Η καλύτερη handheld κονσόλα για emus

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.904
Αντιδράσεις
3.927
Λοιπον οι διαγωνιζομενοι ειναι 3:

1)SONY PSP

Την κονσολα την εχω και ειναι δοκιμασμενη με πολλους near perfect emus.Η ψηφος μου παει εδω.

psp%20sony.jpg


2)NINTENDO DS

Εχω το lite και δηλωνω αγνοια οσο εχει σχεση με emus αλλα το θετικο της ειναι το backwards compatability με τα GBA games (oχι μονο τα αυθεντικα αλλα και roms μεσω M3).Eπισης εχει πολλα ports μιας αγαπημενης μου μηχανης του Ν64 και αμφιβαλλω αν τα αλλα 2 (gp2x-psp) εχουν emus για αυτην την κονσολα.

black1.jpg


3)GP2X

O νεος της παρεας και ο πιο αγνωστος με μεγαλο του προτερημα το ΤV OUT :cool:

GP2X-SHOT-web.jpg


The GP2X is an open-source, Linux-based handheld video game console and media player created and sold by GamePark Holdings of South Korea.

The GP2X was designed for homebrew developers as well as commercial developers. It is commonly used to run emulators for game consoles such as Neo Geo, Sega Genesis, Master System, Game Gear, Commodore 64, NES, PC-Engine/TurboGrafx-16, and others.

Αυτα για να ακουσουμε καμμια γνωμη.
 
Αν και βαμμένος αντι-Sonάκιας, ψηφίζω κι εγώ PSP για το perfect emulation και επειδή είναι απίστευτα όμορφο :thumbup:
 
Μεχρι να βγαλει handheld η MS :D ψηφιζω PSP.

Το GP2X φαινεται καλο αλλα χωρις GPU...για το DS θεωρω αστεια καθε προσπαθεια για proper emulation

Αν το PSP ειχε και 4:3 οθονη...
 
PSP ψηφίζω-το έχω τονίσει πολλές φορές πόσο καλό είναι στον χώρο του emulation.Αρκεί να ρίξει κανείς μια ματιά σ'αυτά που έχει δημοσιεύσει ο Anemos...
 
Wally είπε:
Αν το PSP ειχε και 4:3 οθονη...
Απ'ότι είδα σε κάτι φωτογραφίες, δεν στρετσάρει την εικόνα στο emulation, αλλα αφήνει περιθώρια γύρω γύρω. Μπορεί να το επιβεβαιώσει κάποιος;
 
Wally είπε:
Μεχρι να βγαλει handheld η MS :D ψηφιζω PSP.Το GP2X φαινεται καλο αλλα χωρις GPU...για το DS θεωρω αστεια καθε προσπαθεια για proper emulation

Αν το PSP ειχε και 4:3 οθονη...
Wally λιγο υπομονη ακομα. :D

xboxportablenews.gif


Ποιο 4:3 η sony συμβαδιζει με την εποχη της, widescreen all the way ,δεν λες καλυτερα να ειχε tv-out OMG και τι δεν θα εδινα :eek: . Ας ελπισουμε στο upcoming version του psp που συζητιεται να το εχει μεσα. :cool:

Οχι τιποτα αλλο αλλα θα πιαναν τοπο και τα umd δισκακια με τις ταινιες που εχω.

Οποιος θελει να μαθει κανα 2 πραγματακια για το GP2X εδω

http://wiki.gp2x.org/wiki/Main_Page

http://wiki.gp2x.org/wiki/Emulation
 
keeper7k είπε:
Απ'ότι είδα σε κάτι φωτογραφίες, δεν στρετσάρει την εικόνα στο emulation, αλλα αφήνει περιθώρια γύρω γύρω. Μπορεί να το επιβεβαιώσει κάποιος;
Ναι μολις εβαλα το metal slug απο gba rom και αφηνει περιθωρια. :thumbup:
 
Αν και δεν παίζω παιχνίδια σε τέτοια μηχανήματα μπορώ να πω πως το PSP είναι καλύτερο και με διαφορά..Ποιότητα κατασκευής σχεδιασμός γραφικά,τέλειο σε όλα του..Άσε που μπορεί να πάρει και ΧP λειτουργικό και να γίνει ένας μικρός υπολογιστής χειρός!!!!
 
Παίρντει το psp XP ??????????
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στους πιο πολλούς εξομοιωτές του psp η εικόνα είναι με περιθώρια και είναι ικανοποιητικότατη σε μέγεθος.Στον εξομοιωτή του PS1 έχει και stretch επιλογή.
 
Ναι αλλα το psp δεν ειναι η μοναδικη handheld κονσολα που παιζει ps1 games εδω screenshot απο το castlevania sotn σε GPX2 και σε συνδυασμο με το TV OUT επαναλαμβανω και αυτο ισχυει για οτι κανει emu ειναι σαν να εχεις το real thing :cool: .

http://wiki.gp2x.org/wiki/GP2PSX

800px-Castlevania.jpg
 
Κάπου διάβασα οτι το gp2x δεν τα παίζει full speed τα ps1 games..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ πάλι το TV Out σε handheld δεν το καταλαβαίνω......

Τι νόημα έχει να κοτσάρεις φορητή κονσόλα σε TV των 30 κιλών;;;;

Τσάμπα η φορητότητα :help:
 
Όπως και να έχει το tv-out είναι ένα συν.Πάντως και στο psp έχει αρχίσει να υλοποιείται μια λύση μέσω usb!Στο Gp2x τι ταχύτητες έχει ο εξομοιωτής του psx;Γιατί σε αυτόν τον τομέα η Sony έκανε θαύματα στο psp!
 
keeper7k είπε:
Εγώ πάλι το TV Out σε handheld δεν το καταλαβαίνω......
Τι νόημα έχει να κοτσάρεις φορητή κονσόλα σε TV των 30 κιλών;;;;

Τσάμπα η φορητότητα :help:
Eγω παλι θελω να εχω αυτην την επιλογη ειμαι σπιτι το συνδεω και το ευχαριστιεμαι σε big screen ειμαι εξω εχει καλως.

Επισης το tv out οταν εξομοιωνεις desktop μηχανηματα snes-megadrive λεει περισσοτερο σε κανονικη τηλεοραση (οπως ειπα σαν να εχεις το real thing) οπως επισης και τις ταινιες σου ειτε umd ειτε σε memory stick αντι να στραβωνεσαι στην οθονιτσα και να κουβαλας το dvd σου οπου πας εχεις το μηχανηματακι. :thumbup:
 
+10 στο φοβερό gp2x

+9 στο psp

+8 NDS το οποίο έχει πολύ καλούς emu αλλά ποιο πολύ σε 8μπιτα μηχανήματα με τέλεια ταχύτητα,εικόνα και ήχο αλλά τα πάει πολύ καλά και στα snes..

commodore 64


mac os 7.5 http://www.youtube.com/watch?v=3ejYu9Q0OtE

και αλλα πολλα

edit: spectrum : http://www.youtube.com/watch?v=EFk5eKbCQH8
 
Μα τί έκδοση είναι αυτή που παίζει σε psp????? Μπας και είναι κανά μεταμφιεσμένο linux????

Κάτι δεν κολλάει...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντως εγώ είδα tv-out, για PSP, στο Media Markt, για 35 ευρώ.
 
Akmaka είναι μούφα τα videos τρέχουν μέσα από browser
 
Πίσω
Μπλουζα