εαν δεν κανεις παζαρι στο παζαρι που θα το κανεις???

Τα 10 ευρω παντως ουτε τα μεταφορικα δεν καλυπτουν... :D

stayros είπε:
Καλοριζικο το νεο ρετροαποκτημα Γρηγορη!!!!!!! :thumbup:
Ελπιζουμε να μας δειξεις στο μελλον -σκαναρισμενες εννοειται- φωτο απο το διαμαντακι που βρηκες! :D ;)
Ευχαριστω Σταυρο!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πολύ ωραίο απόκτημα, νομίζω ότι την ίδια έχει η θεία μου στην Αθήνα, την έχει πάαρα πολλά χρόνια, και έχει και τηλέμετρο για να κάνεις σωστή εστίαση, τότε πρωτοποριακό! Reversal εννοείς το φιλμ για slides; Εμφάνιση Ε-6; Θα βρεις πολύ εύκολα, να το εμφανίσεις. Εγώ την παλιά μου ΝΙΚΟΝ FM-2 (απόλυτα manual) την χάρισα στην κόρη του παλιού μου αφεντικού, και πρόσφατα με ρώτησε αν την θέλω πίσω, τι να την κάνω που το κόστος φιλμ+εμφάνιση+εκτύπωση είναι στα ύψη, άσε που έχω καλή ψηφιακή και φωτογραφικό πολυμηχάνημα Εpson (τον σκοτεινό μου θάλαμο και όλον τον εξοπλισμό τον έδωσα σε μια φίλη της αδερφής μου δώρο).Άρα τελικά δεν έχω ούτε φωτογραφικό ταλλέντο, αλλά αυτό που μου αρέσει πολύ είναι να ακούω μουσική στο στερεοφωνικό μου (οφ τοπικ). Εγώ παίρνω 50 φύλλα φωτογραφικό χαρτί 10Χ15 από γνωστή αλυσίδα ΙΤ 50 φύλλα 3 ? και τα XL μελάνια για τον εκτυπωτή μου κάνουν 17 ? και με κρατάνε μήνες! (έχει 5 μελάνια). στην εποχή της όμως η Νικον είχε τραβήξει πολύ ωραίες φωτογραφίες και σλαίντς!
 
Να χαίρεσε το νέο σου παιχνίδι!

Πάντως μακάρι να ήξερα και εγώ από παζάρια, 30 αν μου ζητούσαν, 40 θα την αζόραζα... :fafoutis:
 
Uskoke είπε:
πολύ ωραίο απόκτημα, νομίζω ότι την ίδια έχει η θεία μου στην Αθήνα, την έχει πάαρα πολλά χρόνια, και έχει και τηλέμετρο για να κάνεις σωστή εστίαση, τότε πρωτοποριακό! Reversal εννοείς το φιλμ για slides; Εμφάνιση Ε-6; Θα βρεις πολύ εύκολα, να το εμφανίσεις. Εγώ την παλιά μου ΝΙΚΟΝ FM-2 (απόλυτα manual) την χάρισα στην κόρη του παλιού μου αφεντικού, και πρόσφατα με ρώτησε αν την θέλω πίσω, τι να την κάνω που το κόστος φιλμ+εμφάνιση+εκτύπωση είναι στα ύψη, άσε που έχω καλή ψηφιακή και φωτογραφικό πολυμηχάνημα Εpson (τον σκοτεινό μου θάλαμο και όλον τον εξοπλισμό τον έδωσα σε μια φίλη της αδερφής μου δώρο).Άρα τελικά δεν έχω ούτε φωτογραφικό ταλλέντο, αλλά αυτό που μου αρέσει πολύ είναι να ακούω μουσική στο στερεοφωνικό μου (οφ τοπικ). Εγώ παίρνω 50 φύλλα φωτογραφικό χαρτί 10Χ15 από γνωστή αλυσίδα ΙΤ 50 φύλλα 3 ? και τα XL μελάνια για τον εκτυπωτή μου κάνουν 17 ? και με κρατάνε μήνες! (έχει 5 μελάνια). στην εποχή της όμως η Νικον είχε τραβήξει πολύ ωραίες φωτογραφίες και σλαίντς!
Nαι φιλμ για slides εννοω (fuji velvia σκεφτομαι-το εχω απωθημενο :D ).Σκεφτομαι φτιαξω ανταπτορακι στο σκανεr να το σκαναρω-συμφερει πολυ περισσοτερο.Thanks for the info!!

Οσον για την Νιkοn... παρτην πισω!!! ;)

chris73 είπε:
Να χαίρεσε το νέο σου παιχνίδι! Πάντως μακάρι να ήξερα και εγώ από παζάρια, 30 αν μου ζητούσαν, 40 θα την αζόραζα... :fafoutis:
Eυχαριστω chris!Η αληθεια ειναι οτι η συγκεκριμενη και τα 40 τα αξιζει!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλορίζικο Γρηγόρη! :)

Δεν χρειάζεται να αναφέρω ότι ο διάλογος είναι όλα τα λεφτά!!!!!!! (που γλύτωσες :p )
 
Με εξεπληξαν τα "αναλογικα gadgets" που κουβαλαει η συγκεκριμενη μηχανη.

