Ghouls n Ghosts: Τερματισμός με ένα credit by metalcandyman

metalcandyman είπε:
Καποτε το τερματιζα χωρις να χασω ζωη τωρα το τερματιζω κανονικα αλλα χωρις να χασω καμια ζωη θα χρειαστω λιγη προπονηση.
Αν τερματίζεις κάθε arcade με ένα κέρμα τι θα φάνε οι εταιρίες που τα φτιάχνουν? :p

Πάντως σου βγάζω το καπέλο φίλε μου, έχω δει άτομα να τερματίζουν ένα, άντε δύο παιχνίδια στα arcade (όπου όλα είναι πιο δύσκολα από console και PC games) αλλά κάποιον που να τα τερματίζει όλα και μάλιστα τα πιο δύσκολα, δεν έχω ξαναδεί.

Αλήθεια το Pac Man τερματίζεται?
 
Imgema είπε:
Αν τερματίζεις κάθε arcade με ένα κέρμα τι θα φάνε οι εταιρίες που τα φτιάχνουν? :p
Πάντως σου βγάζω το καπέλο φίλε μου, έχω δει άτομα να τερματίζουν ένα, άντε δύο παιχνίδια στα arcade (όπου όλα είναι πιο δύσκολα από console και PC games) αλλά κάποιον που να τα τερματίζει όλα και μάλιστα τα πιο δύσκολα, δεν έχω ξαναδεί.

Αλήθεια το Pac Man τερματίζεται?
Το pacman φιλε imgema τελειωνη στην 256 πιστα στην περιβοητη split screen.Η πιστα δηλαδη ειναι μιση κανονικη και μιση διαλυμενη και εχει 9 αορατες τελιτσες.Μετα απο αυτη την πιστα δεν συνεχιζει.Κατι παιζεται με τον 8μπιτο κωδικα του παιχνιδιου και δεν παει παραπανω.Δεν ξερω ομως λεπτομερειες γιατι gamer ειμαι οχι τεχνικος :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βασιλη ξεχασα να το γραψω. Για την ηχο δεν πιραζει φιλε, μπορεις να το "επενδυσεις" με λιγο venom, death κτλ.. θα γουσταρει και ο rygar!!! χαχαχα....
 
Χαχαχαχα ωραιος ρε γιαννη δεν το σκεφτηκα αυτο.Ωραια η ιδεα σου :D
 
Δε συμφέρεις! Μονο 34 λεπτά;;; Ουτε ενα ποπκορν δεν πρόλαβα να φαω :p

Ajax87 είπε:
Βασιλη ξεχασα να το γραψω. Για την ηχο δεν πιραζει φιλε, μπορεις να το "επενδυσεις" με λιγο venom, death κτλ.. θα γουσταρει και ο rygar!!! χαχαχα....
χαχαχαχαχα καλό! θα ταιριάζει με τη μακαβριότητα του παιχνιδγιού :D
 
Ajax87 είπε:
Βασιλη ξεχασα να το γραψω. Για την ηχο δεν πιραζει φιλε, μπορεις να το "επενδυσεις" με λιγο venom, death κτλ..
A ναι, καλή ιδέα. Θα μπορούσες να βάλεις και το soundrack του παιχνιδιού που παίζεις και σε κάθε πίστα να παίζει μόνο η μουσική.
 
Imgema είπε:
A ναι, καλή ιδέα. Θα μπορούσες να βάλεις και το soundrack του παιχνιδιού που παίζεις και σε κάθε πίστα να παίζει μόνο η μουσική.
Φιλε imgema αν μπορεις να με πεις κανενα προγραμμα για να τα κανω αυτα πες το μου.Ανοιξα και θεμα και ρωταω αν ξερεις θα με βοηθηση πολυ.
 
metalcandyman είπε:
Φιλε imgema αν μπορεις να με πεις κανενα προγραμμα για να τα κανω αυτα πες το μου.Ανοιξα και θεμα και ρωταω αν ξερεις θα με βοηθηση πολυ.
Ανοιξες καινούριο topic γιατί δεν είδα κάτι... τέλος πάντον αν είναι αναγκαίο λογικά θα μεταφερθεί...

