Yngwie Malmsteen

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.320
Αντιδράσεις
5.898
Ο Ynwie Malmsteen γενηθηκε στης 30 ιουνιου 1963 στην στοκχολμη της σουηδιας και ηταν ο νεοτερος απο τα δυο αδελφια του την Ann Louise και τον αδερφο του Bjorn.Δεν ειχε δειξει κανενα ενδιαφερον για την μουσικη μεχρι τον σεπτεμβριο του 1970 οταν παρακολουθησε ενα τηλεοπτικο αφηερωμα για την ζωη και το θανατο του Jimi Hendrix.Ο μολις 7 χρονων τοτε Yungie παρακολουθουσε με δεος τον hendrix να ξεσηκωνει το πληθος και στην συνεχεια να διαλυει την κιθαρα του καιγοντας την.Αρχισε λοιπον με πεισμα την εξασκηση του με μια παλια Mosrite και αργοτερα με μια φθηνη stratocaster αρχισε να ασχολειται με μουσικες συγκροτηματων οπως οι Deep Purple και περασε πολλες ωρες μεχρι να μαθει να παιζει τα κομματια τους.Ο θαυμασμος του απο το παιξιμο του Ritcie Blackmore αλλα και του ρωσου βιολιστη Niccolo Pagganini σε συνδιασμο με την μελετη του για την μουσικη τον Βah,Betoven,Vivaldi,Motsard τον εκαναν να κατανοησει πως θα μπορουσε να συνδιασει την αγαπη του για την κλασικη μουσικη με το ταλεντο του στην κιθαρα.

Στα 15 του το ιδιαιτερο στυλ του αρχισε να βγαινει στην επιφανεια και εργαστηκε για καποιο διαστημα σε ενα κεντρο επισκευης για κιθαρες οπου για πρωτη φορα συναντησε ''scalloped'' ταστιερα σε ενα λαουτο του 17ου αιωνα.Η περιεργεια του τον οδηγησε στο να δοκιμασει το ιδιο σε μια απο της παλιες φτηνες του κιθαρες και εντυπωσιασμενος απο το αποτελεσμα αποφασισε να το δοκιμασει και στης καλητερες κιθαρες του.Η ''scalloped''ταστιερα εκανε το παιξιμο πιο δυσκολο απο οτι σε μια κανονικη ταστιερα αλλα ο ελεγχος των χορδων ηταν τοσο καλητερος που αποφασισε κατευθειαν να θιοθετησει τη συγκεκριμενη τροποποιηση σε ολο του τον εξοπλισμο.Στα 18 του ηχογραφησε με καποιους φιλους του ενα Demo με 3 τραγουδια για το σουηδικο cbs χωρις ομως να εκδοθει ποτε.Απογοητευμενος αρχισε να στελνει το demo σε διαφορες δισκογραφικες εντος και εκτος σουηδιας μεχρι που μια απο αυτες της κασσετες εφτασε στα χερια του Mike Varney συνεργατη του περιοδικου Guitar player και ιδρυτη της δισκογραφικης sharpnel music και προσκαλεστηκε να ηχογραφησει μαζι με το νοο γκρουπ της Shrapnel τους Steeler.

Ξεκινωντας απο τους steeler λοιπον και πηγαινοντας αργοτερα στους Alcatrazz του Graham Bonnett ο Ynwie J.Malmsteen αποφασιζει να ακολουθησει solo καριερα.Το ''Rising force''(1984)σκαρφαλωνει στο N.60 του Billboard και του χαριζει ενα Grammy ως η καλητερη instrumental δουλεια και πλεον θεωρειται η βιβλος του νεοκλασικου rock.Hταν η εποχη επισης στην οποιο αλαξε ο τροπος που παιζοταν η ηλεκτρικη κιθαρα μεχρι τοτε.Χιλιαδες κιθαριστες βαλθηκαν να θιοθετησουν το στυλ του γιατι τους ειχε μαγεψει η καθαροτητα στο παιξιμο και οι τεραστιες επιρροες της κλασικης μουσικης τοσο συνθετικα ωσο και τεχνικα.