Τις προαλλες καθομουν με την MsWally και μαζευαμε στοιβες παλιες φωτογραφιες για να τις βαλουμε επιτελους σε αλμπουμς.

Συνειδητοποιησα ποση σκεψη και μερακι βαζαμε τοτε για να αποτυπωσουμε μια στιγμη. Τεχνικα λογω απειριας και πεπερασμενης δυνατοτητας ληψεων το αποτελεσμα ηταν κατωτερο αλλα η αποτυπωση ηταν ποιοτικα ανωτερη.

Με αλλα λογια...τωρα εχουμε την DSLR μας και τραβαμε σαν πολυβολο. Παμε, τις αποθετουμε στο δισκο μας και ξεσκαρταρουμε με ελαφρα την καρδια.

Τοτε ειχαμε κανα δυο καρουλια 36αρια και επρεπε να "βγαλουμε" τις διακοπες μας...
 
Fotis_kfor είπε:
Καλορίζικο Γρηγόρη! :)
Δεν χρειάζεται να αναφέρω ότι ο διάλογος είναι όλα τα λεφτά!!!!!!! (που γλύτωσες :p )
Ευχαριστω Φωτη!

Wally είπε:
Με εξεπληξαν τα "αναλογικα gadgets" που κουβαλαει η συγκεκριμενη μηχανη.
Τις προαλλες καθομουν με την MsWally και μαζευαμε στοιβες παλιες φωτογραφιες για να τις βαλουμε επιτελους σε αλμπουμς.

Συνειδητοποιησα ποση σκεψη και μερακι βαζαμε τοτε για να αποτυπωσουμε μια στιγμη. Τεχνικα λογω απειριας και πεπερασμενης δυνατοτητας ληψεων το αποτελεσμα ηταν κατωτερο αλλα η αποτυπωση ηταν ποιοτικα ανωτερη.

Με αλλα λογια...τωρα εχουμε την DSLR μας και τραβαμε σαν πολυβολο. Παμε, τις αποθετουμε στο δισκο μας και ξεσκαρταρουμε με ελαφρα την καρδια.

Τοτε ειχαμε κανα δυο καρουλια 36αρια και επρεπε να "βγαλουμε" τις διακοπες μας...
Ναι,ετσι ειναι Πανο.H μονη λυση για να ξαναζωντανεψουν οι παλιες μηχανες ειναι το digital film.Δυστυχως λογω του οτι απαιτειται full frame αισθητηρας θα αργησουμε να το δουμε.Περσι χαθηκε η ευκαιρια με το digipod ,ενω το silicon film μολις προλαβε να βγαλει ενα prototype το 2001
 
Wally είπε:
Με εξεπληξαν τα "αναλογικα gadgets" που κουβαλαει η συγκεκριμενη μηχανη.
Τις προαλλες καθομουν με την MsWally και μαζευαμε στοιβες παλιες φωτογραφιες για να τις βαλουμε επιτελους σε αλμπουμς.

Συνειδητοποιησα ποση σκεψη και μερακι βαζαμε τοτε για να αποτυπωσουμε μια στιγμη. Τεχνικα λογω απειριας και πεπερασμενης δυνατοτητας ληψεων το αποτελεσμα ηταν κατωτερο αλλα η αποτυπωση ηταν ποιοτικα ανωτερη.

Με αλλα λογια...τωρα εχουμε την DSLR μας και τραβαμε σαν πολυβολο. Παμε, τις αποθετουμε στο δισκο μας και ξεσκαρταρουμε με ελαφρα την καρδια.

Τοτε ειχαμε κανα δυο καρουλια 36αρια και επρεπε να "βγαλουμε" τις διακοπες μας...
Πολύ μεγάλη συζήτηση με πολλά θετικά και αρνητικά

Το κάθε κλικ μέτραγε. Το μελετούσες πριν το τραβήξεις... Στάση, φωτισμός, σύνθεση... και πάντα μετά το κλικ ένιωθες ανυπομονησία να δεις πως βγήκε η φωτογραφία, μέχρι τη στιγμή που έπαιρνες το φάκελο από το φωτογραφείο και χάζευες στα γρήγορα τι είχες τραβήξει.

Τώρα με την αφθονία στη χωρητικότητα και την άμεση προβολή της εικόνας και πάνω απ'όλα δωρεάν, τραβάμε κατά ριπάς... Εγώ προσωπικά μαζεύω τόσες πολλές φωτογραφίες που στο τέλος φαίνεται βουνό η κατηγοριοποίηση και η επεξεργασία των φωτογραφιών και την παρατάω. Επιλέγω μόνο 5-10 φωτογραφίες "πολύ καλές" (κατά τα δικά μου γούστα) για επεξεργασία.
 
