Ομαδική GP2X!!!!

pooky(1)

MultiDimensional RetroDivinitY
Joined
14 Ιουν 2006
Μηνύματα
9.122
Αντιδράσεις
209
Επειδή με το thread "H καλύτερη handheld κονσόλα" δεν βγάζουμε άκρη, ανοίγω το παρών για να δηλώσουμε ποιοί ενδιαφερόμαστε για ομαδική από εξωτερικό.

Από που και πώς βλέπουμε.

Μέχρι στιγμής είμαστε εγώ, ο Ambu και ο Shock για τον επόμενο μήνα.

Άλλοι; Αν είναι να κάνουμε ομαδική για να την παραλάβουμε φθηνότερα, ότι το καλύτερο. Αν είναι να γίνει μεμονωμένα, ας είναι καλά το discoazul, τι να κάνουμε;

Προτάσεις και συμμετοχές παιδιά!!!!! :thumbup: :thumbup:
 
λοιπόν επειδή εγώ έχω εταιρεία και μπορούμε να κάνουμε ομαδική και να γλυτωσουμε τίποτα θα μπορούσε να γίνει στο όνομα της εταιρείας. απλά πείτε μου.
 
ti etaireia exeis miko63?

giati exo kai ego AE , alla den nomizo oti tha paiksei discount and den pareis mia sevasth posothta oste na faneis retailer...

skeftomai na tsimphso kai ego ena, alla vlepo sto play-asia oti ta extra ta exei merika 1-2 weeks delivery... leo na paro apo to gp2x.co.uk , pou exei kai thn bash pleon gia na to syndeeis se monitor/keyboard/mouse !!!!
 
Keropi, συμφωνώ μαζί σου. Παιδιά όποιος έχει εταιρεία και μπορεί με κάποιο τρόπο να τα παραγγείλει ώστε να έχει και επιστροφή ΦΠΑ (δεν ξέρω πώς γίνεται αυτό, ειδικός επί του θέματος είναι ο Telamonas) από εμένα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Θα προτιμούσα η παραγγελία να γίνει από χώρα Ευρωπαϊκής Ένωσης γιατί μπορεί να αντιμετωπίσουμε προβλήματα με τελωνεία και άλλα συναφή. Καλύτερα η παραγγελία να γίνει από τον κατασκευαστή.

Είμαι μέσα για την κονσόλα με τα extras του value pack, την βάση σύνδεσης με οθόνη πληκτρολόγιο και ποντίκι, το LCD protector, και την θήκη μεταφοράς.

Θα επικοινωνήσω με τον Ambu το απογευματάκι - βραδάκι τηλεφωνικώς να μου πει κι αυτός τι θέλει, να μαζευόμαστε σιγά - σιγά.
 
Αν κάνετε ομαδική παραγγελία, εγώ θέλω το cradle (την βάση) και ένα tv-out εννιαίο.

Οσο αφορά τον τρόπο πληρωμής, η απλούστερη λύση είναι η προπληρωμένη πιστωτική. Ετσι πήρα εγώ το gp.

Αν τώρα υπάρχει μέσω εταιρείας καλύτερη έκπτωση ή άλλο συμφέρον τότε μέσα.
 
Άλλαξε τον τίτλο σε "Ομαδική παραγγελία GP2X", θα παρεξηγηθούμε... :D :D:D

Παιδιά και εγώ από gp2x.co.uk το είχα πάρει αλλά τότε δεν το είχε το playasia. Πάντως η διαφορά στην τιμή είναι της τάξεως των 50 ευρώ, θα κάνει λίγο παραπάνω να έρθει (από Κίνα νομίζω) αλλά με αυτά τα 50 ευρώ θα πάρετε τόσα άλλα accessories...

Επίσης το playasia έχει και αυτό το Cradle για πληκτρολόγια, gamepads κλπ.

http://www.play-asia.com/paOS-13-71-d1-49-en-70-1f8w.html

Για ΦΠΑ που λέτε δεν ξέρω αν υφίσταται κάτι τέτοιο για αγορές από internet.

