New GP2X F-200

Aντε να παιξουμε και κανα Speccy σε handheld αξιοπρεπως διοτι με το GBAdvance SP που ειχα παρει...μαπα το καρπουζι
 
Wally είπε:
Aντε να παιξουμε και κανα Speccy σε handheld αξιοπρεπως διοτι με το GBAdvance SP που ειχα παρει...μαπα το καρπουζι
Ειδικά για εξομοίωση Speccy χρειάζεται μηχάνημα προδιαγραφών με LCD 43.000.000 χρωμάτων και Dual CPU για να απεικονίστουν σωστά τα ... 3 χρώματα που έδειχνε ταυτόχρονα στην οθόνη :tease:
 
Εγώ πάλι θα περιμένω να πάρω αυτό. Είχα πάρει το GP2X και, δυστυχώς, έμεινε στο συρτάρι...
 
Γιατί τι δε σου άρεσε στο GP2X
 
Χμμμ... καλή ερώτηση.

Δεν είμαι απολύτως σίγουρος. Μετά το PSP μου φάνηκε πολύ λίγο σαν μηχάνημα, ίσως, ενώ οι εξομοιωτές (για τους οποίους το είχα αγοράσει!) γενικά μου άφησαν μία παγωμάρα. Ίσως φταίει και η χαμηλής ανάλυσης οθόνη του, η οποία δεν επιτρέπει και πολλά-πολλά, ενώ το όλο interface του το βρήκα μάλλον αργό και άβολο... κρίμα!
 
Χαμηλής ανάλυσης οθόνη?

Άντε όλα τα άλλα που είπες να τα δεχτώ γιατί είναι και προσωπική άποψη του καθενός η αίσθηση του χειρισμού αλλά το χαμηλής ανάλυσης οθόνη.... δε νομίζω.

Πάντως η παγωμάρα δεν μας διαφωτίζει ιδιαίτερα, τι δηλαδή, δεν έπαιζαν, δεν πηγαίνανε γρήγορα τι?
 
Ισως ο Gryzor να θελει να πει για την χαμηλοτερης αναλυσης και διαυγειας οθονη του αρχικου GP2X σε σχεση με αυτη του PSP. Σε αυτο το σημειο υπαρχει point , αλλα βεβαια το κοινο που απευθυνονται τα 2 μηχανηματα ειναι αρκετα διαφορετικο.
 
Ρε παιδια..ερωτηση

Το καινουργιο GP2 ειναι γρηγοροτερο,εχει δυνατοτερους επεξεργαστες?

Το προβλημα μου με το παλιο ειναι οτι μου φαινοταν underpowered...
 
@Telamonas: σωστή η παρατήρησή σου. Προφανώς δεν θα περίμενα να φτάσει την ανάλυση του PSP, αλλά σε συνδιασμό με τα UI των εξομοιωτών υπήρχαν ψιλοπροβληματάκια στην υλοποίηση, πχ scaling της οθόνης και τέτοια... Και χωρίς την κατάλληλη ταχύτητα, δυστυχώς (συμφωνώ με τον wally)
 
Αυτό που δεν μου άρεσε στο GP2X είναι η κατανάλωση της μπαταρίας. Αν ήμουν τυχερός σε 2:00-2:30 ώρες έσβηνε το μηχάνημα. Κάποιες περίεργες μάρκες μπαταρών τελείωναν σε 1:00-1:30 ώρα. Πάντως έχω ακούσει οι συγκεκριμένης μάρκας ansmann για κάποιο λόγο διαρκούν 5:00 ώρες στο GP2X.

Άραγε το ίδιο συμβαίνει και με το GP2X-F200;

Επίσης περιμένω και εγώ το Pandora οπότε το να αγοράσω το GP2X-F200 είναι μάταιο. Επίσης για κάποιον λόγο ακόμα είμαι ερωτευμένος με το παλιό GP32.
 
Όταν λέμε μπαταρίες, πρώτον δεν εννοούμε οποιουδήποτε τύπου μπαταρίες.

Εννοείται ότι σε πρώτη φάση αναφερόμαστε σε επαναφορτιζόμενες (δε θα συνέφερε και τίποτε άλλο έτσι και αλλιώς).

