Η καλύτερη handheld κονσόλα για emus

όπως είπα δεν έχω τελειώσει το PSP emulation history ακόμα..

όταν θα τελειώσω δε θα έχετε καμια αμφιβολία.

μονο και μονο ένας multi emulator ο e[moulator] for PSP v0.82d ,παίζει : [Gameboy, PCEngine, Wonderswan, Sega Master System, Sega Game Gear, and Nes.]!!

για emulation ασυζητητί το PSP γιατί το έχω ψάξει το θέμα.

τα υπόλοιπα υστερούν σε υπολογιστική ισχύ και αυτό τα κάνει ημίμετρα.

PSP emulators Lis: (σε BOLD οι emulators που δε πρόκειται να παίξουν τα υπόλοιπα μηχανήματα σε fuul speed με ΉΧΟ)

Amiga 500

Amstrad CPC

Apple II

Applications

Atari ST

Atari 5600,7800, ktl..

BBC Micro

Capcom Play System 1

Capcom Play System 2

Chip 8

ColecoVision

Commodore 64

Gameboy / Gameboy Color

Gameboy Advance

General

Homebrew Application

HP48

Intellivision

Linux Tools

M.A.M.E.

Macintosh

MGT Sam Coupe

MSX

Neo Geo

Nintendo 64

Nintendo NES

Odyssey

PC-8801

PC-9801

Playstation One

ScummVM

Sega Genesis/Megadrive

Sega Master System SMS

Super Nintendo SNES

Thomson TO7-70

TI-92 Calculator

Turbo Grafx 16/PCEngine

Vectrex

WonderSwan

X86

Yabasic

ZX Spectrum

ZX81 Sinclair
 
Ωραια λιστα!!

Αλλα ουτε στο PSP μιλαμε για proper emulation...απλα απο τα υπολοιπα handhelds ειναι ΠΟΛΥ μπροστα...
 
Anemos please το επομενο σου review να ειναι για Ν64 :eek: σε τι καταστασταση βρισκεται ο συγκεκριμενος emu ,θα σκοτωνα για να παιξω σε psp τα

1)starcraft64 (αντε να ξεχωρισεις τα zergs)

2)indiana jones infernal machine

3)resident 2

H απλως ονειρευoμαι :D .
 
Να θυμήσω ότι ο τίτλος του topic είναι ποιά φορητή είνα καλύτερη για emulation (και ότι συνεπάγεται, tvout, ευκολία, οθόνη κλπ) οπότε ποιότητα κατασκευής, UMD (μεγάλο φιάσκο),GPU κλπ δεν αφορούν το παρόν topic.

Θεωρώ αστείο να συζητάμε αν το tvout option έχει ή δεν έχει αξία ειδικά για emulation κονσολών, arcade, micros.

Η οθόνη του GP2X πιστεύω είναι μακράν καλύτερη για emulation από τησ PSP, ακόμα και χωρίς stretch. Απλά η οθόνη του PSP χωρίς stretch είναι μικρότερη της GP2X ενώ με stretch είναι για κλάμματα.

Στο θέμα ευκολία δε νομίζω πως τίθεται θέμα μετά το φιασκο των firmware του PSP.

Και τέλος, θυμηθείτε το επίπεδο του emulation ένα χρόνο μετά την κυκλοφορία του PSP και δείτε το επίπεδο emulation στο GP2X τώρα (1 χρόνο μετά την ευρεία κυκλοφορία του). Φανταστείτε τώρα πως θα είναι το GP2X ένα-δύο ή και τρία χρόνια από τώρα.

Καθημερινά βγαίνουν πάρα πολλά updates για emulators στο gp2x (psx, gba, κλπ)

http://gp2x-emulation.dcemu.co.uk/

και κατά τη γνώμη μου σε σύντομο χρονικό διάστημα θα ξεπεράσει το psp σε ότι για την ώρα είναι καλύτερο.

ScummVM

 
ένας φίλος ανέφερε πριν ότι είδε καλώδιο τιβι αουτ για psp μην κάνει το λάθος κανείς και το αγοράσει βγάζει απαράδεκτη εικόνα...
 
Gtsamour δεν χρειαζεται να ακολουθουμε πιστα τον τιτλο του topic κουβεντουλα κανουμε :) .

Οσο για το GPX2 αν δεν ανεφερες εσυ 2 πραγματακια στο τοπικ που εχω κανει ποστ στην αρχη πραγματικα νομιζα οτι ειχε πεθανει σαν project.Aν θελω να το αγορασω μαλλον μονο μεσω νετ μπορω :confused: .

Μιας και εισαι χρηστης του συγκεκριμενου θελω να ακουσω κανα 2 πραγματακια για τις δυνατοτητες του.