Δυστηχώς δεν έχω εμπειρία με δημιουργία videos. Τα μόνα που έχω φτιάξει είναι κάτι soundtrack videos για το Youtube με μία φωτογραφία να "παίζει" στο background. Τα έφτιαξα με το Movie Maker που υπάρχει ήδη στα windows. Λογικά θα μπορείς να την κάνεις την δουλειά σου κι εσυ έτσι, αρκει το αρχικό video να μην έχει καθόλου ήχο ωστε να μην ακούγεται κάτι άλλο εκτός από τις μουσικές που θα βάλεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βασιλη λογικα το προγραμμα που φτιαχνεις το βιντεο, οχι το fraps αυτο που το βαζεις μετα θα μπορεις να χαμηλωσεις τον ηχο και να βαλεις δικο σου ηχο. Επισης μια καλη και ευκολη λυση νομιζω επιλογη ειναι γραψεις απο το fraps κατευθειαν χωρις ηχο εχει επιλογη σιγουρα. εγω ετσι εκανα εγραφα χωρισ ηχο και μετα οταν το εκανα rendering με το cyberlink power director, εβαζα οτι ηχο ηθελα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φιλαρακι, μπραβο για το 1 credit τερματισμο, εισαι το ειδωλο πολλων εδω μεσα,για arcades, κι ας στο λεω μονο εγω..

τωρα κατι ψιλοπαραξενο: προχωρουσα λιγο λιγο το βιντεο σου,κι οποτε το αφηνα να παιζει ηταν που εχανες,,χαχα..και σκεφτηκα, τι 4 ζωες μωρε,οπου κι αν το βαλω να παιζει,χανει!! χαχαχα!!@ η γκαντεμια μου εε..
 
Χαχαχαχα ωραιος :D Παιξε κανενα τζοκερ συντροφε ποτε δεν ξερεις :D :p
 
Για οσους θα ηθελαν μια εναλλακτικη -Ghosts' n Goblins- "τζουρα"




Ο BonusJZ ενας βετερανος δημιουργος games βασισμενων στην OpenBOR engine (VAMPIRE HUNTERS ,HYPER DUEL ,NIGHT SLASHERS X ....)

με αφορμη τα 30χρονα του Ghosts' n Goblins/Makaimura αλλα και το προσφατο Halloween ,δημιουργησε ενα ακομα OpenBOR based game :

-Το Ghosts'N Demons ενα εμπνευσμενο απο το Ghosts' n Goblins game (και με στοιχεια απο την αντιστοιχη εκδοση του WonderSwan) .

Το κατεβαζετε απο εδω http://gamejolt.com/games/ghosts-n-demons/105882#close (κατι λιγοτερο απο 50MB)

Ghosts%u0025252527N%u0025252520Demons_thumb%u002525255B1%u002525255D.jpg

%u00252525C2%u0025252580dKWD_thumb%u002525255B1%u002525255D.jpg

%u002525257CY_thumb%u002525255B1%u002525255D.jpg
 
Ωραίος nemo, πόλυ καλό remake. Εξίσου απάνθρωπο βέβαια.
 
Τώρα το είδα το thread. Mα ποιος είσαι πια, ο John Taramas των video games; Μπράβο πάντως για το κατόρθωμα. Υπάρχουν άλλα βίντεο να χαζέψουμε;

Και μια πιθανή σκηνή από το παρελθόν: Ο metalcandyman πηγαίνει στο κοντινότερο μαγαζί με ηλεκτρονικά το οποίο έχει το συγκεκριμένο παιχνίδι κάπου στο βάθος της αίθουσας διότι κανείς πλέον δεν το αγγίζει αφού είναι πανδύσκολο. Ο Metal λοιπόν έχει στα χέρια του μόνο ένα κέρμα το οποίο όμως έχει πιάσει με πετονια (γνωστό σε όλους κόλπο). Μπαίνοντας στο μαγαζί, στρογγυλοκάθεται στο Ghouls n' Ghosts και παίζει, παίζει, παίζει μέχρι να το τερματίσει και στο τέλος παίρνει και το κέρμα πίσω με την πετονιά που είπαμε πριν :diablotin: . Ο μαγαζάτορας σκέφτεται "Τόση ώρα που παίζει ο πιτσιρικάς θα έχει ρίξει τουλάχιστον ένα 500ρικο. Μια χαρά!" Πάει την άλλη μέρα, ανοίγει την καμπίνα και τι να δει. Άδεια, ούτε μισό κέρμα και μένει κάγκελο :shake: .
 
Αργει και εσας να φορτωσει το Ghost n Demons? Ακομα και σε μηχανημα με SSD αργει τοσο (και στο αρχικο φορτωμα οσο και στο φορτωμα της πιστας) που βαριεμαι να ασχολουμαι (και ειναι κριμα διοτι ειναι παιχνιδαρα)...
 
