Ρετρο υπολογιστές και κονσόλες. Εκτίμηση και τιμές.

telonio

Immense Cult RetroFigure
Joined
19 Ιουλ 2006
Μηνύματα
4.522
Αντιδράσεις
2.373
Αφορμή για το παρόν topic στάθηκε ενα περιστατικό που μου συνέβει χτες.

Να σημειώσω καταρχήν πως μου αρέσει να συλλέγω παλιούς υπολογιστές και κονσόλες. Παρ'ολλα αυτα δεν είμαι διατειθιμένος να δώσω σε καμμία περίπτωση εκατοντάδες ευρώ για ενα μηχάνημα. Απλά το έχω σαν χόμπι. Μια φορά στο τόσο, αν δω κάτι που με ενδιαφέρει και είναι σε καλή κατάσταση και τιμή το αγοράζω.

Πωλητές που δίνουν τα μηχανήματα σε υψηλές τιμές υπάρχουν παντού. Αυτό όμως ξεπερνά κάθε προηγούμενο. Λοιπόν εκεί που κοίταγα την εφημερίδα είπα να κοιτάξω και στις κονσόλες. Υπήρχε μια αγγελία για κονσόλες sega, nintendo κπλ. Πήρα τηλέφωνο να διαπιστώσω ποιές κονσόλες απο sega που με ενδιαφέρουν είχε πρως πώληση. Ο κύριος που σήκωσε το τηλέφωνο αφού με ρώτησε για ποιές κονσόλες ενδιαφερόμουν μου είπε το εξής: "Δεν έχω καμμία κονσόλα αυτή τη στιγμή αλλα μπορώ να βρώ τις περισσότερες. Για να ξέρετε, οι τιμές μου κυμαίνονται απο 250 με 300 ευρώ." Στην αρχή κόλλησα και είπα δεν μπορεί, πλάκα μου κάνει. Τον ρώτησα αν μιλά για κανούργια, συσκευασμένα, άθικτα μηχανήματα και μου απάντησε φυσικά όχι είναι όλα μεταχειρισμένα. Οταν τον ρώτησα γιατί τέτοιες τιμές μου είπε πως τόσο πουλάνε οι συλλέκτες που συνεργάζεται. Ο εν λόγο κύριος, προφανώς συνεργαζόταν με συλλέκτες όπου αυτοί έβαζαν την τιμή και αυτός μετά προσπαθούσε να τα πουλήσει με κέρδος φυσικά το ανάλογο ποσοστό του.

Μου ανέφερε χαρακτηριστικά πως είχε πουλήσει πρόσφατα ενα sega master system ΙΙ 300 ευρώ!!!!! Σημειώσατε παρακαλώ πως το master system II που έχω το είχα αγοράσει απο μαγαζί 20 ευρώ σε άριστη κατάσταση με όλα τα καλώδια! Επίσης ο παραπάνω κύριος πουλούσε εναν spectrum+2 1000 ευρώ!!!!! Και δεν μιλάμε για μηχανήματα που κυκλοφόρησαν ένα ή δυο σε όλο τον κόσμο..

Για κάποιους έχουν συναισθηματική αξία (και για εμένα) αλλα αυτό τι σημαίνει; Δηλαδή αν αποφασίσω ποτέ να πουλήσω τον amstrad cpc 6128 σε άριστη κατάσταση που έχω, θα πρέπει να ζητάω απο τον κάθε ενδιαφερόμενο 1000+ ευρώ έτσι απλά γιατί εγώ κοστολογώ τόσο το μηχάνημα; Δεν διαφωνώ πως υπάρχουν υπολογιστές και κονσόλες που είναι δυσεύρετες παγκοσμίως και όχι μόνο στην Ελλάδα. Που να βρείς πχ μια Amiga 2500 πλέον; Εδω και ένας commodore 64 που είχαν πουληθεί εκατομμύρια κομμάτια, να τον βρείς σε καλή κατάσταση είναι δύσκολο. Αλλα αυτό δικαιολογεί τις παράλογες τιμές;

Να μιλήσουμε για ενα Walker εντάξει. Αυτά ήταν προτότυπα και υπάρχουν μόνο δύο σε όλο τον κόσμο. Ok, αυτά είναι οι εξαιρέσεις. Δεν μας (με) υποχρεώνει κανείς να αγοράσουμε απο αυτούς του ανθρώπους. Απλά βρίσκω την όλη κατάσταση κοροιδία και σε καμμία, μα καμμία περίπτωση δεν μπορώ να ακούσω εναν άνθρωπο να προσπαθεί να μου πουλήσει ενα sega megadrive 300 ευρώ. Εστω και αν αυτό δεν έχει βγεί ποτέ εξω απο το κουτί του ή αυτός κάποτε είχε απαρνηθεί την ίδια του τη ζωή για να το αγοράσει.