Όσο περισσότερες είναι οι mAh της μπαταρίας τόσο περισσότερο διαρκεί. Εννοείται ότι σε τέτοιες συσκευές οτιδήποτε κάτω των 2500 mAh δεν είναι και ότι καλύτερο ενώ καλό είναι να είναι και μπαταρίες της προκοπής...

να μια καλή περίπτωση http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&product=922811

Υπάρχουν και μπαταρίες με 2700 mAh

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978337&product=851752

ακόμα και 3000mA

http://cgi.ebay.co.uk/4-3000-MAH-AA-NI-MH-RECHARGEABLE-BATTERIES-AA-3000MAH_W0QQitemZ230242578856QQihZ013QQcategoryZ43445QQtcZphotoQQcmdZViewItem

ενώ επίσης υπάρχουν και μπαταρίες ψηφιακές που φορτίζουν μέσα σε 10-15 λεπτά.

Συνεπώς δεν έχει νόημα να μιλάμε για διάρκεια αν δεν δηλώνουμε για τι μπαταρία μιλάμε.

Οπότε Optimus είναι λογικό να υπάρχουν μπαταρίες που κάνουν το GP2X να λειτουργεί για 5 ώρες.

http://www.ansmann.de/cms/index.php?eID=tx_cms_showpic&file=uploads%2Fpics%2Fpicture1.jpg&width=800m&height=600m&bodyTag=%3Cbody%20style%3D%22margin%3A0%3B%20background%3A%23fff%3B%22%3E&wrap=%3Ca%20href%3D%22javascript%3Aclose%28%29%3B%22%3E%20%7C%20%3C%2Fa%3E&md5=fd82db66826e160ff24475df0f3c6100
 
Frag, από την μια θα συμφωνήσω ότι όταν έχεις ασχοληθεί με το PSP, η οθόνη του GP2X σου φαίνεται κάπως... Τί να πω λίγη; θαμπή; μέχρι και το χαμηλότερης ανάλυσης που ακούγεται βαρύ μπορεί να μεταφέρει την διαφορά που έχει το ένα μηχάνημα από το άλλο στο θέμα της απεικόνισης. Αλλά underpower για emulation παλαιών συστημάτων; Δεν θα το έλεγα, αντιθέτως τόσο το mame που προσωπικά με ενδιέφερε περισσότερο όσο και τα υπόλοιπα που δοκίμασα μια χαρά πήγαιναν, άλλωστε η σχεδίαση 4/3 της οθόνης του ταιριάζει σε αυτά τα παλιά παιχνίδια. Η μπαταρία; Μία από τα ίδια με το PSP, μικρή διαφορά θα έλεγα εάν χρησιμοποιείς τις δικές του ή μεγαλύτερης ισχύς, χώρια που με το που αδειάσει το ένα σετ, του φορτώνεις το άλλο. Τί θα γούσταρα να έχει; Το σύστημα του PSP που το σβήνεις και όταν το ανοίγεις είναι στο ίδιο σημείο και φυσικά καλύτερη οθόνη - πιο κοντά σε αυτή του PSP. Το παλιό χειριστήριο παιδιά εμένα μου αρέσει και ίσως το καινούργιο να με ξενίσει, δεν ξέρω. Σίγουρα η προσθήκη της touch screen είναι πολύ θετική, ειδικά για adventures ή άλλες εφαρμογές (δεν ξέρω εάν παίζει κανέναν σημειωματάριο θα ήταν τέλειο). Εάν δεν είχα ήδη το παλιό, μάλλον θα το χτυπούσα το F-200, μα τί λέω, ακόμα και τώρα το σκέφτομαι, αλλά πάλι 159€ για το ίδιο μηχάνημα; Χώρια που να πω την αλήθεια αυτή την περίοδο αναλώνομαι σε νέας γενιάς παιχνίδια, ήτοι επάνω στο PSP. Τέσπα, πάω να παίξω κανένα WBII / TETRIS / BOBBLE BOBBLE / PUZZLE BOBBLE. Το μηχανάκι είναι πολύ καλό γενικά, λίγο πιο φτηνό να ερχόταν στην Ελλάδα (170$ = 110€), ειδικά τώρα που έπεσε και η τιμή του PSP και θα πούλαγε τρελά, γιατί κακά τα ψέματα το PSP τα σπάει.

gtsamour... το MAME4ALL πως σου φάνηκε; Αλήθεια το δικό σου μέχρι πόσο κάνει overclock;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το PSP όντως τα σπάει, αλλα και η φάση του cradle τα σπάει επίσης...

