Ομαδική GP2X!!!!

Να κάνω 1-2 σχολιάκια για τα παραπάνω....

Το firmware v2.1.1 είναι πιο γρήγορο στο φόρτωμα και σε άλλα από το v3, αλλά και πάλι όποιος θέλει κάνει ένα upgrade στην v3, πολύ έυκολα. Αυτό που λέει για τα custom skins στην v3 είναι μπαρούφα, απλά θέλει ειδικά skins για την v3 και μια που αυτή βγήκε πολύ πρόσφατα, δεν έχουν κυκλοφορήσει ακόμα πολλά. Στο http://www.gp2x.co.uk έχει αρκετά στο archive για την v3.

Ο χρόνος παράδοσης βρε παιδιά δεν είναι μεγάλος από το εξωτερικό, maximum 1 εβδομάδα αν το στείλουν αμέσως, από playasia ίσως λίγο ακόμα.

Κάρτα μνήμης θα έλεγα να πάρετε από εδώ και καλό θα ήταν κάποια από αυτές που είχα αναφέρει και άλλη φορά (Transcend) που είναι δοκιμασμένες. Άγνωστη/ασύμβατη κάρτα μπορεί να έχει σαν αποτέλεσμα να μην διαβάζεται ή να διαβάζεται αλλά να μην μπορεί να γίνει f/w update. Επίσης όσο πιο γρήγορη η SD τόσο καλύτερα (π 80x, 150x), ο CPS2 emulator πχ χρειάζεται cache file στην κάρτα οπότε η ταχύτητα χρειάζεται.

Παρά τα όσα ειπώθηκαν για τελωνείο κλπ, εγώ θα αγόραζα από playasia γιατί και το 10% ΑΝ τυχει να χρειαστεί να πληρώσεις, πάλι πολύ πιο φθηνά έρχεται γιατί το playasia προμηθεύεται μεγάλες ποσότητες και κάνει πολύ καλές τιμές.

Το πολύ πολύ "σπάς" την παραγγελία στα δύο (στη μια η κονσόλα και στην άλλη τα accessories που δεν κοστίζουν πολύ) ώστε να μην υπάρχουν πολλές πιθανότητες να ασχοληθεί κάποιος στο τελωνείο με το μικρό δεματάκι των 150 ευρώ.
 
gtsamour είπε:
Παρά τα όσα ειπώθηκαν για τελωνείο κλπ, εγώ θα αγόραζα από playasia γιατί και το 10% ΑΝ τυχει να χρειαστεί να πληρώσεις, πάλι πολύ πιο φθηνά έρχεται γιατί το playasia προμηθεύεται μεγάλες ποσότητες και κάνει πολύ καλές τιμές.

Το πολύ πολύ "σπάς" την παραγγελία στα δύο (στη μια η κονσόλα και στην άλλη τα accessories που δεν κοστίζουν πολύ) ώστε να μην υπάρχουν πολλές πιθανότητες να ασχοληθεί κάποιος στο τελωνείο με το μικρό δεματάκι των 150 ευρώ.
Το είπα και νωρίτερα, από την στιγμή που το δεματάκι θα έχει επάνω τελωνειακή δήλωση με περισσότερα από 100$ (όπως κάνει το Play-Asia που δεν υποτιμολογεί), το τελωνείο μάλλον θα σας φορολογήσει. Το μέγεθος δεν έχει καμμία ιδιαίτερη σημασία, έγραψα ήδη ότι γνωστός μου πλήρωσε δασμούς για ένα ακριβό cartridge Jaguar!

Πάντως για να ξέρετε αν πρόκειται τελικά να το πάρετε από εκεί, το πιθανό κόστος τελωνείου (δασμοί+φύλακτρα που είναι σχεδόν αδύνατο να μην τα χρεωθείς) είναι περίπου 20-30 ευρώ στα 100 δολλάρια και αυξάνεται περίπου αναλογικά από εκεί και πάνω (πχ 50-60 στα 200), τουλάχιστον βασιζόμενος σε μερικές περιπτώσεις που γνωρίζω τι πληρώσανε...
 
Δεν είναι standard αυτό, ένας γνωστός μου είχε παραγγείλει από Αμερική ολόκληρη κούτα με εξοπλισμό paintball (στολή, κλπ) πολυ παραπάνω από 100ε αξία και δεν είχε πρόβλημα με το τελωνείο ούτε ήταν δηλωμένο σαν δώρο. Πιστεύω ότι πρέπει να γίνονται τυχαίοι έλεγχοι και αν κάτσει σουκατσε.
 
etsi pisteuo kai ego... apo amrikh phra pocketpc kai psifiaki, me poly parapano apo 100$ dhlomena, me timologio kai ola kanonika... den edosa cent parapano!
 
