[Disney] Ο Βασιλιάς των Λιονταριών - The Lion King (1994)

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.291
Αντιδράσεις
6.184
Προβλήθηκε στους κινηματογράφους το 1994. Καταπληκτική ταινία με το υπέροχο τραγούδι ''The circle of life'' από τον Elton John και τις περιπέτειες του μικρού λιονταρίού Σίμπα...Επίσης οι Τιμόν και Πούμπα με το Hakuna Matata απλά υπέροχοι χαρακτήρες...!
 
Γενικά, όλο το soundtrack ήταν καλό για παιδική ταινία. Είχε κυκλοφορήσει και το αντίστοιχο platform game για pc, κονσόλες και τα home computers της εποχής.
 
Παίζει να είναι (κατά τη γνώμη μου) το καλύτερο cartoon που έχει βγάλει η disney μέχρι τώρα...από όλες τις απόψεις
 
Η πρώτη ταινία, που είδα στον κινηματογράφο ( Μακεδονικόν). Έκτη δημοτικού ήμουν. Ωραίες αναμνήσεις... :)
 
Υπέροχη ταινία, αριστουργηματική. Υπόθεση, μουσική, τα πάντα! Και ποιος δεν έχει δακρύσει (μεγάλοι και παιδιά) στη σκηνή με τον Σίμπα και τον πατέρα του!
 
Η αγαπημένη μου animation ταινία της Disney και η καλύτερη (μουσική,σενάριο) από όλες όσες έχω δει (και είναι αρκετές). Σίγουρα την είχα δει 3 φορές στο σινεμά όταν παίχτηκε. Τέτοιο κόλλημα.

Έπεισα την μητέρα μου ότι δεν έπρεπε να χάσω το μάθημα στο φροντιστήριο :p και ας είχε 10 πόντους χιόνι και ας μην κινούνταν τίποτα στο δρόμο γιατί εγώ ήθελα να πάω να αγοράσω το soundtrack!

Εξακολουθώ να την βλέπω συχνά. Έχω μάθει τους διαλόγους απ΄έξω!

Hakuna Matata στα Σουαχίλι σημαίνει "καμία σκοτούρα" . Ήταν κάτι που το άκουγα συχνά εκείνο το διάστημα στο σχολείο.

Ήταν η πρώτη ταινία της Disney που δε βασίστηκε σε κάποιο μύθο ή λογοτεχνικό έργο, καθώς και η πρώτη στην οποία δεν εμφανίζονται ανθρώπινα πρόσωπα.

Πιο αστεία σκηνή για μένα ο Rafiki (μπαμπουϊνος χίπης) που μάχεται αλά Bruce Lee :D

 
Η δεύτερη καλύτερη ταινία της Disney μετά το Aladdin (χωρίς να περιλάβω την Pixar). Αν και είναι αντιγραφή ενός παλιού manga (Kimba the White Lion), σε συνδυασμό με Άμλετ για παιδιά, δεν παύει να είναι αριστούργημα του hand drawn animation.
 
Ήμουν σίγουρος ότι υπάρχει θέμα για τη συγκεκριμένη ταινία!! Τι να πρωτό πω για το Βασιλιά των Λιονταριών.....σημάδεψε απλά τα παιδικά χρόνια, ίσως η κορυφαία στιγμή της Disney. Χιούμορ, όμορφα τοπία, επική μουσική και εξαιρετική ελληνική μεταγλώττιση! Αγαπημένος μου ο Ντάνος Λυγίζος ως ραφίκι ως και ο παλιότερος της παρέας. Όμως και ο Ζανό Ντάνιας τα πήγε περίφημα ως Τιμόν. Καλά ο Κωστής και Μπιμπίλιας ως Πούμπα και Ζαζού έκλεψαν την παράσταση!!

Για να μην πολυλογώ....αγαπημένα σκηνή που έσκαγα στα γέλια ήταν αυτή....Χούλα!!!!!!!!

[edit] dead picture [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Timon & Pumba-Stand by me

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
geo2004z είπε:
Ήμουν σίγουρος ότι υπάρχει θέμα για τη συγκεκριμένη ταινία!! Τι να πρωτό πω για το Βασιλιά των Λιονταριών.....σημάδεψε απλά τα παιδικά χρόνια, ίσως η κορυφαία στιγμή της Disney. Χιούμορ, όμορφα τοπία, επική μουσική και εξαιρετική ελληνική μεταγλώττιση! Αγαπημένος μου ο Ντάνος Λυγίζος ως ραφίκι ως και ο παλιότερος της παρέας. Όμως και ο Ζανό Ντάνιας τα πήγε περίφημα ως Τιμόν. Καλά ο Κωστής και Μπιμπίλιας ως Πούμπα και Ζαζού έκλεψαν την παράσταση!!
Για να μην πολυλογώ....αγαπημένα σκηνή που έσκαγα στα γέλια ήταν αυτή....Χούλα!!!!!!!!