Για τελωνίο δεν έχω ακούσει από γνωστούς μου που αγοράζουν από εκεί να έχει συμβεί κάτι. Μόνο από Αμερική έχω ακούσει περιπτώσεις να χρειάζεται να πληρώσουν για τελωνίο.
 
περί του ΦΠΑ.... αν το κόψει κάποιος τιμολόγιο, πάει το ΦΠΑ στα έξοδα και αφαιρείται από αυτό που αποδίδει η εταιρεία κάθε μήνα... αλλά δεν νομίζω ότι αξίζει, και δεν ξέρω αν κόβουν κιόλας τιμολόγια...

έκανα ένα υπολογισμό τελική τιμή με τα κάτωθι:

Items in cart : 1 x Case & 1 x GP2X & 1 x 2X-Cradle & 1 x TV-Out (Air)

Total Items cost: £ 151.47

Shipping cost: £ 9 (International)

VAT: £ 26.50 (17.5% Includes ALL Import taxes, Nothing more to pay)

Total cost with shipping: £ 186.97

άρα 276 ευρώ ....

screen protector δεν είδα στο gp2x.co.uk ...
 
Για ρίξετε μια ματιά εδώ. Το κακό είναι οτι αυτό δεν υπάρχει πουθενά στο site της gamepark και έχει δημοσιευτεί πάνω από ένα χρόνο (κίνδυνος hoax). Δεν αποκλείεται να σκάσει καμια τέτοια βόμβα.
 
playasia:

1 GP2X Game System Value Pack US$ 179.00

1 GP2X Cradle US$ 44.00

1 GP2X Power Adaptor US$ 17.90

1 GP2X Screen Protector US$ 4.99

1 GP2X Carrying Case US$ 12.90

EMS Speedpost US$ 52.20

Total value US$ 310.99 (~233.62 EUR)

alla vlepo oti grafoun oti exoun to GP2X me firmware v2, oxi v3 opos to co.uk...

edit: esteila mail sto play-asia na do ti paizei me to firmware.
 
Αυτή η Gamepark δεν είναι η Gamepark Holdings του gp2x, κάποια σχέση συνεργασίας είχαν μεταξύ τους αλλά δεν είναι η ίδια εταιρία.

Επίσης πρόσφατα αυτή κύρηξε πτώχευση.... οπότε το XGP δεν θα κυκλοφορήσει ποτέ.

Για το ΦΠΑ εννοώ ότι ίσως να μην υφίσταται για αγορές εξωτερικού.
 
keropi είπε:
alla vlepo oti grafoun oti exoun to GP2X me firmware v2, oxi v3 opos to co.uk...
Αυτό μαλλον καλό είναι, το 3.0 είναι πιο αργό και έχει προβλήματα. Εγώ έκανα να φανταστεις downgrade σε 2.1.1 που είναι μια χαρά.
 
fpa gia xores ths Europhs kanonika DEN exei, ego stelno Souhdia kai den xreono FPA ... tespa ... nomizo tha paikso play-asia giati exei paypal.

opote opoios thelei apo ekei, mporo na tou paro kateutheian kai na steilo to paketo me acs h genikh dorean, 3-4eur me xreonoun LOL opoios endiaferetai na tou doso ton logariasmo ths Peiraios pou exo thn debit gia katathesh... entos ths epomenh evdomadas leo na paraggeilo, den yparxei via epishs...

eipa gia ta firmware, mhpos kai paizei kana diaforetiko revision konsolas ... kamoia fora den ksereis...
 
λοιπόν για να τα βαζουμε σε μια σειρά:

1. αν γίνει ενδοκοινοτική απόκτηση είμαστε υποχρεωμένοι να πληρώσουμε ΦΠΑ στη χώρα αγοράς το οποίο όμως επιστρέφετε αν είμαστε εταιρεία με ΑΦΜ και τα ρέστα.