Μετα την επυτηχια του τριτου studio album ''Trilogy'' και συγκεκριμενα τον ιουνιο του 1987 πεφτει με την jaguar του σε ενα δεντρο και σπαει το τιμονι με το κεφαλι του.Το αποτελεσμα ηταν να παραλυσει το δεξη του χερι για αρκετο διαστημα.Ακολουθει σειρα κακοτυχιων οσο περνουν τα χρονια απο τον θανατο του manager του Nigel Thomas απο καρδιακη προσβολη,το θανατο της μητερας του,τη διακοπη της συνεργασιας του με της περισσοτερες εταιριες(polygram,Elektra,MFN)μεχρι και την εμφανιση του σε εφημεριδα με χειροπεδες για καποιον καβγα που ειχε με την τοτε γυναικα του.Πολλοι λενε οτι ολα αυτα ειχαν ως αποτελεσμα τον εγωπαθη,δυστροπο και φαντασμενο χαρακτηρα που ολοι ξερουμε.Αλλοι παλι που τυχαινει να τον γνωριζουν απο μικρο παιδι οπως ο Leif Edling λενε οτι ετσι ηταν παντα.Ειτε ετσι ητε αλλιως παντως ο 49χρονος πια malmsteen ακομα και μετα απο τοσα χρονια συνεχιζει να επηρεαζει χιλιαδες κιθαριστες ανα τον κοσμο,να εκπλησει με το παιξιμο του και να θεωρειται για πολλους ο κορυφαιος κιθαριστας ολων τον εποχων.

http://www.youtube.com/watch?v=wlCnVdTdygs

 
Μπράβο Βασίλη! :thumbup:

Ένας εξαιρετικός κιθαρίστας, τον οποίο κι εγώ τον "γνώρισα" μερικά χρόνια πριν - ωστόσο έχω εκτιμήσει το ταλέντο του απεριόριστα!

Έχει διακριθεί σε αρκετά κομμάτια, αλλά για μένα αυτό που μιλάει στην καρδιά μου κι ενίοτε μου φέρνει και δάκρυα στα μάτια, είναι η ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ εκτέλεση του Dream On των Aerosmith, μαζί με τον Dio:


Μπορείς να ξεχωρίσεις πανεύκολα πότε παίζει! :)
 
Προσωπικα τον ακουω παρα πολλα χρονια και αυτος ειναι ο λογος που κολησα με της Fender πριν παρατησω το αθλημα.Πραγματικα ο τυπος ειναι απιστευτος και οπως η καθε μεγαλοφυια ;αλωστε εχει φαει και αυτος την φλασια του.Καποτε ειχε στηλει γραμμα στον satriani με την φραση ''ευχαριστω που δεν με αντιγραφεις οπως κανουν ολοι οι αλλοι'' και μετα ο satriani μπροστα στους δημοσιογραφους απαντησε και ειπε τα εξης ''ειναι γνωστο στους μουσικους κυκλους οτι ο malmsteen ειναι μ_ _ _ _ _ ς αλλα θα ηθελα σαν τρελος να τζαμαρουμε μαζι καποια στιγμη γιατι ο τυπος ειναι απιστευτος.Φυσικα το ονειρο του εγειναι πραγματικοτητα γιατι αυτοι οι δυο παρεα με τον steve vai εφτιαξαν τους G3 και εκαναν καμποσα live.
 
Καποτε επεσε στα χερια μου μια κασέτα που περιείχε αυτό:

http://www.youtube.com/watch?v=xNOuOwu5sug

Μ'αρεσε πολύ αλλα κανένας δεν ήξερε να μου πει. Ηταν τελη 80. Αργότερα έμαθα ότι ηταν ο Μαλμστιν από φιλο που ηταν ψαγμένος. Χρόνια αργότερα είχα βρει όλα του τα αλμπουμ και εχω καταλήξει σε ενα πράγμα. Παίζει πολύ ωραία κιθάρα, αλλα για μένα είναι φαφλατάς. Ενας φαφλατάς που όμως τα λεει ωραία. Εννοώ ότι μοιάζει με κάποιον που μιλάει ασταμάτητα όμως σ'αρέσει αυτά που λεει, επειδή όμως μιλάει πολύ σε κουράζει απο ενα σημείο κι υστερα (όχι αυτά που λέει, αλλα το μπούρου-μπούρου). Από ενα σημείο κι ύστερα, βρίσκω το Μαλμστιν ότι πλατειάζει στο παίξιμό του. Γι'αυτό και προτιμώ περισσότερο τα αλμπουμ όπου χρησιμοποιεί και στίχους. Το Trilogy το θεωρώ καταπληκτικό. Εξυπακούεται μ'αρέσει πολύ και το rising force. Ομως παντα θα πιστεύω ότι είναι υπερβολικός στο σημείο της τελειότητας (χαρακτηριστικό των εγωπαθών ατόμων).
 