[edit] dead picture [edit]
Απίστευτη σκηνή. Για αντιπερασπισμό μέχρι να φθάσει ο Simba τον αντίπαλο και δολοφόνο του πατέρα του.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
'Ο,τι και να πω είναι λίγο για αυτή την αριστουργηματική ταινία, ορόσημο στον παγκόσμιο κινηματογράφο!

Ίσως η κορυφαία ταινία κινουμένων σχεδίων (και όχι 3D animation) που έγινε ποτέ. Αυτό που την κάνει να ξεχωρίζει από τις άλλες δεν είναι μόνο το καλοδουλεμένο σκίτσο, αλλά το περιεχόμενό της και το σάουντρακ της.

Τη θυμάμαι από 5 χρονών που την είχα δει με το που πρωτοκυκλοφόρησε σε βιντεοκασέτα. Θυμάμαι το παιχνίδι στο Sega Game Gear που είχε και τα κομμάτια της ταινίας σε διασκευή. Θυμάμαι τις σοκολάτες Disney της Nestle με τη λευκή σοκολάτα στη μέση με τους ήρωες της ταινίας. Γενικά την εποχή που βγήκε υπήρξε μια σχετική φρενίτιδα τόσο από άποψης merchandising, όσο και από το γεγονός ότι ήταν εξαιρετικά δημοφιλής σε παιδιά και σινεφίλ. Κυριολεκτικά σημάδεψε τη γενιά των 90's και καμαρώνω που τουλάχιστον έχουμε τέτοια παιδικά να θυμόμαστε.

Σαν θεματολογία η ταινία ξεφεύγει λίγο από το "παιδικό", "παραμυθικό" στοιχείο και περνά σε κάτι πιο "ενήλικο", το πώς διαχειρίζεται ένα άτομο το θάνατο και την κληρονομιά που του δίνεται (υλική και πνευματική). Είναι μια τραγική ιστορία που παρουσιάζει τον κύκλο της ζωής και του θανάτου και το πώς τα άτομα ζουν μέσα σε αυτό τον κύκλο, πως μπορούν να αλλάξουν τα πράματα και πώς ανοίγει και κλείνει ο κύκλος της ζωής, και οι περαιτέρω κύκλοι μέσα σε αυτόν. Είναι μια πολύ καλή ευκαιρία για προβληματισμό αυτή η ταινία, ειδικά για μικρά παιδιά, καθώς τα εντάσσει σε πιο φιλοσοφικά ζητήματα ως προς το ποιοί είμαστε και πώς ζούμε, τι είναι θάνατος και τι ζωή.

Βέβαια, η ταινία έχει εξίσου ενδιαφέρον και για ενήλικες, και είναι από τις περιπτώσεις καλοδουλεμένου "unisex" σεναρίου, που βλέπεται ευχάριστα και από ενήλικες χωρίς να θεωρείται πληκτικό.

Πέρσι τον Οκτώβριο (2011) είχε επαναπροβληθεί στους ελληνικούς κινηματογράφους σε 3D. Η μετατροπή ήταν εξαιρετική και πολύ πετυχημένη, ενώ είχαν κάνει και κάποιες διορθώσεις στους χρωματισμούς και τα χρώματα ήταν πολύ πιο ζωηρά. Πήγα και το είδα. Ήταν η πρώτη φορά που το είδα στον κινηματογράφο. Ήταν για μένα μια μοναδική κινηματογραφική εμπειρία και δε θα ξεχάσω το πόσο έκλαψα κατά τη διάρκεια της ταινίας, είτε από αναμνήσεις, είτε λόγω της πλοκής. Γενικότερα η ταινία έχει μια δυναμική και έχει το "φαινόμενο του Τιτανικού", οπού μερικές φορές δε μπορείς να μην κλάψεις!

Ενδεικτικό της επιτυχίας της ταινίας είναι και τα δύο όσκαρ που κέρδισε, το ένα για τη μουσική της επένδυση και το άλλο για το κομμάτι Can You Feel The Love Tonight, όπως και το γεγονός ότι το βασισμένο στην ταινία μιούζικαλ του Μπρόντγουεη είναι το μιούζικαλ με τις μεγαλύτερες εισπράξεις στο Μπρόντγουεη.

η εκπληκτική έναρξη της ταινίας με το κομμάτι Circle of life...

[edit] Αυτό το βίντεο διαθέτει περιεχόμενο από το χρήστη UMG, ο οποίος το έχει αποκλείσει για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

...και το οσκαρικό Can You Feel The Love Tonight.

