Συνηθισμένα λάθη σε ταινίες

Ίσως το έχω ξαναγράψει, που να θυμάμαι πια, αλλά στους Κληρονόμους ο δικηγόρος λέει στο Χατζηχρήστο οτι ο θείος του πέθανε από συκώτι ενώ αργότερα στην Καραγιάννη λέει πως ο Ριρής πέθανε από καρδιά. Εγώ λέω έπαθε εγκεφαλικό.
 
Στην Επιστροφή, καθώς η πρωταγωνίστρια Έλλη Φωτίου κατευθύνεται στα βράχια για να αυτοκτονήσει, στο ένα πλάνο φοράει γόβες με τακούνια και ο φακός εστιάζει κιόλας εκεί και στο επόμενο φοράει κλειστές εσπαντρίγιες μαύρες....
 
Ανάμεσα σε δύο γυναίκες

Στην εξώπορτα της αυλής, οι 3 ήρωες έχει γίνουν μούσκεμα από τον κατακλυσμό κι στάζουν.

10.jpg

Όταν μετά από 1 λεπτό, ο Σ.Ξενίδης κι η Τ.Ρουσσέα μπαίνουν μέσα στο σπίτι: εκείνος είναι παντελώς "ατσαλάκωτος", δεν τον άγγιξε καν η βροχή! Κι εκείνης το φόρεμα, ως δια μαγείας, έχει στεγνώσει με ελάχιστες μόνο σταγόνες :biglaugh:

50.jpg
 
Ανάμεσα σε δύο γυναίκες

Στην εξώπορτα της αυλής, οι 3 ήρωες έχει γίνουν μούσκεμα από τον κατακλυσμό κι στάζουν.
Όταν μετά από 1 λεπτό, ο Σ.Ξενίδης κι η Τ.Ρουσσέα μπαίνουν μέσα στο σπίτι: εκείνος είναι παντελώς "ατσαλάκωτος", δεν τον άγγιξε καν η βροχή! Κι εκείνης το φόρεμα, ως δια μαγείας, έχει στεγνώσει με ελάχιστες μόνο σταγόνες.

Στεγνοκαθαριστήρια Καραγιάννης - Καρατζόπουλος: Εγγύηση.
 
Δεν θυμάμαι αν το έχω ξαναπεί. Στο Υπολοχαγός Νατάσα, στην αρχή της ταινίας ο αξιωματικός των SS Κώστας Καρράς, πληροφορείται πως Έλληνες στρατιώτες βρίσκονται κοντά στο εξοχικό. Ξεκινάει με το τμήμα του για να τους ελέγξει.... χωρίς πηλήκιο , εξάρτηση και με τα κουμπιά από το χιτώνιο ανοικτά. Λες και πήγαινε για αγγαρεία σε στρατόπεδο...


MV5BOTBjOGI4ZDAtNDJiYS00ZThkLTg0Y2QtZmJiNWZkY2FhNmY0XkEyXkFqcGdeQXVyNDE5MTU2MDE@._V1_FMjpg_UX9...jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν θυμάμαι αν το έχω ξαναπεί. Στο Υπολοχαγός Νατάσα μ στην αρχή της ταινίας ο αξιωματικός των SS Κώστας Καρράς, πληροφορείται πως Έλληνες στρατιώτες βρίσκονται κοντά στο εξοχικό. Ξεκινάει με το τμήμα του για να τους ελέγξει.... χωρίς πηλήκιο , εξάρτηση και με τα κουμπιά από το χιτώνιο ανοικτά. Λες και πήγαινε για αγγαρεία σε στρατόπεδο...


Προβολή συνημμένου 277033
Καύσωνα είχε. Κάψωνε ο ζεν πρεμ.....pardon ο υπολοχαγός ήθελα να πω. Τι να κάνει, να σκάσει; :biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία:
πέντε φι από τον δίκα και αύριο πάλι στον τάκο, ο ψαράς!
(μετάφραση: 5 μέρες φυλακή από τον διοικητή και αύριο πάλι αναφερόμενος, ο ψαράς!
η λέξη ψαράς έχει την εξής προέλευση: κάθε καινούριο χιτώνιο, σκελέα κλπ. έχει κάποια αυτοκόλλητα από το εργοστάσιο, τα οποία λέγονται λέπια, άρα αφού έχεις λέπια, είσαι ψαρούκλα! από κει βγαίνουν ψαράς, πατόψαρο κλπ.δηλ. αυτόν που είναι τόσο νέος, που έχει ολοκαίνουρια στολή!)
 
Πίσω
Μπλουζα