Εμένα θέλω να μου πείτε πως στο καλό προφέρεται αυτό το "Yngwie"... :)
 
Μου αρέσουν πολλά κομμάτια του αλλά το Black Star το λειώνω στο repeat. Πάντως στα live του (εκτός G3) εμένα με κουράζει. Αυτό το μπουδου μπουρδου (που λέω) στην κιθάρα καμιά φορά με απωθεί. Άσε ρε άνθρωπε να βγει και μια νότα καθαρή! Οκ είσαι γρήγορος αλλά...

εγωπαθη,δυστροπο και φαντασμενο χαρακτηρα
Για τον Yngwie δεν υπάρχει άλλος κιθαρίστας εκτός από τον Yngwie, τον Malmsteen και τον εαυτό του!

Maddog είπε:
Εμένα θέλω να μου πείτε πως στο καλό προφέρεται αυτό το "Yngwie"... :)
Εγώ το λέω Ιγκβι πάντως :D
 
Kambia είπε:
Εγώ το λέω Ιγκβι πάντως :D
Ακριβώς. Εσύ το λες Ίγκβι. Ο άλλος το λέει "Ίνγκι", ο άλλος "Ίνγκβι" και ο άλλος "Iνγκβάι" ή ακόμα και "Ουνγκβάι"... (δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου, έχω ακούσει αυτές τις "εκδοχές") :p

(φυσικά μπορώ να το γκουγκλίσω, αλλά καταλαβαίνεις τι εννοώ...για εμένα αυτή ήταν η πιό "ενδιαφέρουσα" πλευρά της όποιας ενασχόλησης μου με τον Malmsteen) :)
 
Συμπέρασμα. Λέμε μόνο Malmsteen και είμαστε οκ :D
 
Πολύ καλή επιλογή για Review, για άλλη μια φορα, φιλε MetalCandyMan.

Το πρωτο κομματι του Malmsteen που ακουσα ήταν το "You don't remember, I'll never forget"... Λιγο καιρο αργοτερα ομως, ο DJ από ενα Metal Μαγαζι στη Θεσσαλονικη οπου πηγαινα (Wizard!) μου συστησε το Marching Out...

Οσοι δεν τον εχουν ακουσει, δεν ξερουν τι χανουν. Προκειται για μια απο τις περιπτωσεις που ο Malmsteen κάθε άλλο παρά "φαφλατάς" ακουγεται... Θα μου επιτρεψετε να σας παραθεσω δυο ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ δειγματα :


http://www.youtube.com/watch?v=czuOSF_0yy4
 
metalcandyman είπε:
γιατι αυτοι οι δυο παρεα με τον steve vai εφτιαξαν τους G3 και εκαναν καμποσα live.
Metal congrats!!! Gια άλλη μια φορά μας επανέφερες μνήμες από το μουσικό παρελθόν!!! Αλλα να σου πώ ότι το G3 ήταν δημιουργία του Satriani μόνο. Απλά κάθε φορά έχει και 2 καλεσμένους. Δηλαδή, έχουν περάσει άπειρη συνδιασμοί, όπως είπες πιο πρίν, Satriani, Via, Malmsteen, επείσης Satriani, Vai, Petrucci, τελευταία Satriani, Petrucci, Mores. Ενω το πρώτο G3 Που έγινε ήταν Satriani, Via, Johnson...

http://www.satriani.com/G3/

Να και μία από τησ αγαπημένες μου διασκευές των Aerosmith με Malmsteen και Ronnie James Dio (...respect).

http://www.youtube.com/watch?v=Hxr3hw8ZXF8

HAIL Metal Brothers :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γεια σου φιλε τακη.Thanks για την επισημανση γιατι ηξερα οτι ειναι του satriani εμπνευση απλα ειχα την εντυπωση οτι μονο με τους malmsteen,vai συνεργαστηκε.