Θέλω να πώ, βάζεις ένα stick 8gb τίγκα στα ρομάκια, βάζεις και 2 arcade sticks και γίνεται πανηγύρι. Έχωντας ήδη PSP, έχω μερικά παραπονάκια στον τομέα του emulation. Και επίσης, δέν υπάρχει craddle για να παίξεις κι ένα διπλάκι... Και μιάς και τα λέμε, απο τους έχωντες το εργαλειάκι, ποιός μπορεί να μας κάνει ένα briefing για τους emulators και πώς πάνε....Αmiga ? MAME ? (το PSP υποφέρει λίγο και στα 2)
 
Μπλα μπλα... Νέο firmware για το GP2X F200 έκδοση 4.1.1.

*Firmware 4.0.2 should exist on GP2X. If not, upgrade to 4.0.2 before updating to 4.1.1

Κάντε βόλτα για το DL από ΕΔΩ

Τα καθέκαστα:

Firmware 4.1.1 for F-200Firmware 4.1.1 for use only in the F-200 is released to the public.

This version does not work for GP2X F-100 consoles.

--------------------------------------

4.1.1 Firmware Update Information

--------------------------------------

1. Player Functions

- E-book

* Left/Right button enables next/previous page

* Pressing A button +L/R button or A button + left/right D-pad button enables moving backward/forward 1,000 lines of text.

- Photo Viewer

* Set as background function and button added. Users can set as background any photo they choose by pressing the button from the Photo Viewer menu.

(Default background can be restored from Settings>System)

* Fit to screen mode added.

* Image resolution information viewing added. (Press A button while in menu)

- Music/Movie Player

Status bar and volume control can be adjusted through touch and drag

- Movie Player

* Change screen resolution button added

* Key Lock function added (A+L buttons simultaneously, toggles lock/unlock)

- Music Player

* Hold & key lock function changed to A+L buttons

* Mono sound problems resolved

2. Other functions

- Volume control

* Fixed volume control problem - smoother volume control

- direction key input speed enhanced

* Enhanced the input speed of direction keys in menus and players.

- Fixed direction key error when more than 2 directions are simultaneously pressed.

- Touch and drag function enhanced to work more smoothly.

- Fixed the backlight problem on the left side of LCD screen.
 
Τέλος εποχής για το GP2X. Όπως ξεκάθαρα φαίνεται στο επίσημο site του, το νέο F-200 δεν πωλείται πλέον οπότε όποιος το .. ποθεί ας τρέξει να προλάβει τα τελευταία κομμάτια που έχουν μείνει στα καταστήματα.

Ο λόγος φυσικά δεν είναι άλλος, απο την έλευση του Pandora.

2j4es0x.jpg


BTW όποιος το δεί να πωλείται , ας ρίξει κανα info ;)

Η συνέχεια της συζήτησης για το Pandora εδώ
 
Εκτός από το βύσμα το οποίο δεν είναι και πολύ ευθυγραμμισμένο, γιατί να είναι μαϊμού; Περίεργοι οι δύο σταυροί, αλλά έτσι κι αλλιώς μέχρι να βγει ένα μηχάνημα δοκιμάζονται πολλές παραλλαγές... Η εταιρία πάντως (λένε στα σχόλια) ζήτησε να κατέβουν οι φωτό.
 
Οτι και να ειναι,θα ειναι απλα συμβιβασμος για emulation οπως και ολα τα υπαρχοντα handhelds...(κλικι κλικι με το πενακι ή το dpadακι το μικρο virtualkeyboard-ακι...crap!)

Η Πανδωρα ειναι η μονη εν δυναμει αισιοδοξη περιπτωση
 
Gryzor είπε:
Περίεργοι οι δύο σταυροί, .....
Περίεργοι εως .... τραγικοί. Δεν μπορεί να στέκει τέτοιο layout. :wait2:

Αν πάντως βγάλει και 3ο GP2X έχω την αίσθηση οτι κατα 99.9999% θα ενσωματώσει και αναλογικό ( αν όχι 2 αναλογικούς όπως του Pandora ;) ) ;)
 
Πίσω
Μπλουζα