Η καλύτερη handheld κονσόλα για emus

στο mame είναι full εκτός από ορισμένα όπου πρέπει να βγάλεις τον ήχο. Στο metal slug πχ. υπάρχει μια απειροελάχιστη διαφορά στο frame rate με ήχο και χωρίς. Οχι οτι είναι ενοχλητικό. Στο SFII Hyper-fighting είναι όλα full. Γενικά τα mame είναι ok. Τώρα είδα οτι βγήκε καινούρια έκδοση με dip-switches, δηλαδή βελτιώνεται. Οσο αφορά το Gameboy Anvance, οσα παιχνίδια έχω δοκιμάσει είναι full (και με ήχο).

Edit.

Το κατάστημα νομίζω λέγεται software center. Θα το επισκεφτώ αύριο να ρωτήσω. Το καλώδιο είναι μαμίσιο, αλλά πρέπει να αγοράσεις και ένα καλώδιο αντάπτορα για να παίξει. Στο πρώτο μαγαζί με ηλεκτρονικά που τους εξήγησα τι θέλω το βρήκα
 
Great αν δεν εχει γινει κανα λαθος το ξερω το μαγαζι και το παιδι που το εχει απο εκει ειχα παρει το μτχ psp μου και ετσι γλυτωνω και απο την φασαρια του νετ shopping.

Τωρα μενει να εχει διαθεσιμο και να βρουμε και κανα καλωδιο.
 
Θα ρίξω μια επίσκεψη από το εν λόγω κατάστημα, αλλά δεν περιμένω και πολλά.

Ψήνομαι άσχημα και οι εποχές είναι άσχημες.........
 
Pooky αν δεν θελεις να τραβιεσαι κεντρο εχω την καρτα του με το ονομα του και το τηλ. του πες μου αν ειναι να στα στειλω με p.m.

To παλικαρι εχει και μερικα ρετρο-πραγματα πιο πολυ για κονσολες (τελευταια φορα θυμαμαι ειχε jaguar και ποικιλες κασσετες.)
 
Ρε παιδια μην με τρελενετε...

Μπορει το GP2X,PSP να παιξει properly CPS2 και QSound games με μονο 64mb/32mb αντιστοιχα??

Ακομα και στο xbox τρεχουν αψογα μονο μετα τη χρηση του ΣΚΛΗΡΟΥ σαν Virtual Ram...

Oυτε καν το GBA δεν μπορει να τρεχει full...
 
AARDVARK στείλε τα.

Wally η GP2X έχει υποδοχή για SD κάρτες μνήμης, δεν πρέπει λογικά να βασίζεται στην ενσωματωμένη μνήμη και μόνο.

Πρέπει να το ψάξουμε το θέμα πάντως. Φορητό MAME μηχανάκι δεν είναι και λίγο. Αν πάιζει και τα 8bit μηχανάκια κλείσαμε. Όσο για GBA, δεν καίγομαι καθόλου με καλύπτει το ίδιο το GBA που έχω. (και αυτό που αποκτώ εντός της εβδομάδος!!!! )
 
Η διαφορα στο transfer-rate-speed μεταξυ σκληρου και SD κάρτας ειναι χαωδης.

H virtual ram πρεπει να ειναι σε γρηγορο μεσο... ;)
 
Ανεξάρτητα από όλα, πάρτε δύο λίστες με τα mame roms που παίζουν στο GP2X
 
Άσε maxouli γιατί όταν είδα ότι η GPH έβγαλε ενιαίο καλώδιο 3 μέτρα τώρα, τα πήρα στην κράνα. Εγώ πήρα τη μλκια την κοντή!
 
Wally είπε:
Ρε παιδια μην με τρελενετε...Μπορει το GP2X,PSP να παιξει properly CPS2 και QSound games με μονο 64mb/32mb αντιστοιχα??

Ακομα και στο xbox τρεχουν αψογα μονο μετα τη χρηση του ΣΚΛΗΡΟΥ σαν Virtual Ram...

Oυτε καν το GBA δεν μπορει να τρεχει full...
http://craig.gp2x.de/review/GP2XReview.html

"More Arcade emulation awesomeness in the form of this full speed stand alone CPS2 emulator. If you don't know what CPS2 is go here.

All the classics work, Mars Matrix, Street Fighter Alpha series, Dungeons & Dragons series etc. etc. certainly shows how powerful the GP2X is and just what it can do in terms of throwing graphics and sound around even with a heavy emulation load.

Even Qsound is emulated, it's like having a late 90's arcade machine on the go.

Amazing, this just shows how much the GP2X software has pushed the system in the last year. Download this now."
 
το firmware v3,0 είναι αξιόπιστο? Γιατί διάβασα το αντίθετο. Εγώ οταν το παρήγγειλα υποτίθεται οτι ήταν ΜΚ2 με fw 2,0. να βάλω το 3,0?

Το tv out 3 φορές το έχω χρησιμοποιήσει, για να το λέω.
 
Προχθές το έβαλα, δεν είδα τίποτε περίεργο. Τι άκουσες?

Εγώ το έχω χρησιμοποιήσει (το καλώδιο) μόνο για να δω divx, για να παίξω θέλω το 3m καλώδιο. Πάντως η εικόνα που βγάζει είναι άριστη.
 
Δεν μου αρέσανε τα σχόλια αυτών. Δεν μεταφερόμαστε καλύτερα στο σχετικό τόπικ?
 
Μπορείς να το βάλεις και αν δεν σου αρέσει κάτι να κάνεις downgrade στην 2.1.1.

Το ΜΚ2 που πήρες λέει ότι έχει τη cpu στα 240mhz. Εγώ έιχα πάρει την MK1 που αρχικά ήταν 200mhz.

Τώρα που έχω κάνει αναβαθμίσεις στο fw, είναι και το δικό μου 240?
 
Δεν ξέρω καθόλου. Και το δικό μου 200Mz πρέπει να είναι.
 
Διάβασα ότι το Second Edition Mark I (MK1) (δεν γράφει second edition) είναι πιο overclockable και η οθόνη του είναι διαφορετική από αυτήν του MK2 επειδή η GamePark Holdings αλλάξε προμηθευτή οθονών. Κάποιοι λένε ότι η οθόνη του ΜΚ1 είναι καλύτερη οπτικα από αυτη του ΜΚ2 ενώ άλλοι λένε ότι του ΜΚ2 είναι καλύτερη.

Λενε ότι του ΜΚ2 είναι πιο φωτεινή αλλά φαίνεται πιο pixelated ενώ του MK1 έχει μεγαλύτερη γωνία θέασης και παρουσιάζει κάτι σαν interlace (scanlines) κάτι που φαίνεται να αρέσει στον κόσμο γιατί κάνει τα παιχνίδια να μοιάζουν περισσότερο με το real thing.

Εγώ πάντως δεν βλέπω τίποτε περίεργο στη δική μου.
 
Απο καταναλωση μπαταριας πως παει;
 
Να σου πω δεν έχω κρατήσει και χρόνο αλλά με 2500mA μπαταρίες που έχω μου φαίνεται ικανοποιητικά.

Εσύ τι λες maxouli?
 
Με 2 επαναφορτιζόμενες 2700 mA κρατάει κανα τρίωρο το πολύ. Και όχι συνεχόμενα γιατί ζεσταίνεται το σύμπαν.
 
Πίσω
Μπλουζα