XC 12 Κασετοφωνο

Ethaniel

RetroActive
Joined
17 Ιουν 2008
Μηνύματα
475
Αντιδράσεις
17
Σημερα επεσε στα χερια μου αυτο...

CX12.jpg


αλλα οπως βλεπετε, εχει κομμενο το βυσμα.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης... υπαρχει περιπτωση να μπορεσω να το συνδεσω με το CPC; αν οχι πως μπορω να δω αν δουλευει; ειδα καπου οτι παιρνει ρευμα απο το Αταρι (5v) αλλα σε ποια καλωδια...

τα καλωδια ειναι

κοκκινο

πρασινο

καφε

ασπρο

μαυρο

μπλε

ευχαριστω

ΥΓ: οι ιμαντες φαινονται ενταξει αν και λιγο λασκα...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Short answer: Όχι

Long answer: Ο connector που λείπει είναι ο SIO connector. Με μια απλή αναζήτηση θα μπορέσεις να βρεις αυτό που ψάχνεις. Η πραγματικότητα είναι ότι με τo siopc, sio2sd etc ο συγκεκριμένος connector ήταν το πιο σημαντικό πράγμα πάνω στο κασσετόφωνο και γι αυτό αφαιρέθηκε. Προσωπικά θα εγκαταστήσω έναν db9 στο δικό μου Α8 για να συνδέσω το sio2pc.. Για σύνδεση στον Amstrad, θα σου πρότεινα να το ξεχάσεις μιας και τα πρωτόκολα είναι διαφορετικά. Ενδεχομένως με ένα κυκλωματάκι με κάποιον PIC να μπορέσεις να κάνεις κάποια μετάφραση αλλά θα πρέπει να ξέρεις από προγραμματισμό τέτοιων chip και να έχεις μια πολύ καλή γνώση των πρωτοκόλων μεταφοράς. Επίσης το αν θα γυρίζει η κασέτα δεν σημαίνει ότι θα δουλεύει και το κασετόφωνο.
 
πρωτοκολα? τι εννοεις; το κασετοφωνο ηχο δεν παιζει; οτι κασετα και να βαλεις το ιδιο δεν ειναι; οσο για τον κονεκτορα πιστευω οτι ισως βρεθει... τι στο καλο... 6 πιν εχει... φανταζομαι σαν σειριακο πρεπει να ειναι. σε ευχαριστω πολυ παντως για την απαντηση :)

ΥΓ: ειμαι ΑΣΧΕΤΟΣ απο micro...
 
Δες μερικές φωτογραφίες απ'το δικό μου για να πάρεις μια ιδέα, αν και συμφωνώ με τον ChrisTOS, πως όταν γυρίζει η κασσέτα, δε σημαίνει πως λειτουργεί άψογα το κασσετόφωνο...

fetch


fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πατεντούλα μπορείς να κάνεις απλά για να δουλέψει ως tape δηλαδή να πάρεις έξοδο ήχου απλά. Σε atari πάντως αν θυμάμαι καλά ήθελε software για να παίξει απλή κασέτα ήχου. Τεσπα. Τα καλώδια είναι 6. Λογικά τα 2 είναι η τροφοδοσία (+,GND) τα τρια είναι ο ήχος (left right gnd) και αυτό που μένει πρέπει να είναι κάποιο σήμα εισόδου το οποίο δεν σε ενδιαφέρει καθώς δεν πιστεύω να αρχίσεις να γράφεις προγράματα του amstrad σε κασέτα :p

Το λοιπόν, τα 2 για τροφοδοσία πρέπει να βρεις πρώτα, για να παίζει την κασέτα. Μετά με ψάξιμο κ ένα τεστεράκι και ακολουθώντας τους οδηγούς της πλακέτας, θα πάρεις και τον ήχο. Αυτό που θα κάνεις όταν βρεις το left κ το right, είναι να τα ενώσεις μαζί αριστερό δεξί για μονοφωνικό, το οποίο ίσως σου δώσει μια ικανοποιητική έξοδο για την είσοδο του tape στον amstrad σου.

Πάρε κ 2 φωτό να αρχίσεις το ψάξιμο. Χρησιμοποίησε είτε tester είτε ένα απλό ηχείο. Την έξοδο για ήχο μην την πάρεις απευθείας από την κεφαλή, καθώς θα παρακάμψεις τυχόν τμήμα ενίσχυσης. Δεν ξέρω αν θα καταφέρεις κάτι καθώς δεν γνωρίζω αν και πόσο η ενίσχυση του συγκεκριμένου tape αρκεί για να φορτώσεις κάτι στον amstrad. Με συνιθισμένο κασετόφωνο που έχω βάλει στον cpc μου το volume πρέπει να είναι τέρμα για να φορτώσει game..

Δεν χάνεις όμως τίποτα. Αρκεί να μην το κααστρέψεις και μετά ψάχνεις το ίδιο για την χρήση που είχε πρωτοσχεδιαστεί ;)

fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εξαιρετικά! Αν και μια παρατήρηση:

Κεφαλή αναπαραγωγής και εγγραφής, νομίζω, είναι η ίδια.

Η πρώτη, λευκή κεφαλή απλά είναι η κεφαλή διαγραφής, όπου σβήνει την ταινία για να μπορέσει να γραφεί εκ νέου από την κεντρική μεταλλική κεφαλή.
 
Α ρε Vangel-η μαστορα. τι μου κανεις βραδυατικα... ετσι μου'ρχεται να πιασω κανα κατσαβιδι και να αρχιζω το σερβις... αλλα ΟΧΙ! πρεπει να κοιμηθω...

αυριο...
 
@Ναι Pooky έχεις δίκιο είναι για διαγραφή! Το είδα αφού την είχα ανεβάσει :)

@lol ethaniel κοιμήσου θα τα πούμε αύριο. :p
 
Πίσω
Μπλουζα