Πήρα μερικά σχετικά πραματάκια σήμερα από playasia.....

3m tvout cable (11,18ε)

Screen protector (με παρασύρατε τελικά, 3,74ε)

Joystick Cap (0,74ε) (Αντικαθιστά το μοχλουδάκι που είχαν οι Second edition MKI)

Μεταφορικά 3,98ε

Σύνολο 19,64ε
 
Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια...

Λοιπόν, 3 Χ GP2x από όλα (Value Pack) - πακέτο για έξω παρακαλώ... (μόλις τα παράγγειλα)

Αύριο το πρωί θα τα έχω στα χέρια μου, όποιοι τυχεροί συμμετείχαν, καλούνται να κανονίσουν το πως θα διαμορφώσουν τον χρόνο τους για το επερχόμενο ΣΚ...
 
πάντως εκεί που έχει πάει η τιμή του psp μήπως είναι καλύτερα να έχεις ενα psp και να μπορείς εκτός από τα old games να παίζεις και κανένα new...και να έχεις και την sony δίπλα σου για ότι χρειαστείς ..αλλά και γενικά νομίζω οτι η κοινότητα του psp είναι πολύ ποιο μεγάλη από του gp2x το οποίο να πω ότι το γουστάρω κάργα έτσι..απλά ..169 ευρώ το psp είναι δέλεαρ ...

ααα sorry κιόλας ..με γειααααα τα gp2x και σύντομα να ανεβάσετε φώτος ..
 
.....μα έχουμε psp:diablotin:

Πέρα από την πλάκα το psp είναι απλά τρομερό για την τιμή του. Εκτός ότι η αρχική τιμή είναι πιο χαμηλή, περιλαμβάνει μετασχηματιστή και μπαταρίσ που στο gp2x είναι extra.

Αλλα άλλη φάση το ένα άλλη το άλλο. Ποιος τρέχει τώρα photoagora για SD κάρτα;
 
Εάν δεν κάνω λάθος, η τιμή αυτή του PSP είναι για την base έκδοση (σχεδόν γυμνό δηλαδή) και όχι για την ελαφρώς πιο ακριβή Value Pack που προωθούσε μέχρι σήμερα. Αλλά όπως και να έχει, υποθέτω ότι σύντομα θα πέσει και άλλο οπότε, μπορεί να βρει τον δρόμο του και αυτό αργά ή γρήγορα για την οικία μου. Δεν συζητάμε ότι σχεδιαστικά και από άποψη ποιότητας είναι κορυφή και τα σπάει με όλα όσα κάνει - φτάνει να μην το κάνεις τούβλο την πρώτη φορά που θα "παίξεις" μαζί του...

Υπόψη: το GP2X έρχεται με 4 επαναφορτιζόμενες μπαταρίες (2500mA) ενώ κάνει χρήση μόνο των 2 κάθε φορά. Οπότε όση ώρα παίζετε, μπορείτε παράλληλα να φορτίζετε τις άλλες. Επίσης για μένα που έχω καμία 20 επαναφορτιζόμενες + 4 φορτιστές ήδη (λόγω των παιχνιδιών της μικρής), μάλλον το κρίνω βολικό το να χρησιμοποιώ ΑΑ μπαταρίες που στην ανάγκη σταματάω σε ένα περίπτερο και αγοράζω ένα πακέτο εάν χρειαστεί. Μετασχηματιστή δεν έχει στην συσκευασία αλλά όσοι ασχολείστε με ηλεκτρονικά, πολύ πιθανόν να έχετε σπίτι κάποιον συμβατό προς χρήση (εάν θυμάμαι καλά: v3.3 - αρνητικό μέσα).

SD - Transcend 4GBs 150x = 44 ευρώ στο σπίτι από γνωστό κατάστημα που από ότι έχει επιβεβαιώσει ο gtsamour είναι και συμβατή. Φίλε gtsamour, μας επιβεβαιώνεις σε παρακαλώ ότι η παραπάνω είναι η σωστή για να προβούμε στις απαραίτητες κινήσεις;
 
Nαί η τιμή αφορά το base pack το οποίο περιέχει την κονσόλα και τον φορτιστή. Ναί λογικά και αναμενόμενα εν καιρό θα πέσει και άλλο η τιμή του.
 
Ναι Νεκτάριε αυτή που λές είναι, και η Transcend 1GB 80Χ είναι οκ.

Βασικά είναι πολύ δύσκολο να πέσεις σε ασύμβατη κάρτα αλλά καλύτερα να είμαστε σίγουροι....

ps καλό είναι να υπάρχει και κανένα USB card reader, γίνεται και χωρίς (συνδέεις την κονσόλα με το PC) αλλά έτσι είναι πολύ πιο εύκολο.
 