To παιχνιδι οσον αφορα το φορτωμα ειναι για τα σκυλια ειδικα στην αχικη οθονη μεχρι να ξεκινησει προλαβαινεις να κανεις ενα μπανιο και να φας κιολας και μεσα στο παιχνιδι πριν απο καθε πιστα αλλα και αν χασεις ζωη μεχρι να ξαναρχισει κανει πολυ ωρα.Ουτε SSD σε σωζει ουτε ακομα και να εχει καποιος κανενα διαγαλαξιακο σκληρο δισκο απο το ετος 2084.Ενα λαπτοπ της πλακας εχω 7ετιας και 2 PC τουμπανα σε ολους τους τομοις και σε ολα αυτα τα συστηματα το αποτελεσμα ειναι το ιδιο οσον αφορα το φορτωμα.

Επισης επειδη ειχα μια παλαιοτερη εκδοση ειπα να στηριξω τον δημιουργο και να αποκτησω την πιο προσφατη με 4 ευρω.Αφου εβαλα ολα τα στοιχεια της καρτας μου κανονικα πρωτη φορα ειδα να υπαρχει και κουτακι να συμπληρωσω ταχυδρομικο κωδικα ποτε ξανα σε οποιαδηποτε αγορα μου με καρτα δεν εχω δει κατι τετοιο.Αφου λοιπον τα συμπληρωσα ολα και πατησα πληρωμη η καρτα μου χρεωθηκε κανονικα τα 4 ευρω αλλα Link ωστε να μεταφερθω καπου που θα εχει το download να κατεβασω το παιχνιδι την νεα εκδοση δηλαδη δεν με ηρθε ποτε στο mail μου και μαλιστα αυτο που με εβγαλε σαν αιτιολογια ειναι πως δεν αναγνωριστηκε ο ταχυδρομικος κωδικας.Δεν ξερω τι γινετε πατησα την επιλογη πως εχω πληρωση για το παιχνιδι ωστε να με ξαναστειλουν το download link και με εβγαλε πως το αιτημα μου ελεγχεται.Δεν ξερω τι εγινε και δεν με απασχολουν τα 4 ευρω αλλα με την εσπασε που δεν μπορω να καταλαβω τι πηγε στραβα και παιχνιδι δεν πηρα αλλα και τα λεφτα απο την καρτα τα τραβηξαν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μάλλον δε τον έχει πάρει γραμμή ή Capcom αλλιώς το πρότζεκτ θα κατέβει. Το 99% από τα assets του παιχνιδιού ανήκουν στην Capcom. Τα πάντα σε γραφικά, μουσική, sprites, ηχητικά εφέ είναι σηκωμένα από το ηλεκτρονικό και την έκδοση του SNES.
 
Στην ουσια το παιχνιδι ειναι μια μιξη απο ολα τα παιχνιδια της σειρας εχθροι,οπλα κλπ αλλα για να πουμε και του στραβου το δικειο ο τυπος απλα εχει αντιγραψει την εκδοση του παιχνιδιου για το wonderswan το Ghosts'n Demons ειναι ακριβως το ιδιο παιχνιδι με καλητερα γραφικα φυσικα ενοειται αυτο εκτος απο μια αλαγη που εχει κανει αυτος στον αρχηγο της πιστας με την λαβα και της φωτιες που στην αντιστοιχη πιστα στο wonderswan επρεπε να γυρισεις την κονσολα γιατι ησουνα πανω σε ενα σχοινι αλλα και προσθηκη που εχει βαλει και ειναι ο πραγματικο κακος του παιχνιδιου που εμφανιζεται μονο στην ultimate challenge δευτερη γυρα και μονο αν πληρουμε καποιες προυποθεσεις αλλιως το παιχνιδι τελειωνει στην πρωτη γυρα.Τυχερος ειναι που η Capcom ειναι για τα σκυλια και βγαζει φραγκα επρεπε να ειναι καμια NINTENDO ουτε 3 μερες δε θα εμενε Online το συγκεκριμενο παιχνιδι.
 
Η Nintendo θα τον είχε ξεσκίσει, κάποιος πήγε να κάνει σε μια φάση ένα Metroid και δούλευε 2-3 χρόνια και μόλις το έφτιαξε του το κατέβασαν αμέσως. Μακάρι να υπήρχε μια εβδομάδα στο ιντερνετ.
 
Πίσω
Μπλουζα