Nα και ενα ... βιντεακι με τον malmsteen να παιζει τον εθνικο υμνο της Αμερικης

[video=youtube;wEqhg-qozdk]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
κι εγω τον θεωρω πολυ καλο κιθαριστα. τον ειχα πρωτοακουσει απο cd του metal hammer που ειχε το you don't remember, i 'll never forget, και αργοτερα τον ειδα στο Ροδον, ειχε ερθει εποχη που εβγαλε το facing the animal, το '99 νομιζω.ωραια συναυλια αλλα πολυ ποζα.ηταν και μια κοπελα πισω απ την σκηνη που εβγαινε απ το πλαι καθε τοσο και τον κοιταγε, μαλλον ελεγαν κατι παιδια οτι ηταν η γυναικα του
 
ναι,η μανταμ Malmsteen ηταν..ηταν τοτε που τραγουδαγε ο μεγαλος Mike Vescera.Για το πως προφερεται τωρα..

Διεθνως εχει επικρατησει το "ινγκβαι"..για μενα το σωστο ειναι οπως λεγεται στη χωρα του,δηλαδη (κατι σαν) "ουνγκβεε"(το "ου"λιγο αδερφιστικο) αλλα αν πας σε κανα δισκαδικο και τον ζητησεις ετσι θα σε παρουν στο μεζε,οποτε τον λες Μαλμστην και καθαριζεις..αλλωστε δεν τον ηξερες κι απο χτες να τον λες με το μικρο του.. :D

Μετα τους Manowar ,το μεγαλυτερο ποζερι..αλλα εχει συνεργαστει με φωναρες ο αλητης..

Μπορει να ειναι κορυφαιος ερμηνευτης κ βιρτουοζος αλλα συνθετικα πασχει..
 
don dokken είπε:
Μπορει να ειναι κορυφαιος ερμηνευτης κ βιρτουοζος αλλα συνθετικα πασχει
Συμφωνώ !!! Βιρτουόζος, δεξιοτέχνης, ταχύτατος κιθαρίστας αλλά ... ας μην ξεχνάμε ότι, πολλές φορές, όσο αυξάνεται η ταχύτητα μειώνεται το συναίσθημα !!! Δεν μού λέει τίποτα να ακούσω κάποιον δεξιοτέχνη να πιάνει ... 1000 νότες το λεπτό αν δεν μού βγάζει λίγη "ζεστασιά" με το παίξιμό του !!! Και, δυστυχώς, αυτό ισχύει με τον Malmsteen ... Αν, πάντως, κρατάω κάτι από αυτόν, είναι η έκπληξη που νιώσαμε όταν πριν πολλάααα χρόνια, στα μισά των 80ς, σε μουσικές εκπομπές της τόοοτε Κρατικής Τηλεόρασης, είδαμε για πρώτη φορά το βιντεοκλίπ του "You Don't Remember, I 'll never forget" και τα σολίδια του στο τραγούδι των χεβιμεταλλάδων καλλιτεχνών We All Stars !!! Ως μικρούληδες είχαμε ψαρώσει πολύ άγρια : "Πω πωωω ... κοίτα τι παίζει, πω πωωω ... πόσο γρήγορα πάνε τα δάχτυλά του στην ταστιέρα ... " κλπ κλπ ... Όμως, μεγαλώνοντας καταλάβαμε ότι υπάρχουν πολύ σημαντικότερα και ουσιαστικότερα πράγματα από την ταχύτητα [ιδίως στο χώρο της μουσικής] ......
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
sofia1979 είπε:
κι εγω τον θεωρω πολυ καλο κιθαριστα. τον ειχα πρωτοακουσει απο cd του metal hammer που ειχε το you don't remember, i 'll never forget, και αργοτερα τον ειδα στο Ροδον, ειχε ερθει εποχη που εβγαλε το facing the animal, το '99 νομιζω.ωραια συναυλια αλλα πολυ ποζα.ηταν και μια κοπελα πισω απ την σκηνη που εβγαινε απ το πλαι καθε τοσο και τον κοιταγε, μαλλον ελεγαν κατι παιδια οτι ηταν η γυναικα του
Το Facing the Animal ειχε βγει 97-98 και αν θυμαμαι καλα ειχε περασει Μαιο απο Ελλαδα εκεινη τη χρονια.... Ιουνιο εδινα 2η φορα πανελληνιες και την ειχα πατησει αγρια... Δεν μπορουσα να παω να τον δω, ειχα φαει τρελο ξενερωμα.