2. Αν γίνει απόκτηση εκτός ΕΕ αναγκαζόμαστε να πληρώσουμε δασμούς (3,7% επί της αξίας), αποθήκευτρα, εκτελωνισμό κτλ.

3. Η εταιρεία που έχω είναι ΕΕ και υπο συνθήκες ίσως παίρναμε καλύτερη τιμή αν ζητούσαμε π.χ από 10 κομμάτια και πάνω. Μπορώ αν θέλετε να τους ρωτήσω
 
shock είπε:
oxi... lol

ta ems ktl den pernane apo telonio syn to gegonos oti to telonio den asxoleitai me tetoia mikropramata...

exo parei apo Amerikh pda, psifiaki kai diafora alla new, kai apo Israel ena single-board-computer, pote den plerosa kati... alla panta me EMS

tespa ego tha paro apo playasia... ama meta thelei kaneis na tou paro mporo, kai tha balo address thn diki tou...
 
Έχω πάρει πολλές φορές πράγματα από playasia (όλα τα accessories του gp2x και πράγματα για dreamcast και saturn). Ποτέ δεν είχα πρόβλημα
 

-----------EDIT-------------




Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Shock διότι σαν καλός φίλος δέχτηκε να χρησιμοποιήσει την δική του κάρτα για την παραγγελία του GP2X.

Θέτω εαυτόν εκτός ομαδικής παραγγελίας, λόγω αλλαγής δεδομένων, και πάλι ευχαριστώ τον Shock για την όντως ευγενική και αφιλοκερδή προσφορά του.
 
keropi είπε:
oxi... lolta ems ktl den pernane apo telonio syn to gegonos oti to telonio den asxoleitai me tetoia mikropramata...

exo parei apo Amerikh pda, psifiaki kai diafora alla new, kai apo Israel ena single-board-computer, pote den plerosa kati... alla panta me EMS

tespa ego tha paro apo playasia... ama meta thelei kaneis na tou paro mporo, kai tha balo address thn diki tou...
Οι πληροφορίες σου είναι λάθος φίλε keropi.

Τα EMS περνάνε κανονικά τελωνείο (έχω αγοράσει σε ξεχωριστές περιπτώσεις NGCD/PCE Duo από Ιαπωνία, ήρθαν με EMS, το τελωνείο τα είχε ανοίξει και ήταν ξανακλεισμένα με ταινία ΕΛΤΑ και σφραγίδες τελωνείου).

Δεν πλήρωσα δασμούς γιατί οι πωλητές τα είχαν υποτιμολογήσει στην τελωνειακή τους δήλωση (~40$) και μάλλον δεν γέμισαν το μάτι των τελωνειακών. Αλλά το όριο αφορολόγητου είναι τα $100 και δεδομένου ότι το Play-Asia δεν υποτιμολογεί τα προιόντα του θα έλεγα όποιος αγοράσει από εκεί να έχει στα υπόψη του ότι υπάρχει μια αξιόλογη πιθανότητα να πληρώσει και τελωνείο.
 
@Maddog :

den mou etyxe pote , kai se timologia me megala posa. ti na po, den me polyniazei kiolas... mporei na paizei rolo pou erxontai sthn etaireia sthn Biomixaniki...
 
Το Ελληνικό τελωνείο γενικά είναι αψυχολόγητο!

Έχεις συνήθως καλή πιθανότητα να περάσεις στην ζούλα, ειδικά με υποτιμολογημένη δήλωση τελωνείου, αλλά παίζει πάντα το ενδεχόμενο να σε τσιμπήσουν στην τύχη ή επειδή ο τελωνειακός είχε τις κακές του...

Ξέρω περίπτωση εδώ που πλήρωσε τελωνείο για ένα Jaguar cartridge (ήταν σπάνιο και κόστιζε 100$+, δεν ήταν υποτιμολογημένο, τον τσίμπησαν...)
 
Πίσω
Μπλουζα