Windows 7 σε XP/Vista Ready/Capable υπολογιστές

Joined
30 Σεπ 2008
Μηνύματα
667
Αντιδράσεις
92
Με προβληματίζει η συμπεριφορά των Windows 7 σε υπολογιστές που έχουν σχεδιαστεί για XP και Vista.

Διαθέτω ένα Altec Voyager 4000 M66SR και διαπιστώνω έκπληκτος ότι με τα Windows 7 ο υπολογιστής βγάζει μαύρη οθόνη αναίτια και μετά δεν ξεκινάει.

Το ερώτημα που τίθεται είναι ένα: είναι άραγε τα Windows 7 κατάλληλα για όλα τα PC ή μήπως πρέπει να πάρω ένα μηχάνημα που να είναι ειδικά σχεδιασμένο μόνο για το εν λόγω λειτουργικό σύστημα;

Δεν ξέρω αν αυτό το ζήτημα έχει να κάνει με τους drivers.
 
Είναι Vista Capable ?

Στην χειρότερη δοκίμαστε τα Home Basic και Starter.
 
Αν βάζεις τα 64bit μπορεί να έχεις όντως πρόβλημα σε παλιό μηχάνημα.

Δώσε full specs του υπολογιστή σου.
 
Χρησιμοποίησα την 32bit έκδοση.

Δεν γνωρίζω πολλά για τα χαρακτηριστικά αυτού του μηχανήματος. Το μόνο που ξέρω είναι ότι διαθέτει μια κάρτα γραφικών S3 Chrome της VIA Technologies, έναν PCI flash της ENE, έναν διπλοπύρηνο επεξεργαστή Intel (δεν θυμάμαι ακριβώς ποιό μοντέλο), μια κάρτα ήχου VΤ7180A, ένα modem SM56 Speakerphone της Motorola και μια κάρτα δικτύου Rhine II. Επιπλέον αυτό το notebook σηκώνει μέχρι 2GB RAM μνήμη.

Επίσης διαθέτω και ένα Mac Mini με εγκατεστημένο το Snow Leopard. Όμως το BootCamp παρέχει μόνο υποστήριξη για XP και Vista. Συνεπώς τα Windows 7 ούτε κι εκεί μπορούν να τρέξουν παρά τις επίσημες διαβεβαιώσεις της Apple περί του αντιθέτου.

Δυστυχώς τα Windows 7 δεν είναι σχεδιασμένα για όλους τους υπολογιστές.

 


Οι υπεύθυνοι της Microsoft διακήρυτταν σ'όλους τους τόνους ότι τα Windows 7 μπορούν να εγκατασταθούν σε οποιοδήποτε PC χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Διαψεύστηκαν παταγωδώς με τις μαύρες οθόνες και την αδυναμία εκκίνησης του συστήματος.


Αλλά τίποτα δεν χάθηκε ακόμα. Το Service Pack 1 που θα κυκλοφορήσει πιθανότατα στα μέσα του φθινοπώρου θα επιλύσει οριστικά όλα αυτά τα προβλήματα ασυμβατότητας υλικού.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εγώ πάντως τα τρέχω κανονικά και σε κανονικά συστήματα και σε mITX με dualcore Atom ή celeron ... ποτέ και σε κανένα σύστημα δεν μου βγάλανε το παραμικρό...

ειδικά το mITX της intel με τον 1.2ghz celeron, 2GB DDR1 και SIS chipset/vga/sound τα πάει σφαίρα και χωρίς κολλήματα, δεν μπορώ να φανταστώ κάτι πιο βασικό από αυτό το configuration 3ετίας+...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
keropi είπε:
εγώ πάντως τα τρέχω κανονικά και σε κανονικά συστήματα και σε mITX με dualcore Atom ή celeron ... ποτέ και σε κανένα σύστημα δεν μου βγάλανε το παραμικρό... ειδικά το mITX της intel με τον 1.2ghz celeron, 2GB DDR1 και SIS chipset/vga/sound τα πάει σφαίρα και χωρίς κολλήματα...
Αφού εσένα δεν σου παρουσιάζονται όλα αυτά τα προβλήματα, τότε πες μου γιατί εγώ αντιμετωπίζω όλες αυτές τις κενές μαύρες οθόνες έτσι στα καλά καθούμενα και μετά δεν μπορώ να ξαναβάλω το μηχάνημα εμπρός; Μπορείς να μου εξηγήσεις επιτέλους τι ακριβώς φταίει; Μήπως αυτό το ζήτημα με τις μαύρες οθόνες έχει άραγε κάποια σχέση με τους drivers;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αυτό δεν μπορεί να στο πει κανένας αν δεν είναι μπροστά στα μηχανήματά σου και αν δεν κάνει μόνος του τις εγκαταστάσεις...