Αmigos για ποσταρε καμμια φωτο του tv out να δουμε καμια πληροφορια στο νετ μιας και η τιμη του δεν ειναι κακη και ψηνομαι (εστω και με χαλια εικονα). :D
 
AARDVARK είπε:
Gtsamour δεν χρειαζεται να ακολουθουμε πιστα τον τιτλο του topic κουβεντουλα κανουμε :) .Οσο για το GPX2 αν δεν ανεφερες εσυ 2 πραγματακια στο τοπικ που εχω κανει ποστ στην αρχη πραγματικα νομιζα οτι ειχε πεθανει σαν project.Aν θελω να το αγορασω μαλλον μονο μεσω νετ μπορω :confused: .

Μιας και εισαι χρηστης του συγκεκριμενου θελω να ακουσω κανα 2 πραγματακια για τις δυνατοτητες του.

Αmigos για ποσταρε καμμια φωτο του tv out να δουμε καμια πληροφορια στο νετ μιας και η τιμη του δεν ειναι κακη και ψηνομαι (εστω και με χαλια εικονα). :D
Μα δεν τίθεται θέμα ότι το PSP είναι καλύτερο και σε ποιότητα κατασκευής και σε 3D γραφικά, γι'αυτό άλλωστε κάνει και τα διπλά λεφτά. Όσον αφορά όμως το emulation έχει σοβαρά μειωνεκτήματα που το gp2x δεν έχει (πόσοι από εσάς με psp έχουν καμμένα pixels αλήθεια?).

Εγώ πχ δεν πήρα το gp2x για να παίξω commercial παιχνίδια, εννοείται πως αν ήθελα κάτι τέτοιο θα έπαιρνα το psp. To πήρα καθαρά και μόνο για emulation οπότε το tvout, το σεβαστού μεγέθους 4:3, η ευκολία του να βάλω και να παίξω κάτι χωρίς σπασμένα firmwares, πατέντες και ιστορίες, και το να μην είναι πανακρίβου, είναι μείζωνος σημασίας για μένα.

Το project όπως λές, μόνο πεθαμένο δεν είναι.

Επίσης το ότι πωλείται μόνο από internet (τουλάχιστον για την ώρα) είναι μειωνέκτημα. Αν υπήρχε στα μαγαζιά θα ήταν πολύ περισσότερο διαδεδομένο απ'ότι είναι σήμερα.

Τι ακριβώς θέλεις να μάθεις για τις δυνατότητές του?

ps η εικόνα του gp2x στη tv είναι απλά άψογη
 
να ένα μαγαζί για όποιον ενδιαφέρετε το οποίο είναι και πολύ αξιόπιστο και στέλνει και με αντικαταβολή σε 24ωρες.. απο εκεί έχω πάρει όλες της Μ3 μου για τα DS μου... http://discoazul.com/product1546/product_info.html
 
Αν και ψηνόμουν μέχρι πρόσφατα τρελλά για το PSP, μια έρευνα που έκανα έδειξε ότι τα μειονεκτήματα είναι αρκετά.

ΔΕΝ έχω καμία όρεξη να μπλέξω με hacked firmwares, δεν με ενδιαφέρουν τα commercial PSP games, μια και τα περισσότερα είναι για κλάματα και ΔΕΝ έχω καμία διάδεση να ασχοληθώ με UMD drives.

To GP2X, πόσο κάνει σε ευρώ; Από που το έχεις αγοράσει εσύ;

Ουπς! Ταυτόχρονα posts!!!

Με κάλυψες φίλτατε. Tι παίζεται ρε μάγκες με βλάβες και αντοχή στη χρήση της συγκεκριμένης κονσόλας;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ το πήρα από το http://www.gp2x.co.uk που είναι official seller και σίγουρα αξιόπιστο. Λέει ότι κάνει 119.99 gbp (180 ευρώ) το GP2X Value Pack. Το σκέτο κάνει φθηνότερα.

The GP2X Value Pack includes 5 games in the internal memory, over 20 games in the

included CD plus bundled accessories for your GP2X!

GP2X Value Pack version also has a brand new user interface, including video tutorials for new users.

GP2X Value Pack will be available in stores around the world at the end of December / early January

What's in the box?

240Mhz GP2X Console MK2 (Latest version)

4 Rechargable Batteries

GP2X Pouch, Hand Strap & Headphones

USB Cable for PC connection (With 2.0 Support)

Preloaded Linux with Media player (MP3, Divx, Xvid etc.)

CD with Games, Utilities, MP3 player, Movie player

Firmware 3.0 (with 5 bundled games)

SDK - Make your own games!