:nono:
 
telonio είπε:
Αφορμή για το παρόν topic στάθηκε ενα περιστατικό που μου συνέβει χτες.Να σημειώσω καταρχήν πως μου αρέσει να συλλέγω παλιούς υπολογιστές και κονσόλες. Παρ'ολλα αυτα δεν είμαι διατειθιμένος να δώσω σε καμμία περίπτωση εκατοντάδες ευρώ για ενα μηχάνημα. Απλά το έχω σαν χόμπι. Μια φορά στο τόσο, αν δω κάτι που με ενδιαφέρει και είναι σε καλή κατάσταση και τιμή το αγοράζω.

Πωλητές που δίνουν τα μηχανήματα σε υψηλές τιμές υπάρχουν παντού. Αυτό όμως ξεπερνά κάθε προηγούμενο. Λοιπόν εκεί που κοίταγα την εφημερίδα είπα να κοιτάξω και στις κονσόλες. Υπήρχε μια αγγελία για κονσόλες sega, nintendo κπλ. Πήρα τηλέφωνο να διαπιστώσω ποιές κονσόλες απο sega που με ενδιαφέρουν είχε πρως πώληση. Ο κύριος που σήκωσε το τηλέφωνο αφού με ρώτησε για ποιές κονσόλες ενδιαφερόμουν μου είπε το εξής: "Δεν έχω καμμία κονσόλα αυτή τη στιγμή αλλα μπορώ να βρώ τις περισσότερες. Για να ξέρετε, οι τιμές μου κυμαίνονται απο 250 με 300 ευρώ." Στην αρχή κόλλησα και είπα δεν μπορεί, πλάκα μου κάνει. Τον ρώτησα αν μιλά για κανούργια, συσκευασμένα, άθικτα μηχανήματα και μου απάντησε φυσικά όχι είναι όλα μεταχειρισμένα. Οταν τον ρώτησα γιατί τέτοιες τιμές μου είπε πως τόσο πουλάνε οι συλλέκτες που συνεργάζεται. Ο εν λόγο κύριος, προφανώς συνεργαζόταν με συλλέκτες όπου αυτοί έβαζαν την τιμή και αυτός μετά προσπαθούσε να τα πουλήσει με κέρδος φυσικά το ανάλογο ποσοστό του.

Μου ανέφερε χαρακτηριστικά πως είχε πουλήσει πρόσφατα ενα sega master system ΙΙ 300 ευρώ!!!!! Σημειώσατε παρακαλώ πως το master system II που έχω το είχα αγοράσει απο μαγαζί 20 ευρώ σε άριστη κατάσταση με όλα τα καλώδια! Επίσης ο παραπάνω κύριος πουλούσε εναν spectrum+2 1000 ευρώ!!!!! Και δεν μιλάμε για μηχανήματα που κυκλοφόρησαν ένα ή δυο σε όλο τον κόσμο..

Για κάποιους έχουν συναισθηματική αξία (και για εμένα) αλλα αυτό τι σημαίνει; Δηλαδή αν αποφασίσω ποτέ να πουλήσω τον amstrad cpc 6128 σε άριστη κατάσταση που έχω, θα πρέπει να ζητάω απο τον κάθε ενδιαφερόμενο 1000+ ευρώ έτσι απλά γιατί εγώ κοστολογώ τόσο το μηχάνημα; Δεν διαφωνώ πως υπάρχουν υπολογιστές και κονσόλες που είναι δυσεύρετες παγκοσμίως και όχι μόνο στην Ελλάδα. Που να βρείς πχ μια Amiga 2500 πλέον; Εδω και ένας commodore 64 που είχαν πουληθεί εκατομμύρια κομμάτια, να τον βρείς σε καλή κατάσταση είναι δύσκολο. Αλλα αυτό δικαιολογεί τις παράλογες τιμές;

Να μιλήσουμε για ενα Walker εντάξει. Αυτά ήταν προτότυπα και υπάρχουν μόνο δύο σε όλο τον κόσμο. Ok, αυτά είναι οι εξαιρέσεις. Δεν μας (με) υποχρεώνει κανείς να αγοράσουμε απο αυτούς του ανθρώπους. Απλά βρίσκω την όλη κατάσταση κοροιδία και σε καμμία, μα καμμία περίπτωση δεν μπορώ να ακούσω εναν άνθρωπο να προσπαθεί να μου πουλήσει ενα sega megadrive 300 ευρώ. Εστω και αν αυτό δεν έχει βγεί ποτέ εξω απο το κουτί του ή αυτός κάποτε είχε απαρνηθεί την ίδια του τη ζωή για να το αγοράσει.