τί ακριβώς έκδοση των 7 έχεις; την έχεις αγορασμένη ή μήπως βάζεις καμοιά ¨ειδική υπερ-...." που πολύ απλά δεν δουλεύει; δεν γίνεται να μην παίζουν σε κανένα από τα μηχανήματα σου
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
VIA Chrome chipset.

Τα είπες όλα.

Στο παλιό μου Fujitsu (από όπου και γράφω τώρα) με VIA Chrome chipset και μέχρι 2 giga ram κόλλαγε στην πρώτη επανεκκίνηση. Όχι ότι με ενδιέφερε, του έβαλα το παλιό δίσκο με τα ΧΡ. Γενικά τα παλιά VIA έχουν μεγάλα προβλήματα με τα 7.

Τώρα, πρόκειται για ένα προϊόν 5ετίας. Μην έχεις μεγάλες απαιτήσεις. Ο ΑΤΟΜ είναι φρέσκο επεξεργαστάκι.

Ξέχνα τα και βάλε πάλι XP ή κανένα ελαφρύ Linuxάκι αν δεν ενδιαφέρεσαι για "παράθυρα".........
 
Με τα Vista δεν υπάρχει το παραμικρό πρόβλημα.
 
Άλλο τα Vista, άλλο τα 7.

Λογικά δεν έπρεπε να υπήρχε πρόβλημα, αλλά λογικά θα έπρεπε όλοι να έχουν linux που είναι ελεύθερο αντί να πληρώνουν αδρά για M$ λειτουργικά.

Μη το ψάχνεις, welcome to the dark side.
 
μπα... το SIS που έχω εγώ στο ένα μηχάνημα είναι πιο μούφα από οτιδήποτε VIA... προφανώς αυτό που έχει ο φίλος sparklingeagle θα είναι καμοιά περίεργη υλοποίηση για laptop που πολύ απλά θα θέλει τον δικό του ειδικό driver ή κάτι τέτοιο...
 
Εγώ είχα διάφορα προβληματάκια με μία προηγούμενη μητρική. Κάποιοι συνδυασμοί drivers - hardware δεν κάθονται πάντα καλά. Δεν φταίνε βέβαια τα Windows 7, διότι ο κατασκευαστής της μητρικής δεν φρόντισε να φτιάξει τους drivers του.

Πάντως σε νεότερο hardware που πήρα προ λίγων μηνών παίζουν άψογα.
 
keropi είπε:
μπα... το SIS που έχω εγώ στο ένα μηχάνημα είναι πιο μούφα από οτιδήποτε VIA... προφανώς αυτό που έχει ο φίλος sparklingeagle θα είναι καμοιά περίεργη υλοποίηση για laptop που πολύ απλά θα θέλει τον δικό του ειδικό driver ή κάτι τέτοιο...
KN-400 για φορητά. Ο Θεός να το κάνει chipset, ακόμα και το 945 της Intel είναι σφαίρα μπροστά του.

Αλλά:

1) Τα φορητά δεν τα αλλάζω. Θα δουλεύει μέχρι να μην ανάψει κάποια μέρα ξανά.

2) Το συγκεκριμένο φορητό είναι το πρώτο που πήρα πριν 4 χρόνια περίπου, οπότε δεν μου πάει καρδιά να το σουτάρω.

3) Θα αστειευόταν όποιος χρησιμοποιούσε τα μηχανήματα που ανέφερα για να σερφάρει και να βλέπει ταινίες. Άλλωστε στα gaming machines μου δεν έχω ούτε antivirus, ούτε καν winamp εγκατεστημένο. Είναι pure gaming machines.

4) Το ξέρω είμαι καμένος μέχρι αηδίας, αλλά gaming is all that ever mattered to me for years now...... :cool: :cool:
 
Η Αννα Ανδριανού φταίει...
 
Stormwatch είπε:
Η Αννα Ανδριανού φταίει...
Για ξαναπές το αυτό αν έχεις κότσια!

Η Άννα Ανδριανού είναι μια από τις καλύτερες φιλενάδες μου και δεν θα επιτρέψω σε κανέναν να μιλήσει απαξιωτικά εις βάρος της.

Στο κάτω-κάτω της γραφής δεν φταίει σε τίποτε η γυναίκα. Απλώς εγώ ο ηλίθιος είχα την ατυχία να εγκαταστήσω τα Windows 7 πάνω σ'ένα laptop που κατασκευάστηκε πριν 5 χρόνια!
 
Η Αννα Ανδριανου φταίει αλλά δεν φέρει το 100% της ευθύνης... :D
 
Ναι Pooky(1), ηθοποιος είναι
 
Stormwatch είπε:
Ναι Pooky(1), ηθοποιος είναι
Α, ΟΚ. Δίπλα μου να πέρναγε στο δρόμο ούτε που θα τη γνώριζα.

Η επαφή μου με tv και κινηματογράφο είναι "στενότατη"......

Anyway..... :cool: :cool:
 
Πίσω
Μπλουζα