[edit] Αυτό το βίντεο διαθέτει περιεχόμενο από το χρήστη UMG, ο οποίος το έχει αποκλείσει για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

Πάντως η ελληνική μεταγλώττιση είναι υπέροχη, ειδικά η φωνή του Μουφάσα, που τον μεταγλωττίζει ο Κώστας Καστανάς... Και στο κομμάτι Can You Feel The Love Tonight έχει αλλάξει κάπως στην ελληνική μεταγλώττιση ο "τονισμός", αλλά αυτό το χορωδιακό ύφος στο ρεφρέν, το οποίο δεν υπάρχει στην αγγλική έκδοση, πραγματικά είναι εξαιρετικό!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
προσωπικα πιστευω πως προκειται για την καλυτερη ταινια κινουμενων σχεδιων ολων των εποχων!!Την ειδα στον κινηματογραφο τοτε (1994) και δεν νομιζω πως η disney ή καποια αλλη εταιρια καταφερε να ξεπερασει αυτο ΤΟ επος!!(δεν μιλαω για εισητηρια)Το animation για την εποχη ηταν απιστευτο,οπως απιστευτο ηταν και το soundtrack.Η ελληνικη μεταγλωτιση κρινεται πετυχημενη και αρκετα χιουμοριστικη αν και δεν φτανει την επιβλητικοτητα του αμερικανικου,κυριως στα τραγουδια.Μακρια απο το lion king II simba's pride...οτι πιο χαζο μπορουσε να βγαλει η disney.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και μια λεπτομέρεια που ίσως δεν ξέρετε... (ψιλοαναφέρθηκε το βραβείο πάντως)

Ο μπάρμπα-Τσίμερ, μολονότι έχει υπογράψει μουσικά το... μισό Χόλυγουντ τα τελευταία 15 χρόνια, με ΑΥΤΗΝ την ταινία έχει πάρει (φυσιολογικά κατά τη γνώμη μου) το μοναδικό του όσκαρ...
 
Και το άξιζε!

(κάτι που δε μπορώ να πω για όλη την τελευταία δεκαετία παραγωγής του)

(επίσης άξιζε να το πάρει για το The Thin Red Line, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία)\

By the way, θυμάστε επίσης τη σκηνή που βλέπει ο Σίμπα τον πατέρα του στον ουρανό, και μετά σιγά σιγά εξαφανίζεται και κυνηγάει τα σύννεφα, μέχρι που εξαφανίζονται και αυτά;

Ε, στο Bluray αφαίρεσαν τα σύννεφα!!

Άλλη μια χοντροειδής πατάτα που έκανε η Disney!

Τώρα φαίνεται σα να κυνηγά ο Σίμπα το... τίποτα..


ένας από τους λόγους που δεν πήρα ακόμα το Bluray..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@filmmusic αυτος ειναι ενας λογος για τρελο ψειρισμα πριν γινει η αγορα ενως bluray.Σκεψου τη μπαρουφα εκαναν στο τελος του Return of the Jedi στη σκηνη με τον Αnakin...Τεσπα η ταινια ειναι αριστουργηματικη και οι προλαλησαντες ειπαν τα παντα.Να προσθεσω οτι κι εγω μικρος το ειχα αγαπησει και πως το ειχα λιωσει στο Mega Drive.
 
Καλά για το Star Wars, οι αλλαγές είναι ατελείωτες! Πιάνουν 5-6 σελίδες!

Εγώ από δω και πέρα μόνο το original theatrical θα βλέπω κι ας μην έχει τέλεια εικόνα και ήχο!

Αρνούμαι να πάρω το Bluray.

Μια ελπίδα έχω, τώρα που η Disney αγόρασε την Lucasfilm, μπας και βγάλει τα original σε Bluray.
 
filmmusic είπε:
ένας από τους λόγους που δεν πήρα ακόμα το Bluray..
Κάποια πράματα καλό είναι να τα θυμόμαστε ως έχουν. Εγώ, επί παραδείγματι, εάν επιλέξω να ξανά δω το Lion King αυτό θα είναι σε κασέτα VHS γιατί αυτή η έκδοση με συγκινεί. Άσε δε που σε αυτή την έκδοση βλέπω και trailer από τα παιδικά της Disney που θα κυκλοφορούσαν εκείνη την εποχή στους κινηματογράφους.....:dribble:
 
Καταπληκτική ταινία που θα την έβλεπα άνετα και σήμερα. Περνάει ωραία μηνύματα για μεγάλους και παιδιά.
 
Εγώ το 1994 ήμουν 26 χρονών, πειράζει? Ο άντρας μου ξέροντας την αγάπη μου για τις ταινίες Disney μου έφερε τη βιντεοκασέτες από βιντεοκλάμπ, τότε. Μετά την αγόρασα. Ακόμα θυμάμαι το κλάμα μου όταν σκοτώθηκε ο Μουφάσα. Έκλαιγα με λυγμούς. Αν είναι δυνατόν! Πραγματικά κορυφαία ταινία από την Disney.
 
Ο,τι ειπαν οι προηγουμενοι :Ρ

Αποτελουσε και για μενα αγαπημενη ταινια στα πλαισια της Ντισνευ, και η μονη ταινια της Ντισνευ της οποιας πηρα το σαουντρακ το οποιο και ειχα λιωσει. Ειχα βρει και νοτες και προσπαθουσα να μαθω σε οργανο τα αγαπημενα μου τραγουδια (οπως το I can't wait to be king).
 
Πίσω
Μπλουζα