:nono:
Άστα να πάμε κοντοχωριανέ. Περίπου τα ίδια είχα γράψει σε ένα προηγούμενο post. Το πρόβλημα είναι ότι στην ψωροκώστενα ο καθένας είναι ότι δηλώσει και πουλάει όσο-όσο και τη μάνα του (οι παρόντες εξερούνται!). Από τη στιγμή που υπάρχουν άνθρωποι που θα αγοράσουν ,αυτός έχει και λόγο για να πουλήσει ακριβά. Εγώ που έψαχνα έναν atmos και μου είπε ο πωλητής 250?; Η μόνη λύση είναι να αγοράζουμε από ανθρώπους του περιβάλλοντος μας.
 
Πολυ πιθανον ο πωλητης για να ειπε οτι σου βρισκει τα παντα να τα αγοραζει μεσω internet, e-bay και να τα πουλαει βγαζοντας το αναλογο κερδος.Ελληνικο δαιμονιο η αισχροκερδια ; :confused:
 
Συμφωνώ κι εγώ. Μάλλον τελικά από e-bay πρέπει να αγοράζουμε. Η να βγάζουμε ανακοινώσεις σε εφημερίδες. Λαμόγια, δυστυχώς, λυμαίνονται και το δικό μας χώρο........
 
AARDVARK είπε:
Πολυ πιθανον ο πωλητης για να ειπε οτι σου βρισκει τα παντα να τα αγοραζει μεσω internet, e-bay και να τα πουλαει βγαζοντας το αναλογο κερδος.Ελληνικο δαιμονιο η αισχροκερδια ; :confused:
Δεν είπε τα πάντα αλλα τις περισσότερες, δηλαδή τις πιο γνωστές. Αιντε και τα παίρνει απο το ebay (που δεν νομίζω). Ενα master system πάνω απο 20 λίρες (σκέτη κονσόλα) δεν κοστίζει με τίποτα. Βάλε και 30 με 40 τα μεταφορικά. Δηλαδή 50 με 60 λίρες. Οι 60 λίρες Αγγλίας αν δεν κάνω λάθος είναι πανω κατω 75 με 80 ευρώ. Αυτός εδω το πουλάει 300 ευρώ. Δηλαδή υπολόγισε φίλε μου το κέρδος! Μιλάμε για τρελό κέρδος! Αισχροκέρδια είναι όπως το είπες.

Pooky1 έχεις δίκιο, λείπουν απο πουθενά αυτοί φίλε μου;
 
Τελονιο, μολις περιεγραψες το "καραβανι της ντροπης" στον retroχωρο...και αν υπολογισεις οτι οι παραγγελιες γινονται σε δεκαδες κομματια και τα μεταφορικα ειναι πολυ λιγοτερα, φτανεις σε απιστευτα νουμερα συντελεστων κερδους. Να μαστε καλα :mad:
 
Αναρωτιέμαι, ο άνθρωπος (στην προκιμένη περίπτωση έλληνας) που θέλει να αγοράσει εναν παλιό υπολογιστή ή κονσόλα δεν κάνει για λίγο καιρό μια έρευνα αγοράς; Το πρώτο μηχάνημα που θα βρει, πόσα θες; πάρτα; Ποιός αγοράζει με τέτοιες τιμές;:whothehell:
 
telonio είπε:
Αναρωτιέμαι, ο άνθρωπος (στην προκιμένη περίπτωση έλληνας) που θέλει να αγοράσει εναν παλιό υπολογιστή ή κονσόλα δεν κάνει για λίγο καιρό μια έρευνα αγοράς; Το πρώτο μηχάνημα που θα βρει, πόσα θες; πάρτα; Ποιός αγοράζει με τέτοιες τιμές;:whothehell:
Υπάρχουν και πιο εύποροι από εμάς κοντοχωριανέ. Εχεις δει πόσα subaru κυκλοφορούν στον Κορυδαλλό; Δε σου λέω Κηφισιά, Εκάλη, Πολιτοία και άλλες high περιοχές. Στον βύθουλα Κορυδαλλό, μια από τις πιο φτωχές συνικοίες.
 