Γρηγορη ευχαριστω για τα links! Αγνοουσα πληρως την υπαρξη "alternative" ιδεων
 
Γρηγορη καλοριζικη φιλε δεν εχω ιδεα απο φωτογραφικες μηχανες αλλα φοβερο deal εκανες με ενα δεκαρικακι :thumbup:
 
Wally είπε:
Γρηγορη ευχαριστω για τα links! Αγνοουσα πληρως την υπαρξη "alternative" ιδεων
Παρακαλω Πανο!!

metalcandyman είπε:
Γρηγορη καλοριζικη φιλε δεν εχω ιδεα απο φωτογραφικες μηχανες αλλα φοβερο deal εκανες με ενα δεκαρικακι :thumbup:

Ajax87 είπε:
Τhanks guys!!
 
Wally είπε:
Με εξεπληξαν τα "αναλογικα gadgets" που κουβαλαει η συγκεκριμενη μηχανη.
Τις προαλλες καθομουν με την MsWally και μαζευαμε στοιβες παλιες φωτογραφιες για να τις βαλουμε επιτελους σε αλμπουμς.

Συνειδητοποιησα ποση σκεψη και μερακι βαζαμε τοτε για να αποτυπωσουμε μια στιγμη. Τεχνικα λογω απειριας και πεπερασμενης δυνατοτητας ληψεων το αποτελεσμα ηταν κατωτερο αλλα η αποτυπωση ηταν ποιοτικα ανωτερη.

Με αλλα λογια...τωρα εχουμε την DSLR μας και τραβαμε σαν πολυβολο. Παμε, τις αποθετουμε στο δισκο μας και ξεσκαρταρουμε με ελαφρα την καρδια.

Τοτε ειχαμε κανα δυο καρουλια 36αρια και επρεπε να "βγαλουμε" τις διακοπες μας...
Ναι μεγάλη συζήτηση. Από την μία η "δημοκρατία" της ευκολίας να φτάσει το μέσο σε όλο τον κόσμο, από την άλλη η μεγάλη σαβούρα που τραβάμε και το πόσο άσχετοι παραμένουμε. Έχοντας ασχοληθεί λίγο με πολύ παλιές μηχανές εκεί μπορείς να φανταστείς τι γίνοταν το 20-30-40. Το μέσο ήταν ακριβό, έπρεπε να περιμένεις και οι άνθρωποι τότε συχνά τραβούσαν μερικές στάσεις πχ τον ένα χρόνο, και συνέχειζαν το φίλμ τον επόμενο, στις επόμενες διακοπές τους πολλές φορές. Σκεφτόταν σοβαρά πριν κάνουν το κλικ λόγω τις κατάστασης και αναγκαστικά το κάναν και λίγο καλύτερα.

Αλλά δεν νομίζω πως είναι καθαρά και μόνο η ευκολία. Είναι και η καφρίλα της απληστίας, νεοπλουτισμού, επίδειξης καθώς επίσης γινόμαστε θύματα του μάρκετινγκ από την άλλη. 'Ολα αυτά με σπρώχνουν προσωπικά στην αντίθετη μεριά από αντίδραση. Και πέραν της ορθολογικής χρήσης παραμένω πολλές φορές σε "εξοπλισμό" που είναι λίγος και τραβάω "ελάχιστες". Συγνώμη για την "παρέμβαση" αλλά έτσι το βλέπω. Αν είμαι εκτός παρακαλώ να διαγραφεί.
 
angel_grig είπε:
Nαι φιλμ για slides εννοω (fuji velvia σκεφτομαι-το εχω απωθημενο :D ).Σκεφτομαι φτιαξω ανταπτορακι στο σκανεr να το σκαναρω-συμφερει πολυ περισσοτερο.Thanks for the info!!Οσον για την Νιkοn... παρτην πισω!!! ;)

Eυχαριστω chris!Η αληθεια ειναι οτι η συγκεκριμενη και τα 40 τα αξιζει!!
Πολύ ωραίο το βέλβια, πρόσεχε όμως γιατί είναι 50άρι και έχει πολύ μικρή ανοχή στην έκθεση σε σχέση με, ας πούμε ένα έγχρωμο αρνητικό. αν τελικά μπορέσεις να σκανάρεις σλαίντς, με ενδιαφέρει και μένα γιατί έχω πάμπολλα και το φωτογραφείο θέλει νομίζω 5 ? για το ένα (!). Η αλήθεια είναι ότι βρίσκεις μηχανές για φιλμ σε τιμές χώμα, κανείς δεν τις θέλει και εγώ ίσως ξαναπάρω την Νίκον για συναισθηματικούς λόγους και μόνο.
 
Πίσω
Μπλουζα