@ gtsamour

Eυχαριστουμε για τις πληροφοριες φιλαρακο :thumbup: .Η GRM κοινοτητα του gp2x μεγαλωνει και δυναμωνει.Εσυ ως παλιος θα υποστεις τις ερωτησεις απο εμας τους νεοπες:biglaugh:
 
Φυσικά ρε guys, τι κοινότητα είμαστε άλλωστε αν δεν αλληλοβοηθούμαστε....

1-2 πραγματάκια just to get you started...

- H SD πρέπει αρχικά να γίνει format σε FAT32 μέσα από τα windows.

- To βασικό site από το οποίο θα μαθαίνουμε τα νέα για emulation/homebrew και θα κατεβάζουμε τους επιθυμητούς emulators είναι το

http://gp2x-emulation.dcemu.co.uk/

- Site για f/w, skins κλπ είναι και το http://www.gp2x.co.uk

- Ολοκληρωμένο πακέτο με τις roms για το mamegp2x v3.9 υπάρχει στον υπόγειο http://www.underground-gamer.com/details.php?id=18031

Θα σας προμηθεύσω ότι έχω μόλις βρεθούμε αλλά για κανέναν ανυπόμονο τα λέω... ακόμα βάζω πράματα στην 4GB SD που πήρα

- Για f/w update η κάρτα πρέπει να είναι εντελώς άδεια και να έχει στο root τα αρχεία της αναβάθμισης. Η συμβουλή μου είναι αν τα μηχανήματά σας δεν είναι έκδοσης 3.0, να μην αναβαθμίσετε σε 3.0. Αν είναι σε 3, αφήστε το όπως είναι (αν και η 2.1.1 είναι πιο γρήγορη στα μενού). Καλό είναι να μην πειραματιστείτε ακόμα με τα f/w updates και γίνει καμιά ζημιά. Update ΠΑΝΤΑ ή με full φορτισμένες μπαταρίες ή καλύτερα ακόμα με τροφοδοτικό.

- Για tvout μην ξεχάσετε να πάτε την επιλογή στο PAL από NTSC.

- Συνήθως οι emulators είναι πολύ απλό να παίξουν, βάζεις το executable (.gpe) συνήθως στο root, τις roms στο /roms/, εκτελείς το .gpe και παίζεις, αλλά ρίχτε και μια ματιά στο readme. O CPS2 πχ θέλει να φτιάξεις στο PC (τρέχεις ένα exe) τα cache files (προδιαθέτει να έχεις τις roms) και μετά να τα κάνεις copy στην SD μαζί με τις roms. Θα το πέρετε από μένα το πολύ πολύ αυτό, δεν είναι όμως δύσκολο.
 
Ωραιος ο παιχτης!

Για το format σε fat32 ,μπορει να γινει αν η SD ειναι επανω στη κονσολα(που θα την εχω απο πριν με usb στον Η/Υ)? ? Η' θα χρειαστω USB card reader?

Επισης διαβασα οτι αν εχει καποιος τις roms απο το MAME32,λειτουργουν μια χαρα (εκδοση 0,34).
 
Έχω διαβάσει (γιατί εγώ έχω card reader) ότι με το usb καλώδιο την κάρτα στην κονσόλα τη βλέπει σαν virtual drive οπότε δεν βλέπω το λόγο γιατί να μην γίνεται format από το pc σε fat32.

PROSOXH : Αν και κάπου διάβασα ότι στην v3.0 η πρόσβαση στην NAND μνήμη (κάτι σαν eprom) έχει αποκλειστεί από τον χρήστη (για ευνόητους λόγους) και επειδή δεν ξέρω τι έκδοση f/w θα έχετε και τι μπορεί να βλέπει το pc αν συνδεθεί η κονσόλα στο pc, μην πειράξετε ΤΙΠΟΤΑ από ότι υπάρχει στην NAND. Είναι το λειτουργικό εκεί μέσα.

Οι ίδιες roms είναι με του mame για pc, απλά το πακέτο για gp2x έχει μαζεμένες αυτές που τις παίζει 100%. Είναι γύρω στο 1.1gb το πακέτο για το mame 3.9
 
:ylsuper: :hungry: θα λιωσει το κορμακι μου...τωρα και στη δουλεια και στον καναπε και παντου
 
...τώρα mame και στη λεκάνη.... :D :D:D:D:D
 
Στην παραλία mp3 από τα ηχεία του, λέει... ή με ακουστικά
 
Τί εγινε guys όσοι παραγγείλατε από playmania.gr? Παραλάβατε?
 
Πίσω
Μπλουζα