Φίλε AARDVARK ένα έχω να σου πω: ΕΥΓΕ!!!!!!

Έχεις αγοράσει τίποτε από τα sites αυτά; Είναι αξιόπιστα;

Δώσε πληροφορίες στο λαό!!!!!!! :clap:
 
Πιστευω πως αν οι τυποι στο ELX ηταν πιο εξυπνοι θα ηταν πιο καλα για ολους.

Να αγοραζαν μηχανηματα απο ebay,να τα τσεκαρανε! ,να τα πουλαγανε με ενα σχετικα μικρο κερδος και να κανανε και τζαμπα διαφημιση μεσα απο ρετρο φορουμς.

Οποτε θα ειχαμε ποικιλια,χωρις πιστωτικες καρτες και bidαρισματα και "κυνηγα τον ταχυδρομο" issues...
 
Παιδιά σίγουρα υπάρχουν άτομα τα οποία πάνε να βγάλουν από την μύγα ξύδι

1000Ε για spectrum+2 είναι σκέτη τρέλα....Ο άνθρωπος μάλλος έχει το μικρόβιο της αισχροκέρδειας....

Αλλά θα διαφωνίσω λίγο με το telonio. δηλαδή.. Το να πουλήσεις ένα

υπολογιστή που είναι συλλεκτικός και ασφαλώς πολύ δύσκολο να τον βρεις

σε πολύ χαμηλή τιμή Π.Χ Spectrum 40Ε είναι μεγάλη χαζομάρα και δεν το κάνει κανείς διότι τα 40Ε δεν έχουν πλέον καμία αξία και σαν χρήμα άλλα

και μπροστά σε ένα micro...Αντιθέτος 80 η 100Ε Είναι καλά..

Λοιπόν δείτε τιμές από τα δικά μου μηχανάκια!!

Spectrum 95Ε δουλεύει τέλεια

spectrum+100Ε δουλεύει τέλεια

Spectrum+με κούτί original κασσέτες 140Ε Άψογο

QL δώρο μία κασσέτα microdrive 80Ε Ολοκαίνουριος χωρίς τροφοδοτικό!

Τα άλλα τα μηχανήματα τα απόκτησα τζάμπα!!!

Τα συμπεράσματα δικά σας….
 
akmakas είπε:
Παιδιά σίγουρα υπάρχουν άτομα τα οποία πάνε να βγάλουν από την μύγα ξύδι1000Ε για spectrum+2 είναι σκέτη τρέλα....Ο άνθρωπος μάλλος έχει το μικρόβιο της αισχροκέρδειας....

Αλλά θα διαφωνίσω λίγο με το telonio. δηλαδή.. Το να πουλήσεις ένα

υπολογιστή που είναι συλλεκτικός και ασφαλώς πολύ δύσκολο να τον βρεις

σε πολύ χαμηλή τιμή Π.Χ Spectrum 40Ε είναι μεγάλη χαζομάρα και δεν το κάνει κανείς διότι τα 40Ε δεν έχουν πλέον καμία αξία και σαν χρήμα άλλα

και μπροστά σε ένα micro...Αντιθέτος 80 η 100Ε Είναι καλά..

Λοιπόν δείτε τιμές από τα δικά μου μηχανάκια!!

Spectrum 95Ε δουλεύει τέλεια

spectrum+100Ε δουλεύει τέλεια

Spectrum+με κούτί original κασσέτες 140Ε Άψογο

QL δώρο μία κασσέτα microdrive 80Ε Ολοκαίνουριος χωρίς τροφοδοτικό!

Τα άλλα τα μηχανήματα τα απόκτησα τζάμπα!!!