Full User Manual

How to Guide/ Movie Samples/ Game Ports included

Εγγύηση έχει 1 χρόνο. Αν γίνει μλκ sto firmware flashing (πχ τελειώσουν οι μπαταρίες πάνω στη διαδικασία) και τα παίξει, το συνδέεις με το PC και το φτιάχνεις. Ένα πρόβλημα υπήρχε με το βίσμα των ακουσικών στο first edition αλλά εγώ να φανταστείς που είχα κάνει preorder πήρα το second edition. Τώρα κυκλοφορεί το GP2X MK2 που είναι κλοκαρισμένο στα 240Μhz λόγω firmware v3.0 (που την έχω βάλει).

Για ανόχή τώρα τι να σου πώ, είναι ελαφριά κονσόλα. Δεν μου έχει πέσει ποτέ κάτω για να σου πώ αν την έβγαλε καθαρή.
 
gtsamour ποσταρε καμμια φωτο με το μηχανημα να παιζει emus να μας φτιαξεις. :thumbup:

Αmigos καρτα m3 δεν εχω ετσι το DS ψιλομαζευε σκονη (ειχα το resi και το tomb raider αλλα τι να σου κανουν αυτα:biglaugh: ) εντωμεταξυ το discoazul το ειχα επισκεφτει αλλα ολο επεφτα πανω σε ισπανικα (τωρα ειδα την αγγλικη σημαιουλα :D ).

Αφου λοιπον στελνει με αντικαταβολη (τελεια) για κανε μου καμμια προταση απο το site για M3 καρτουλα υποψην αυτα που θελω κατα σειρα προτεραιοτητας στο DS ειναι:

1)Eυκολια χρησης

2)Να παιζω gba roms (εχω καμμια 300 :diablotin: )

3)emus:cool:

4)και NDS roms δεν θα με χαλαγανε.(π.χ Bubble Bobble Revolution)

Τhanks in advance. :thumbup:
 
Αν έχεις την γκουμούτσα DS και δεν τη θες, PM me με τιμή να στην αγοράσω, τη θέλω για συλλεκτικούς λόγους.

Με το xalia παραγγέλνουμε την DS lite σε χρώμα navy blue που δεν θα κυκλοφορήσει στην Ελλάδα. Έχουμε καεί τελείως τελικά............
 
Eιχα την γκουμουτσα και την εδωσα στο ELX κοψοχρονια (σχεδον αχρησιμοποιητο) για να παρω το lite (black) μολις κυκλοφορησε. :D

Αmigos μιας και τα 80 euro δεν ειναι και λιγα (και απο οτι ξαναβλεπω αγγλικα δεν μπορω να δω μονο ισπανικα) τα πραγματακια που εγραψα παραπανω τα εχει ;

Και μια τρελη σκεψη (don't laugh:biglaugh: ) μιας και στο DS tv out δεν συζητιεται μηπως γινεται καμμια πατεντα με Μ3 και το παρακατω εξαρτημα, τουλαχιστον μονο τα gba games να παιζεις στην TV. :confused:

gbplayer.jpg
 
Το μόνο αρνητικό που βλέπω στο gp2x (σαν emulation portable πάντα) είναι ότι η οθόνη είναι 320x240.... Χάθηκε να την κάνουν full PAL ανάλυση 720x576 ???

Σαν μέγεθος μου φαίνεται είναι παρόμια με του pocketPC μουπου έχει 640x480 ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
AARDVARK την ίδια απορια έχω και έχω και εγώ για το παραπάνω εξάρτημα...και εγώ το μαύρο έχω που είναι πανέμορφο αλλά και το άσπρο που έχω είναι όμορφο
 
Οι θύρες εισόδου είναι διαφορετικές, οπότε λογικά δεν παίζει κάτι τέτοιο.
 
Εχω το GP2X περίπου 6 μήνες, και έχοντας PSP και DS lite (όλα μαύρα στο χρώμα) έχω βγάλει το συμπέρασμα οτι το GP2X είναι το καλύτερο για mame. Παίζει 1100+ roms (shinobi, toki, goldenaxe, metalslug, bionic commando, EXERION, Street fighter II hyper fighting, tehkan) που μάλλον το PSP θα αργήσει να κάνει. Οσο αφορά τα MEGADRIVE κλπ οτι κάνει το ένα κάνει και το άλλο. Σε ένα μαγαζί στην Μπόταση 8 είχα δεί μια αφίσσα που έλεγε οτι πουλάει το GP2X 150 ευρώ. Δεν ρώτησα λεπτομέρειες γιατί εγώ το πλήρωσα 180 από το επίσημο site.
 
Απο frames πως πανε οι emulators στο GP;
 
Πως λεγοταν το μαγαζι maxouli θυμασαι; θα τους κανω μια επισκεψη :cool:

Παντως αν δεν ηταν το tv out στην μεση ουτε που θα το σκεφτομουν μιας και με καλυπτει το psp.

Καλωδια τv out παιρνει του εμποριου η θελει μαμισια;
 
Πίσω
Μπλουζα