Οσο για το πως προφερεται, εχω ακουσει απο κατι Σουηδους οτι ειναι 'Υνγκ-βέι (διπλο τονισμο κατα καποιο τροπο), αλλα λιγη σημασια εχει.

Οτι και να λεμε, ο ανθρωπος, με μια λεξη, ειναι πολυ απλα παιχταρας. Εχω σχεδον ολους τους δισκους του. Απο τραγουδιστες, ολοι εκτος του Vescera εδεναν καλα με τα αλμπουμ πιστευω.

Αγαπημενος δισκος.... πολυ δυσκολο να πω, αλλα νομιζω αυτος που πρεπει να εχω παιξει περισσοτερο απο ολους ειναι το Fire & Ice, το οποιο εχει καποια παρα πολυ δυνατα κομματια μεσα.

Επισης να πουμε οτι φημες λενε οτι ο Οζζυ του ειχε προτεινει να τον παρει στην μπαντα του μετα το θανατο του Rhoads, αλλα ο Μαλμστιν αρνηθηκε γιατι ειχε το οραμα (? ψωνιο) να κανει δικη του μπαντα και να παιζει τη μουσικη που θελει εκεινος.
 
Rinus Cesar είπε:
don dokken είπε:
Μπορει να ειναι κορυφαιος ερμηνευτης κ βιρτουοζος αλλα συνθετικα πασχει
Συμφωνώ !!! Βιρτουόζος, δεξιοτέχνης, ταχύτατος κιθαρίστας αλλά ... ας μην ξεχνάμε ότι, πολλές φορές, όσο αυξάνεται η ταχύτητα μειώνεται το συναίσθημα !!! Δεν μού λέει τίποτα να ακούσω κάποιον δεξιοτέχνη να πιάνει ... 1000 νότες το λεπτό αν δεν μού βγάζει λίγη "ζεστασιά" με το παίξιμό του !!! Και, δυστυχώς, αυτό ισχύει με τον Malmsteen ... Αν, πάντως, κρατάω κάτι από αυτόν, είναι η έκπληξη που νιώσαμε όταν πριν πολλάααα χρόνια, στα μισά των 80ς, σε μουσικές εκπομπές της τόοοτε Κρατικής Τηλεόρασης, είδαμε για πρώτη φορά το βιντεοκλίπ του "You Don't Remember, I 'll never forget" και τα σολίδια του στο τραγούδι των χεβιμεταλλάδων καλλιτεχνών We All Stars !!! Ως μικρούληδες είχαμε ψαρώσει πολύ άγρια : "Πω πωωω ... κοίτα τι παίζει, πω πωωω ... πόσο γρήγορα πάνε τα δάχτυλά του στην ταστιέρα ... " κλπ κλπ ... Όμως, μεγαλώνοντας καταλάβαμε ότι υπάρχουν πολύ σημαντικότερα και ουσιαστικότερα πράγματα από την ταχύτητα [ιδίως στο χώρο της μουσικής] ......
νομίζω ότι μας κάλυψες όλους με αυτό το σχόλιο.

Αν και για μένα τα σόλο που θα θυμάμαι για πάντα ανήκουν στον συγχωρεμένο :cry: τον Γκάρυ Μουρ που ακόμα θυμάμαι πως έφυγα εκστασιασμένος από την συναυλία όταν τον άκουσα να παίζει!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Σουηδός βετεράνος του heavy metal είναι ευρύτερα γνωστός για το scalloping στην ταστιέρα της προσωπικής του κιθάρας, μια τεχνική που χρησιμοποιείται από άλλα γνωστά ονόματα του χώρου όπως ο Ritchie Blackmore και ο Steve Vai.
 
Πίσω
Μπλουζα