Τα συμπεράσματα δικά σας….
Δεν νομίζω οτι διαφωνούμε φίλε μου. Για το παράδειγμα που έδωσες με τον spectrum συμφωνώ απόλυτα. 80 με 100 ευρώ είναι όντως καλά για εναν spectrum σε καλή κατάσταση. Εγω αγόρασα την A600 σε άριστη κατάσταση 70 ευρώ και λίγα μου φάνηκαν. Δεν είπα πουθενά να πουλάει κάποιος σε χαμηλές τιμές αλλα σε λογικές με αυτό που δίνει (το παράδειγμα που έδωσα με το Walker και το Megadrive). Απλά έθιξα το θέμα της αισχροκέρδιας. :thumbup:
 
Ξέρεις το λέω αυτό επειδή έχω μιλήσει με παιδιά τα οποία ήθελαν να αγοράσουν commodore με 40Ε

Από που αγόρασες!!την 600αρα? Θέλω και εγώ......χε χε
 
Wally αυτο με το ELX εχω σκεφτει ακριβως το ιδιο και περισσοτερη ποικιλια θα ειχανε και δεν θα περιμενανε μονο απο τους ντοπιους για κανενα μηχανημα και για εμας λιγοτερη ταλαιπωρια (μπορει και να μας διαβαζουνε).Τωρα για τα παραπανω sites δεν εχω αγορασει τιποτα περα απο 2 e-mails που τους εχω στειλει για το αν ειναι δυνατον πληρωμη μεσω αντικαταβολης μου απαντησανε αμεσως και ηταν αρνητικοι και οι 2.Ειναι πανω απο 2 χρονια στο νετ (τοσα τους παρακολουθω) και ανανεωνονται τακτικα.
 
akmakas είπε:
Από που αγόρασες!!την 600αρα? Θέλω και εγώ......χε χε
Υπάρχει άνθρωπος που να μην θέλει A600; :) Την είχα αγοράσει απο το fleamarket. Απο έναν τύπο απο τα Ιωάννινα που ήταν συλλέκτης Commodore. Χαμογέλαγα μέχρι τα αυτία (joker στυλ) οταν άνοιξα το κουτί!

AARDVARK Οι τιμές στο elx είναι σχετικά χαμηλές για τα περισσότερα μηχανήματα. Ομως κατα την άποψή μου έχει πολύ δρόμο ακόμη για να γίνει σωστό κατάστημα. Για να μην είμαστε όμως εκτος topic.... http://www.ellhnismos.org/retro/showthread.php?t=149&page=4
 
εγώ θέλω 1200!!!

600αρα είχα....
 
με super extra πάνω βγαίνει 89.99 λίρες!!! amiga με wifi και usb α ρε γλέντια!!!

πριν 2.5 χρόνια περίπου, λίγο πριν πάω στρατό είχα παραγγείλει μία amiga1200 magic pack brand new! Μετά από ένα μήνα αναμονή με ενημερώνουν ότι δεν υπάρχει stock :( και έμεινα με τη χαρά....
 
Wally είπε:
Πιστευω πως αν οι τυποι στο ELX ηταν πιο εξυπνοι θα ηταν πιο καλα για ολους.Να αγοραζαν μηχανηματα απο ebay,να τα τσεκαρανε! ,να τα πουλαγανε με ενα σχετικα μικρο κερδος και να κανανε και τζαμπα διαφημιση μεσα απο ρετρο φορουμς.

Οποτε θα ειχαμε ποικιλια,χωρις πιστωτικες καρτες και bidαρισματα και "κυνηγα τον ταχυδρομο" issues...
Δεν προσπαθώ να κάνω διαφήμιση τώρα, άλλωστε πολλοί εδώ με ξέρουν (και προσωπικά). Ως Retromarket (στο emarket.gr) έχω κάμποσες δημοπρασίες, βέβαια έχω και άλλα πράγματα, αλλά όχι και τόσο χρόνο για να ασχοληθώ.

Ουσιαστικά ψάρευα από το eBay για ευκαιρίες. Αυτό βέβαια έχει και το ρίσκο του, (χαλασμένα πράγματα, άλλα δεν έρχονται, τελωνείο, κ.α.) και θέλει πολύ χρόνο (μα πολύ!) και έτσι δικαιολογείται και ένα κέρδος. Και φυσικά δεν εννοώ την αισχροκέρδεια του άλλου στο τηλέφωνο. Το θέμα δεν είναι να αγοράσω κάτι σην τιμή της αγοράς και να το δώσω ακριβότερο, αλλά να βρω κάτι πολύ φτηνό ώστε να το δώσω λίγο κάτω από την τιμή της αγοράς!

Το κέρδος μου δεν είναι τόσο τα χρήματα (πρέπει να υπάρχει και αυτό ως έναν βαθμό για να μην χωρίσω στο τέλος) αλλά το ότι γνωρίζω μηχανήματα που ήθελα κάποτε να έχω και δεν μπορούσα, ή είχα και έχασα.
 
Πίσω
Μπλουζα